Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η πιο ανήθικη BDSM ή vanilla φαντασίωση (όχι απαραίτητα δική σας);

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Markissios, στις 22 Οκτωβρίου 2022.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Γυμνός και ζωντανός, εσείς;

    Χάος.Ίσως κάποτε καταφέρω και να τιθασεύσω την εικόνα του μέσα στο μυαλό μου, αλλά και να βρω το θάρρος να το περιγράψω. Ίσως...
     
  2. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Δεν υπάρχουν ανήθικες φαντασιώσεις αυτό που υπάρχει είναι η ανήθικη πράξη.
    Κάνατε ένα άλμα στη σκέψη σας ανεξήγητο για μένα.. Πώς φτάσατε στο
    Για φαντασιώσεις δεν μιλάτε;
     
  3. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Μάλλον επειδή αυτό σας ενδιαφέρει.. Ναι, για εμένα στο bdsm , μεταξύ συναινούντων ενηλίκων, όλα επιτρέπονται. Διότι αυτό (ότι κι αν είναι το αυτό) τους αρέσει και έτσι εκφράζονται.
     
  4. Arxon

    Arxon New Member

    Ωρε κάντε σεξ που είναι κάτι πολύ καλό από σωματικής άποψης (καίτε περιττά λίπη), γνωστικά ανανεώνεται ο εγκέφαλος, αλλά και κοινωνικά διότι πως να το κάνουμε με το σεξ γνωρίζεις και κόσμο και αφήστε κατά μέρος ανούσιες ψευδοφιλοσοφικες συζητήσεις που καίνε εγκεφαλικά κύτταρα μόνο...
     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Αυτό που όλοι το παίζουν " δεν υπάρχει ηθική " "τι εννοείς ανηθικο " λες και δεν καταλαβαινομαστε ξερωγω... που αν τόλμησει ένας και γράψει έξω απο τα δόντια διάφορα τα οποία φαντασιώνεται το να φάει μπαν θα είναι το πιο λίγο, οι ίδιοι " του είναι υποκειμενική η ηθική " θα τον πουν άρρωστο κτλ κτλ και θα τον συζητάνε.

    Για όποιον έχει δει το Serbian film για παράδειγμα, τέτοιου τύπου φαντασιώσεις θεωρούνται ανήθικες, αντικειμενικά η υποκειμενικά... μην το ζαλίζουμε πολύ. Αν θέλετε πείτε , αν όχι όχι.

    * εγώ δεν λέω ποτέ, ντρέπομαι, χρόνια τώρα *
     
  6. Just_Me

    Just_Me Contributor

    @χάντρα εφόσον μιλάμε για φαντασίωση, γίνεται να μπουν όρια στη φαντασία; Γίνεται να λογοκριθεί η φαντασία ή κάτι που μπορεί να προκαλέσει ηδονή στο μυαλό και στο σώμα;

    Θα μπορούσαμε να πούμε πως μία φαντασίωση θα ήτανε ανήθικη πριν δύο αιώνες ενώ στις μέρες μας δεν είναι. Είναι τελείως υποκειμενικό από την μία και από την άλλη αφορά καθαρά την κοινωνία και την περίοδο που διανύει.

    Άρα δεν υπάρχουν ανήθικες φαντασιώσεις, αν γίνουν πράξη τότε μπορούμε να συζητήσουμε αν είναι ή όχι ανήθικο.

    Δεν το παίζω πως δεν υπάρχει ηθική ούτε χαλαρή κι ωραία αλλά απαντώ ακριβώς σε αυτό που ρωτάει το νήμα.
     
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    off topic alert
    το είδα... όλο... με μεγάλη προσπάθεια, αλλά το είδα όλο... κατά την εκτίμησή μου δεν έχει να κάνει με ηθική, είναι μια αλληγορική ταινία που αφορά τον πόλεμο στη Γιουγκοσλαβία... μόνο που δεν κατάφερε να φτάσει το μεγαλείο του Παζολίνι στο Σαλό...
     
  8. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Μάλλον για άλλη μια φορά συνεχίζεται μια κουβέντα απλώς γιατί ο καθένας δίνει διαφορετική ερμηνεία στις λέξεις.
    Ετσι συγχέονται οι έννοιες του "ηθικού" και του "κάλου/ορθού" σε τούτη την κουβέντα.

    Για να το ξεκαθαρίσουμε λοιπόν μηπως να ανατρέξουμε σε ενα λεξικό (την χρήση των οποίων εχουμε δυστυχως ξεχασει τελευταίως)?

