Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακοποίηση (ακόμη και συναινετική) vs BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Janine, στις 7 Απριλίου 2015.

  1. seduced mind

    seduced mind Guest

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γιατί έχω κλείσει το κύκλο μου αλλά νιώθεις άβολα όταν συνειδητοποιείς πως πλέον η ελευθερία σου δεν είναι σου,
     
  2. Paladin

    Paladin brattiness loading....


    Θέλω κάπου εδώ να σταθώ σε αυτό που αναφέρεις και να πω κι εγώ το εξής...

    Τ ότι εσύ είσαι απόλυτα ξεκάθαρος με τα θέλω και τις προθέσεις σου απέναντι σε κάποιο ενήλικο νοήμον άτομο, δεν σημαίνει ότι δεν θα πέσεις στη λούμπα της κακοποίησης.
    Ποτέ δεν μπορείς να είσαι πολύ προσεκτικός γιατί άτομα θα σου παρουσιαστούν και θα κοιτάξουν να σε εκμεταλλευτούν και δεν μιλάω αποκλειστικά για τα συναισθηματικά θέματα, υπάρχουν πολλές μορφές εκμετάλλευσης (βλ. οικονομικής) ... Θα μου πεις δεν είμαι ηλίθιος, μπορώ να διακρίνω πότε κάποιος πράττει κατά το συμφέρον του και πότε όχι...

    Το θέμα όμως δεν είναι η βαθιά επίγνωση του τι είσαι, το θέμα είναι του πόση διορατικότητα έχεις και πόσο εμμένεις στα θέλω σου και στις θέσεις που έχεις ξεκαθαρίσει εξ αρχής.
    Η κακοποίηση δεν γίνεται εν μια νυκτί... Ούτε σε ένα σέσσιον θέλει χρόνο δυστυχώς κάποιος για να σε βάλει στη λούμπα της κακοποίησης και τεχνική θα έλεγα.

    Το να είσαι για μένα ξεκάθαρος δε σημαίνει ότι θα ακολουθήσεις αυστηρά αυτό το μοτίβο που επέλεξες διότι από πέτρα δεν είμαστε, αλλάζουν και μαλακώνουν και υποχωρούν πολλές φορές οι θέσεις μπροστά σε κάποιον που θέλουμε, ίσως γιατί κι εμείς πρέπει να κάνουμε υποχωρήσεις για να μπούμε σε μια Κ/υ κατάσταση, ίσως γιατί υπάρχουν πολλές άλλες συνιστώσες.

    Θέλω να καταλήξω στ΄ότι η κακοποίηση και το αν θα μείνει μακριά ή όχι δεν αφορά μονάχα την αρχική ξεκαθάριση των θέλω και των προθέσεων σου/μου/μας απέναντι στον άλλο αλλά η συντήρηση τους στην όποια κοινή πορεία αποφασισθεί βάση των συζητήσεων. Δεν είναι λίγες οι φορές σε σχέσεις βδσμ ή βανίλα που κάποιος/α σου ''βγάζει'' τοξική συμπεριφορά στην πορεία και όχι στην αρχή κάποιας ''σχέσης''
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Ο μόνος λόγος που το παραθέτω αυτούσιο είναι γιατί εν κατακλείδι αυτές είναι οι απόψεις μου για την συναίνεση και τις διαφοροποιήσεις της και για ότι εγώ ονομάζω εθελοδουλεία....

    Η δίψα για μάθηση, δεν ισοδυναμεί με υποτακτικότητα τέτοιου βαθμού ώστε να ''χαλαρώσουν'' ή να ''καταργηθούν'' τα όρια της κακοποίησης....

    Δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό για κανέναν....άλλοι θα ναι εδώ για να μάθουν, άλλοι για να ανταλλάξουν απόψεις, κι άλλοι γι αυτά που λέω πιο πάνω....

    Μία σκέψη θέλω μόνο να προσθέσω γιατί από αυτά που διάβασα παραπάνω μου ήρθαν στο μυαλό κάποιοι συνειρμοί σε ότι αφορά το νόμο και τι αυτός ορίζει στην Ελλάδα και το εξωτερικό...

    Η αλήθεια είναι ότι οι νόμοι φτιάχνονται κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και εξελίσσονται ανάλογα, ίσως λίγο πιο αργά από την πραγματικότητα....

    Θυμήθηκα την περίπτωση της ευθανασίας και το ότι και εκεί ''παίζεται'' στα μάτια του νομοθέτη το δικαίωμα του ανθρώπου να αποφασίζει ο άνθρωπος για την συνέχιση ή μη της ζωής του....
    Η προστασία της ζωής είναι καθήκον των νόμων, κάτι που έρχεται σε σύγκρουση με την ελεύθερη βούληση του πάσχοντα....

