Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θεμα υγειας..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Mannia, στις 26 Νοεμβρίου 2006.

  1. Leon

    Leon άντε και καλο μεσαίωνα Ork

    Απάντηση: Θεμα υγειας..

    ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΑΝΝΙΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΥΡΑ ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ Η ΚΑΤΑΠΟΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟΒΑΛΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΌ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΚΟΠΡΟ ΛΑΓΝΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΝΤΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΠΟΣΗ ΤΩΝ ΚΟΠΡΑΝΩΝ
    ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΗΑ ΣΟΥ ΧΡΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ 1 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ


    Αγαπητή Μάννια γνωρίζω ότι για τα ούρα επιβάλλεται η κατάποσή τους στην έρημω ώστε να ελαττώνονται τα υγρά που αποβάλλει ο οργαμισμός αν γίνεται να μαζεύαμε και τον ιδρώτα θα ήταν το ιδανικό τώρα για την κοπρολαγνεία που ανέφερες δεν γνωρίζω πάντος σε κανένα βιβλίο επιβίωσης δεν αναφέρεται η κατάποση των κοπράνων.

    Άσχετο αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί με ένα προφυλακτικό μπορείς να μεταφέρεις 1 λίτρο νερού περίπου.
     
    Last edited by a moderator: 28 Νοεμβρίου 2006
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Η καταποση ουρων απο ενα ατομο, δεν ειναι επικινδυνη, οταν το ατομο που την προσφερει ειναι σιγουρο οτι ειναι υγειες και οτι ολα πανε καλα απο μερους του απο αποψη μικροβιων.
    Τα υγιη ουρα, γινονται επικινδυνα οταν καταποθουν αρκετη ωρα μετα απο την ουρηση. Δημιουργουνται με την εκθεση τους στο οξυγονο, αλλοιωσεις επικινδινες (ζημωσεις και βακτηριδια) για τον οργανισμο που θα τα εισπραξει.

    Η ουρολαγνεια ειναι φετιχ.
    Οσο παραξενο και να Σ/σας ακουγεται, δεν ειναι απαραιτητο καποιος που αρεσκεται στην ουρολαγνεια, να ειναι και υποτακτικος για να την αποζητα. Αυτη δηλαδη απο μονη της και ως φετιχ, αφορα ατομα ανεξαρτητως status.
    Πολλοι Κυριαρχοι, αρεσκονται επισης σε αυτην (στο να την απολαμβανουν με καταποση ενοω) όπως επισης και ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν σχεση με το D/s η το M/s και ειναι απλα φετιχιστες. Με τον ιδιο τροπο ακριβως, -δηλαδη ως φετιχ,- λειτουργει και η κοπρολαγνεια.

    Το νοημα της επιβολης της καταποσης των ουρων των Κυριαρχων απο τα υποτακτικα τους ατομα, εχει δυο οψεις. Στις σχεσεις Κυριαρχιας και υποταγης, οταν ο Κυριαρχος/η αποφασισει να επιβαλει την καταποση των ουρων του στον/στην υποτακτικο του/της, το προσφερει αυτο ειτε σαν επιβραβευση, οποτε ειναι τιμη για τον υποτακτικο/η, ειτε σαν τιμωρια του/της, οποτε αυτή η πραξη γινεται αυτοματα για τον ξεφτιλισμο του/της..

    Στις σχεσεις Κυριαρχιας και την υποταγης δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινει (οπως και πολλα δεν είναι απαραιτητα και δεν γινονται νομος η κανονας)
    Η αρνηση καταποσης ουρων, μπορει να τεθει και ως οριο ενος υποτακτικου ατομου, προς τον Κυριαρχο/η του εξ αρχης.
    Οπως εχω πει και παντα θα λεω, τα ορια ειναι απολλυτα σεβαστα, εστω και αν στην πορεια μιας σχεσης μπορει να "παραβιαζονται" η να "σπανε".
     
  3. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Με την ουρολοίμωξη τι γίνεται?

