Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Aribecy, στις 26 Νοεμβρίου 2008.

  1. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Νομίζω τώρα θα ήταν καλύτερα να κλείσω τον κύκλο περί ηθικολογίας που ανάφερα στο πιο πάνω άρθρο μου. Άφησα ανοικτό τον κύκλο σκέψις μου γιατί ήθελα να δω και πως θα εξελιχτεί το νήμα. Η σκέψη μου δεν ήταν αν κάποιος αλλάξει την ηθική του υπόσταση, και να βουτήξει ένα ζεστό, σπαρταριστό “καυλί” η όχι. Η τελευταία μικρή παρένθεση περί ηθικολογίας που μπορεί να συλλογιστεί κάποιος εξετάζοντας όλους τους παραμέτρους, είναι οι απώλειες που θα έχουμε από μια ενεργεία μας, πράττοντας μια άλλη. Σε αυτό το σημείο θα ζητήσω συγνώμη από τη lara [E-p] που επαναλαμβάνω τα λόγια της, πριν μερικά χρονιά, άλλα αναγκαστικά για χάρη του νήματος συντόμως τα αναφέρω. Το όλο παιχνίδι περί ηθικής λοιπόν κειτόταν στις απώλειες που θα έχουμε. Τα ηθικά διλήμματα κατατάσσονται σε άλλες μικρότερες υπό - κατηγορίες. Για να μην πολυλογούμε όμως, ηθική ονομάζεται εκείνη η συμπεριφορά μας, όπου μέσα από ένα ολοκληρωμένο σύνολο επιλόγων μας, θα έχει τις λιγότερες απώλειες. Και πάλι τονίζω εφόσον εξεταστούν όλοι, μα όλοι οι παράμετροι, είτε κοινωνικοί είναι, είτε προσωπικοί. Στο συγκεκριμένο νήμα, η αλλαγή σχέσης μια φιλίας, και η μεταβολή της σε κάτι άλλο, έχει τονιστεί πολλές φορές σαν μια παράμετρο με πολύ βαρύτητα. Από προσωπική μου εμπειρία μέσα στο διάβα του χρόνο μου μέχρι τώρα έχω αντιληφθεί ότι κάποτε όλες οι φίλιες τελειώνουν. Οι μόνες φίλιες που παραμένουν αναλλοίωτες είναι αυτές που έχουν διακοπεί από ανάγκες όπως αλλαγή κατοικίας / διαμονής, για επαγγελματικούς αλλά και προσωπικούς λόγους. Δεν μπορεί να θεωρηθεί φίλος ένας συνάδελφος στη δουλειά μας, που στο φινάλε αναγκαστικά τον τρώμε στη μάπα, θέλοντας η μη. Στα Νεοελληνικά βεβαία το πρόσωπο εκείνο αναφέρεται σαν “φίλος”, αλλά δεν παύει να είναι ένα οικείο πρόσωπο από το γενικό περιβάλλον μας. Ο πραγματικός μας φίλος είναι η ίδια μας η ζωή, και όλοι οι σύντροφοι πρόσωπα που την μοιραζόμαστε μαζί τους. Φίλος είναι αυτός που άμα πονάω θα πόνεση και εκείνος, η αυτός που με δει ότι πεινάω, θα στερηθεί από το δικό του να φάω και εγώ. Φίλος είναι ο ίδιος μου ο “εαυτός” στη ουσία, και λειτουργεί σαν μέρος για το μέρος μου. Υπάρχουν τέτοιο άνθρωποι γύρω μας, παρόλο που ακούγεται ρομαντικό. Όλα κυμαίνονται στο πως θα καλλιεργήσουμε και εμείς αυτή τη θέση, απέναντι τους. Οπότε με ένα φίλο ήταν ευκολότερο να πάει κάποιος/α και δεν θα έτρεχε και τίποτα, γιατί εκείνο το πρόσωπο θα έφευγε και θα ξαναερχόταν στη ζωή μας αφού είναι και εκείνο ο “εαυτό μας”. Μην ξεχνάμε στις πλείστες περιπτώσεις αν αρνηθούμε σε κάποιο φίλο να πηγαίναμε μαζί του εφόσον μας το ζήταγε, η άρνηση μας είναι και αιτία αλλαγής συμπεριφοράς του εκείνου φίλου μας, όπως αναφέρεται στο νήμα. Επομένως εκείνο το πρόσωπο δεν ήταν πραγματικά φίλος μας. Μιας και οι φίλιες τελειώνουν κάποτε λοιπόν, δεν θα μας κόστιζε και τίποτα αν κάποιος παρεξηγούσε την άρνησή μας. Στη μελέτη το απωλειών ενδέχεται και πόσο σεξουαλικά μας τραβάει εκείνο το πρόσωπο. Όπως ο καθένας μας είναι μοναδικός σε αυτόν τον πλανήτη μια εξέταση κατά πόσο όμορφο είτε ψυχικά, είτε σωματικά, είναι το άτομο που μας κάνει την πρόταση, θα βοηθούσε πολύ στην επιλογή αντικατάστασης του, με γνώμονα τις ανάγκες μας, σαν βαρύτητα μιας εξεταζόμενης παραμέτρου.

