Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καλώς σας βρήκα. Θα χρειαστώ βοήθεια απο τους μυημένους, για να προσδιοριστώ.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος nýchta, στις 26 Ιουνίου 2009.

  1. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    @MindMaster
    α.Συμφωνώ
    β.Αυτό εννοούσα.(μα αν είναι δυνατόν, μου χάλασε τώρα το κομπλιμέντο!!! )
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Καλώς σας βρήκα. Θα χρειαστώ βοήθεια απο τους μυημένους, για να προσδιοριστώ.

    μα φυσικά  
    έχεις κάθε δικαίωμα να εκφράζεις την άποψή σου, όπως και γω να διαφωνώ/συμφωνώ μ' αυτήν... και τέλος, δεν μπορώ αλλά ούτε και θέλω να αμφισβητήσω τις εμπειρίες κανενός... απόψεις αμφισβητώ  
     
  3. Zondag

    Zondag Regular Member

    Eugenie, κανείς δεν είναι αρμόδιος να απαντήσει στα ερωτήματα σου πέρα απο
    το πρόσωπο που σε ενδιαφερει ήδη ή το πρόσωπο που θα τραβήξει το ενδιαφέρον
    σου στο μέλλον. Υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα στα Κυριαρχικά άτομα
    και ως πρός τα ζητούμενα τους απο μια υποτακτική αλλά και ως προς τον τρόπο
    που λειτουργούν στα πλαίσια μιας τέτοιου τύπου σχέσης.

    Αυτό είναι απόλυτα ξεκάθαρο και ως προς το θέμα του σωματικού πόνου που θέτεις.
    Υπάρχουν Κυρίαρχοι προσανατολισμένοι ξεκάθαρα προς τον σαδισμό. Αν δεν είσαι
    μαζοχίστρια η ίδια ή αν δεν εχεις τη διάθεση να διερευνησεις την πιθανότητα να είσαι
    τότε, είμαι της γνωμης, ότι δεν έχεις καμμιά δουλειά να μπλεχτείς σε μια καθαρά σαδο
    μαζοχιστική σχέση.

    Άλλοι Κυρίαρχοι πάλι ειναι προσανατολισμένοι προς τον έλεγχο και την εξουσία,
    Είσαι διατεθειμένη να θυσιάσεις την ανεξαρτησία σου ως άτομο και την δυνατότητα που
    έχεις αυτη τη στιγμη να διαχειρίζεσαι τον εαυτό σου και το χρόνο σου με τον τρόπο που
    εσύ κρίνεις ορθό για σένα ? Πως αντιλαμβάνεσαι μια κατάσταση όπου τα δικά
    σου θέλω δεν έχουν πια καμμιά σημασία, μια κατάσταση στην οποία προτεραίότητα της
    δικής σου ζωής εχει γίνει η σωματική, συναισθηματική και ψυχική ικανοποίηση κάποιου
    άλλου? Αυτά ειναι τα σοβαρά ερωτήματα.

    Ρωτάς αν μπορεί να υπάρξει αγάπη σε μια τέτοιου είδους σχέση, Θα μπορούσα να
    σου απαντήσω ευκολα ναι, μπορεί να υπάρξει αγάπη. Αλλά ακόμα και αν η πιθανότητα
    εκδηλωθεί ως πραγματικότητα ( κάτι που δεν μπορείς να θεωρήσεις ως δεδομένο εκ των
    προτέρων), θα πρέπει να αναρρωτηθείς σχετικά με το πως εσύ προσωπικά κατανοείς την
    αγάπη , με ποιές παραστάσεις και εικόνες εσύ προσωπικά έχεις συνδέσει την εκδήλωση
    της . Μπορεί τελικά να ανακαλύψεις ότι η αγάπη εχει πολύ περισσότερους τρόπους να
    φανερωνεται απο όσους μέχρι τώρα εχεις ανακαλύψει.