    Κάποιες φορές περνάει ένα μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να το αντιληφθεί το άτομο που πάσχει.

    Και νομίζω κανείς δεν υποβάλλεται σε διαδικασία ουρολογικών εξετάσεων τουλάχιστον μια φορά τον μήνα, ώστε να είναι απόλυτα σίγουρος
     
  4. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Και για όσους δεν ξέρουν, σε περίπτωση ουρολοίμωξης, τα ούρα γεμίζουν με πύον, κατά πόσο είναι ακίνδυνο αυτό?
     
  5. Photographer

    Photographer Regular Member

    Απάντηση: Ουροποσία ή απλά ουρογευσιγνωσία!!!

    Τα ούρα ενός υγειούς ανθρώπου πραγματικά στερούνται μικροβίων, και σε κατάσταση επιβίωσης μπορεί να καταναλωθούν για αποφυγή αφυδάτωσης και μόνο.
    Επίσης σωστά δεν πρέπει να διατηρούνται ώρα μετά την ούρηση κ.τ.λ.

    Αλλά ας δούμε τα πράγματα και λίγο λογικά.

    Τι είναι τα ούρα; Τα υγρά του οργανισμού που αφού ξεπλυθούν και διυλιστούν στα νεφρά τα απόβλητα αποβάλλονται μέσω του ουροποιητικού συστήματος.
    Έτσι λοιπόν μπορεί να μην περιέχουν μικρόβια αλλά σίγουρα περιέχουν αμμωνία και άλλα οξέα ή υπολλείματα διαφόρων βιολογικών ουσιών ή ακόμα και φαρμάκων ή διαφόρων υγρών που έχει καταναλώσει το άτομο.
    Όπως συμπεραίνουμε λοιπόν μπορεί να μήν βλάπτουν άμεσα τον υποτακτικό αλλά η υπερβολική κατανάλωση απλά επιβαρύνει το δικό του ουροποιητικό σύστημα.

    Χρειάζεται λοιπόν προσοχή και στην ποσότητα γιατί άλλωστε ο σκοπός δεν είναι να μετατραπεί σε ζωντανή τουαλέτα παρα μόνο συμβολικά, και απο την πλευρά του υποτακτικού ενώ μπορεί να αγαπάει οτιδήποτε προέρχεται απο εκείνη η ουροποσία μπορεί να αποτελεί όριο το οποίο πρέπει να είναι σεβαστό.
    Ή να ισχύει κάποιο όριο όπως "Πάνω μου ναι. Μέσα μου όχι".

    Έτσι λοιπόν άλλο η ουροποσία καί άλλο η ουρογευσιγνωσία  
     
  6. daffodil2

    daffodil2 New Member

    Re: Απάντηση: Ουροποσία ή απλά ουρογευσιγνωσία!!!

    Συμφωνώ με τον Photographer. Και για μένα η ουρολαγνεία αποτελεί περισσότερο μία συμβολική κίνηση ή κατάσταση και εντάσσεται μέσα στο πλαίσιο της λατρείας απέναντι σε κάθει κομμάτι του/της Master/Mistress του σκλάβου. Όσον αφορά πάντως τέτοια θέματα υγιεινής νομίζω πως όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό πρέπει να ενημερωνόμαστε σοβαρά και υπεύθυνα από τα αρμόδια άτομα που κατέχουν τις γνώσεις δηλαδή τους γιατρούς, είτε μέσα από κάποιες έγκυρες ιατρικές πηγές.
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Re:

    Αγαπητή Mannia ο γυναικολόγος μου διατείνεται ότι ενδεχόμενα λοιμώδη νοσήματα που μετατίδονται μέσω υγρών στοιχείων είναι δυνατό να προσβάλλουν το σύντροφό μας μετά την κατάποση ούρων.

    Το παραπάνω δεν είναι η προσωπική μου εκτίμηση αλλά δήλωση του γιατρού που με παρακολουθεί. Το αποσαφηνίζω γιατί σε άλλα topic αναφέρω πάντα ότι τοποθετούμαι υποκειμενικά.


