Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η ταυτότητα μιας υποτακτικής και ο Κυρίαρχος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 23 Μαρτίου 2007.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Πιθανώς όχι πάντα, αλλά εν προκειμένω ΝΑΙ. Έδωσες έμφαση σε μία φράση που απομόνωσες από μία περίοδο, μέσα στην οποία είχε εντελώς διαφορετικό ρόλο. Αν είχες μελετήσει ενδελεχέστερα το συντακτικό της θα είχες καταλάβει το λάθος σου. Εξηγώ:


    Η αρχική πρόταση ήταν:

    Για να γίνει πιο διακριτή η σύνταξή της προσθέτω με μπλε χρώμα κάποιες σημειώσεις (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει η Μάγδα):

    "Η γυναίκα που δίνεται στον υπέρτατο βαθμό, όταν α) το κάνει γιατί το υπαγορεύει η φύση της και β) νιώθει ευτυχισμένη μ' αυτό, τότε δεν είνα απλά γυναίκα,είναι σκλάβα."

    Η φράση που απομόνωσες "το κάνει γιατί το υπαγορεύει η φύση της" είναι μέρος μίας δευτερεύουσας πρότασης που σκοπό είχε να εισάγει συνθήκη (IF). Το "όταν" που παρέλειψες είναι αποφασιστικής σημασίας.

    Η φράση που υπονοείς με την παρέμβασή σου είναι:
    "Η γυναίκα που δίνεται στον υπέρτατο βαθμό, όταν το κάνει γιατί το υπαγορεύει η φύση της"

    Δηλαδή: Γιατί το κάνει; Διότι το υπαγορεύει η φύση της. Εξ ου και η χρήση του «αφού» στην παρακάτω διαπίστωση:
    Ενώ η φράση της Μάγδας θα έπρεπε να εννοεί:

    "Η γυναίκα που δίνεται στον υπέρτατο βαθμό, αν το κάνει γιατί το υπαγορεύει η φύση της και αν νιώθει ευτυχισμένη μ' αυτό, τότε δεν είναι απλά γυναίκα,είναι σκλάβα."

    Δηλαδή: Πότε είναι σκλάβα; IF α AND β. ("Αν .... και αν ...., τότε.... .")


    Έγινα κατανοητή;
     
  2. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Re: Απάντηση: Η ταυτότητα μιας υποτακτικής και ο Κυρίαρχος

    Η σκλάβα, η υποτακτική δεν είναι "θηλυκά";
    Δεν πιστεύω πως μπορούμε αφαιρέσουμε αυτό το χαρακτηριστικό απο την έννοια της σκλάβας ή/και της υποτακτικής. Είναι έντονο χαρακτηριστικό πολλών γυναικών αυτής της ψυχολογίας. Κάπου εκεί έρχεται και το μπέρδεμα.
    Αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας το απόσπασμα που έδωσε η magda αλλά και την δική της σκέψη αμέσως μετά, είναι πως αφορούν σχέσεις μακρόχρονες, 24/7
    Και τελικά δεν νομίζω να υπάρχει το ένα και μοναδικό μοντέλο σκλάβας, σχέσης, δοσίματος ή οτι άλλο θέλετε. Διαφορετικοί ανθρώποι, διαφορετικές αντιδράσεις. Το να προσπαθεί κανείς να βάλει τέτοια ζητήματα σε καλούπια....συμπέρασμα δεν θα βγάλει..... και πολύ πιθανόν να μην ζήσει όμορφα μια τέτοια σχέση αν επιχειρήσει να μπει έχοντας προκαθορίσει απο πριν πως "πρέπει" να είναι όλα.......
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Η φράση είναι απλή Συρα. Η Μάγδα λέει «Η γυναίκα που δίνεται στον υπέρτατο βαθμό, όταν το κάνει γιατί το υπαγορεύει η φύση της και νιώθει ευτυχισμένη μ' αυτό, τότε δεν είνα απλά γυναίκα,είναι σκλάβα.»

    Πότε κατά την Μάγδα μια γυναίκα είναι σκλάβα; Όταν της το υπαγορεύει η φύση της.
    Δεν τα λέω εγώ κοκόνα μου. Βρείτε τα μεταξύ σας και μετά πάμε και σε άλλες αναλύσεις.
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ταυτότητα μιας υποτακτικής και ο Κυρίαρχος

    αν ένας Κυρίαρχος αφοσιώνεται στον υπέρτατο βαθμό στη σκλάβα του, αυτό δεν τον κάνει σκλάβο της σκλάβας του;
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ταυτότητα μιας υποτακτικής και ο Κυρίαρχος

    Η λέξη που υπογράμμισα φρονώ πως αναφέρεται σε σκλαβιά εκτός πλαισίου BDSM. Με αυτό το σκεπτικό, ναι, οτιδήποτε κερδίζει την αφοσίωσή μας ας πούμε πως μας "σκλαβώνει", αν και είναι κάπως υπερβολική διατύπωση.
     