     
  4. Άλλοι Κυρίαρχοι πάλι ειναι προσανατολισμένοι προς τον έλεγχο και την εξουσία,
    Είσαι διατεθειμένη να θυσιάσεις την ανεξαρτησία σου ως άτομο και την δυνατότητα που
    έχεις αυτη τη στιγμη να διαχειρίζεσαι τον εαυτό σου και το χρόνο σου με τον τρόπο που
    εσύ κρίνεις ορθό για σένα ? Πως αντιλαμβάνεσαι μια κατάσταση όπου τα δικά
    σου θέλω δεν έχουν πια καμμιά σημασία, μια κατάσταση στην οποία προτεραίότητα της
    δικής σου ζωής εχει γίνει η σωματική, συναισθηματική και ψυχική ικανοποίηση κάποιου
    άλλου? Αυτά ειναι τα σοβαρά ερωτήματα.

    Ρωτάς αν μπορεί να υπάρξει αγάπη σε μια τέτοιου είδους σχέση, Θα μπορούσα να
    σου απαντήσω ευκολα ναι, μπορεί να υπάρξει αγάπη. Αλλά ακόμα και αν η πιθανότητα
    εκδηλωθεί ως πραγματικότητα ( κάτι που δεν μπορείς να θεωρήσεις ως δεδομένο εκ των
    προτέρων), θα πρέπει να αναρρωτηθείς σχετικά με το πως εσύ προσωπικά κατανοείς την
    αγάπη , με ποιές παραστάσεις και εικόνες εσύ προσωπικά έχεις συνδέσει την εκδήλωση
    της . Μπορεί τελικά να ανακαλύψεις ότι η αγάπη εχει πολύ περισσότερους τρόπους να
    φανερωνεται απο όσους μέχρι τώρα εχεις ανακαλύψει.


    ...Σαν να μίλησε ο Κύριος μου. Στο τέλος θα καταλήξω στο συμπέρασμα οτι μου φέρθηκε πολύ γλυκά!! Και οτι υπήρξα υπερευαίσθητη! Και αυτή θα είναι η μεγαλύτερη τιμωρία του.

    Με βοήθησαν πάρα πολύ οι μεταξύ σας διάλογοι... αν και είναι νωρίς και δεν μου αρέσει να με υπερεκτιμώ, νομίζω οτι είμαι στον ιδανικό δρόμο (ας μην πω σωστό και θυμώσω κάποιους).  
     
  5. darklight

    darklight Regular Member

    Απάντηση: Καλώς σας βρήκα. Θα χρειαστώ βοήθεια απο τους μυημένους, για να προσδιοριστώ.

    Η εμπειρία μου στο χώρο (θεωρητική και πρακτική) είναι μικρή σε σχέση με ότι βλέπω από τους συνομιλητές εδώ, αλλά μέχρι τώρα θεωρούσα ότι οι περισσότεροι Masters δε θα ενδιαφέρονται για την πρόκληση σωματικού πόνου. Ναι μπορούν να το κάνουν σα τιμωρία ή για επιβεβαίωση της θέσης τους, αλλά δεν είναι ο φυσικός πόνος ο ίδιος που ενδιαφέρει.
    Φαίνεται ότι έκανα λάθος, κρίνοντας βασικά από τον εαυτό μου.
    Ενδιαφέρον!
     
  6. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

    Είδες Eugenie...απαντήσεις galore...  και πολύ περισσότερες από τις ερωτήσεις σου...

    Συμπληρωματικά, αφού δεν ετέθησαν άλλες ερωτήσεις, έχω να πω τα εξής:
    Στατιστικώς, ό,τι δείγμα θέλετε υπάρχει...υπάρχει Κυρίαρχος με σαδιστικές τάσεις χωρίς D/s inclinations, Κυρίαρχος χωρίς σαδιστικές τάσεις αλλά control freak, Κυρίαρχος που εντρυφεί και στο s/m και στο D/s, και Κυρίαρχος με έμφαση στο sensual κομμάτι της κυριαρχίας...κοινώς, όλα τα γραμματάκια του bdsm μπερδεύονται και συνδυάζονται ανάλογα με τις αρέσκειες των "γραφόντων" σε μια μοναδική αλφάβητο που φτιάχνει τον ξεχωριστό κώδικα επικοινωνίας που χρησιμοποιείται κάθε φορά...

