Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η σκλάβα αντικείμενο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 9 Οκτωβρίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο

    Σίγουρα θα ήταν διαφορετικές γιατί η-ο σκλάβα-ος με το αντικείμενο μέσα στο μυαλό μας είναι ασύμβατα, η σκλάβα-ος κατά βάση είναι άτομα πολυδιάστατα, μπορεί να μπούνε σε μια κατάσταση αντικειμένου όμως για περιορισμένο χρονικό διάστημα, και αν αντιμετωπίζονται σαν αντικείμενα είναι από την μια πλευρά πάλι του Κυρίαρχου. Μέσα τους τα άτομα αυτά δεν πιστεύω πως μπορούν να είναι απλά έπιπλα. Δεν μπορούν να διώξουν σκέψεις κτλ πράγματα που μας χαρακτηρίζουν σαν ανθρώπους.
    Ένα αντικείμενο (άνθρωπος) κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν μπορεί να είναι σε αυτήν την κατάσταση για πάντα.
    Θεωρητικά ίσως αλλά πρακτικά είναι αδύνατον(με την ψυχρή έννοια του όρου αντικείμενο).
    Περιστασιακά γιατί όχι μπορεί να ικανοποιεί και τις δυο πλευρές αυτό, Τον μεν Κυρίαρχο να παίρνει χωρίς να νιώθει καμία πίεση η ανάγκη να δώσει τπτ και η υπό πλευρά να νιώσει ίσως την κενότητα που πολλές φορές έχουμε ανάγκη.
     
  2. gaby

    gaby Guest


    Τί εννοείς λέγοντας "πασχίσαμε ν αποκτήσουμε" SadalMelik;

    Και πόσο πιθανό βρίσκεις να υπάρχουν στην πραγματικότητα τέτοιες σκλάβες αμιγώς έτσι όπως τις περιγράφεις;

    Και γιατί μία τέτοια σκλάβα θα βρεθεί με κάποιον που δεν ενδιαφέρεται γι αυτήν ως αντικείμενο και δεν θα την φροντίσει; Δεν θα προτιμήσει κάποιον που να την φροντίζει;

    Αλλά έχω την εντύπωση ότι το νήμα αυτό που ανοιξε στις τεχνικές εκπαίδευσης είναι για να συζητήσουμε τα πρακτικά του ζητήματος, πώς διαμορφώνεται μία τέτοια σκλάβα, ποιό είναι το προφίλ της, τί επιπλοκές μπορούν να προκύψουν π.χ. διαλείψεις από την πολύ έλλειψη επικοινωνίας; κατάθλιψη; διαταραχές ταυτότητας;

    Μίλησα πιό πάνω για την όμορφη πλευρά του να είναι μία σκλάβα αντικείμενο, δεν με φοβίζει η έννοια της σκλάβας αντικείμενο, άλλες γίνονται εύκολα, άλλες δύσκολα (οπότε και καλύτερα μην τις ζορίσουμε αν δεν το θέλουν και οι ίδιες), άλλες μόνο με προϋποθέσεις π.χ. σε κάποιο που να είναι όσο γίνεται βέβαιο ότι θα τις φροντίζει σωστά, άλλες μόνο για περιορισμένο χρονικό διάστημα (σωστότατα κατ εμέ), τώρα ας δούμε την δύσκολη πλευρά, πέρα από ιδεολογίες.

    Είναι εφικτό αυτό που ζητάς έτσι όπως το ζητάς;
     
  3. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Πασχίζω να αποκτήσω εννοώ πώς μπορεί και να είναι προϊόν εκπαίδευσης. Φυσικά και δεν είναι ουτοπία. Απλά ίσος να μην σου έτυχε κάτι τέτοιο.
    Όσον αφορά την φροντίδα θα ξαναπώ πως η σχέση Dom sub μοιάζει με την σχέση οδηγός αυτοκίνητο. Όσο το προσεχείς το αυτοκίνητο σου αυτό σε ταξιδεύει. Θεωρώ πως το να την δέχομαι σαν αντικείμενο την συγκριμένη, είναι ένα είδος «δώρου» προς αυτή. Δεν θεωρώ πως μου κάνει κάποια χάρη.
    Όσον αφορά τους τρόπους ή τις τεχνικές εκπαίδευσης μια σκλάβας αντικείμενο θα ήθελα σε πρώτη φάση λίγο χρόνο για αυτό μια και πνίγομε αυτές τις μέρες.

