Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 30 Ιανουαρίου 2007.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Aυτο ακριβως θα ρωτουσα κι εγω.
    Και πιστεψτε με εχω μεγαλη αναγκη την απαντηση.
     
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Εξ εμπειριας ομιλωντας , αυτος ο στοχος επιτυχγανεται με πληρη συναισθηματικο ελεγχο,
    πραγμα που απαιτει κοπο και χρονο και ασκηση , γι αυτο μιλησα για στοχο ...
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Συναισθηματικος ελεγχος?  
    Καταλαβα  ....θυμωμενη θα πεθανω! 

    Πολυ δυσκολο αυτο που λες κοριτσαρα μου και φυσικα οχι ανεφικτο.
    Πως να μαθεις να ελεγχεις ομως ολα τα αισθηματα και συναισθηματα που οδηγουν στο θυμο?
    Ανασφαλεια,αισθημα ταπεινωσης,διαχειρηση προσβολων,νευρα,οργη,παραπονο.....και πολλα αλλα.
    Και αντε σου λεω να μην τα καταφερεις τον συναισθηματικο ελεγχο αλλα να το πας αναποδα.
    Να μην εκδηλωνεις με εντονο τροπο το θυμο σου.Να τον κρυβεις ενω μεσα σου τα παντα εκρηγνυνται.
    Ποσο θ αντεξεις να το κανεις?
    Οχι οτι ειναι ανεφικτο, αλλα καποια στιγμη θα γυρισει μπουμεραγκ σε σενα.
     
    Last edited: 17 Μαϊου 2011
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Χωρίς ακόμα να έχω από τη πολύ γενικευμένη απάντηση της thaleia κατανοήσει πως ακριβώς εννοεί τον συναισθηματικό έλεγχο, έχω την εντύπωση πως δεν μιλά για καταπίεση του θυμού αλλά ικανότητα να μην θυμώνεις.
    Βέβαια δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ζεν πρέπει να είσαι για να μην θυμώνεις ποτέ και με τίποτα, δεν συναναστράφηκα ποτέ με γκουρού ή μοναχούς που να έχουν υπερβεί τα ανθρώπινα σε τέτοιο σημείο, αλλά θεωρητικά είναι κάτι που με ενδιαφέρει  
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Καμία απολύτως προσπάθεια για διαχείριση του θυμού κατ' εμέ, συνεχής προσπάθεια για να είναι όπως την θέλει ο Κύριός της. Βοηθάει πολύ γιατί κρατά την σκλάβα απασχολημένη και ένας πολύ καλός τρόπος για διαχείριση αρνητικών συναισθημάτων σε μία σχέση, ιδίως όταν υπάρχει και συμβίωση είναι ο keep yourself busy.

    Κατά τ άλλα, γαλήνη, ωριμότητα, επίλυση εσωτερικών συγκρούσεων, αποδοχή του εαυτού και του Έτερου όπως είναι και όχι όπως θα τους θέλαμε να είναι.

    Καμία σχέση με το "η καλή υποτακτική δεν θυμώνει"  , που μου φαίνεται μάλλον ασαφές ως προς το πώς φτάνει κάποια εκεί. Άντε και όντως δεν θυμώνει, έπεται ότι είναι καλή υποτακτική γι αυτό; Μπορεί να είναι υποτονική, κατατονική, να καταπιέζει τα συναισθήματά της από φόβο προς αυτά ή να μην τα αναγνωρίζει, να είναι αδιάφορη, συγκαταβατική ή κατακαβλωμένη ή και να έχει τη φωλιά της τόσο λερωμένη, από ανυπακοές ή κατινιές π.χ. - λέω εγώ τώρα - και πού να θυμώσει τότε;

    Θυμώνει μια υποτακτική, για σκλάβα δεν φαντάζομαι, με τον Κύριό της για δύο βασικότατους λόγους, από φόβο προς Αυτόν και από κόπωση εξαιτίας Του. Στα πρώτα μου βήματα ως υποτακτική, και στα λίγο μετέπειτα, τότε που ακόμα δεν ήξερα ούτε τον φόβο ούτε την κόπωση, θύμωνα όταν ένιωθα ότι είχα καταφέρει κάτι σημαντικό αλλά δεν είχα επαινεθεί γι αυτό. Κούνια που με κούναγε, να νομίζω ότι ο κόπος για να καταφέρω το σημαντικό ήταν δικός μου και όχι δουλειά και υπομονή και φροντίδα του Έτερου!

