Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καινοτομίες στο bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ορίων, στις 28 Απριλίου 2015.

  1. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat


    Τί είναι για εσάς τρόπος ζωής; Τί είναι για εσάς αυτό που το ξεχωρίζεται ως ξεχωριστό κομμάτι του bdsm;
    Πόσο χώρο δίνεται σε νέα, καινοτόμα ίσως, πρωτοποριακά από την άλλη, κομμάτια του χώρου να διεισδύσουν
    στην καθημερινότητά σας ή
    να τα δοκιμάσετε τουλάχιστον;

    Προσωπικά επειδή ο όρος lifestyle μου προξενεί αλλεργία και με παραπέμπει σε vanity fair, cosmopolitan
    και για τους/τις πιο παλιούς/ές Κατερίνα και Μανίνα, συνεπώς σε κενόδοξα, ματαιόδοξα
    και επί της μοδός επικρατούσες τάσεις, προτίμησα στο ερώτημα να χρησιμοποιήσω τον όρο «τρόπο ζωής».

    Είναι για εσάς αναγνωρίσιμος τρόπος ζωής το '50s ύφος, ως bdsm;
    Εάν όχι παρόλα αυτά γνωρίζεται πώς υπάρχει;
    Τί ενημέρωση κρατάτε όσον αφορά νέες τάσεις;
    Μήπως έχετε περιχαρακωθεί, περιχαρακώνοντας και τα όρια του bdsm;

    Τί είναι άμεσο και τί έμμεσο εν τέλει;
     
    Last edited: 28 Απριλίου 2015
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Φοβάμαι τις μοντέρνες πινελιές στο αυθεντικό κλασσικό ''στυλ''. Τα κλασικά ''έπιπλα'' είναι αντικείμενα που τα χαρακτηρίζει η κομψότητα εξακολουθεί ακόμα και τώρα να είναι τα ομορφότερα!

    Διαβάζω, ξαναδιαβάζω αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο;
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ πάλι από ''έπιπλα'' αποφεύγω την κλασικουρία, έχω palaioforniphobia λόγω των Λουί Κένζ της μαμάς μου...προτιμώ το μίνιμαλ μεταμονδέρνο.... 
    Εάν το έπιασα καλά, μάλλον μαζί σου είμαι @Ορίων....
    Δεν τα μπορώ τα πρωτόκολλα, τι να κάμνω?
    (Άσε και που άργησα να ξαναπάρω μπρος και δεν προλαβαίνω στο προσδόκιμο ζωής να κλείσω όλον τον θεωρητικό κύκλο, τα ΙΕΚ Σουμπή αργούν κατά πως βλέπω...) 
    Κατανοώ όσους τα εθέλουν, αλλά νομίζω ότι είναι ένα πολύστρατο μονοπάτι, που ο καθένας το διαβαίνει κατά πως του ορίζει το μυαλό και το κορμί του.... 
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @brenda
    Δεν απευθύνομαι σε εσένα, ( όταν μιλάω για κλασσικό) αλλά μιας που δεν προλαβαίνεις ''να κλείσεις όλο τον θεωρητικό κύκλο, τα ΙΕΚ Σουμπή '' , προφανώς άργησες, θύμισε μου τι status έχεις;
    Το έχω ξαναπεί, μήπως τελικά ο μοντερνισμός του BDSM έχει αλλάξει ριζικά και έχει αλλοιώσει δραματικά τα χαρακτηριστικά των υ και παράλληλα έχει δημιουργήσει νέα δεδομένα και πρότυπα;
    Το γρήγορο φαγητό σε ''χορταίνει'' λόγω ποσότητας, προτιμώ την ποιότητα, παραμένω ''αχόρταγη''.

    P.s: μόδα είναι θα περάσει.
     
    Last edited by a moderator: 1 Μαϊου 2015
  5. Elune

    Elune Priceless

    @brenda

     
  6. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Το ερώτημα όσο και αθώο αν φαίνεται ότι είναι, θεώρησα ότι ήταν ένα αφοπλιστικά προβοκατόρικο.
    Ορμώμενος λοιπόν αυτού, αντί να αφήσω να εκφυλιστεί ακόμη ένα θέμα (sapiosexual), το πέρασα
    στη Συζήτηση και από ότι βλέπω δεν έπεσα έξω, στην επί προσωπικού έμμεση ή άμεση στόχευση του,
    την οποία ενδέχεται να είχε.

    Η άποψή μου έχει ως εξής, δε γραφόμουν στο φόρουμ, γιατί με «κούραζαν» οι τσακωμοί,
    αλλά κυρίως η εκφύλιση των θεμάτων.
    Επίσης κάτι τελευταίο και εξίσου σημαντικό, όσοι αρέσκονται στο κλασσικό να θυμούνται και να
    εφαρμόζουν στην ζωή τους καμιά φορά το «μέτρο άριστον»..


    @brenda με βρίσκει σύμφωνο.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πολύ ωραία τα λεγόμενά σου @Ορίων, αλλά όπως σου είπα και προηγουμένως τα γραφόμενά σου δεν βγάζουν κανένα απολύτως νόημα. Δυστυχώς, η «κάψα» σου να κερδίσεις τις εντυπώσεις, σε έχει μετατρέψει σε ένα κάρο γεμάτο με εξυπνάδες. Ξέρεις, είναι διαφορετικό να είσαι ευφυής και διαφορετικό να είσαι εξυπνάκιας. Οι υπόλογοί σου μάλλον σε έχουν ενημερώσει λάθος.

    Από εκεί και πέρα, το νήμα σου όπως υποστηρίζεις και ο ίδιος είναι απόλυτα προβοκατόρικο. Παρ' όλα αυτά προσπάθησα - γιατί μου ήταν απίστευτα δύσκολο να καταλάβω τι εννοείς με τα "ορνιθοσκαλίσματα" που έγραψες - να σεβαστώ τον κόπο σου και να σου απαντήσω. Τελικά, το νήμα - όπως έχουν αποφανθεί και οι υπόλοιποι καθότι δεν έχει απαντήσει κανείς στα ερωτήματά σου παρότι το έχεις βάλει εδώ και αρκετές ημέρες - δεν άξιζε την προσοχή μου.

    Τέλος, πιστεύω ότι θα μπορούσες να βρεις - στον μαγικό κόσμο του google - κάποια πιο "ψαγμένη" έκφραση για να κλείσεις το μήνυμά σου.

    Αποχωρώ από το νήμα σου...