Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυρίαρχοι και έλεγχος συναισθημάτων

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 7 Νοεμβρίου 2020.

  1. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Δε μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον που στα δύσκολα χάνει την πρώτη ψυχραιμία του. Απλό.
     
  2. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Την υποτακτική που στα δύσκολα χάνει την ψυχραιμία της ευκολα μπορείς;
    Τι άποψη έχετε για τις υποτακτικές;
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Η απώλεια ψυχραιμίας μπορεί να συμβεί σε όλους και στους Κ και να μην πάθει τίποτα η εμπιστοσύνη, ίσα ίσα να τονωθεί. Είναι άλλο πράγμα απώλεια ψυχραιμίας που δείχνει ότι κάποιος, έστω Κ, παράτησε τις ευθύνες του, τα έπαιξε δηλαδή και είναι άλλο πράγμα απώλεια ψυχραιμίας ακριβώς όταν προσπαθεί να οριοθετήσει και να κρατήσει τις ευθύνες του, οι οποίες εκείνη την ώρα καταπατιούνται. Και είναι τι κάνει κάποιος, έστω Κ, όταν χάνει την ψυχραιμία του, πώς συμπεριφέρεται σε φάση απώλειας ψυχραιμίας; Απώλεια ψυχραιμίας δεν σημαίνει και απώλεια συνείδησης.
     
  4. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    H απώλεια ψυχραιμίας είναι κακός σύμβουλος και στις δύο περιστάσεις.
    Είναι θεμιτό για έναν Κ να κατευθύνει τον θυμό του όπου και όταν κρίνει αυτός οτι τον εξυπηρετεί. Στο κάτω κάτω ο θυμός δεν παύει να είναι ένα όπλο στη φαρέτρα του. Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση ο θυμός για να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα πρέπει να είναι απόλυτα στοχευμένος. Αυτό δε μπορεί να συμβεί με τον τυφλό θυμό που συνοδεύει την απώλεια ψυχραιμίας.
     
  5. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Δεν απαιτείται από τις υποτακτικές να διαθέτουν την αρετή της ψυχραιμίας όσον αφορά στη σχέση. Αυτό είναι ευθύνη του Κ. Αρκεί η υπακοή. Παρ όλα αυτά η καθημερινότητά τους θα είναι πιό διαχειρίσιμη απο τις ίδιες, αν καταφέρνουν να διατηρούν την ψυχραιμία τους
     
  6. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Δεν χάνουμε ποτέ την ψυχραιμία μας.Εκφράζουμε ομως έντονα την αποδοκιμασία μας. 
     
  7. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Και θα ήθελα να προσθέσω το εξης. Παίρνοντας παράδειγμα απο μένα προσέχω περισσότερο τους ανθρώπους που μπορούν να ελέγξουν τα συναισθήματα τους.

    Αν εκφραστώ έντονα εν βρασμό θα κάνω σαφώς μικρότερη ζημιά απο το αν κάτσω να κάνω σχέδιο.

     

    Σχετικό προκύπτει το εν βρασμό..
     
  8. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Δεν ξέρω αν απαιτείται γενικά ούτε τι ζητάτε εσείς απο την υ σας ειδικά. Ξέρω όμως πως δεν είναι λίγες οι φορές που η υ θα χρειαστεί να δείξει ψυχραιμία σε πολλές καταστάσεις και δύναμη. Αυτό που κάποιοι θεωρείτε την υ σαν ένα είδος έρμαιου δεν το κατανοώ.
     
  9. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Διάβασε σε παρακαλώ και τη δεύτερη πρόταση του σχολίου μου και μην απαντάς εν βρασμώ...  
     
  10. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Θα ήθελα να εξηγησω αν μου επιτρέπεις.
    Την Υ όχι δεν την θεωρούμε έρμαιο.
    Την Υ μας.. Ναι.

    Είναι μεγάλη πηγη ικανοποιησης και προσφέρει πληρότητα στο Κ μέλος, αυτή ακριβώς η αίσθηση η ψευδαίσθηση, οποία λέξη προτιμας 
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Την διάβασα εξ αρχής. Καθόλου εν βρασμώ.
    Δεν υπαρχει καθημερινοτητα (της). Υπάρχει η καθημερινότητα μέσα από τον τρόπο που της προσδίδει ο Κ. Το δικό μου σχόλιο περί ψυχραιμίας έγκειται γενικότερα σε καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν. Πέρα από την υπακοή χρειάζεται και κάποια δύναμη.
    Τις στιγμές που "λυγίζει" ο Κ πχ. Η ψυχραιμία και η ικανότητα της υ να ανταποκριθεί επαρκώς δεν θα έπρεπε να υπάρχει;

    Ο Κ μπορεί να δημιουργεί όποια αίσθηση θέλει για την υ Του.
    Έχοντας γνώση.
     
  12. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Αναφέρθηκα στην καθημερινότητά της γενικά, ανεξάρτητα αν ειναι δική της ή υπό την καθοδήγηση του Κ της.
    Φυσικά είναι καλό να διατηρεί την ψυχραιμια της στα δύσκολα. Απλά δεν είναι στα ζητούμενα ως κριτήριο επιλογής για μένα (μια και ζήτησες την άποψή μου), χωρίς να σημαίνει οτι τη θεωρώ έρμαιο. Είναι άλλο το να έχει άποψη και να την υποστηριζει και άλλο να διαθέτει ψυχραιμία.