    Y.Γ. lara [E-p] θέλω να πιστευω οτι κατανοείς οτι εχω κάψει μερικές λυχνίες και εγώ λόγο ηλικίας και πέρασμα χρόνου, οπότε συμπληρώνης η διορθώνης κατι αν το βρής αναγκαίο. (μονο μην μου πης οτι οι λυχνιες που ειναι καμενες δεν ειναι μερικες μονο, και οτι δεν εισαι ηλεκτρολογος σε παρακαλω)
     
  2. αν είμασταν και οι τρεις φίλοι ναι
    εξάλου τα καλήτερα γκολ μπαίνουν σστα φιλικά παιχνίδια
    ζευγαρι με φίλο/η δύσκολο
     
  3. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Αν ήταν εμφανίσιμη και της άρεσε πραγματικά, ναι.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Κι αυτό το νήμα μου θύμισε το καινούριο περί παρτούζων  
     
  5. Arcane

    Arcane Regular Member

    Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Η απάντηση μου είναι : δεν ξέρω. Νομίζω οτι είναι επίφοβο, είτε τρίο με άντρα είτε με γυναίκα. Νομίζω οτι ενδέχεται να πέσει στράβωμα αργά ή γρήγορα. Δεν ξέρω μπορεί να κάνω λάθος.
     
  6. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    ...αν συμφωνουσες για το σκορ ισως.

    ...αν επειδη βρεθηκε το καταλληλο ατομο και δεν το διεκδικεις η δεν σε/σας διεκδικει για κανενα λογο και με κανενα τροπο, τοτε μπορει να εξελιχθει σε μια αισθησιακοτατη κατασταση (...και οχι μονο).

    Γι:nod:ργος
     
  7. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Πολυ καλη απαντηση....ετσι ακριβως ειναι.
    Αν δεν επιτρεψεις κατι που μπορει να βαλει σε κινδυνο τη σχεση σου και το βλεπεις καθαρα ως απολαυση.....well done!
     
  8. Arcane

    Arcane Regular Member

    Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Σωστό κι αυτό Γιώργο.
     
  9. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Well done... εξαρτάται βέβαια και από τη συμμετοχή.. γούστα...........αλλά αν δεν έχει πρόβλημα αυτός που το πρότεινε γιατι να έχω εγώ...???
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Γιατι, θετεις εαυτον μονο στο ρολο του τριτου προσωπου?
    Μπορει να εισαι ο οικοδεσποτης.....

    ααααχ! εμεις να πηδαμε αλλες, τις δικες μας γυναικες μην αγγιξει κανεις....παλιομονοφαηδες! 
     
  11. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    .......... μα λέει αν μου το ζητούσανε... Δεν λέει άμα το ζητάω.. εκει ισως παίζει ρόλο και η σύνθεση...
     
  12. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θα συμφωνούσατε ποτέ για τρίο αν σας το ζητούσε φίλος-η?

    Καλα κι εσυ κανε μια παραλλαγη....αστειευομαι dear!