Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακοποίηση ή...όχι και τόσο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος happyhellcat, στις 5 Δεκεμβρίου 2013.

  1. happyhellcat

    happyhellcat Regular Member

    Καλημέρα σε όλους  
    Έπεσα κατά τύχη σήμερα πάνω σε ένα άρθρο που με οδήγησε σε άλλα άρθρα και θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι. Δείτε παρακαλώ τις φωτογραφίες που παραθέτω παρακάτω και πείτε μου: Μόνο εγώ πιστεύω ότι οι εικόνες αυτές φαίνεται να παρουσιάζουν "παιχνίδι" μεταξύ Dom-Sub;
    Το άρθρο από το οποίο ξεκίνησα είναι εδώ:
    Nigella Lawson Allegedly Grabbed by Throat by Husband Charles Saatchi, Police Investigating | E! Online Deutschland
    και έχει τίτλο "Nigella Lawson Allegedly Grabbed by Throat by Husband Charles Saatchi, Police Investigating".
    Η συγκεκριμένη κυρία λοιπόν (Αγγλίδα σεφ) εθεάθη σε εστιατόριο με το σύζυγό της, ο οποίος την είχε βουτήξει από το λαιμό κλπ κλπ. Δείτε όλες τις φωτογραφίες.

    Nigella Lawson Alleged Choking Incident: Husband Charles Saatchi Seen Using Hand to Cover Chef's Mouth in Newly Surfaced Photo | E! Online Deutschland

    Nigella Lawson's 'throat attack' ordeal with Charles Saatchi more than a momentary tiff | Mail Online

    Nigella Lawson Physically Abused by Husband in London Restaurant | Lipstiq.com | Your Best Kept Secret

    Εσάς τι σας φαίνεται πως συμβαίνει; Προσοχή, ΔΕΝ λέω πως δεν υπάρχει κακοποίηση, δεν το αρνούμαι, αυτό μόνο οι αρχές θα το διαπιστώσουν φυσικά, απλώς αναρωτιέμαι τι εντυπώσεις σας δημιουργούνται από τις εικόνες και μόνο.
    Εμένα πήγε κατευθείαν ο νους μου σε breath-play. Εσάς;
    (Ξανατονίζω, ΔΕΝ αρνούμαι πως μπορεί όντως να την κακοποιεί.)
     
  2. Gio4350

    Gio4350 New Member

    Απάντηση: Κακοποίηση ή...όχι και τόσο;

    Σας χαιρετω.Η αποψη μου ειναι οτι ειναι θεμα καθαρα κακοποιησης,τωρα βεβαια απο καποιες φωτο ποτε δεν ξερεις ακριβως.αν το εκανε γιατι το γουσταρε θα ειχε αλλο υφος στο προσωπο.εσυ βεβαια λογω εμπειριας κατι ξερεις περισσοτερο.
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση ή...όχι και τόσο;


    Εγώ στην αρχή στεναχωρήθηκα με τις εικόνες.

    Έπειτα διάβασα πως πρόκειται για δημοσιογράφο-τηλεπερσόνα που έφαγε ξύλο από τον boyfriend-ζάμπλουτο-επιχειρηματία.

    Ε, μετά λοιπόν αισθάνθηκα καλύτερα αφού σκέφθηκα πως δεν πρόκειται για bdsm (για να προφυλαχθεί ο χώρος, όχι για κανένα άλλο λόγο).
     
  4. happyhellcat

    happyhellcat Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση ή...όχι και τόσο;

    Σεφ-τηλεπερσόνα και όντως "έφαγε" κατά πώς φαίνεται  
    Πέρα από το τι διάβασες όμως, τι εντύπωση σου έδωσαν οι φώτος;
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση ή...όχι και τόσο;


    Αν δε διάβαζα την ιστορία πίσω από αυτές και τις έβλεπα απλά σ’ ένα bdsm site (εν είδει θεματικής φωτογράφησης) θα έλεγα πως ναι, έχεις δίκιο.
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Κακοποίηση ή...όχι και τόσο;

    Μου βγάζει τρόμο στα μάτια της και bdsm να ήταν πάλι προς κακοποίηση θα έγερνε η άποψή μου.
     
