Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η υποταγή προσφέρεται ή προκύπτει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος iolanda, στις 1 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Τελικά το Κ είναι ποτιστηρι        (χιούμορ χιουυυυμορ)
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Aν ξηγηθεί και καν' αμάν-αμάν μανίτσα μ' στο βασανάκι του, ΟΥΛΕΝ έγινε...
     
  3. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Aν μπορούσες να μου κάνεις το παραπάνω φραγκοδίφραγκα θα το εκτιμούσα.
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Οδηγείς την συζήτηση σε έναν φαύλο κύκλο κατ'εμέ διότι πρώτον ξεφεύγουμε από το θέμα κατά πολύ και δεύτερον δεν υπάρχει ο χρόνος ο προσωπικός να υπεραναλύω εδώ μέσα. Σίγουρα όμως μπορεί να γίνει τόσο αυτή όσο και οποιαδήποτε άλλη κουβέντα θέλεις κατ' ιδίαν.
     
  5. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Σεβαστό. Αλλά σε ότι με αφορά δεν μπορώ να το πω αυτό. Γιατί όσο διαφορετικό κι αν είναι το σύστημα αξιών, χρησιμοποιούμε έννοιες που άπτονται της ψυχολογίας - ψυχιατρικής. Έγινε αναφορά στο θέμα εξάρτηση. Δεν μπορώ να αγνοήσω την άποψη της επιστήμης ούτε περί εξάρτησης ούτε περί τρόπων σχετίζεσθαι, ανεξαρτήτως με το τι θα επιλέξω/ πράξω εν τέλει εγώ.
    Αναφέρομαι στην περίπτωση όπου η εξάρτηση αποτελεί επιθυμία ή/και αποτέλεσμα των ενεργειών του Κ εντός M/s. Ωστόσο δεν μπορώ να αγνοήσω ή να προσπεράσω τις πιθανότητες που αυτό συμβαίνει.
    Το παράδειγμα με την αρκούδα έχει βάση υπό προυποθέσεις. Εξαρτάται από το κίνητρο της αρκούδας και από το πόσο και αν είναι η ίδια εξαρτημένη με τα αρκουδάκια της.
    Να σημειώσω δε πως είναι πολύ διαφορετικό ο Κ να έχει να χειριστεί μια τάση εθιστικής εξάρτησης από το να έχει δημιουργηθεί αυτή στα πλαίσια της σχέσης μέσα από συγκεκριμένες πρακτικές που οδήγησαν εκεί. Αντιθέτως έχω δει πολλές φορές εθιστικές τάσεις των υ να περιορίζονται σε σημαντικό βαθμό.


    Προσπαθούμε να βρούμε "κοινό τόπο" ωστόσο. Έτσι συμβαίνει καλώς ή κακώς με όλες τις έννοιες. Μπαίνει και ο γραπτός λόγος στη μέση και ζορίζει ακόμη περισσότερο.  
     
  6. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

        love you
     
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Eίσαι νινί ακόμα. Θα μεγαλώσεις και θα μάθεις   
    Πέρα από την πλάκα εγώ σ'ευχαριστώ για τις εκδοχές που συχνά θέτεις (πάντα με τον τρόπο σου)
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εύκολο...
    Είσαι εσύ φερειπείν με τον Χ, ασχέτως ρόλου/λειτουργίας για τον καθένα....
    Και είστε και ζόρικα παιδιά και μες στην εξτρεμαδούρα, φιτίλια, λουρίδες γίνεστε, κρεμασμένα από το μεσιανό κατάρτι, που λέμε, ένα πράμα...
    Από πού κι ως πού αυτό ενδιαφέρει τον επαγγελματία υγείας ή την θειά μου ή τον οποιονδήποτε..?
    Για ποιο λόγο, θα τον ενδιέφερε άραγε..?
    Και άντε και να πούμε όλοι ένα λόγο (στην ουρά στέκονται τα ούφα για να πουν) τι σταδιάλα και γιατί χρειάζεται να εξηγήσετε κάτι..?
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ισχύει, τουλάχιστον δέκα εξαιρετικές γυναίκες μούχουν τάξει γάμο, σαν μεγαλώσω, που θα είμαι πολύ γκαγκάν...
    Η πρώτη ήταν μια σβομπιρού τεσσάρων ετών σε μια καφετέρια, πούχαμε πιάσει πολύ σοβαρή κουβέντα και πολύ στα ίσια, και γαμώ τα ξύπνια μπομπίρια...
    Με ζήτησε από την μάνα της, που ήρθε και με ζήτησε για λογαριασμό της κόρης της, με ένα εξαιρετικό χαμόγελο...
    Όχι, παίζουμε...
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Δεν είναι θέμα γραπτού λόγου για μένα, όσο πολλών και διαφορετικών ερμηνειών. Περιπλέκει την κατάσταση ακόμη περισσότερο η διαπίστωση ότι στο σύστημα αναφοράς του βδσμ χρησιμοποιούνται συχνά με διαφορετικό νόημα λέξεις της καθομιλουμένης, και νομίζω ότι και η εξάρτηση είναι μια από αυτές.
    Οπότε, από τη σκοπιά μου μόλις περιέγραψα, είναι πολύ δύσκολο να συνεχιστεί μια κουβέντα όπου η ίδια λέξη χρησιμοποιείται από τους συμμετέχοντες με τελείως διαφορετική σημασία για τον καθένα.  
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    η επιστήμη δεν διαθέτει άποψη. οι επαγγελματίες υγείας διαθέτουν και ερμηνείες και απόψεις και ιδεολογία. κατά μιά άποψη ρόλος τους είναι να θεραπεύουν επί ασθενείας. το αντιεπιστημονικό καραγκιοζιλίκι που παράγεται όταν αντί να θεραπεύουν προσπαθούν να καθοδηγούν είναι πρώτο σουξε στις μέρες μας.
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Μέχρι προξενιά κάνουν.