Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θεσσαλονίκη ακύρωση συνάντησης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Kentavros, στις 15 Μαρτίου 2020.

  1. Master_Apprentice

    Master_Apprentice Regular Member

    Γράφεται ότι σιγά σιγά χαλαρώνουν τα μέτρα.

    Το όλο νόημα είναι ότι εν τέλει θα νοσησουμε όλοι. Οι περισσότεροι θα γίνουμε καλά και θα αποκτήσουμε ανοσία (ανοσία της αγέλης). Επομένως θα είναι πιο δύσκολο για τον ιό να βρει πρόσφορο έδαφος για να επεκταθεί.

    Απλά όλο αυτό προσπαθούμε να το κάνουμε αργα γιατι δεν αντέχει το σύστημα νοσηλείας μεγάλο αριθμό κρίσιμων καταστάσεων.

    Σε 2-3 μήνες θα έχουν αποκτήσει αρκετοί από εμάς ανοσια ( ο ιός συνεχίζει μεταδίδεται όσο και αν προσέχουμε) και ελπιζουμε την άνοδο της θερμοκρασίας να αδρανοποιηθεί ως έναν βαθμό, να συμπεριφερθεί δηλαδή ως γρίπη ( με την οποία μοιάζει σε ένα ποσοστό πάνω από 70 τοις εκατό).

    Τότε θα χαλαρώσουν τα μέτρα και επειδή θέλουμε να συνεχίσουμε να κολλάμε για τους λόγους που προανέφερα μέχρι το δεύτερο κρούσμα που θα έρθει τον Νοέμβρη και επειδή η διασπορά του ιού θα γίνεται με πιο αργους ρυθμούς λόγω φυσικών συνθηκών.

    Επομένως, είναι λογικό οι Κινέζοι να έχουν φτάσει σε αυτό το στάδιο μετά από 4 μήνες.

    Μην ξεχνάτε ότι βάσει παρατηρησης, τα πραγματικά κρούσματα είναι 2 με 3 τάξεις μεγέθους περισσότερα. Άρα στη Γουχαν των 11 εκατομμυρίων έχουν νοσήσει 2-3 εκατομμύρια ηδη, αριθμός ικανοποιητικός για να χαρακτηριστεί αγελαια ανοσία.

    Δεν είμαι επιδημιολόγος, όσα λέω στηρίζονται αποκλειστικά σε όσα έχω διαβάσει δεξιά και αριστερά και στη δική μου λογική.
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Σχετικά με τον τίτλο του νήματος.

    Η Θεσσαλονίκη θα έχει 30 επιζήσαντες παραπάνω.

    Με γειά. Αχρείαστη να ναι.

     

    Αντίο Σαλονίκη, θα τα ξαναπούμε σε καλύτερες μέρες.
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2020
  3. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Παιδιά, πλάκα στην πλάκα, μέχρι να πεθάνουμε όλοι, ο καθένας με τη σειρά του ή σωρευτικά, πως τα πάτε διατροφολογικά? Τρώμε ωραία φαγητάκια ή το έχουμε ρίξει στη σαβούρα (βέβαια τα ωραία καμμιά φορά ή συχνότερα είναι και σαβούρα  )?

    Από... κιλά πως πάμε? 
     
  4. mpaxari

    mpaxari Regular Member

     
     
  5. Master_Apprentice

    Master_Apprentice Regular Member

    Εγώ έχω χάσει ενάμιση κιλό, λες να είναι από τον φόβο μου ? Χαχα
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    προσωπικά, θα πάω χορτάτος. καθαρές δουλειές.
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Εντυπωσιακό και ενδεικτικό του γενικού κλίματος, με το εύκολο δράμα της κουβέντας κομμωτηρίου/καφενείου.

