Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η σκλάβα αντικείμενο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 9 Οκτωβρίου 2006.

  1. skia

    skia Contributor

    για να καταλάβω.μία σκλάβα-''αντικείμενο'' μόνο αυτή τη χρήση έχει Sadal Μelik?του αντικειμένου?μόνο?
     
  2. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Ναι
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο


    SadalMelik,
    παρακαλω να συμπηρωνεις πως αυτη ειναι η δικη σου αποψη .
    Το σκετο '' ναι '' που λες δειχνει πως ολοι πιστευουν το ιδιο
    και δεν ειναι ετσι .
     
  4. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο

    Το καλό με το BDSM είναι πως είναι ανοιχτό για πολλές απόψεις. Από τις ποιο light ως τις ποιο ακραίες αρκεί να εφαρμόζετε το SSC (π.χ.). Ο καθένας διαλέγει τον δρόμο του.
     
  5. skia

    skia Contributor

    έχεις λάθος Sadal Μelik. μία σκλάβα αντικείμενο δεν αυτή που απλά κάνει το βάζο ή την πολυθρόνα.ίσως για σένα ναι να είναι μόνο αυτή.αλλά μήπως αυτό δείχνει μία στενότητα απόψεων?μου δείχνει να καταλάβω ότι η σκλάβα που μπορεί να έχεις υπό την κατοχή σου επιθυμείς να είναι άβουλη,να της λες τι πρέπει να κάνει για να ικανοποιηθείς γιατί αυτή δε ξέρει και επίσης να μην έχει το περιθώριο να έχει το θάρρος να ζητήσει ουτε καν την άδειανα εκφράσει αυτό που νιώθει.μία πνευματικά νωθρή σκλάβα ζητάς?
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Τί είναι για σένα μία σκλάβα - αντικείμενο skia;

    Καλώς ή κακώς ο κάθε άνθρωπος θέλει κάτι για να εκφραστεί ερωτικά. O SadalMelik θέλει μία σκλάβα - αντικείμενο και ρωτάει το πώς γίνεται, πολλές σκλάβες θέλουν να είναι αντικείμενα τουλάχιστον πότε πότε, λογικό να φρενάρει η ψυχή μας σ εμάς τις υποτακτικές όταν βλέπουμε γραμμένο καθαρά και ξάστερα πώς διαβάζει ένας Κυρίαρχος το δώσιμό μας, λογικό να σηκώνεται η τρίχα κάποιων Κυρίαρχων αν τυχόν π.χ. διαβάζουν τα νήματα για τις ανάγκες της σκλάβας. Υπάρχει πάντα και ο παράγων όσμωση όμως. Αν δεν το θέλουν και οι δύο δεν γίνεται.

    Αυτό για μένα τα λέει όλα και τα λέει καλά κατά τη γνώμη μου.

     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο


    Θα κάνω μια τελευταία παρέμβαση και να με συχωρέσετε ,
    για να διευκρινίσω ,
    πως εγώ δεν έχω καμία ένσταση για το πώς το βλέπει ο καθ ένας και τι θέλει να ζήσει,
    ουτε με το να διαβαζω καθαρα και ξαστερα οπως γραφει η tender lilly .
    Η διαφωνία μου ήταν και είναι πως μια slave είναι και αντικείμενο
    και αυτο είναι δεδομένο ,
    αλλά μια slave είναι και πολλά άλλα .
    Βρίσκω λάθος το να απομονώνουμε καταστάσεις
    από την ουσία και την βασική έννοια της κάθε κατάστασης
    η κεντρικής μορφής
    και να βαφτίζουμε ξανά όπως θέλουμε εμείς η μας εξυπηρετεί .
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο

    Τα καλά νέα είναι ότι προσωπικά συμφωνώ μαζί σου anasia  

    Τα άσκημα νέα είναι ότι η οπτική η δική σου και η δική μου μπορεί να μην είναι οι πιό έγκυρες στον χώρο γιατί έχουμε και καλώς έχουμε τις δικές μας μεροληψίες για το πώς διάολο θα είμαστε πρωτίστως και κυρίως αντικείμενα αν μας ζητηθεί κάτι τέτοιο και αν δεν θα σαλτάρουμε πάνω στην διαδικασία. None of our business as long as we stay SSC   αλλά άλλο να το λέμε αυτό και άλλο να γίνεται.

