Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Elvira, στις 5 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Το ρασο δεν κανει τον παπα
    ομως το φοραει για να υπενθυμιζει στους αλλους
    (και στον εαυτο του ισως )
    οτι ειναι παπας ,
    το θεμα ειναι , ακομα και γυμνο να τον δεις
    να σε κανει να καταλαβεις την ιδιοτητα του.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Ακριβώς έτσι, σ ευχαριστώ MasterPerris  
     
  3. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    σεβομαι απολυτα την αποψη του καθενος.κατανοοω οτι ολλοι δεν ειμαστε ιδιοι και οτι εκφραζει καποιον δεν μπορει να γινει κατανοητο απο ολλους.ειναι σαφες οτι για πολλους το κολαρο συμβολιζει πολλα περισσοτερα απο καποιους αλλους.το θεμα για μενα ειναι αλλο.κατα ποσο αυτο το κολλαρο ειναι αναγκαιο να το φορας για να νιωθεις οτι ανηκεις καπου.γιατι ειναι αναγκη να το φορας απτη στιγμη που οντως ανηκεις καπου.αυτο με βαζει σε σκεψεις.για μενα θα ηταν αποτυχια ενας υποτακτικος μου να εχει αναγκη να φοραει κολλαρο.θεωρω οτι ενας που θα ηταν υποταχτικος μου δεν θα ειχε αναγκη κατι να του το θυμιζει.θεωρω υποτιμητικο ο σκλαβος μου να φοραει κολλαρο.με κανει να νιωθω οτι δεν μου ανηκει .το φοραει για να μου υπενθημισει οτι δεν τον εχω υποταξει ακομα.
     
  4. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Ο νηματοθέτης το ορίζει έτσι:
    "Σε πολλά post στο forum έχουν γίνει συγκεκριμένες αναφορές κ αναλύσεις σχετικές με την χρήση του κολάρου κ την χρηστική του ιδιότητα καθώς κ για τα συναισθήματα τα οποία προκαλεί η χρήση του σε Κ κ Υ.
    Παρ όλα αυτά θα ήθελα να δούμε λίγο την χρησιμοποίηση του κολάρου από μια διαφορετική οπτική γωνία πέραν της χρηστικής του.
    Πόσο είναι αναγκαίο να χρησιμοποιεί κ να δίνει ένας Κ κολάρο στην/ον Σ σήμερα? Μήπως στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα γραφικό υπόλειμμα του παρελθόντος?
    Γιατί ο πρωταρχικός στόχος μιας Σ είναι το να αποκτήσει ένα κολάρο κάνοντας τα πάντα από την πρώτη στιγμή κ πως αυτό μπορεί να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνονται την  υποταγή τους? Κ αν αυτός είναι ο αυτοσκοπός για μια Σ οι Κ τι κερδίζουν δίνοντας το κ για ποιο λόγο, με ποια κριτήρια? "
    Διαβάζοντας τα παραπάνω βλέπω ένα καθαρό ορισμό του κολάρου όπως εγώ ανάφερα.
    Για να ξέρουμε τη λέμε:
    Η έννοια της εξουσίας είναι ευρύτερη της ιδιοκτησίας όπως νομικά περιλαμβάνει και την έννοια της "ΝΟΜΗΣ" που είναι η δυνατότητα όχι μόνο να έχεις την ιδιοκτησία σε κάτι αλλά και να το διαχειρίζεσαι κατά το δοκούν.
    Για να γίνω κατανοητός αν έχεις την ιδιοκτησία ενός έργου τέχνης δεν μπορείς να το πουλήσεις αν το απαγορεύει ο νόμος (πχ είναι αρχαίο) αν όμως έχεις απο το νόμο την εξουσία του (νομικά λέγετε κυριότητα δηλαδή ιδιοκτησία + νομή) δε σε εμποδίζει τίποτα να το πουλήσεις.
    Άρα βάση αυτών που έσυ η ίδια λες το κολάρο είναι σύμβολο που αντιπροσωπεύει περιορισμένης μορφής σχέση (ιδιοκτησία) και όχι ευρύτερη (εξουσία).
    Όμως τελικά όλα αυτά δεν έχουν σημασία γιατί ξέρεις καλά ότι μια sm σχέση είναι η πλέον προσωπική σχέση είναι δικαίωμα των συμμετασχόντων να τη βιώνουν στο επίπεδο που θέλουν και να δίνουν όποιο συμβολισμό θέλουν στα αντικείμενα τους.  
     