    Το μόνο που έχω εντοπίσει έως τώρα είναι το χαμόγελο της όταν νιώθει πώς χάρηκα το οτιδήποτε έκανε σωστά και κατάφερε και μπήκε στην ουσία αυτού που της ζήτησα. Προσωπικά πάντα ήθελα ή σκλάβα μου είτε αντικείμενο είτε σύντροφος να έχει ένα ισχυρό θέλω. Το να με υπηρετεί. Το πώς είναι δικός μου τρόπος. Εγωιστικό; Ίσος. Καμιά δεν υποχρεώνετε να μπει σε ένα τέτοιο ταξίδι αν δεν το αποζητά.
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Η σκλάβα αντικείμενο

    Ο SadalMelik γράφει ,
    …… ‘’ Υπάρχει εκεί επειδή ικανοποιεί κάποια ανάγκη μου διαφορετική κάθε φορά . Aπό το καθάρισμα του σπιτιού μου μέχρι ένα όμορφο βάζο με τριαντάφυλλα και από ένα διακοσμητικό για το σπίτι μου έως ένα ερωτικό εργαλείο ,
    και ,
    ….να την χρησιμοποιώ όσο θέλω, όπως θέλω και με ότι τρόπο θέλω.’’.

    Αυτά είναι δεδομένα - αυτονόητα για μια slave

    Νομίζω διαβάζοντας,
    πως το ένα αντικρούει τα άλλα .
    Τα δεδομένα και αυτονόητα έρχονται σε σύγκρουση με τα υπόλοιπα
    που γράφονται - εκφράζουν συναισθήματα .

    Γράφει πιο κάτω …
    ….’’ δεν θα την ρωτούσα ποτέ πως νιώθει ή αν της αρέσει κάτι ή την άποψη της γενικότερα αν δεν με ενδιαφέρει την συγκεκριμένη στιγμή. Δεν με ενδιαφέρει να με μάθει. Δεν με ενδιαφέρει να σκέφτεται για εμένα. Δεν με ενδιαφέρει καν αν σκέφτεται ή όχι ‘’.
    Αυτά είναι συναισθήματα . Αρνητικά , αλλά είναι .
    Αντίθετα πάλι με αυτό …. ‘’ Με ενδιαφέρει να πράττει ‘’ , που δηλώνει άλλου είδους συναίσθημα και για να συμβεί θα πρέπει να προϋπάρχουν τα δεδομένα - αυτονόητα .

    Και ακόμα πιο κάτω αντίθετα από όλα τα προηγούμενα,
    …. ‘’ Θεωρώ πως το να την δέχομαι σαν αντικείμενο την συγκεκριμένη, είναι ένα είδος «δώρου» προς αυτή ,
    και ,
    …. το μόνο που έχω εντοπίσει έως τώρα είναι το χαμόγελο της
    όταν νιώθει πώς χάρηκα το οτιδήποτε έκανε σωστά και κατάφερε
    και μπήκε στην ουσία αυτού που της ζήτησα.
    Προσωπικά πάντα ήθελα ή σκλάβα μου είτε αντικείμενο είτε σύντροφος
    να έχει ένα ισχυρό θέλω. Το να με υπηρετεί .‘’

    Δεν μπορούν να συνδεθούν όλα αυτά μεταξύ τους.
    Είτε λοιπόν έχει κάποιος μια slave που είναι και αντικείμενο όποτε Εκείνος επιθυμεί ,
    είτε έχεις μια sub η απλά μια γυναίκα
    και την χρησιμοποιείς όπως θέλει και θέλεις και τελειώνει εκεί .

    Η slave δεν είναι μια γυναίκα που ‘’ χρησιμοποιείτε ‘’ για την καύλα ενός άντρα
    για μια μέρα η για ελάχιστο διάστημα και μετά την διώχνουμε από την ζωή μας
    γιατί δεν μας κάνει άλλο η γιατί την βαρεθήκαμε κλπ, και πάμε να παίξουμε αλλού.
    Σε μια slave το να είναι και αντικείμενο είναι μέρος της ζωής της .Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.

    Θεωρώ πως στο νήμα αυτό ,
    ο τίτλος είναι αυτός που δημιουργεί το πρόβλημα ,
    μια και θέλω να πιστεύω πως αν όχι όλοι ,
    οι περισσότεροι, ξέρουμε τις βασικές ορολογίες και
    τι πρεσβεύει το καθε στατους.

    Υ.Γ

    Με αυτό το σκεπτικό έγραψα και αυτά που έγραψα .
     
