Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 26 Μαρτίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Ευχαρίστως. Αν αφήσουμε στην άκρη τη δευτερολογία της Ντι, που μας εξηγεί πως στα πλαίσια του ψυχικά μη ασθενούς θα πρέπει να εντάξουμε περιπτώσεις που εκπληρώνουν συν τοις άλλοις και το κριτήριο του κατά πόσο το υποκείμενο είναι επικίνδυνο για τον περίγυρό του, σκέπτομαι τα εξής:

    Είχα κάποτε μία γατούλα, κατά συρροήν δολοφόνο. Σκότωνε οποιοδήποτε ζώο είχε μικρότερο μέγεθος από την ίδια και βρίσκονταν στο οπτικό της πεδίο. Τα μυρμήγκια απλώς τα πατούσε με τα πατουσάκια της, και στα νεαρά χελιδόνια έστηνε ενέδρα περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να επιτεθεί. (Πριν η female αντιπαρατεθεί χρησιμοποιώντας το επιχείρημα της αναγκαιότητας της αυτοσυντήρησης να αποσαφηνίσω ότι η γάτα μου όπως και η ιδιοκτήτριά της προτιμούσαν ανέκαθεν το μοσχαρίσιο κρέας και ουδέποτε έφαγαν οτιδήποτε σκότωσαν.) Ο φόνοι δεν γίνονταν από ανάγκη αλλά για άλλους λόγους τους οποίους δεν γνωρίζω καθώς δεν είχα μαζί της ιδιαίτερα υψηλής ποιότητα επικοινωνία αλλά εικάζω πως δεν ήταν άλλοι από: ασυνείδητη έκφραση ενός ενστίκτου το οποίο πρακτικά δεν της χρησίμευε πουθενά - εφόσον είχε εξασφαλισμένες ζωοτροφές - ή ίσως διάθεση για ατομικά παιχνίδια που θα της έδιναν τη χαρά της αίσθησης πως νικάει. Τρεις παρατηρήσεις επ' αυτού: α) δεν επιτέθηκε ποτέ σε πιο μεγαλόσωμα από εκείνη ζώα β) αν ήταν αρσενική σκέπτομαι πως πιθανώς θα επιτίθονταν και σε (αρσενικές) γάτες και πάλι ερμηνεύοντας τη συμπεριφορά της ως ενδεικτική κάποιας επιθυμίας επιβολής που συνδέεται άμεσα με την ερωτική της ταυτότητα γ) η τάση να σκοτώνουν είτε ζώα άλλης ράτσας είτε της ίδιας (καννιβαλισμός) δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των σαρκοφάγων ζώων.

    1. Ας πούμε λοιπόν ότι η γάτα μου δεν νιώθει τύψεις αλλά έχει αφανίσει -επειδή αυτό της αρέσει- τη μισή πανίδα του χωριού. Θα θεωρούσες πως η ψυχική της κατάσταση βρίσκεται υπό καθεστώς παθογένειας;
    2. Αν στη θέση της έρθει ένας άνθρωπος, θα θεωρούσες πως η ψυχική του κατάσταση βρίσκεται υπό καθεστώς παθογένειας;
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Το να λειτουργείς με το ένστικτο δεν είναι ένδειξη παθογένειας. Πολύ ενδιαφέρον βήμα μου δίνεις, δώσε μου λίγο χρόνο για να σου απαντήσω, καρδιά μου.
     
  3. re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"



