Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η σκλάβα αντικείμενο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 9 Οκτωβρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Eνα και μόνο "Ναι" σαν απάντηση σε αυτήν την ερώτηση είναι παρεξηγήσιμο.
    Δώσε τα ρέστα σου εδώ και τώρα SadalMelik.... 
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    σκλάβα = πολυχρηστικό αντικείμενο.... χαλάει κανέναν αυτό ως έννοια?  
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Το πως καταφέρνει κάποιος να χωρέσει τον όρο "σκλάβα", έναν τόσο πολυσύνθετο σε ορισμό δυο λέξεων είναι πέρα της νοητικής μου δυνατότητας. Αξίζει εξέταση το εγχείρημα αυτό...
    Πολυχρηστικό: Επίθετο. Προσδίδει ποιοτικό χαρακτηρισμό στο εξεταζόμενο. Κάτι με πολλαπλή χρησιμότητα και δυνατότητα χρήσης. Χμμ...
    Αντικείμενο: Ουσιαστικό. Η βάση/πεμπτουσία του εξεταζόμενου. Κάτι χωρίς συναισθήματα, βούληση ή ψυχισμό. Κάτι κενό, χωρίς προσωπικότητα.
    Η σκλάβα είναι πολύπλευρη και πολυποίκιλη προσωπικότητα. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για υποταγή, για αναμόρφωση και παράδοση όταν δεν υπάρχει τίποτα για να αναμορφωθεί, να παραδοθεί και να υποταχθεί από αυτό το κενό ανθρωποειδές.
    Δεν έχει αντίκρισμα στην (δική μου) πραγματικότητα και συνεπώς χαλάει εμένα.
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν διαφωνείτε επι της ουσίας ...

    L Strike θέλεις σκλάβα και όχι αντικείμενο , ίσως κάποιες στιγμές θελήσεις να συμπεριφερθεί ως αντικείμενο , για αυτήν την πολυχρηστικότητα μιλάει η carissa .

    Carissa δεν είσαι αντικείμενο , όσο και να ήθελες να είσαι , συμπεριφέρεσαι , νιώθεις , υποστηρίζεις . Μπορείς και να συμπεριφερθείς ως αντικείμενο προς τον Κύριο σου οταν το θέλει , αλλά δεν είσαι .

    Αντικείμενο στο Bdsm είναι ένας δονητής ή μία φουσκωτή κούκλα ή ότι άλλο , που απλά αναπνέει , τίποτα παραπάνω. Αν υπάρχει ένα αντικείμενο εδώ μέσα που διαβάζει αυτές τις γραμμές , το μόνο που ίσως θα ένιωθε θα ήταν φαγούρα στο δέρμα του και θα συνειδητοποιούσε ότι θέλει συντήρηση , τίποτε περισσότερο...
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο


    ... οποιον χαλαει carissa[L_T], δεν αντιλαμβανεται απλα τι ειναι σκλαβα ,
    και μιλαει για αλλα πραγματα .

    θελω να πω ,
    πως ο SadalMelik , εχει μια οπτικη για το θεμα πολυ σωστη ,
    και αυτα που θελει επισης πολυ σωστα ειναι .
    Το να θελει μια γυναικα αντικειμενο φυσικα και υπαρχει και ειναι εφικτο.
    Το να βαφτιζει slave αυτη την μενονωμενη κατασταση ειναι λαθος .
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ως ένια όχι, δεν με χαλάει.
    Η ουσία του ομως με χαλαει!
    Με χαλάει γενικά η χρήση ενός η μιας υποτακτικού αποκλειστικά
    και μόνο σαν αντικείμενο έστω και αν αυτό έχει ....... style η έχει επώνυμη υπογραφή.
    Για να καταλάβετε τι εννοώ θα σας πω μόνο ότι πολλά από τα έπιπλα μου,
    θα ήθελα ....να έχουν φωνή να μου "μιλήσουν".
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Ας αποδώσω τις αντιδράσεις στο κακό μου χιούμορ αν και τίποτα δεν δείχνει να
    αλαφραίνει το συγκεκριμένο αυτό θέμα.

    L Strike το συγκεκριμένο thread αναφέρεται σε συγκεκριμένη κατηγορία σκλάβας και όχι στην απόδοση της γενικότερης έννοιας του όρου. Στα σημεία θα συμφωνήσω αλλά σε άλλο thread.

    Ηλίας ρομαντικά αν το θέσω συμφωνώντας μαζί σου, αν αυτό επιθυμεί Ο Κύριος μου, είμαι και αντικείμενο (έστω έμψυχο) . Εχω βέβαια το κουσούρι του σκεπτόμενου ανθρώπου με άποψη οπότε είναι "μανίκι" να με κρατήσεις σε ψυχολογία υποπόδιου για πάνω από μερικές ώρες όταν έχει ειδήσεις (δεν αναφέρομαι στο Star Channel). Ευτυχώς είναι Ικανότατος.
    Υπάρχουν άλλες σκλάβες όμως, εξαιρετικά πλάσματα, που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη προσπάθεια να διατηρηθούν στην συγκεκριμένη ψυχολογία γιατί έτσι είναι, έτσι εκφράζονται, έτσι υπηρετούν.  