    Θυμώνει επίσης, πιστεύω, αν την κουρδίσει τοιουτοτρόπως ο Κύριός της, για τους λόγους Του.

    Εγώ, όταν θυμώνω καταλαμβάνομαι ολικά από ένα ένστικτο καταστροφής που δεν αφήνει όρθιο τίποτα. Αλλά θυμώνω σπανιότατα και όχι με τις αφορμές που ταλάνισαν την υποτακτικούλα του παραδείγματος του εναρκτήριου ποστ της lara[E-p]...  

    Αν και αυτή από συνδυασμό φόβου και κόπωσης θύμωσε, βρίσκω όμως τραγικά μίζερο να σχετίζεται κάποια και να συζεί με έναν που της προκαλεί φόβο και κόπωση, από πείρα ως υποτακτική μου φαίνεται ότι είναι απλό να διαχειριστεί ένας Κυρίαρχος την υποτακτική Του πριν αυτή φτάσει εκεί όπου έφτασε εκείνη η δόλια.
     
    Last edited by a moderator: 17 Μαϊου 2011
  6. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Τι αλαζονική συγχορδία !;
    Έλεγχος συναισθημάτων.
    Στόχος το να μην θυμώνεις !! ;
    Της doras που ζήτησε κάποτε από τον Αφέντη της τον ουρανό με τ’ άστρα,
    της τον έδωσε, λέει.
    Σήμερα λοιπόν έμαθα από σας κορίτσια πως εμείς οι bdsmιστές είμαστε υπεράνθρωποι.
    Πήρα που λέτε τον περιπτερά μου να μου φέρει τα τσιγάρα delievery στο σπίτι
    και με ξέχεσε.

    Όσο μπορώ να καταλάβω τις τρυφερές αλληγορίες της doras,
    άλλο τόσο δεν μπορώ να συγχωρήσω την έπαρση του να θέτει ο οποιοσδήποτε
    (αδιάφορο αν είναι Κ ή υ ή μπλε στο χρώμα)
    ένα στόχο τόσο παράκεντρο, όταν ακριβώς δίπλα του, λίγα γράμματα πιο ‘κει
    βρίσκεται ο ολόσωστος.
    Αμβλυωπία;
    Στόχος δεν είναι να μην θυμώνει κανείς.
    Στόχος είναι να βρει εκείνον τον τρόπο να θυμώνει όσο το δυνατόν λιγότερο.
    Οι δάσκαλοι του ζεν βέβαια, εκεί ψηλά στις εκβολές του Βραχμαπούτρα
    έχουν όλη την πολυτέλεια να μην θυμώνουν καθόλου (ίσως).
    Πως να θυμώσουν άλλωστε, τόσο αποκομμένοι από τη ζωή κατ’ αγέλας,
    αφού και όσοι πήγαν να τους θαυμάσουν από κοντά γι’ αυτό ακριβώς το κατόρθωμά τους,
    έφτασαν προϊδεασμένοι να τους το ενισχύσουν, να τους θαυμάσουν ακόμα περισσότερο γι’ αυτό,
    να μεμφθούν τους εαυτούς τους ακόμα πιο βαθειά που εκείνοι - εκεί στην πόλη -
    δεν μπορούν να τους φτάσουν.
    Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά αυτοοικτίρεσαι με την ψυχή σου.

    Έχω γνωρίσει λιγότερο θυμωμένους ανθρώπους σε τούτη τη ζωή.
    Δεν είναι τόσο πως δεν έχουν προβλήματα
    αλλά πιότερο είναι πως έχουν βρει στέρεες απαντήσεις στα γιατί τα έχουν.
    Δεν τους ταλανίζουν τόσο πολύ τα γιατί κι’ έτσι μπορούν και εστιάζουν σ’ αυτά
    που πρέπει να κάνουν για να τα λύσουν.
    Κανείς τους δεν θαύμαζε τίποτα πορτοκαλί ρασοφόρους στην άλλη γωνιά του κόσμου.
    Ζουν το τώρα, το σήμερα, ξυπνώντας το πρωί και μουρμουρίζοντας μέσα απ’ τα δόντια τους
    «σήκω και πήγαινε να λύσεις τα προβλήματά σου».
    Ε, δεν τα καταφέρνουν όλοι, εντάξει.
    Κάπου πατάνε όμως, ξέρουν μέσες - άκρες που βρίσκονται.
    Δεν είναι και λίγο.