    Λες κι εγώ είπα ποτέ ότι μόνο η κοπρολαγνεία είναι ασθένεια
    και όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει. Να σου πω κι’ άλλο ένα
    που το πήρε κάπου το μάτι μου? Κάποιος θέλει να του
    κλείνουν το στόμα και να τον φιμώνουν με χρησιμοποιημένες
    σερβιέτες
    Την απάντηση στο επιχείρημα του τι είναι τα υπόλοιπα
    την συμπεριέλαβα στο αρχικό ποστ επειδή το περίμενα
    Με ρωτάς κάτι που έχω ήδη απαντήσει. Απολύτως υγιές
    ίσως να μην είναι τίποτα αλλά πιο κοντά σε ψυχική υγεία θεωρώ
    το εξής. Ένας άνθρωπος που κάνει ότι του αρέσει χωρίς
    να βάζει σε κίνδυνο την σωματική και ψυχική του υγεία
    με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι έχει προτιμήσεις αλλά
    δεν έχει εμμονές (τουλάχιστον όχι πολλές). Πιο ολοκληρωμένος
    δεν δείχνει από κάποιον που μια ζωή ψάχνει «αφέντη-α» η «σκλάβο-α»?
    Και είναι πιο ολοκληρωμένος διότι έχει την δυνατότητα να
    λειτουργεί κι’ έτσι κι αλλιώς. Το έχει «δίπορτο» και παίρνει ευχαρίστηση
    από πολλές «πηγές»
    Τι κακό κάνει στον εαυτό του κάποιος που τρωει σκατα?
    Ξέρεις τι σημαίνει «ταμας» στο βουδισμό?
    Υπάρχουν πράξεις που μας επιβαρύνουν ψυχικά και να μην ακούω αηδίες
    Κάποιος που τρωει σκατουλες για να καβλωνει δεν είναι ποτέ ευτυχισμένος
    ούτε και τα έχει βρει με τον εαυτό του ότι και να λέει ο ίδιος η ότι και να λέτε εσείς
    Δεν ξέρω και πολλά από ψυχιατρική και δεν μπορώ να το ορίσω με
    επιστημονική ακρίβεια αν λέγετε σύμπτωμα ψυχικής νόσου , αρρώστια
    η νεύρωση (επειδή είδα και τέτοια ποστ) δεν στεκομαι εκεί και δεν με
    ενδιαφέρει και πολύ. Πιστεύω ότι είναι τραγικό και αυτό βασικά εννοώ
    όταν λέω «πτώση»
    Το «στιβαρό» επιχείρημα μου είναι η ίδια η εικόνα
    κάποιου που «τα τρωει». Ξέρω ότι πιανόμαστε τόσο πολύ από την θεωρία
    και τις λέξεις που αυτό δεν σου φτάνει αλλά για μένα η εικόνα αυτή είναι
    τόσο δυνατή και χαρακτηριστική που τα «λέει όλα»

    Y.Γ Τα κείμενα που γράφω δεν είναι μεγάλα είναι μακρόστενα  
    Σαν ποιήματα δεν είναι???  
     
  4. toiletgourmet

    toiletgourmet New Member

    Απάντηση: Re: ΚΟΠΡΟΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ "ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ"

    Ποιος άνθρωπος είναι ολοκληρωμένος; και τι εστί ολοκλήρωση; Εάν εξαιρέσουμε την ψυχοναλυτικοφασιστική οπτική υπάρχει απάντηση;

    Αν και πολύ προσεκτικός με την επιστήμη της ψυχολογίας με κάλυψες, νομίζω............
     
    Last edited: 31 Μαρτίου 2008
  5. Re: Απάντηση: Re: ΚΟΠΡΟΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ "ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ"


    Εγω σε καλυψα?
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: ΚΟΠΡΟΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ "ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ"

    Έχεις αναπτύξει επιχειρηματολογία που στηρίζει ορθολογιστικά τα αποτελέσματα της αξιολόγησης που παραθέτεις για τις δύο αυτές δραστηριότητες;

    Το τελευταίο παράδειγμα που χρησιμοποίησες δεν τεκμηριώνει την παρακάτω άποψή σου. Διότι:
    α) Στο αίμα περιόδου δεν ελλοχεύουν περισσότεροι κίνδυνοι από όσου στο αίμα που προέρχεται από τραύμα ή σε άλλα σωματικά υγρά όπως τα κολπικά.
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showpost.php?p=145623&postcount=34
    β) Η δραστηριότητα που αναφέρεις έρχεται να ικανοποιήσει ό,τι ονομάζεις ψυχή, εκπληρώνοντας ανάγκες της, και όχι να την προσβάλλει.