  7. dhmhtrhs

    dhmhtrhs Regular Member

    Οι φώτος μου κάνουν για breath play..ειδικά η πρώτη με τον τύπο να της κλείνει το στόμα ..βέβαια..ο πεινασμένος,ξέρουμε όλοι τι ονειρεύεται,οπότε υπάρχει και περιθώριο λάθους...  
     
  8. Δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση αν αποδειχθεί πως το όλο ήταν στημένο από την ίδια και από τα media. Αυτές οι φωτογραφίες πως τραβήχτηκαν από παπαράτσι? Και μένα μερικές μου θυμίζουν breath play. Βέβαια κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα, ίσως είναι και κακοποίηση.
     
  9. petDom

    petDom Regular Member

    Ειλικρινά δε μπορώ να κρίνω. Μάλλον είναι μη συναινετικό
     
  10. thanasis

    thanasis Contributor

    Ως προς το αν είναι κακοποίηση ή όχι, αυτό καθορίζεται από την ύπαρξη ή όχι συναίνεσης για κάτι τέτοιο και ένα τέτοιο συμπέρασμα δεν μπορεί να εξαχθεί από τις δοθείσες πληροφορίες (αν και για κακοποίηση μου φαίνεται περισσότερο).

    Για μένα, πάντως, το πιο ενδιαφέρον είναι το πώς η ενασχόλησή μας με το συγκεκριμένο subculture δια/παραμορφώνει το αντιληπτικό μας πεδίο ως προς τέτοιου είδους ερεθίσματα.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Κακοποίηση ή...όχι και τόσο;

    Συμφωνώ με thanasis, ως προς μεταλλάξεις στο αντιληπτικό πεδίο ορισμένων BDSMers.
    (καταπληκτικό; Το iPad είχε άποψη για την ορθογραφία του "BDSMers" να μία ακόμα μετάλλαξη   )

    Το θέμα με τη Νιγκέλλα και το Σάατσι στο κοσμικό εστιατόριο του Λονδίνου είχε γίνει δίστηλο στους Financial Times του Σαββάτου, πριν από μήνες. Καμία σχέση με S/M καμία σχέση με κακοποίηση κατά τη γνώμη μου. Από την οπτική μου, δύο κακομαθημένα είχαν πάρει τα λάθος βαρβιτουρικά ή τη λάθος δόση αυτό ήταν όλο. Αν μπορώ να έχω έγκυρη οπτική γιατί τα δεδομένα της ζωής τους ως μεγαλοαστών - διεθνών χρηματανθρώπων - τηλεπερσόνων μου είναι παντελώς άγνωστα.
     
  12. happyhellcat

    happyhellcat Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση ή...όχι και τόσο;

    Γι'αυτό είπα ότι ήθελα να μάθω αν σας ήρθαν στο μυαλό οι ίδιες σκέψεις βλέποντας τις φωτογραφίες. Είναι το κλασικό "αν έχεις ένα σφυρί όλα τα προβλήματα μοιάζουν με καρφιά" αλλά σε άλλη έκδοση. Μου φαίνεται κι εμένα αρκετά ενδιαφέρον. Φυσικά, επειδή την ίδια ερώτηση που έθεσα εδώ, την έκανα και σε άτομα εκτός "χώρου", έλαβα διάφορες απαντήσεις και μερικές από αυτές ήταν "μου μοιάζει για bdsm λιγάκι".
    Σίγουρα τα βιώματά μας και η ενασχόλησή μας μάς δίνουν και ένα παραπάνω πάτημα, αλλά επίσης βλέπουμε και πώς οι φωτογραφίες out of context μπορούν να είναι παραπλανητικές.