    Last edited: 15 Νοεμβρίου 2009
  5. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    διαφωνω στη εκφραση ιδιοκτησια.ιδιοκτητο ειναι κατι που σου ανηκει.σε μια σχεση sm δεν μιλαμε για ιδιοκτησια διοτι δεν μπορεις να κανεις οτι θελεις τον αλλον χωρις την αδεια του,ενα πακετο τσιγαρο ομως μπορω να το κανω οτι θελω.οταν εχω εξουσια σαφως καθοριζω και την ιδιοκτησια.η εξουσια ειναι το παν.η ιδιοκτησια ομως καταπαταται απο αυτον που μπορει να το αποφασισει.τιποτα απο τα δυο ομως δεν μπορει να καρατησει για παντα. και οι εξουσιες χανονται και οι ιδιοκτησιες.αρα ο μονος τροπος να κυριαρχησεις καπου ειναι να υπαρχει συναινεση.αυτος ομως που συναινει στο να εισαι κυριαρχος του σημερα αυριο μπορει να αλλαξει γνωμη.αρα δεν υφισταται καμια μορφη κυριαρχιας .το μονο που μπορει να κρατησει για παντα ειναι ενα και λεγεται αληθινη αγαπη.
     
  6. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Έπιασες μεγάλο θέμα τώρα. Άκομα και σε ένα πακέτο τσίγαρα δεν έχεις την εξουσία γιατί δεν μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις (πχ να το πετάξεις στο δρόμο αφού υπάρχει νόμος για τη ρύπανση των δημόσιων χώρων). Είναι συναρπαστικό να κάτσεις να δεις πόσα λίγα πράγματα πραγματικά εξουσιάζουμε ως πολίτες.
     
  7. spectrum

    spectrum Regular Member

    Το κολαρο συμβολιζει πολλα και ωραια πραγματα σε μια πραγματικη σχεση Μ/s..
    Βεβαια δεν χρειαζεται να γινεται αυτοσκοπος και να ξεπουλαει καποιος/α την αξιοπρεπεια του/της
    για να το "φορεσει"..
     
    Last edited: 16 Νοεμβρίου 2009
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Και οι δύο αναφέρεστε σε sm σχέση. Και όσα λέτε αναφορικά με μια sm σχέση είναι σωστά.

    Δεν υπάρχει διαφωνία από κάποιον εξ όσων βλέπω αναφορικά με το τι συμβαίνει σε SM σχέσεις.

    Απλά εγώ δεν αναφερόμουν σ αυτές.  
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    χαχαχαχαα καλο, αλλα ο αφεντης πρεπει να ειναι ειναι ματσωμενος
    για να κανει το κολλαρο ++++++ 
     
  11. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Αυτό καλύπτει και την ερώτησή μου περί στάτους:xyxwave:
     
  12. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    αληθεια υπαρχουν καποιες που δηλωνουν οτι η υποταγη τους στον αφεντη τους ειναι μοναδικη και προτογνωρη.ρωταω αν καποια θα φορουσε το κολλαρο της δημοσια.οχι διακριτικο κολλαρο αλλα μεγαλο με καρφια σαν των σκυλων,ροταω επειδη τα λογια τα ακουω βερεσε.οι πραξεις μετρουν.ποια αποδικνιει στην πραξη οτι οντως ειναι σκλαβα με τη βουλα .