    Οταν λοιπόν αναφερόμαστε στην
    έννοια "ηθική" νοείται το ακόλουθο:
    ηθική
    η [iθikí] Ο29 : 1α. το σύνολο των θεσμοθετημένων κανόνων μιας κοινωνίας που καθορίζουν τη συμπεριφορά των ατόμων με βάση το κοινωνικά αποδεκτό, το καλό και το κακό

    Ενώ όταν αναφερόμαστε στην έννοια "ηθικός" νοείται το ακόλουθο:
    ηθικός 1 -ή -ό
    [iθikós] Ε1 : 1α. που αφορά τα ήθη και τους θεσμοθετημένους κανόνες που καθορίζουν το πώς πρέπει να ζει και να συμπεριφέρεται το άτομο σε μια συγκεκριμένη κοινωνία...
    β. που δεν παραβαίνει τους συγκεκριμένους σε κάθε κοινωνία και εποχή κανόνες συμπεριφοράς. ANT ανήθικος

    (Πηγή: Λεξικό Τριανταφυλλίδη)


    Κάτι που είναι ηθικό δεν σημαίνει πως είναι σώνει και ντε καλό ή ορθό. Κάτι που είναι ανήθικο δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι κακό/λάθος.

    Οι δε σκέψεις ΝΑΙ μπορεί να είναι ανήθικες. Ακόμα και αν δεν μετατρέπονται σε πράξεις.

    Τώρα το ποιο ανήθικο πράγμα που έχω σκεφτεί ήταν να κλέψω ένα μήλο από αυτά που είχε για το σχολείο στην τσάντα του ένα ανιψάκι μου.

    Για να απαντηθεί ίσως το ερώτημα όμως, για κάποιους απαιτείται να προσδιορισθεί του που και το πότε.

    NoBody
     
    Last edited by a moderator: 25 Οκτωβρίου 2022
  9. espimain

    espimain Contributor

    Για φαντασίωση μιλάει το νήμα, όχι για ηθική.
     
  10. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Και εγώ για σκέψεις.
    Η φαντασίωση δε, τελευταία φορά που το έψαξα και αυτή μια σκέψη είναι.
    Ασε που το νήμα πραγματεύεται ΚΑΙ την έννοια της ηθικής αφού αυτή αναφέρεται στον τίτλο ως μέρος του αρχικού ερωτήματος. ;-)
     
  11. Dapom

    Dapom Contributor

    Για να είμαι ειλικρινείς διάβασα το διορθωμένο μήνυμά σας και μου δημιουργήθηκαν περισσότερες απορίες.

    Απο τις μέχρι τώρα απαντήσεις που έχετε στο νήμα λογικά ο λόγος που δεν κάνατε "συγκεκριμένο το ερώτημα" ήταν γιατί δεν ήταν στόχος σας να πάρετε απαντήσεις στο ερώτημα αλλά η αντίδραση των μελών;

    Τότε γιατί στο μήνυμα με το οποίο ανοίξατε το νήμα λέτε αυτό;

    Αν δεν θέλατε ακούσετε τις φαντασιώσεις των μελών δεν θα έπρεπε να συντάξετε την πρόταση αυτή με τέτοιο τρόπο ώστε αυτό να είναι ξεκάθαρο;
    Γιατί απο τις απαντήσεις που πήρατε το αντίθετο κατάλαβαν ολοι.

    Στη συνέχεια μας λέτε
    Δεν μπορώ να κατανοήσω την λογική πως προκύπτει αυτό το συμπέρασμα.
    Πως γίνεται κάποιος να απαντάει στο ζητούμενο και η κουβέντα να γυρνάει σε άλλο θέμα;
    Με αυτή σας τη λογική όλα τα νήματα αυτού το φόρουμ σε αυτή τη κουβέντα θα έπρεπε να καταλήγουν.

    Στη συνέχεια μας λέτε
    Επειδή δεν σας γνωρίζω, δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό το λέτε για να χαρακτηρισετε ως "ανήθικο" όποιον δεν βρίσκει ανήθικες φαντασιώσεις ή απλά αγνοείτε οτι δεν υπάρχουν συγκεκριμένα όρια στην ηθική.
    Τι απο τα δύο ισχύει;

    Επειτα λέτε
    Αν δεν θέλατε να ακούσετε τις φαντασιώσεις των μελών όπως ισχυρίζεστε πιο πάνω...τότε γιατί λέτε για αποκαλύψεις;
    Λογικά δεν στέκει να είναι αποκάλυψη κάτι που δεν είναι δικό μου.

    Και κλείνετε με αυτό
    Και αυτό επίσης έρχεται πάλι σε αντίθεση με αυτό που λέτε πιο πάνω
    .
    Το ερώτημά σας ακριβώς αυτή την κατεύθυνση δίνει με αυτή που πριν δεν θέλατε.

    Κλείνοντας θα ήθελα να ξεκαθαρίσω οτι δεν προσπαθώ να σας πατρονάρω και δεν με ενδιαφέρει να το κάνω.
    Όμως ήθελα να σας δείξω (ίσως σας βοηθήσει) πόσο σύγχυση υπάρχει στο μήνυμά σας και πόσο σύγχυση δημιουργεί σε όσους το διαβάζουν.
     
  12. Dapom

    Dapom Contributor

    Επειδή είμαι ο μόνος (απο όσο είδα) στο νήμα που έκανα αναφορά σε αντικειμενική και υποκειμενική ηθική...να θεωρήσω οτι δεν μαλώνετε εμένα ετσι;