Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Νόμος' που ξεκίνησε από το μέλος Enthralling kernel G, στις 26 Νοεμβρίου 2012.

  1. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Re: Κακοποίηση

    Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι? Ποιό ακριβώς είναι το ερώτημα?
     
  2. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Απροσδιόριστα είναι τα όρια μεταξύ κακοποίησης και κακομεταχείρησης.
    Ενδιαφέρον όμως παρουσιάζει το αποτέλεσμά τους, στην περίπτωση υπέρβασης των ορίων μέχρι τα οποία φθάνει η δοθείσα συναίνεση.
     
  3. ariadni

    ariadni Regular Member

    Τα όρια ανάμεσα στην κακοποίηση και την κακομεταχείριση είναι όντως απροσδιόριστα.
    Πέρα από κάποιες ακραίες ή μη αναστρέψιμες βλάβες οι οποίες συνιστούν ξεκάθαρα κακοποίηση, κάποιος μπορεί να βιώσει ως κακοποίηση ακόμη κι ένα δυνατό μαστίγωμα, ενώ για κάποιον άλλον αυτό μπορεί να μην σημαίνει τίποτα Ομοίως, το να δώσει κάποιος την υ του σε κάποιον άλλο, για κάποιον μπορεί να είναι σύνηθες και αποδεκτό ενώ για κάποιον άλλον ακόμη κι εγκληματικό. Το σπρώξιμο των ορίων λίγο παραπέρα, μπορεί καμιά φορά γι' αυτόν που το βιώνει να είναι πολύ παραπέρα αναλόγως των αντοχών του, της ιδιοσυγκρασίας του, ή των ηθικών του αρχών.

    Μιλάμε πάντα για συναινετικές σχέσεις. Αν όμως η συναίνεση είναι αρκετή, και αναφέρομαι σε μια πληρως συνειδητή συναίνεση (πράγμα το οποίο δεν είναι πάντοτε αληθές είτε επειδή μια σχέση βρίσκεται στην αρχή, είτε στον αντίποδα επειδή υπάρχει εξάρτηση κτλ) τότε θα πρέπει να συμφωνήσουμε ότι η συναίνεση κάποιου σε οποιαδήποτε σωματική ή και ψυχολογική βλάβη δεν συνιστά κακοποίηση (δεν χρειάζεται στο σημείο αυτό να καταφύγουμε σε ακραία παραδείγματα).

    Νομίζω επίσης πως στην συζήτηση γύρω από την κακοποίηση/κακομεταχειριση δεν έχει και πολύ νόημα να συζητήσουμε για το τι θα έκανε o o καλός Master, ουτε τίθεται θέμα τουλάχιστον κατα τη δική μου άποψη αποπομπής του απο κάποια ομάδα, εαν κι εφόσον αυτή υφίσταται και αν κι εφόσον αυτός αποτελεί μέλος της. Μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις. Αν θα έφτανα στο σημείο να μου προκαλεί κάποιος σωματικές ή για παρατεταμενο χρονικό διάστημα ψυχολογικές βλάβες, τέτοιες ώστε να αντιμετωπίζω πλέον πραγματικό πρόβλημα, σημασία δεν θα είχε πλέον τι θα έπρεπε να έχει κάνει εκείνος, αλλά τι θα έπρεπε να κάνω εγώ.Τέλος, την συναίνεση , ακόμη κι αν μιλάμε για μια light κακομεταχείριση, την δίνει κανείς την στιγμή που του ζητείται καθώς επίσης και την κάθε στιγμή που παραμένει εκεί, και δεν μπορεί ούτε κι έχει και κανένα νόημα να την πάρει πίσω μετά τη λήξη της σχέσης. Αυτό είναι κάτι που καλό είναι να θυμόμαστε όλοι.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: Κακοποίηση

    με όλο το σέβας, μούκανος!  
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Οι συνθήκες, λοιπόν, υπό τις οποίες γίνεται BDSM, οδηγούν στο "απτό αποτέλεσμα της όποιας κακοποίησης". Λέτε. Δεν μας εξηγείτε λίγο τι έχετε στο νου σας για κακοποίηση, γιατί εγώ την κακοποίηση την θεωρώ εγκληματική ενέργεια που δεν έχει θέση σε μια σχέση;

    Αν υπάρχει κακοποίηση σε μια σχέση BDSM, υποθέτω ότι ρωτάτε πιο συγκεκριμένα. Όχι, λέω εγώ, έχω όμως ήδη πει πού τοποθετώ την κακοποίηση. Εκτός και αν έχετε στοιχεία που να αποδεικνύουν το αντίθετο. Έχετε;

    Για να αποκαλέσουμε κάτι "φαινόμενο" πρέπει να το έχουμε παρατηρήσει ξανά και ξανά. Συμβαίνει κάτι τέτοιο;

    Ε, ναι, αν υφίσταται εγώ προτίθεμαι να "κάνω κάτι" και συγκατατίθεμαι στο να "κάνουμε/κάνετε κάτι". Ενημέρωση, ευαισθητοποίηση ως προς το φαινόμενο, βοήθεια στα θύματα, υπαγωγή των ενόχων σε θεσμούς ανώτερους των ιδίων. Όπως π.χ. ψυχίατρος, το λιγότερο. Ή η δικαιοσύνη. Αλλά προηγουμένως θα ήθελα, αν όχι απόδειξη, έστω ενδείξεις ότι υφίσταται.

