Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θεωρείτε λογικό να μιλάτε στον πληθυντικό σε προηγούμενες Κ σας ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Nikos_34_Thess, στις 19 Μαϊου 2022.

  1. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Τους ανθρώπους που έχουν περάσει από τη ζωή μας τους σεβόμαστε. Τον κάθε άνθρωπο, δεν έχει να κάνει με στάτους. Το να μην άξιζαν τον σεβασμό μας είναι ένα ενδεχόμενο, το λάθος είναι ανθρώπινο, αλλά το ότι το κάναμε δεν μας τιμά.
    Ο πληθυντικός είναι ένδειξη σεβασμού, αν και προσωπικά ενδιαφέρομαι να βλέπω τον σεβασμό σε πράξεις και όχι σε αριθμό. Το να σεβαστεί λοιπόν κάποιον "πρώην" Κ, λάμδα, μι και οτιδήποτε είχε μια θέση στη ζωή της, είναι κατ' εμέ κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αν αυτός ο σεβασμός αποτυπώνεται με τον πληθυντικό αριθμό it's fine. Το να σέβεται τους ανθρώπους που πέρασαν από τη ζωή της δε με κάνει να νιώθω λιγότερο Κ και αν ένιωθα ότι με μειώνει αυτό, το πρόβλημα θα το είχα εγώ, όχι αυτή.
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Όχι, όπως ο ενικός δεν είναι ένδειξη έλλειψης σεβασμού, ούτε ένδειξη αγένειας.

    Νομίζω είναι σημαντικό να ειπωθεί (ξανά): ο πληθυντικός - όπως και ο ενικός - έχει, εκτός από την προφανή έννοια των περισσότερων του ενός αποδέκτη, πολλές διαστάσεις, καμία υποχρεωτική, καμία κυρίαρχη (pun intended), οι οποίες ποικίλλουν ανά εποχή και κοινωνία και κοινωνική διαστρωμάτωση μες στην κοινωνία. Απόσταση, αναγνώριση κύρους, ειρωνεία ("τι μας λέτε"), ευγένεια (που δεν είναι ταυτόσημη με σεβασμό), αδιαφορία και άλλα.

    ΥΓ: μου φαίνεται ενδιαφέρον πως δεν αναφέρθηκε μέχρι τώρα η περίπτωση ενός ενικού εγγύτητας που μετατρέπεται σε πληθυντικό απόστασης.
    ΥΓ2: στην προσωπική συσχέτιση, ο ενικός κι ο πληθυντικός δεν έχουν πάντα, ούτε υποχρεωτικά, τους ίδιους συμβολισμούς με τα διάφορα "κοινωνικά" πρωτόκολλα.
     
  3. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Στην περίπτωση που δεν ήθελε να μιλάω μια πρώην Κ μου στον πληθυντικό θα απέφευγα να την συναντήσω και να της απευθυνθώ γενικότερα μιας και για εμένα ο πληθυντικός δεν είναι μόνο θέμα καυλαντας αλλά και σεβασμού στο κοινό παρελθόν που είχα κάποτε με έναν άλλο άνθρωπο .
     
  4. slave32

    slave32 Contributor

    Για το υ
    για το πρωην υ. Δεν μπορει να επιθυμει να οριζει τον τροπο επικοινωνιας.
     
  5. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Πάντα αναρωτιομουν γιατί να μιλάς με πρώην…δηλαδή τι φάση; Τι έχετε να πείτε;
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Όλοι οι vanilla φίλοι Μου το ίδιο αναρωτιούνται.

    Όμως εδώ είναι bdsm forum και δεν Μ/μας απασχολούν τέτοια ερωτήματα.

    Οι σχέσεις των ανθρώπων που ζουν μέσα σε περιβάλλοντα Κυριαρχίας και υποταγής είναι διαφορετικές.

    Οι άνθρωποι που έχουν σχετιστεί με τέτοιους τρόπους Ε/έχουν πολλά να πουν.

    Ίσως περισσότερα απ' όσα φαντάζεστε.

    Τα σέβη Μου
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Μπορεί το νοιαξιμο και η αγάπη της σχέσης να μη χαθεί και να μετατραπεί σε μια ωραιότατη φιλιά. Μου έχει συμβεί με μια παλιά μου βανιλα σχέση.
    Δεν χρειάζεται να γίνεται πάντα αλλά μπορεί να προκύψει κάποιες φορές όταν οι συνθήκες είναι κατάλληλες.
     
  8. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    «Οι άνθρωποι έχουν ξεχάσει αυτή την αλήθεια» είπε η αλεπού. «Εσύ όμως δεν πρέπει να την ξεχάσεις. Θα ‘σαι για πάντα υπεύθυνος για κείνα που έχεις εξημερώσει. Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλό σου…».

    “Ο μικρός πρίγκιπας”, Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δίκιο έχεις. Τότε όμως ξέρεις και πώς να μιλήσεις.
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δεν ξέρω αλλά με το παραπάνω μου ήρθε συνειρμικά ένα στιγμιότυπο που το είχα ζήσει αρκετά έντονα...

    Ήμουν τριτοετής στο προπτυχιακό και ήμασταν με μια συμφοιτήτριά μου σε μία τεράστια ουρά για την ανανέωση της κάρτας σίτισης. Άπειρη ορθοστασία για ένα πιάτο φαΐ στην κυριολεξία.

    Αφού είχε περάσει κάνα τρίωρο, βλέπω ένα παλικάρι παραδίπλα να χωρίζει με την κοπελιά του μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας.
    Είχε πραγματικά ένα βλέμμα παγωμένο και κάπως με συντάραξε το ύφος και ο τρόπος με τον οποίο είπε "δηλαδή δεν θα σε ξαναδώ;"
    Έκλεισε το τηλέφωνο και κοιτούσε τριγύρω στα χαμένα.
    Μου μετέφερε ειλικρινώς τον πόνο του.
     
  11. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Ναι, ωραία όλα τα παραπάνω αλλά τελικά δεν μου είπατε, τι λέτε; Θα σας καλεσει η πρώην σκλάβα σας να μιλήσετε για ποιο θέμα;

    τεχνικές, πολιτικές, αστικής ευγένειας συζητήσεις, μια εκ βαθέων ουσιαστική επικοινωνία; Ειλικρινά ρωτάω.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Γιατί μπορεί να χρειάζεται κάποια βοήθεια; Κάποια συμβουλή; Ακόμα και κάποιον να πει τον πόνο της;

    Δεν μιλάμε για τον γκόμενο με τον οποίο φασώθηκε ούτε για τον κίνκυ παρτενέρ που της έριξες μερικές ξυλιές στον κώλο, μιλάμε για τον άνθρωπο στον οποίο ανήκε κάποτε ψυχή και σώμα ασχέτως αν πλέον δεν είναι στα πόδια του.