    Πρώτον: τι σημαίνει "γενιά"; Η διάρκεια ζωής από την γέννηση μέχρι το μέσο όρο ηλικίας θανάτου εκάστου (70 χρόνια περίπου στον δυτικό - και μόνο - πολιτισμό); Η διάρκεια από τη γέννηση των γονέων μέχρι τη γέννηση των παιδιών τους (~ 30 χρόνια);

    Σε κάθε περίπτωση. Ενημερωμένα μέχρι τις 19-3-2020 στις 18.20, επίσημα στοιχεία του Ιταλικού Υπουργείου Υγείας: από 3.405 θανάτους στην Ιταλία που συνδέονται με COVID-19, το 85,7% είναι πάνω από 70 χρονών, άλλο 10,2% πάνω από 60. Σύνολο το 96,9% των περιπτώσεων. Δύσκολα "ολόκληρη γενιά", ε;

    Εδώ ένα ενδιαφέρον άρθρο για την φαινομενικά υψηλή θνησιμότητα στην Ιταλία.
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2020
  8. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Best διπλωματική απάντηση ever! 
     
  9. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Κι εγώ τα ίδια. Άσε, μην το πεις ούτε του παπά! Αλλά και που θα τον βρεις τώρα να του το πεις...
     
  10. Queen87

    Queen87 Contributor

    Αυτά που έχω διαβάσει κ έχω παρακολουθήσει σε ξένες ειδήσεις συμφωνούν με όσα γράφεις. Τις ίδιες πληροφορίες έχουμε. Γι'αυτό τον λόγο είπε κ Ο Άγγλος Πρωθυπουργός ότι θέλουν να νοσήσει Ο πληθυσμός γτ αλλιώς δεν θα ξεπεραστεί.
    Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω... Υπάρχουν βάσιμες πληροφορίες ότι θα έχουμε κ 2ο κρούσμα τον Νοέμβριο; δεν το έχω διαβάσει.
     
  11. Master_Apprentice

    Master_Apprentice Regular Member

    Το βάσιμες ελέγχεται αλλά η επιστημονική κοινότητα συμφωνεί ότι θα έρθει έξαρση. Οι κορονοιοι υπάρχουν χρόνια και συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο.

    Για την Αγγλία, αυτή είναι η παρανόηση. Δεν είναι οι μόνοι που κυνηγούν την ανοσία του μεγαλύτερου μέρους του πληθυσμού. Απλά επιχειρούν να το κάνουν ανεξέλεγκτα.

    Προσωπικά πιστεύω πως από τη στιγμή που αποχώρησε η Αγγλία από την Ευρωπαϊκή Ένωση, αν πληγεί η οικονομία της θα είναι απίστευτα δύσκολο να ανακάμψει. Δεν περιμένουν ευρωπαϊκά κονδύλια και εμπορικές συμφωνίες εντός της ευρωζώνης, είναι μόνοι τους πλεον.

    Επομένως δεν είναι ούτε χαζοί, ούτε πιο έξυπνοι από εμάς. Απλώς παίρνουν μια συνειδητή μεν, βάρβαρη δε απόφαση. Κρατάνε την παραγωγή τους ζωντανή ώστε να μην πληγεί η οικονομία και πληρώνουν ανταυτου με ανθρώπινες ζωές.
     
  12. Ypox

    Ypox New Member

    Ναι είναι πολύ πιθανό.
    Με βάση το report που βγήκε στις 16 του Μάρτη από την Imperial College COVID-19 Response Team,
    Αν αρθούν και φύγουν τα μέτρα που πήρανε κατά το καλοκαίρι, υπάρχει πιθανότητα προς το Φθινόπωρο να έχουμε νέα κορύφωση της πανδημίας, επειδή δεν θα έχει αναπτυχθεί ανοσία του πλήθους (herd immunity).
    Τίτλος του Report/έκθεσης είναι Impact of non-pharmaceutical interventions (NPIs) to reduce COVID-19 mortality and healthcare demand

    Τo report λέγει εν συντομία, πως η κατάσταση με τα μέτρα που πάρθηκαν (λουκέτα, lock-downs, curbs, social distancing κτλ) δεν θα φύγει μέχρις ότου να εμφανιστεί κάποιο εμβόλιο για να εμβολιάσει τα πλήθη και τις χώρες.

    https://www.imperial.ac.uk/news/196234/covid19-imperial-researchers-model-likely-impact/

    https://www.independent.co.uk/news/...covid-19-response-science-paper-a9407946.html




    Εδώ κατεβάζεις το report.
    https://www.imperial.ac.uk/mrc-global-infectious-disease-analysis/news--wuhan-coronavirus/