    Αυτό στο οποίο δεν συγκατατίθεμαι είναι να εμπλακεί το BDSM γενικότερα, οι άνθρωποι που κάνουν BDSM εν γένει με θέματα κακοποίησης και ότι και καλά το BDSM ή ο σαδομαζοχισμός οδηγούν στην κακοποίηση. Δεν είναι έτσι.

    Απροσδιόριστα είναι τα όρια μεταξύ καλού και αποδεκτού από τους δύο σαδομαζοχισμού και κακού - μη αποδεκτού από τους δύο, δηλαδή κακομεταχείρισης.

    Αλλιώς, μεταξύ κακομεταχείρισης και κακοποίησης τα όρια είναι μάλλον διακριτά. Αν δεν είναι σαφές, αντιληπτό, εξαιρετικά επώδυνο, τραυματικό κάτι, ε τότε δεν μιλάμε για κακοποίηση εκτός και αν έχουμε θέματα politically correct ιδεοληψιών.

    Θα έλεγα και πάλι ότι αυτή παίζει με την "καλή" και την κακή κακομεταχείριση.
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Κατά την άποψή μου, η πρόκληση βλάβης σε άλλον είναι προφανώς κακοποίηση, η συναίνεση μεταξύ ενηλίκων με σώας τα φρένα σε αυτήν δεν άρει τον χαρακτήρα της πράξη ως τέτοιας, άρει μόνο τις ηθικές συνέπειες και πιθανόν κάποιες από τις νομικές
     
  7. ariadni

    ariadni Regular Member

    Κακοποίηση, κακομεταχείριση. Το πρόβλημα με τις λέξεις, είναι πως κουβαλούν επάνω τους ποιότητες που είναι διαφορετικές για τον καθένα. Δεν νομίζω πως έχει κανείς την πρόθεση να εμπλέξει το BDSM με ανθρώπους που στο σύνολο τους είτε κακοποιούν είτε κακοποιούνται, εκτός κι αν τελικά η συζήτηση η περί κακοποίησης στο bdsm είναι politically incorrect γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δεν μπορει να υπάρξει πολύ απτή και πολύ τραυματική “κακομεταχείριση” στο bdsm; Εγώ νομίζω πως υπάρχει. Αν υπάρχει πρόβλημα να την κατονομάσουμε κακοποίηση, εγώ πάω πάσο  . Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση πως είναι ο κανόνας, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να συμβεί, ή πως δεν συμβαίνει.
     
  8. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Re: Κακοποίηση


    Πολύ σωστά. (Με πρόλαβες ...)
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: Κακοποίηση

    Το "πρόβλημα με τις λέξεις" είναι ότι αντιστοιχούν σε διαφορετική έννοια η κάθε μία. Ότι ονοματίζουν μια διαφορετική πραγματικότητα. Και ότι οι δύο αυτές πραγματικότητες χρίζουν διαφορετικής αντιμετώπισης ατομικής και μία από αυτές ενδεχομένως - υπό προϋποθέσεις - να απαιτεί και συλλογική θωράκιση.

    Η μια πραγματικότητα - κακομεταχείριση - είναι αντικειμενικά ανεκτή για κάποιον που μπαίνει σε μια σχέση η οποία από τη φύση της περιέχει μια σειρά καταπατήσεων έναντι του υποτακτικού / μαζοχιστή, είτε αυτές τις ονειρεύεται και τις λαχταρά ο τελευταίος, είτε επιθυμεί να τις αποφύγει είτε και τις βδελύσσεται ακόμα.

    Η άλλη πραγματικότητα - κακοποίηση - περιέχει βλάβη, σε μερικές περιπτώσεις και μη ανατάξιμη, και είναι ή πρέπει να είναι μη ανεκτή για το ίδιο πρόσωπο. Όπως και σε κάθε άλλη σχέση, ανεξαρτήτως αν είναι BDSM ή οτιδήποτε άλλο.