    Μπορεί να υπάρχουν σκλάβες που να είναι πρωτίστως αντικείμενα, όχι απλά στο πλαίσιο της ενεργής σκλαβωσύνης τους, όπως το καταλαβαίνουμε αλλά πολύ περισσότερο. Πράγματι να μην έχουν άποψη για τίποτα σχεδόν και πράγματι να έχουν πρωτίστως αισθήσεις και όχι τόσο συναισθήματα. Δεν γνωρίζω τέτοια σκλάβα, γνωρίζω όμως Κυρίαρχους που γνωρίζουν.

    Όχι ότι μου πέφτει λόγος αλλά για μένα προσωπικά η σκλάβα είναι σκλάβα, σκλάβα, σκλάβα και οι σκλάβες δεν χωρίζονται σε κατηγορίες αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο νήμα και σκέφτομαι να το ανακινήσω αυτές τις μέρες.
     
  9. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    *γελάει
    Δε θα έλεγα όχι σε μια τέτοια ανακίνηση... ίσως στο μέλλον κάνει καλό να ειπωθούν όλες οι απόψεις των ανθρώπων υποτακτικής ψυχολογίας...
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο


    lilly μου ,

    η επιμονή μου έγκειται σε αυτό ακριβώς …

    Δεν είναι το συγκεκριμένο όπως το βλέπω εγώ η εσύ .
    Έτσι είναι .
    slave σημαίνει χίλια δυο και αυτό,
    μια slave ποτέ δεν είναι μόνο αυτό η το άλλο.

    Η είναι λοιπόν κάποια slave με όλα όσα εμπεριέχει αυτό η δεν είσαι ,
    Δεν είσαι … μερικώς και επιλεγμένα !
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Η σκλάβα αντικείμενο

    Σκέφτομαι ότι μια τέτοια σκλάβα αντικείμενο θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνο κάτω από μια ΅στέγη΅ μιας μεγάλης κοινότητας και να είναι σκλάβα αντικείμενο η οποία όταν δεν είναι αντικείμενο εδώ να είναι αντικείμενο εκεί και όταν κάνει την δουλειά της εκεί μετά να κάνει την δουλειά της εδώ.
    Για να μπορέσει να είναι πάντα μια χρήσιμη σκλάβα. Γιατί μετά το
    τι θα κάνει αυτή; Δεν θα υπάρχει;

    Κάποιος πρέπει να την φροντίσει, όπως φροντίζουμε λοιπόν ένα έπιπλο έτσι φροντίζουμε και μια σκλάβα αντικείμενο παράδειγμα όταν το τραπεζάκι σαλονιού μας δεν το συντηρήσουμε αυτό θα χαλάσει ,άρα αργά η γρήγορα δεν θα έχουμε τραπεζάκι . έτσι λοιπόν και την σκλάβα αντικείμενο θα πρέπει να την φροντίζει ο εκάστοτε χρήστης για την φθορά από την χρήση. Αλλιώς ο χρήστης θα μείνει χωρίς αντικείμενο. Άρα συμπέρασμα βγαίνει πως την φροντίζει και νοιάζεται όχι επειδή έχει συναισθήματα για αυτό το ¨πράγμα¨ αλλά για να το έχει και άλλη φορά άρα καθαρά και μόνο για τον εαυτό του.
    Μέσα από όλο αυτό το νήμα που διαβάζω τόσες μέρες η μόνη εικόνα μιας σκλάβας αντικείμενο λειτουργικά είναι αυτή.
     
  12. skia

    skia Contributor

    σαφώς και ο καθένας έχει τις απόψεις και τις προτιμήσεις του tender lilly.ίσα ίσα,δε το κατηγορώ.