    Αν όμως ο δικαστής πεισθεί ότι ο πάσχων έχει σώας τας φρένας και έχει σταθμίσει την απόφασή του αυτή, του δίνει το δικαίωμα να προβεί σε αδειοδοτημένη ευθανασία....
    Αλλιώς υπάρχουν και οι διάφοροι Κεβόρκιαν του κόσμου τούτου....

    Κατ΄αντιστοιχία το ίδιο μπορεί να συμβεί και με περιπτώσεις bdsm...αν εγώ λοιπόν έχω συναινέσει πέρα από κάθε αμφιβολία, δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να εμπλέξω κανέναν με το Νόμο...
    Αν όμως τα όρια παραβιάζονται, τότε ορθώς πρέπει να παρέμβει ο νόμος και να τιμωρηθεί ο Θύτης, είτε για την πράξη του αυτή καθεαυτή, είτε για την αμετροέπειά του, είτε για την ανήκεστο βλακεία του....

    Αλλιώς υπάρχουν κι άλλοι τρόποι τιμωρίας....Κι εκεί έχουν ρόλο και οι κοινότητες σαν τούτην εδώ ή οποιαδήποτε παρόμοια....Αν υπάρχουν περιστατικά καταγεγραμμένα και επαναλαμβανόμενα, τότε τα άτομα αυτά πρέπει να απομονώνονται...κάτι που νομίζω έχει γίνει στο παρελθόν...εκεί έχει σημασία να λειτουργούμε με γνώμονα την ισχύ εν τη ενώσει....

    Αγαπητή @Janine, το νήμα σου μου αρέσει πάρα πολύ, γιατί θίγεις ζητήματα που αφορούν όλους όσους ενδιαφέρονται για τις ουσιαστικές έννοιες που διακυβεύονται από λάθος διαπραγμάτευση....

    Το όλο νήμα και με τις πολύτιμες αναφορές των συμμετεχόντων έχει πολύ ουσιαστικά θέματα να θέσει για προβληματισμό, πρωτίστως μέσα μας, αλλά όχι μόνο....

    Κι επειδή η γνώση υπάρχει μέσα μας, ας την αναζητήσουμε εκεί, κρυμμένη μέσα στην προσωπική μας λογική, ζυμωμένη με βιώματα και εμπειρίες....κατασταλαγμένη μέσα από αναμνήσεις....
    Δεν αντέχω άλλες βίβλους του bdsm, αν θέλει κάποιος να μιλήσει για τις προσωπικές του εμπειρίες, τον ακούω με θρησκευτική ευλάβεια (και όχι λόγω των ημερών...), τότε πραγματικά με βοηθάει στο να κατανοήσω καλύτερα, αν ακουμπάει η αλήθεια του την δική μου κοκ...

    Η κακοποίηση και το bullying απλά πρέπει να μας βρίσκει ενωμένους και όλους απέναντί όχι μόνο στην πράξη, αλλά και στον Θύτη....'Οσο για την συναίνεση, μπορούμε πολύ καλά να διαχωρίσουμε, τουλάχιστον εμείς, τα όριά της....Εγώ ξεσκισμένες σάρκες, αίματα, μόνιμα σημάδια, ακρωτηριασμούς και άλλα φρικώδη δεν μπορώ να τα εντάξω σε καμία συναίνεση....

    Άραγε έχετε αναρωτηθεί πως είναι από κάποιες λάθος πρακτικές, να χρειαστεί να φοράς πάνες μία ζωή, να μην μπορείς να θηλάσεις ή να πας φυσιολογικά στην τουαλέτα, ή να χρειαστείς επέμβαση αποκατάστασης?
    Αν το γνώριζες εκ των προτέρων δεν θα συναινούσες ποτέ, έτσι δεν είναι? Το πόσο εθιστικός μπορεί να είναι ο πόνος εκατέρωθεν όσοι το γνωρίζουν, ξέρουν και την επικινδυνότητά του....
     
    Last edited: 11 Απριλίου 2015
  4. Janine

    Janine Regular Member

    Μια σημείωση μόνο, γιατί είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ζήτημα (και άσχετο με το bdsm), στην Ελλάδα δεν υπάρχει δικαίωμα στην ευθανασία, ούτε το δικαστήριο μπορεί να δώσει τέτοια άδεια, αν και είναι ένα ατέρμονο θεωρητικό debate  
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Το γνωρίζω, εφόσον όμως υπάρχει δεδικασμένο στο εξωτερικό, τότε πολλά πράγματα μπορεί να αλλάξουν στο μέλλον....
    Το ίδιο ισχύει και για το bdsm, τηρουμένων των αναλογιών.... 
     