    Θα ήθελες να πεις κάποια; Κάποια που να συνιστά πραγματικά κακοποίηση, εκτός εισαγωγικών. Που να αποτελεί βλάβη του προσώπου που την υπέστη; Και να είναι χαρακτηριστική μιας bdsm κατάστασης;

    Δηλαδή, politically correct θα ήταν, με τον ίδιο συλλογισμό, ένα είδος συνωμοσίας της σιωπής, μεταξύ ουσιαστικά αγνώστων μεταξύ τους, που όμως, συλλογικά σωπαίνουν πάνω σε αυτό τόσο αν είναι θύτες όσο και αν είναι θύματα;

    Δεν με απασχολεί το politically correct/incorrect, με απασχολεί το τετριμμένο και από εξωτερική ματιά ειδωμένο, γιατί [σ εμένα] δεν συνεισφέρει τίποτα. Εκτός από αυτό, μοιάζει να καλλιεργεί προκαταλήψεις που είχα την εντύπωση όχι ότι είχαμε ξεπεράσει αλλά ότι δεν είχαμε ποτέ.
     
  10. ariadni

    ariadni Regular Member

    Η πραγματικότητα βιώνεται με υποκειμενικό τρόπο από τον καθένα μας. Αγάπη, μίσος, φιλία, πόνος, καλό και κακό, δεν αποτελούν τίποτε άλλο από λέξεις, τις οποίες ο κάθε ένας απο εμας τις χειρίζεται και τις βιώνει με ένα διαφορετικό τρόπο. Η κακομεταχείριση ή κακοποίηση ως πρόκληση βλάβης, είτε ψυχολογικής είτε σωματικής, εντός αλλά κι εκτός bdsm, πραγματικής και όχι φαντασιακής υπάρχει και δεν σχετίζεται με προκαταλήψεις αλλά με την πολύ απτή πραγματικότητα που βιώνει ή που δύναται να βιώσει καποιος. Επιπλέον και είναι αυτό που είπα και στην αρχή, η ίδια η βλάβη είναι κάτι που πολύ δύσκολα μπορεί να αξιολογηθεί με έναν αντικειμενικό τρόπο και εξαρτάται απο εκείνον που την υπέστη. Εκτός bdsm, οι δικλείδες που παρέχει ο νόμος και η κοινωνία κάνουν τα πράγματα αρκετά ξεκάθαρα.

    Μπορώ να αναφέρω παραδείγματα κακοποίησης ώς πρόκληση βλάβης είτε ψυχολογικής, είτε σωματικής και οι οποίες χρήζουν αντιμετώπισης απο το άτομο που τις υπέστη εντός bdsm σχέσεων, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα αρχίσουμε να περιπτωσιολογούμε και αυτό δεν έχει κανένα νόημα.
    Επειδή όμως τα πράγματα είναι όπως εμείς νομίζουμε ότι είναι, αν πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις πρόκλησης βλάβης ή ψυχολογικών τραυμάτων εντός bdsm, και δεν ισχυρίζομαι ξαναλέω πως αυτά είναι ο κανόνας, όπως δεν είναι και ο κανόνας εκτός bdsm , τότε για εσένα έτσι θα είναι. Η διαφορετική άποψη δεν ισοδυναμεί απαραιτήτως με προκατάληψη, ισοδυναμεί με την αποδοχή της πιθανότητας πως η κόκκινη γραμμή ανάμεσα σε αυτό που “ζορίζει” και αυτο που βλάπτει – πραγματικά και όχι φαντασιακά-μπορεί δυνητικά κάποια στιγμή να ξεπεραστεί.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Ναι, με διαφορετικό τρόπο βιώνονται η αγάπη, το μίσος, η φιλία, ο πόνος κλπ. Όμως έχει και η υποκειμενικότητα τα όριά της. Ιδίως αν η υποκειμενική αντίληψη του καθένα περί του "τί εστί" στην προκειμένη κακοποίηση έχει αντίκτυπο στον έτερο της σχέσης.

    Αν πίστευα ότι η κακοποίηση αποκλείεται να υπάρξει, δεν θα την αποκαλούσα μη ανεκτή  

    Απλά έχοντας λίγο μελετήσει το θέμα της βίας ασχέτως σαδισμού και μαζοχισμού, έχω τη γνώμη ότι οι προϋποθέσεις για να φτάσει κανείς να διαπράξει / ανεχτεί κακοποίηση διαφέρουν σημαντικά από τις προϋποθέσεις του BDSM ή και μιας καθαρά σαδομαζοχιστικής "σχέσης".
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, όπου το υ μέλος συναινεί να του προκληθούν βλάβες (συνήθως ανατάξιμες, αλλά κάποτε και μη ανατάξιμες)

    Υπάρχει μια αρχαια επιστήμη που εξελλίσσεται ραγδαία στην εποχή μας και διαπιστώνει α ν τ ι κ ε ι μ ε ν ι κ ά την σωματική βλάβη. Αν ενθυμούμαι καλώς την λένε ιατρική επιστήμη.