    α) Λειτουργεί = διεγείρεται; εκσπερματώνει; είναι ευτυχισμένος;
    β) Όσοι άνθρωποι δεν είναι πανηδονιστές, δεν είναι δυστυχείς. Απλώς έχουν μειωμένες, έναντι των πρώτων, πιθανότητες να ικανοποιηθούν από μία σεξουαλική συνεύρεση.
    γ) Η έννοια της ολοκλήρωσης, όπως την εισάγεις εδώ, δεν απαντάται σε κανένα άνθρωπο κατά τη δική μου εκτίμηση. Όλοι αναζητούν κάτι (Αφέντη, σκλάβο, φίλο, σύντροφο, παιδί) και για τούτο το "κάτι" έχουν κίνητρο να δημιουργούν διαπροσωπικές σχέσεις.

    Αν η ερώτησή σου είναι ρητορική, θα ήθελα να δω και την απάντηση.

    Πέρα από το ότι οι γυναίκες που θα ικανοποιούσαν με ευχαρίστηση έναν κοπρολάγνο ενδεχομένως δεν είναι πολλές, συνεπώς το target group του μειώνεται δραματικά, δεν βλέπω άλλο λόγο για τον οποίο στέκει μία συνεπαγωγή όπως αυτή που περιγράφεις.

    Μόνο με κριτήριο τη συχνή επίκληση σε ποιητική αδεία ελλείψη σχετικής επιχειρηματολογίας θα μπορούσε να δικαιολογηθεί ο εν λόγω χαρακτηρισμός.
     
  7. Re: Απάντηση: Re: ΚΟΠΡΟΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ "ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ"


    Αν έχω αναπτύξει επιχειρηματολογία? Κι’ άλλη? Αγαπητή μου Syrah
    Nαι έχω αναπτύξει επιχειρήματα συνολικά για το θέμα. Το ότι δεν
    τα δέχεσαι είναι άλλο ζήτημα . Δεν μπορώ για κάθε φράση που γράφω
    να ψάχνω και να παραθέτω ολόκληρη βιβλιογραφία. Θα νυχτώσουμε
    Άσε που πολλοί είμαστε ήδη βαθιά νυχτωμένοι μέσα στις βεβαιότητες μας
    Για το Β σκέλος (έννοια της ολοκλήρωσης) ένα έχω να σου πω
    Η τέχνη σου και η τέχνη μερικών άλλων να πηγαίνετε πάντα το θέμα
    εκεί που το θέλετε είναι απαράμιλλη
    Την απαντηση στο τριτο την εδωσα "βουδιστικο ταμας"
    Το ότι κάποιος δεν βρίσκει γυναίκα λίγο το έχεις?
    Αλλά αυτό είναι το λιγότερο σε άλλα αποσπασματα των ποστ μου
    που δεν τα περιλαμβάνεις εδώ γράφω πιο είναι το περισσότερο
    Για το τελευταιο δεν εχω τι να πω   Αλλα δεν τ' αφηνω ετσι κατι
    θα πω. Αν σε γνώριζα μπορεί και να σ’ είχα αγαπήσει  
     
  8. SKS

    SKS Guest

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αυτό που κολλάει;
     
  9. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Οτι ακομα κι αν αναγκαστεις να πεις ψεμματα καποια στιγμη στην ζωη σου,θα γνωριζεις παντα την αληθεια...
     
  10. Gwen

    Gwen Regular Member

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Ο Cornilios ειναι άπαιχτος και συμφωνώ μαζί του!Θα προσθέσω επίσης οτι δεν είναι δυνατόν να θεωρούνται όλα τα βίτσια ίδια! 
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Από αυτό και μόνο ακυρώνεις την σταυροφορία σου.
    Όταν για κάτι δεν γνωρίζεις, φρόντισε να μην γίνεσαι απόλυτος.

    Μάθε να σέβεσαι τα βίτσια των άλλων. Ιδίως όταν δεν σε αφορούν. Την άποψη σου, την εξέφρασες. Από εκεί και πέρα το κυνήγι των "ανωμάλων", με έναν προσβλητικό τρόπο, το βρίσκω περιττό και όχι μόνο σε αυτό το φόρουμ.

    Το τελευταίο πάει προς πάσα κατεύθυνση.
     
  12. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Συμφωνω απολυτως!!!!!!!!!