Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κινηματογράφος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 28 Φεβρουαρίου 2006.

Tags:
  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]

    #06. "The Money Train"- Nick Cave & Warren Ellis
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]

    #03. "Song for Jesse"- Nick Cave & Warren Ellis
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Επιστρέφει ο ΘΕΟΣ !!!!

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: ταινίες που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να δούμε

    Και οι επτα ηταν υπεροχοι........γιατι γουσταρουμε να βλεπουμε το δικιο να νικαει στο τελος...!!!!!!
    Τελικα χωρις youtube θα ειχαμε τιποτα να προτεινουμε...;;;;;
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Χαρούμενο, δροσερό σαν ζουμερό - γλυκό καρπούζι στην άκρη της θάλασσας..

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Take the Lead (2006) Αμερικανιά στο στυλ "ρομαντικό δράμα", η οποία αξίζει για τρεις λόγους:
    1) Για το μάθημα χορού με τη ντάμα να έχει κλεισμένα τα μάτια με γραβάτα,
    2) Για την ατάκα “If she allows me to lead she’s trusting me - and more than that, she’s trusting herself”
    3) Γιατί ο Μπαντέρας είναι διαχρονική αξία (για να μην πω έντοκη καθώς όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν φαίνεται να βελτιώνει καθόλου εκείνο το άκρως σέξι αξάν του όταν μιλάει αγγλικά - και ασφαλώς ούτε βελτιώνεται ως ηθοποιός).
    http://www.imdb.com/title/tt0446046/

    Αντί για το trailer σας βάζω μια ωραία διασκευή από το soundtrack:
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Για τους λάτρεις του επικού στοιχείου:
    1) Excalibur (1981): Δεν έχω δει καλύτερα κοστούμια σε ανάλογη ταινία. Οπλισμός και πανοπλίες σε πιστή αναπαράσταση, χωρίς Χολλυγουντιανές φανφάρες. Ηθοποιοί "Σεξπηρικοί" σε πολύ καλές στιγμές και το σενάριο αποδίδει τον θρύλο καλύτερα από κάθε άλλη ταινία.
    2) Braveheart (1995): Οι fan του epic (και όχι μόνο) την γνωρίζουν καλά, οπότε τα σχόλια από εμένα περιττά.
    3) Lord Of The Rings (τριλογία): Από τις πολύ καλές μεταφορές βιβλίου στην μεγάλη οθόνη (αν και οι γκρινιάρηδες όπως η αφεντιά μου πάλι έχουν να πουν για ελλείψεις). Καταπληκτική παραγωγή, φανταστική η δουλειά σε φωτογραφία και εφφέ
    4) Star Wars (6 επεισόδια): Για χιλιοστή φορά θα το πω: ΝΑΙ, είναι ταινίες καθαρά επικού χαρακτήρα, βασισμένες σε science fiction περιβάλλον. Πολλοί από εμάς μεγάλωσαν με αυτές τις ταινίες, οπότε και πάλι τα σχόλια περιττά. Τα εφφέ και μόνο έχουν δημιουργήσει δική τους "Σχολή".
    5) Ο Τελευταίος Σαμουράι (2003): Ότι θα έλεγα καλή κουβέντα για ταινία για ταινία που παίζει ο Τομ Κρούζ ούτε που το φανταζόμουν. Αξίζει και μόνο για το υπόβαθρο της διαμάχης μεταξύ παράδοσης και εκσυγχρονισμού.
    6) Zatoichi (2004): Ο τίτλος του στις ελληνικές κινηματογραφικές αίθουσες ήταν "Ο Τυφλός Σαμουράι". Σκηνοθέτης και πρωταγωνιστής είναι ο Takeshi Kitano, ένας από τους λαμπρότερους σύγχρονους καλλιτέχνες της Χώρας του Ανατέλλοντος Ηλίου. Η "γραμμή" του απλή και μεστή, οι χαρακτήρες "γήινοι" και οι κινήσεις απέριττες, κάτι που σπανίζει στις ταινίες του συγκεκριμένου ύφους.
     
  8. athan

    athan New Member

    Donnie Darko
    το είδα προχθές, έχετε δει ποτέ κουνέλι 1,80 ύψος και να σας σηκώνετε η τρίχα?
    ατμοσφαιρική ταινία μυστηρίου

    SHINE (στα ελληνικά "Σολίστας")
    καταπληκτική απλά.
     