  6. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member

    Re: Απάντηση: Η ταυτότητα μιας υποτακτικής και ο Κυρίαρχος



    Κανείς δεν αφαιρεί κανένα χαρακτηριστικό από κανέναν. Επαναλαμβάνω, διότι προφανώς δεν έγινα αντιληπτή : Η σκλάβα και η υποτακτική μπορούν να είναι "θηλυκά". Αντιστρόφως, ένα οποιοδήποτε άλλο "θηλυκό" είναι απαραίτητο να είναι σκλάβα ή υποτακτική ..? Δε νομίζω..
    Με τη λοιπή θέση σου, περί τυποποίησης και απομόνωσης μοντέλων ανθρώπων, συμφωνώ.
     

  7. Εεεε.... Μα μην κρινεις κι' συ απ' τον εαυτο σου. Εσυ εισαι απογονος της Μπουμπουλινας  
     
  8. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ταυτότητα μιας υποτακτικής και ο Κυρίαρχος


    Όχι. Διότι, αντιθέτως προς τον/την σκλάβο/α του/της, εξακολουθεί να διατηρεί το δικαίωμα της πρωτοβουλίας, με όσα αυτή συνεπάγεται.
     
  9. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ταυτότητα μιας υποτακτικής και ο Κυρίαρχος

    Διδασκαλισα ειστε σιγουρη γι' αυτο?
    Εμενα γιατι μου συμβαινουν αλλα?
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Επ, για ένα λεπτό. Εμένα δεν μου ζητήθηκε να μην παίρνω πρωτοβουλίες και μάλιστα τις παίρνω αβέρτα, την μία μετά την άλλη (όπως και ο Κ μου). Απλά οι πρωτοβουλίες μας "συνάδουν", είναι σε αρμονία (εκτός από τις λιγοστές φορές που είμαι κωλόπαιδο, εκείνες τις μέρες του μήνα που πάσχω από PMS κλπ).

    Οι δε πρωτοβουλίες μας που είναι λίγο απρόβλεπτες δίνουν χαρά και φρεσκάδα στη σχέση. Αν κάνω μαλακία θα στεναχωρεθώ εγώ περισσότερο, οπότε συνήθως τις αποφεύγω. Αυτός δεν κάνει μαλακίες.

    Αυτά περί πρωτοβουλίας. Αναρωτιέμαι πώς είναι οι υπόλοιπες Μ/s σχέσεις.
     
  11. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: Re: Η ταυτότητα μιας υποτακτικής και ο Κυρίαρχος

    Σε προηγούμενο ποστ της lara[E-p] είχε γίνει αναφορά στα εξής:
    Η δική μου φράση δεν ήταν τίποτ' άλλο από συμπύκνωση του παραπάνω χωρίου (ως ένδειξη συνυπογραφής και συνταύτισης.)

    Όσα καταγράφονται στο απόσπασμα αυτό (και πολλά ακόμη) εμπερικλείονται στο ρήμα "δίνεται" που χρησιμοποίησα στη φράση μου. ...Και παραδίνεται και αφοσιώνεται μια σκλάβα (προς απάντηση στη Mistress Surah.)

    Aν όλα αυτά "σε εκφράζουν" , (όπως το διατυπώνει η lara[E-p] ) ή αν ΤΑ υπαγορεύει η φύση σου (κατά τη δική μου διατύπωση) τότε είσαι υποτακτική/δούλα/σκλάβα.
    Μια καθ' όλα γυναίκα αλλά όχι γυναίκα υποτακτικής ψυχοσύνθεσης θα τα έκανε;

    Συνακόλουθα, μια γυναίκα που η προσωπικότητά της φιλτράρεται από την ανάγκη της για υποταγή "απολαμβάνει" όλα αυτά ή αλλιώς... νιώθει ευτυχισμένη μ' αυτά (όπως το διατύπωσα πιο πάνω.)
    Μια καθ' όλα γυναίκα αλλά όχι γυναίκα υποτακτικής ψυχοσύνθεσης θα τ' απολάμβανε και θα 'νιωθε ευτυχισμένη μ' αυτά;

    Πηγαίνοντας πιο πέρα και για να θυμηθούμε το κύριο θέμα του νήματος...
    Όλη αυτή η διαδικασία παράδοσης για μια γυναίκα που η υποταγή είναι μέρος της φύσης της, η παράδοση αυτή, λοιπόν, δεν ενέχει τον κίνδυνο αλλοίωσης της ταυτότητάς της. Αντίθετα, αποτελεί διέξοδο, βήμα έκφρασης και ευκαιρία ανάπτυξης της προσωπικότητάς της.
     
  12. Guest05

    Guest05 Guest

    Δεν το λέω για να σε στενοχωρήσω, αλλά ούτε άγιος Βασίλης υπάρχει.