    Και κάτι επί του περί πόνου προβληματισμού.
    Ο πόνος είναι εξαιρετικό πράγμα. Μπορεί να προσθέσει στην ευχαρίστηση με τρόπους που δεν μπορεί κανείς αρχικά να φανταστεί. Είναι στο χέρι (κυριολεκτικά μιλώντας) ενός ικανού Κυριάρχου να σου το δείξει. Μέρος της Mastery του κατ΄εμέ, είναι να ξέρει να χειρίζεται τη φυσιολογία του πόνου. Να σε κάνει, χωρίς να φοβηθείς καμμία στιγμή (εκτός αν το θέλει   )να περάσεις το ένα όριο μετά το άλλο μέχρι εκείνο το σημείο που οι συνάψεις σου να έχουν μπερδευτεί τελείως και να ερμηνεύουν τα ερεθίσματα του πόνου ως ερεθίσματα ηδονής....οπότε, προσέχοντας πάντα τις ισορροπίες, ο "πολύς σωματικός πόνος" να σημαίνει μια άνευ προηγουμένου έκρηξη αισθήσεων...

    Βέβαια, υπάρχουν πολλά στυλ επιβολής πόνου, σε κάθε περίπτωση όμως, ο πόνος είναι μια περιοχή που αξίζει να την εξερευνήσεις...αρκεί να αφεθείς, κι αυτή είναι η νούμερο ένα υπέρβαση που η υπόθεση πόνος αυτομάτως σου χαρίζει...
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα.

    Προσωπικά δε, έχω την άποψη πως δεν υφίσταται σχέση πραγματικά Κυριαρχίας/υποταγής, χωρίς να υπάρχει τουλάχιστο κάποιο ίχνος σαδομαζοχιστικής προδιάθεσης στους εμπλεκομενους, ακόμη κι αν αυτή δεν βρίσκει σαδομαζοχιστική έκφραση σε φυσικό επίπεδο.
     