    Κάπου εκεί μπορεί όντως να βοηθήσει ο Αρωγός κι’ ας μην είναι ο Super Master.
    (να μην είναι βέβαια και Super Market..).
    Οπωσδήποτε δε, να μην ονειρεύεται και το υπό τη θέωση, ούτε καν την οσιοποίηση.
    Να πηγαίνει να του φέρνει και κάνα τσιγάρο απ΄το περίπτερο.
    Κρίμα να της Τον ξεχέζει ο περιπτεράς.
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Μωρο μου δεν ειπα να τον κρυβεις μεσα σου , ειπα να μην τον νιωθεις , αυτο επιτυγχανεται οταν εχεις αυτοπεπειθηση , ξερεις τι θελεις και ποιος εισαι και εμφορεισαι γενικα απο μεγαλοψυχια και αγαπη  
     
  8. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Αμα σου λεω θα πεθανω θυμωμενη κατι ξερω κουκλα....
    Δεν μπορω να μην θυμωνω, να μην οργιζομαι, να μην ξεσπαω.
    Ισως να 'ναι ανασφαλεια, ισως ελλειψη αυτοπεποιθησης,ισως εντονο ταπεραμεντο,ισως απλα....ζωντανια!
    Δεν ξερω αληθεια.
    Το μονο σιγουρο ειναι πως δυσκολα θα παψω να θυμωνω και να το δειχνω.Ισως το μετριασω αλλα ποτε δεν θα το εξαφανισω.
    Δεν πειραζει....ας υπαρχουμε και μεις με τα   ψεγαδια για να υπαρχει διαφορα,ποικιλια! 
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Θα εισηγηθώ στους δάσκαλους του ζεν που αφιερώνουν μια ζωή σ αυτό, να αποκτήσουν περισσότερη αυτοπεποίθηση και να καλυτερέψουν την εικόνα του εαυτού τους αν θέλουν να τα καταφέρουν μερικά χρόνια νωρίτερα!
     
    Last edited: 18 Μαϊου 2011
  10. Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Ε, μα!
     
  11. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Εχω την αίσθηση ότι στο παρών νήμα σας ξέφυγε κάτι για το οποίο δεν γίνεται λόγος... είναι η προέλευση του θυμού. Με βαση την αρχή του νήματος ο θυμός προέρχεται σε περιβάλλον αλλά και από παράγοντες έξω από τη σχέση της με τον Κ.

    Σαφώς διαφορετική η αντιμετώπιση του θεματος με τον αν ο θυμός έχει σχεση με τον Κ της σε περιβάλλον ΒDSM (άραγε οι υποτακτικές - σκλαβες δικαιούνται να έχουν και να εκφράζουν θυμό)??

    Θα εστιάσω την άποψη μου στην πρώτη περίπτωση. Πιστεύω λοιπόν οτι ο έλεγχος του θυμού, όπως και ο έλεγχος των επιθυμιών, όπως και ο έλεγχος άλλων συναισθημάτων είναι απαραίτητος. Αυτο που ονομάζουμε self control... είναι απαραίτητο για να μπορεί η συμπεριφορά της υποτακτικής να μην αποκλίνει από τα οριοθετημένα πλαίσια των υποχρεώσεων της. Ο έλεγχος όπως πολύ σωστα προαναφέρθηκε γίνεται με πολούς τρόπους πχ. κράτα την απασχολήμένη, χρησιμοποίηση φόβο, τιμώρία. κλπ.
     
  12. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Θυμός και Bdsm προς συζητηση..

    Οταν θυμωνεις αγαπη μου επιβαλεται να το δειχνεις αλλιως δεν θα εισαι εσυ .... δεν πρεπει να καταπιεζουμε τα συναισθηματα μας , απλα αν θεωρουμε οτι δεν ειναι σωστα τοτε και μονο τοτε πρεπει να προσπαθουμε να τα τιθασευσουμε , αλλιως ειναι σαν να μην αποδεχομαστε αυτο που ειμαστε ... κι εσυ μωρο μου εισαι τοσο γνησιο ατομο που δεν μπορω να σε φανταστω να προσποιεισαι ...  

    ---------- Post added at 01:17 ---------- Previous post was at 01:15 ----------

    Θα ελεγα να τους προτεινεις το "περι αρετων και κακιων" του Αριστοτελους