Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 4 Φεβρουαρίου 2007.

  1. Emiris

    Emiris Regular Member

    Re: Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    Δικαίως ενίσταται ο οποιοσδήποτε σε αυτό διότι είναι αρνητικός χαρακτηρισμός της άποψης του άλλου.
    Σα να σου λέει «η άποψή αυτή είναι ηλίθια».

    Επίσης, είναι σύνηθες, για να μην πω μονόπλευρα επαναλαμβανόμενο, να χαρακτηρίζονται έτσι οι κοινώς αποδεκτές απόψεις στα διάφορα θέματα, και να ξεπροβάλουν ως δήθεν μοντέρνες αυτές που ασπάζεται μία μικρή μειοψηφία.
    Για αυτό κατά τη γνώμη μου όποιος χαρακτηρίζει μία άποψη «οπισθοδρομική» και μία άλλη «μοντέρνα» ή «προχωρημένη» ή ότι άλλο συναφές, συνειδητά ή ασυνείδητα προπαγανδίζει.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    Και από που και ως που δεν μπορεί να σχολιαστεί η άποψη κάποιου άλλου;

    Είναι διαφορετικό πράγμα να χαρακτηρίζεις μια άποψη και διαφορετικό πράγμα να χαρακτηρίζεις αυτόν που την φέρει. Η άποψη είναι άποψη και ο ο φέρον την άποψη είναι άνθρωπος. Ο άνθρωπος αυτός μπορεί να έχει και άλλες απόψεις, μπορεί μία να τη βρίσκω οπισθοδρομική και άλλη προχωρημένη, πού είναι το κακό;
     
  3. Emiris

    Emiris Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?



    Το κακό έγκειται στο ότι αυτός που χαρακτηρίζει μία άποψη ουσιαστικά προπαγανδίζει με δόλο τη δική του βαφτίζοντας «κακιά» τη δικιά σου και «καλή» τη δικιά του.

    Ας καταγράφονται χωρίς χαρακτηρισμούς οι απόψεις και οι αναγνώστες ας κρίνουν ελεύθερα την ουσία τους.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    Εγώ πάλι ούτε αυτή την άποψη συμμερίζομαι. Το παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς κατ' εμέ δεν ισχύει για τις απόψεις.
     
  5. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    Από πουθενά δεν συνάγεται, απλά ο καθένας έχει την άποψή του και αυτήν εκθέτει!


    Ενίσταμαι γιατί ενώ εγώ λέω την άποψή μου χωρίς να κατακρίνω την άποψη του άλλου και την θεωρώ σεβαστή ασχέτως αν δεν συμπίπτει με την δική μου, αυτός κατακρίνει την δική μου και με λεει οπισθοδρομικό και κλειστόμυαλο, εχει το δικαίωμα να πει την άποψήν του, αλλα δεν έχει το δικαίωμα να κατακρίνει την άποψην του άλλου, για να βγάλει την δική του σωστή και ανοιχτόμυαλη!

    Και για να το πω πιο απλά, πρέπει να πει ότι, "η άποψή μου επι του θέματος είναι η μπλα, μλπα, μπλα" και όχι να πει προς τα χ μέλη που έχουν διαφορετική άποψη από αυτον, ότι οι απόψεις τους είναι οπισθοδρομικές και κλειστόμυαλες επειδή δεν συμπίπτουν με την δικήν του, έχει διαφορά νομίζω το ένα με το άλλο.

    Γιατί στην μεν πρώτη περίπτωση λες την άποψή σου όποια και να είναι αυτή δεν έχει σημασία, ενώ στην δεύτερη κατακρίνεις την άποψη του άλλου πράγμα που δεν κάνει ο άλλος σ΄ εσένα.

    Νομίζω ότι τώρα πρέπει να έγινα κατανοητός.
     
    Last edited: 1 Φεβρουαρίου 2012
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    Πολύ σωστά, συνυπογράφω!
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    H διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση κρίνεται η άποψη ενώ η άποψή σου κρίνει μια πράξη. Γιατί είναι *κρίση* όπως και να το κάνεις.