    Dame
     
  8. undead

    undead Regular Member

    Υπάρχουν τόσο ωραία πράγματα στο bdsm να κάνεις για να υποτάξεις κάποιον, που ουρολαγνεία, κοπρολαγνεία και sex χωρίς προφυλακτικό (το διάβασα πριν στο thread "safe sex") αφενώς είναι αηδιαστικά (ούρα και κόπρανα) αφετέρου μας γεμίζουν κινδύνους και "πονοκέφαλους" για την υγεία μας!

    Γνώμη μου:
    Κυρίαρχοι: όχι μην δίνετε ουρά και κόπρανα στους υποτακτικούς σας.
    Υποτακτικοί: μην δέχεστε σε καμία περίπτωση να κάνετε κάτι που πιθανόν δεν σας αρέσει.

    Όπως είπε και η λατρεμένη μου SM_Art_Lady, ουρολαγνεία και κοπρολαγνεία είναι ξεχωριστά φετίχ από μόνα τους και δεν χρειάζεται να "εισβάλλουν" και στο bdsm.

    undead
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Μολονοτι η ουρολαγνεια αποτελει ενα απο τα φετιχ μου, οχι, σε καμμια περιπτωση δεν μου αρεσει να τα καταπινει ο σκλαβος μου!!!
    Το εχω σαν αρχη!
    Ακομη και στην περιπτωση που και οι 2 μας ειμαστε βασει ιατρικων εξετασεων απολυτα υγιεις, εν τουτοις τα εσωρουχα μας φερ' ειπειν δεν ειναι αποστειρωμενα και μπορουν πιστευω να μεταφερουν στα γεννητικα οργανα βακτηριδια κλπ.
    Και μολονοτι τα φτυνουν χωρις να τα καταπιουν, απαιτω παντα μετα ενα καλο μπουκωμα με betadine mouth wash.
     
  10. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    Οι απολαύσεις με τήρηση συγκεκριμένων κανόνων υγείας και προφύλαξης, γίνονται μόνιμες.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Για να συστηματοποιησουμε λιγο τις γνωσεις μας¨:
    1.Τα ουρα ενος ΥΓΙΕΙΟΥΣ ατομου ειναι στειρα,εχουν υποκιτρινο χρωμα και ειναι διαυγη.
    2.Μην τα πιειτε αν βρεθειτε στην ερημο,ειναι (σχεδον) το ιδιο με το να πιειτε θαλασσινο νερο:θα οδηγηθειτε συντομως στην αφυδατωση.
    3.Τα ουρα περιεχουν ουρια,οχι αμμωνια.Η τελευταια,μαζι με αλλες τοξικες ενωσεις παραγονται εφ'οσον τα ουρα παραμεινουν συγκεντρωμενα καπου,τη επιδρασει βακτηριων.Αρα,οσοι τα εμπλεκουν στα ερωτικα παιχνιδια τους πρεπει να τα καταναλισκουν φρεσκα!
    4.Η καταναλωση καποιας γλυκαντικης ουσιας(π.χ ασπαρταμη) μια περιπου ωρα πριν την ουρηση,μπορει
    να προσδωσει γλυκιζουσα γευση στα ουρα.
    Αντιθετως,η καταναλωση σπαραγγιων συνισταται μονον απο σαδιστες μεχρι κοκκαλο!
    5.Τα φαρμακα και οι μεταβολιτες τους απεκκρινονται απο τα ουρα.
     
  12. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Τα δύο αυτά τα συνυπογράφουμε κι εμείς. Κάπως εκτός θέματος, ως προς το (2), διαφωνούμε με όσους θέλουν τα ούρα να είναι κατάλληλα για κατάποση σε συνθήκες επιβίωσης. Η επεξεργασία τους από τον οργανισμό απαιτεί περισσότερο νερό απ'ότι προσφέρει, οπότε και αφυδατώνει γρήγορα. Μπορείς επίσης να αποστάψεις τα ούρα και να πιεις το νερό που περιέχουν. Αυτά από μνήμης από το SAS Survival Guide. Σχετικό κείμενο online: Wikipedia.