  5. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Η σκλάβα αντικείμενο

    Τι σε κάνει να ορίζεις ένα συναίσθημα αρνητικό; Απλά δέξου πως θέλω να μην δοκιμάζει να μπει στο μυαλό μου ώστε να σκέφτεται για εμένα μια και είναι άκρως εγωιστικό σαν λειτουργία. Προτιμώ κάτι ποιο απλό. Το να περιμένει μια εντολή μου.

    Και στις δύο περιπτώσεις που προανέφερες, αν τι συγκεκριμένη είτε sub θέλεις να την ονομάσεις, είτε slave, είτε γυναίκα είτε όπως αλλιώς σου αρέσει μπορεί να είναι εκεί για εμένα, για όσο χρόνο θέλω, όπως θέλω, για αυτό που την θέλω, τότε ικανοποιεί τα κριτήρια μου για μια σκλάβα αντικείμενο.

    Προσωπικά μια σκλάβα την χρησιμοποιώ και για την καυλα μου και για ότι άλλο θέλω. Νομίζω πως αυτό είναι ξεκάθαρο. Όσον αφορά την σκλάβα αντικείμενο την ονομάζω αντικείμενο επειδή αυτό ακριβώς επιλέγω να είναι για εμένα. Αν σταματήσει να έχει κάποια χρήση που θέλω για εμένα απλά περιμένει την επόμενη φορά που θα θελήσω την υπηρεσία της.

    Ποιο είναι το πρόβλημα που δημιουργεί ο τίτλος;
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Η σκλάβα αντικείμενο

    Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν αν θα έπρεπε να απαντήσω ,
    να γράψω την γνώμη μου σε όσα έγραψες αρχικά ,
    και το συζήτησα και με άλλους το κείμενο που παρέθεσα,
    πριν το βαλω,
    πιο πολύ γιατί ήθελα να δω που ‘’ κινούμαστε ‘’.

    Θα ήθελα να διευκρινίσω ,
    πως το τι θέλεις και πως το θέλεις , αυτό είναι δικό σου θέμα
    και δεν μου πέφτει λόγος ούτε με ενδιαφέρει ,
    μπορώ όμως να σχολιαζω τα γραφομενα από την στιγμή που είμαστε σε φόρουμ .

    Διαβάζοντας την τελευταία σου φράση , …

    ‘’ Προσωπικά μια σκλάβα την χρησιμοποιώ και για την καύλα μου και για ότι άλλο θέλω. Νομίζω πως αυτό είναι ξεκάθαρο. Όσον αφορά την σκλάβα αντικείμενο την ονομάζω αντικείμενο επειδή αυτό ακριβώς επιλέγω να είναι για εμένα. Αν σταματήσει να έχει κάποια χρήση που θέλω για εμένα απλά περιμένει την επόμενη φορά που θα θελήσω την υπηρεσία της. ‘’ ,

    ( εγραψες επισης πως ... '' Και όταν τελειώσει η χρήση της; Απλά χάνετε. '' ,
    πάνω σε αυτο γραφτηκε η απαντηση μου , )


    δεν έχω κάτι άλλο να συζητήσω μαζί σου στο νήμα αυτό , μια και απέχουμε πολύ ,
    μόνο και μόνο που διαχωρίζεις την slave.
    Για μένα η slave ήταν και είναι slave , ο Master , Master κλπ
    και το κάθε ένα από αυτά όπως έγραψα και πιο πάνω , κάτι πρεσβεύει ,
    αλλιώς δεν νομίζω να έχει και νόημα .
    Με αυτό το σκεπτικό σαν στατους μπορούσαμε να βάλουμε ότι μας αρέσει
    και μας κάθεται καλύτερο στα αυτιά μας .
    Μια λέξη , μια φράση , ένα αντικείμενο και δεν ξέρω τι άλλο ….

    Δεν αντιλαμβάνομαι λοιπον και απλα ,
    πως κάποιος σπάει μια έννοια και την διαχωριζει
    σε slave .. ετσι , slave .. αλλιως κλπ .
    Μάλλον γιατι αλλο σημαινει γι αυτον και αλλο για καποιον αλλον.


    Any way .
    Σε ευχαριστώ για την συζήτηση
    και που έθεσες με ευθύτητα την άποψη σου για το πώς αντιλαμβάνεσαι
    και λειτουργείς .
     
    Last edited: 13 Οκτωβρίου 2006
  7. gaby

    gaby Guest

    Αν κάτι μου αρέσει ιδιαίτερα σ αυτό το νήμα είναι ότι δεν είναι υποτακτικοκεντρικό και ότι ένας, έστω ένας, αριθμητικά 1 Κυρίαρχος, βρέθηκε να πει τί ακριβώς θέλει. Αυτό πραγματικά το απολαμβάνω.