  6. Janine

    Janine Regular Member

    Αυτό είναι σωστό. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον  
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ θα σου πω για το εξωτερικό που γνωρίζω καλά...
    Και από την στιγμή που είναι χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης σαν την δική μας...
    Μιλάω για την Ιταλία...
    Η ευθανασία ούτε εκεί επιτρέπεται...
    Δεν θα σου πω εγώ την γνώμη μου...Δεν έχει σημασία...

    Τώρα τι θα γίνει στο μέλλον, είναι άλλου priest ευαγγέλιο...
    Τώρα στην χώρα μας δεν επιτρέπεται, καλώς η κακώς...

    Ούτε για το BDSM στην χώρα μας υπάρχει ακόμη νομοθετικό πλαίσιο...
    Άρα, ας πορευτούμε με βάση τι ισχύει τώρα...

    Γνώμη... 
     
    Last edited: 10 Απριλίου 2015
  8. brenda

    brenda FU very much

    Εμμμμμ εκεί είναι το θέμα....για όσους νομίζουν ότι αυτά που συζητάμε δεν έχουν ουσία....είναι το νομοθετικό πλαίσιο με το οποίο σήμερα εν πολλοίς θα μπορούσε κάποιος από μας να καταδικαστεί από ένα δικαστήριο, αν τα πράγματα έφταναν ως εκεί, άρα όλοι μας παρανομούμε.... (ένα το κρατούμενο)

    Γνώμη μου είναι ότι γουστάρω παρανομίες....η ευθανασία είναι νόμιμη στην Ολλανδία υπό προϋποθέσεις....όπως και το bdsm(καθώς επίσης και στην Γερμανία -που εμένα δεν μου λέει και τίποτα αυτό-, την Ιαπωνία και κάποιες Σκανδιναβικές χώρες...)ας αναλογιστούμε λοιπόν αν έχει νόημα ή όχι να το συζητάμε, ανεξάρτητα με το τι ισχύει στην Ελλάδα σήμερα....λατρεία μου...(δύο τα κρατούμενα)
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Τρία τα κρατούμενα μάτια μου...
    Αν θέλεις λέμε ότι και ότι στην Ταϊλάνδη είναι "νορμάλ" ο ερωτικός τουρισμός...
    Και πάνε μαλάκες σαπιοκοιλιάδες από την Ευρώπη και αλλού να κάνουν τα γούστα τους...
    Τέσσερα τα κρατούμενα...Είναι κάποια αγαθά, που καλώς η κακώς είναι αδιάθετα, γιατί όσο και αν μας ανήκουν προσωπικά, προστατεύονται για το καλό του συνόλου...
    Κι εγώ γουστάρω "παρανομίες" και ελεύθερο BDSM υπό χαλαρότερες η στενότερες συνθήκες...
    Δεν υπάρχει όμως...
    Αν θέλεις ν' ανοίξουμε κουβέντα περί φιλοσοφίας του δικαίου, νόμων, κανόνων κτλ.
    Εννοείται ότι την ανοίγουμε ευχαρίστως και ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα στην άποψη του που είναι σεβαστή..

    Υ.Γ.

    Αυτό με τα δυο κρατούμενα, καλή σποντίτσα αλλά μπορούσες να την αποφύγεις ψυχή μου...
    Γιατί ξέρω και ξέρεις ότι δεν έχουμε ανάγκη από "τάπες" εγώ κι εσύ...
    Όπως ξέρουμε ότι δεν συμφωνούμε σε πολλά πράγματα...
    Αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει και να "μαλακιζόμαστε" μεταξύ μας...
    Νομίζω... 
     
  10. Paladin

    Paladin brattiness loading....

    Είχα δει παλαιότερα ένα βίντεο - πείραμα που έγινε και αφορά τη δημόσια κακοποίηση γυναίκας απο άνδρα και ανδρός απο γυναίκα..... Τα αποτελέσματα πραγματικά σοκάρουν....
    Παραθέτω και το βίντεο...

     
  11. Καπου διαβασα οτι πρεπει να ξερεις ποιος εισαι...να εχεις επιγνωση τι εισαι...μαλιστα...ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΞΕΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ; Ελαχιστοι. So...ας μην παιζουν ορισμενοι με την φωτια.
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Αλήθεια δεν ξέρω τι εννοείς....σπόντες δεν αφήνω σε κανέναν, ότι έχω να πω το λέω κατάμουτρα, ξέρεις τις ενοχλητικές μου συνήθειες, σε σένα θα αφήσω σπόντες τώρα? γιατί? Μήπως δεν ξέρω ότι δεν συμφωνούμε σε όλα? Ότι έχω να σου πω θα στο πω τελείως ξεκάθαρα, δεν χρειάζομαι σπόντες...Γιατί τα ''πήρες'' ακόμη να το καταλάβω, αλήθεια...