  8. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Αν απο το bdsm αφαιρεσεις τον πονο, τοτε αυτο που μενει ειναι η υπηρετική ο ελεγχος και ο αυταρχισμος.Αυτα βρίσκονται και σε αλλους εξω μπι ντι εσεμικους χώρους( αυταρχικοι βανιλια).
    Η υποταγή εχει και αυτη την αξια της μια και η ηθελημενη απορριψη της ελευθερίας σου ειναι η μεγαλυτερη πραξη ελευθερίας που θα κανεις ποτέ.
    Αν μπορει να σταθεί μονη της;
    Πολυ δύσκολα. ο σαδισμος και ο μαζοχισμος καραδοκουν σε καθε βημα μιας D/s σχεσης. Πχ Η τιμωρία μπορει να υπαρχει με στοχο την διορθωση μη αποδκετών συμπεριφορών μα αν εμβαθυνεις θα δεις οτι σε ενα κοσμο ενηλικων η τιμωρία σε μια σχεση αμοιβαίας αποδοχής περισευει. Μια απλη συσταση θεωρητικά θα αρκουσε. Θελεις να με υπηρετεις θελω να με υπηρετέις σε καποιο σημειο δεν εμεινα ευχαριστημενος στο τονιζω το κατανοεις και τελος.Γιατι να υπαρχει τιμωρία? Για εμφαση? Φανταζει πια σαν μια περιττή ενόχληση. Ομως κατι τετοιο απλα δεν συμβαινει.
    Η τιμωρία βρίσκεται εκει σαν ενας (sic) τροπος εκτονωσης του σαδισμου του Κυριαρχου και του μαζοχισμου της υπο.
    Δεν εχει καμμία χρηστική αξία , γιατί τα λαθη ειναι μερος της φυσιολογικής μαθησιακής διαδικασίας, Μια τιμωρία λοιπον αυξανει το αγχος του ενδεχομενου λαθους και η αυξηση του αγχους αυξανει την πιθανοτητα να γινει το λαθος. Ετσι η τιμωρία αποτελει στην πραγματικοτητα τροχοπέδη στην μαθησιακή διαδικασία της υπο. Ομως παρα την αναποτελεσματικοτητα της διατηρειται. Γιατι; Ναι καλα καταλαβες . Σαδισμος. Αντι να το ονομασουν εκτονωση , το ονομαζουν τιμωρία ριχνοντας ετσι την ευθυνη της εκτονωσης στην υπο ( μα εσυ φταις που δεν εκανες ότι σου ειπα – συνεπως ποινη). Είναι μαλαγανες αυτοι οι D/s αδες αλλα είναι ενοχικοι σαδιστες – μαζοχιστες και το πασπαλιζουν με «υψηλα ιδεωδη» βελτιωσεων , αναβαθμισεων κλπ
    Για τους μη σαδιστες κυριαρχους και μη μαζοχιστες υπο, το σχολιο μου είναι ότι ας μην επιχειρησουν….. δεν μπορω να φανταστω Κυριαρχο να δακρυζει καθως μαστιγώνει την υπο του γιατι ταυτιζεται με τον πονο της ενώ μονολογει, « μα γιατι να είναι ετσι?- γιατι τοσο μισος ?» και μετα να βουρτσιζει τρυφερα τα μαλλια της σιγοψιθυρίζοντας νανουρισματα για να κοιμηθει συντετριμμένος για τον πονο που της προσφερε.
    Δυστυχώς η προσφορα πονου απαιτει αντοχές για να αντεξεις το τι προκαλει αν δεν το απολαμβανεις δηλαδη αν δεν εισαι σαδιστης..
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Καλώς σας βρήκα. Θα χρειαστώ βοήθεια απο τους μυημένους, για να προσδιοριστώ.


    Πόσο μου έχεις λείψει, φίλε μου...  



     


     
  10. puppetmaster

    puppetmaster Regular Member

    απλά +1
     
  11. Απάντηση: Καλώς σας βρήκα. Θα χρειαστώ βοήθεια απο τους μυημένους, για να προσδιοριστώ.

    Αντι να το ονομασουν εκτονωση , το ονομαζουν τιμωρία ριχνοντας ετσι την ευθυνη της εκτονωσης στην υπο ( μα εσυ φταις που δεν εκανες ότι σου ειπα – συνεπως ποινη). Είναι μαλαγανες αυτοι οι D/s αδες αλλα είναι ενοχικοι σαδιστες – μαζοχιστες και το πασπαλιζουν με «υψηλα ιδεωδη» βελτιωσεων , αναβαθμισεων κλπ

    Με αυτό τον τρόπο όμως κινδυνεύουν να "πέσουν" στα μάτια της -υπο-... Πόσο ευφυές είναι αυτό? Πόσο υγιής μπορεί να παραμείνει η σχέση έπειτα?(Λατρεύω να συλλέγω πληροφορίες, σας ευχαριστώ και πάλι, το πιο πιθανό είναι να εξακολουθώ να τα δοκιμάζω, για να τα απορρίψω στο τέλος).
     
  12. puppetmaster

    puppetmaster Regular Member

    Re: Απάντηση: Καλώς σας βρήκα. Θα χρειαστώ βοήθεια απο τους μυημένους, για να προσδιοριστώ.

    Πολύ λίγες (για να μην το θέσω αφοριστικά...) σχέσεις είναι σε θέση να αντέξουν τη βάσανο της "ψυχρής λογικής" (και εννοώ ΟΛΕΣ τις σχέσεις, ανεξαρτήτως "φυσιολογικότητας"...).
    Αν και όσο επιζούν, επιζούν βάσει της επαρκούς ή λιγότερο επαρκούς συμπληρωματικότητας τους.