    Δικαίωμά σου να εκφράζεις την κρίση σου δικαίωμά του άλλου να εκφράζει και αυτός τη δική του για τη δική σου.
     
  8. Emiris

    Emiris Regular Member

    Κανενός δικαίωμα όμως δεν είναι να λέει ψέματα.
    Και όταν μία άποψη βαφτίζεται «οπισθοδρομική» τότε αυτός ψεύδεται διότι ο χαρακτηρισμός είναι αυθαίρετος και κατά το δοκούν και πουθενά δεν ορίζεται τι είναι πρωτοποριακό και τι οπισθοδρομικό.
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Re: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    Ψέμα; Από που και ως που;

    Συμφωνώ μαζί σου ότι ο χαρακτηρισμός είναι αυθαίρετος καθώς ο καθένας έχει τις δικές του ιδέες περί οπισθοδρομικού αλλά από που και ως που είναι ψέμα; (=συνειδητή παραποίηση της αλήθειας όπως ο ίδιος τη γνωρίζει)
     
  10. Emiris

    Emiris Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?



    Ας πούμε ότι εγώ έχω μία σπάνια ιδιαιτερότητα. Μου αρέσει να κάνω «αυτό». Το «αυτό» το κάνει μόνο μία μικρή μειοψηφία του γενικού πληθυσμού ας πούμε και για αυτό όταν την ακούει ο περισσότερος κόσμος του δημιουργούνται αρνητικά συναισθήματα.

    Εγώ λοιπόν ξέρω καλά ότι το «αυτό» δεν αρέσει στον περισσότερο κόσμο, αλλά τα συμφέροντά μου είναι να το επιβάλω ως κάτι κοινό για να μην νιώθω μειοψηφία με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Αρχίζω λοιπόν να προπαγανδίζω ως εξής: Το «αυτό» είναι για ανθρώπους με «ανοιχτά μυαλά», άρα αυτομάτως όσοι δεν το κάνουν γίνονται άνθρωποι με «κλειστά μυαλά», ή αλλιώς «οπισθοδρομικοί».

    Είναι σαφές, ότι ό,τι λέω, το λέω όχι γιατί απλά και αθώα αυτή είναι η άποψή μου. Συνειδητά ψεύδομαι χαρακτηρίζοντας «κακές» κάποιες απόψεις για να εξυπηρετήσω τα συμφέροντά μου.

    Είναι σαφές ότι το να μην κάνει κάποιος το «αυτό» δεν πάει να πει ότι έχει «κλειστό μυαλό», όμως εμένα με συμφέρει να το περάσω έτσι. Άρα ψεύδομαι.

    Τέλος πάνων, λεπτές οι διαφορές. Νομίζω το έχουμε αναλύσει σε βάθος. Μου είναι σαφής η οπτική σου γωνία, και νομίζω ότι έγινε σαφής και η δικιά μου.

    Συγνώμη αν κούρασα κάποια μέλη με τα off topic.
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    Περί της προπαγάνδας συμφωνώ αλλά το συγκεκριμένο δεν εμπίπτει εκεί. Εγώ θεωρώ οπισθοδρομική τη θέση "όποιος στραπονάρεται δεν είναι Κυριαρχικός" ωστόσο ούτε στραπονάρομαι ούτε με ενδιαφέρει αν το στραπονάρισμα είναι τη μοδός (sic) ή όχι. Κατά συνέπεια δεν ψεύδομαι, απλά διατυπώνω τα δικό μου χαρακτηρισμό περί οπισθοδρομικού.
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

    Νομίζω ότι αδίκως το κουράζουμε, είμαστε μεγάλα παιδιά... και ο καθένας μας καταλαβαίνει τ΄ αυτονόητα...
    Ας αφήσουμε λοιπόν την κοπέλα να γαμήσει τον Αφέντη της αφου μάλιστα είναι εντολή...και ας μην γινόμαστε τελείως αδιάκριτοι στα προσωπικά του ζευγαριού....