    Ότι υπάρχουν σκλάβες με έμφαση στο "αντικείμενο" SadalMelik το γνωρίζω. Και συμφωνώ κι εγώ με την anasia{L G} στο ότι

    Δηλαδή ότι μία σκλάβα είναι μία σκλάβα που θα είναι και αντικείμενο, θα είναι και "σύντροφος", ας πω εδώ ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη, κάτω από ορισμένες συνθήκες το να βλέπει Κάποιος την σκλάβα Του ως σύντροφο μπορεί να είναι πολύ πιό απαιτητικό από την πλευρά Του από το να την βλέπει ως αντικείμενο. Έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις συναισθηματικής ευκαμψίας από την πλευρά της σκλάβας το να είναι και σκλάβα και σύντροφος ταυτόχρονα.

    Και η παρομοίωση με το αυτοκίνητο είναι απολύτως αποδεκτή και λέει πολλά και χρήσιμα, έτσι το ξέρω κι εγώ. Το ότι την αναλαμβάνεις την σκλάβα, είναι πολύ ωραίο να το βλέπει η ίδια ως δώρο. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο ωραίο να το βλέπει ο Κύριός της ως δώρο. Τότε θα ίσχυε και η έννοια του δώρου της υποταγής. Και οι δύο ανάγκες τους δεν καλύπτουν από αυτήν την σχέση;

    Το μαυρισμένο είναι καθαρό συναίσθημα και από τις δύο πλευρές. Υποδηλώνει μία ολοκληρωμένη σχέση στα πλαίσια του D/s ή M/s και είναι η ουσία του τί παίρνουν και τί δίνουν.

    Δεν θέλω να κάνω το θέμα σοφιστείες, αλλά έτσι είναι οι Κυρίαρχοι και έτσι και οι σκλάβες, όπως περιγράφεις στην δεύτερη παράγραφό σου. Και εγωϊστικό δεν είναι αυτό που θέλεις - ξεκάθαρο, αξιοπρεπές D/s ή M/s είναι.

    Δεν βγαίνει όμως από πουθενά στην παράγραφο αυτή ότι πρόκειται για σκλάβα που μόνο για αντικείμενο την έχεις γιατί τότε δεν θα είχε καταφέρει ν αναγνωρίσει τί θέλεις και να μπει στην ουσία και δεν θα είχες χαρεί με το ότι τα κατάφερε. Θα είχες χαρεί με το τί έκανε, όχι με το ότι κατάφερε να το κάνει. Συγνώμη και πάλι για την επιμονή στη λεπτομέρεια, αλλά έχει κάποια ουσιαστική διαφορά.

    Αν είναι έτσι κανένα πρόβλημα, καταλαβαινόμαστε, μιλάς για μία σκλάβα που μπορεί στις στιγμές που το επιθυμείς να γίνεται αντικείμενο.

    Ενδεικτικά, έχουν γίνει και αυτές οι συζητήσεις περί σκλάβας - αντικειμένου.
    σχολιασμός αγγελίας "σε αναζήτηση αντικειμένου!" - μιλάμε για μεγάλο σκοτωμό (!)  , και επίσης αντικειμένων συνέχεια.

    Ερώτηση: υφίσταται η έννοια της σκλάβας - βιβλιοθηκάριου; με τόσες παραπομπές κάπως έτσι νιώθω τώρα  
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κάπου εκεί νομίζω ότι βρίσκεται το θέλω του . Αλήθεια δεν μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που να συμπεριφέρονται μόνο ως αντικείμενα ;
    Αθώα η απορία μου , σαν αμαρτία  
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Εννοείς, ανθρώπους που να έχουν πάντα μόνο αντιδράσεις σε ερεθίσματα χωρίς καμμία εσωτερική επεξεργασία, αμαρτωλέ μου;
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο

     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Θα συμπληρώσω ως δέκτες μόνο και ναι , αυτό εννοούσα . Λοιπόν ;
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν αλλά σίγουρα υπάρχουν Κυρίαρχοι που γνωρίζουν και που αποδέχονται και που μπορούν να χειριστούν σωστά και να απολαύσουν τέτοιες προσωπικότητες. Απ ότι ξέρω υπάρχουν άνθρωποι κάπως έτσι. Όχι αμιγώς, δηλαδή πέρα ως πέρα έτσι αλλά υπάρχουν.