Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η υποταγή προσφέρεται ή προκύπτει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος iolanda, στις 1 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έχω διαφορετική οπτική.
     
  2. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Μου είναι δύσκολο να κρύψω την περιέργεια μου.
    Θα εκτιμούσα την όποια διάθεση για μια μικρή περιγραφή της οπτικής σου.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Κέρδος είναι όταν επιστρέφει η επένδυσή σου, αν είναι μηδενική δεν είναι κέρδος αλλά χάρισμα.

    Όταν επιβάλεις την κυριαρχία σου η υποταγή είναι το κέρδος σου, that simple.

    Χαρισμένη υποταγή δεν έχει νόημα στα δικά μου μάτια, δεν το βλέπω σαν υποταγή.
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Θεωρώ ότι είναι σημαντικό ένα κυριαρχικό άτομο να μπορεί να αντιληφθεί εάν η κερδισμένη όπως λες υποταγή είναι όντως κερδισμένη ή εκμαιευμένη ή επιβαλλόμενη. Το κερδισμένη, εκμαιευμένη ή επιβαλλόμενη αφορά διαδικασίες απόκτησης υποταγής και μοιραία επηρεάζουν την ποιότητα αυτής.

    Δεν διαφωνώ με το ότι να αποκτήσεις κάτι, άσχετα με την διαδικασία, είναι κέρδος (άρα κερδίζεις κάτι) αλλά με αυτήν την παραδοχή δυσκολεύομαι να αποκλείσω το ότι όταν κάτι σου το χαρίζουν πάλι είναι κέρδος οπότε πάλι το κερδίζεις.

    Πέραν αυτού,

    εάν αποφασίσεις να ασχοληθείς με κάποιο υποτακτικό άτομο που είναι ήδη εκπαιδευμένο να υπακούει, το μόνο που του λείπει είναι κάποιος να υπακούει, η υποταγή του δεν θα σου ήταν υποταγή ?
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έτσι όπως το λες το μόνο που πρόσφερει είναι υπηρεσίες,η προσφορά υπηρεσίας γίνεται και χωρίς υποταγή.
     
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Κάποια στιγμή εάν δοθεί η ευκαιρία θα ήθελα να γνωρίσω την οπτική σου πάνω στην υποταγή, τι ορίζεις ως υποταγή.
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Κέρδος είναι το παραπάνω από το συνολικό κόστος της επένδυσής σου. Αν δώσεις 10 για να σου επιστραφούν 10, δεν έχεις κέρδος, το περισσότερο από 10 είναι κέρδος και το λιγότερο χασούρα.

    Το περισσότερο της υποταγής από αυτό που επιβάλλεται δεν το λες και πάντα κέρδος. Νομίζω ότι «οικονομικός» παραλληλισμός αφήνει κενά.

    Προτιμώ να ορίζω την Επιβολή σαν ενέργεια που όταν ασκείται στο συμβατό σώμα υ απελευθερώνει την ανάλογη ενέργεια υποταγής.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Σωστά.
    De gustibus...
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Ευχαριστώ
     
  10. footbill

    footbill New Member

    Είναι ανάλογα το άτομο. Κάποιοι ψάχνουν απεγνωσμένα να υποταχθούν. Άλλοι θέλουν να κερδίσεις την υποταγή τους.
     
  11. mpast

    mpast New Member

    Προσφέρεται αφού προκύψει ..
     
    Last edited: 28 Νοεμβρίου 2020
  12. Για να προκύψει έχει προσφερθεί ήδη... Η κότα κάνει το αυγό η το αυγό την κότα;