  9. llazouli

    llazouli Contributor

    Kαταπληκτική ταινία!!!!! πέραν του ότι διακρίθηκε με το βραβείο σκηνοθεσίας στο φεστιβάλ Βενετίας, απολαμβάνεις αυτόν τον τόσο γοητευτικό μύθο του τυφλού σαμουράι, του φαινομενικά ανήμπορου τυφλού που αποδεικνύεται σε αμείλικτο εκδικητή των συμμοριών, εκπληκτικό δεξιοτέχνη στο σπαθί, που σε καθηλώνει με τις ωμές σκηνές βίας, σε ατμόσφαιρα όμως σαρκαστική σχεδόν παιγνιώδη.

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    "Φιλησε τον κωλο του Δρακουλα" με τον Κριστοφερ Λη!
    Μια ταινια με αγαπη , παθος και μίσος!
     
  11. cider

    cider Kitchen master

    Ταινίες (όχι απαραίτητα καλές) που διαμόρφωσαν την προσωπικότητά μου και τα γούστα μου (όχι απαραίτητα καλά) στο σινεμά.

    Κάποια στιγμή στα μέσα της δεκαετίας του 70 είδα το

    2001: η οδύσσεια του διαστήματος
    και έπαθα την πλάκα της ζωής μου. Εκεί κατάλαβα ότι είμαι άρρωστος σκιφάς, κι ας πέρασε το τελευταίο μισάωρο του έργου δίχως να καταλάβω το παραμικρό.

    Και λίγο αργότερα, πέφτει

    Ο Πόλεμος των Άστρων

    και κυλάω οριστικά και αμετάκλητα στο σκιφιλίκι, κι ας είναι το συγκεκριμένο έργο μάλλον γουέστερν παρά ΕΦ.

    Όμως εκεί (νομίζω 1980) πήγα και είδα το

    Επιχείρηση Άγριες Χήνες

    ταινία δράσης της σειράς, αλλά πρώτη φορά βλέπω μαζικά σκοτωμούς...

    Και λίγο αργότερα

    Η Ιστορία της Ο

    και κατάλαβα πως κάτι διαφορετικό παίζει στα σεξουαλικά μου (χώρια που ερωτεύτηκα την Κορίν Κλερί)

    και σχεδόν στο καπάκι το

    Blade Runner

    και το

    Alien

    και πλέον το νερό έχει κυλήσει στ’ αυλάκι από κεί, γιατί τέτοια πράγματα δεν είχα ματαδεί.

    Όπως ανάλογη πλάκα παθαίνω εκεί κατά τα 1987 (;) όταν βλέπω το

    Hellraiser

    και προσθέτω οριστικά στο σκιφί το χόρορ (κι ας είχα δει ένα σωρό χόρορ μούβις μέχρι τότε), γιατί βέβαια μέχρι τότε δεν είχα δει τη

    Νύχτα των ζωντανών νεκρών

    του Ρομέρο, που την είδα βράδυ στην ΕΡΤ2 (τότε) και κόντεψα να χεστώ επάνω μου.

    Προηγουμένως όμως έχω δει και

    Blues Brothers

    και παθαίνω κόλλημα με τις «ροκ» μουσικές κωμωδίες (με αποτέλεσμα να δω ό,τι παρεμφερές κυκλοφόρησε στη συνέχεια, καλό ή κακό)

    Και τέλος, φτάσαμε στα 90ς όπου είδα το

    Pulp Fiction

    και είπα «διάολε, να κάτι εντελώς διαφορετικό, κοίτα... πεθαίνουν ξαφνικά, ούτε επιβλητικές μουσικές ούτε γκρο πλαν στον τύπο που πρόκειται να πεθάνει, μπαμ, μια κι έξω».

    Επαναλαμβάνω, δε μιλάω απαραίτητα για καλές ταινίες (το Τοπ 20 μου περιλαμβάνει ένα σωρό άλλες, και σίγουρα ΔΕΝ περιλαμβάνει τις Άγριες Χήνες) αλλά για ταινίες που τις είδα και είπα «πω πω, αδερφάκι μου!»
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014