    Εύα μου, έπιασες ακριβώς το νόημα της πολυχρηστικότητας στην οποία αναφέρθηκα. Και μιλάμε και κλαίμε και γελάμε και τούμπες κάνουμε εν αντιθέση με τον καναπέ. Στο χέρι Σας είναι.

    Και τέλος πάντων να σημειώσω πως, μιλάμε για M/s και όχι για τις αξίες της Βικτωριανής εποχής και το γυναικείο απελευθερωτικό κίνημα.
     
  8. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Παρατηρωντας ολα τα ποστ που γραφτηκαν, θα μπορουσα να πω πως εχουν παρερμηνευτει καποια πραγματα.
    Ο Sadal Melik δεν μιλησε για D/s σχεσεις.... αλλα για καποιο κομματι που του αρεσει να υπαρχει στο χωρο του ενιοτε.!


    Μια σκλαβα αντικειμενο δεν ειναι ουτε αβουλη, ουτε νωθρη ουτε ανιδεη στο χωρο για να της λεει ο Κυριαρχος τι να κανει. Ακολουθει τις εντολες Του επειδη πολυ απλα της αρεσει να τον ικανοποιει σαν αντικειμενο εστω κι αν σε πολλους δεν αρεσει!! Και σαν ανθρωπος καθε αλλο παρα αβουλη ειναι...αρκει να σκεφτει κανεις ποσο δυσκολο ειναι να αδειασει το μυαλο της εκεινη τη δεδομενη στιγμη και να αποποιηθει το εγω της (ξερω ακουγεται σκληρο ..αλλα ετσι ακριβως ειναι)! Να το αφησει αδειο και να δοθει στα χερια Του προς χρησιμοποιηση χωρις σκεψεις (για το μετα) , συναισθηματα και υποσχεσεις!

    ...και συμφωνω απολυτα σε αυτο!
    εδω ομως το θεμα μας δεν ειναι η πολυμορφικοτητα της προσωπικοτητας μιας σκλαβας, η οποια μπορει να αναλαμβανει και το ρολο ενος αντικειμενου καποιες στιγμες!
    Αλλα απλα και μονο για ΤΗ ΣΚΛΑΒΑ-ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ!!!! που δεν εχει καμια μα καμια αλλη χρηση περαν του αντικειμενου!
    Και τελειωνοντας.... να πω πως δεν ειναι ολα για ολους και πως η αποψη του καθενος σε καμια περιπτωση δεν ειναι θεμα ΛΑΘΟΥΣ Ή ΣΩΣΤΟΥ!!!
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο


    Το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει αυτο που λες ...
    '' slave αντικειμενο '' απο μονο του .

    slave ειναι πολλα μαζι και αυτο ειναι ντεφακτο .
    Να θες να εχεις μια γυναικα που να εχει χρηση αντικειμενου και μονο ,
    ειναι σωστο και εφικτο ,
    δεν λεγεται slave ομως , εκει ηταν η διαφορα zoyzoy_
    και οχι να κρινουμε τον SadalMelik , ο οποιος πολυ καλα κανει να θελει , οτι θελει .
     
  10. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο

    δεν υπαρχει?.....αποψη σου και σεβαστη απο μερους μου....
    Διαφωνω ομως καθετα..... και δε μιλαω στον αερα,
    γιατι το εχω δει να συμβαινει μπροστα μου καλη μου 
    Μην εισαι απολυτη λοιπον 

    φιλικα....
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Η σκλάβα αντικείμενο


    Κατσε βρε zoyzoy_ ,

    Αμφισβητείς πως slave είναι πολλά μαζί ?
    Η έννοια ο όρος λέμε εδώ ,
    τι εμπεριέχει , τι περιλαμβάνει .

    Οι αλλοι και εγω ,
    δεν ειπαμε πουθενα πως δεν υπαρχουν γυναικες που ειναι μονο αντικειμενα .
    Φυσικα και υπαρχουν .
    αυτο που λεμε ειναι πως αυτη δεν ονομαζεται slave ,
    γιατι πολυ απλα slave σημαινει χιλια δυο αλλα και αυτο μαζι.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Νομίζω ότι το θέμα που συζητούμε ανήκει πιά περισσότερο στο Κατηγορίες σκλάβας????? και ίσως η συζήτηση να πρέπει να μεταφερθεί εκεί.

    Τα πολλά ερωτηματικά που είχε βάλει η carissa[L_T] στον τίτλο κάτι λένε  

    Υπάρχουν τελικά ή δεν υπάρχουν κατηγορίες σκλάβας;

    Νομίζω ότι όχι. Νομίζω ότι το ίδιο νομίζει και η anasia.

    Αλλά είναι για εδώ η συζήτηση;