Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυρίαρχος: Κατακτητής ή Βασιλιάς;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος iolanda, στις 14 Οκτωβρίου 2020.

  1. iolanda

    iolanda Contributor

    Θα ξεκινήσω ορίζοντας τις λέξεις, για να μην υπάρξουν παρερμηνείες.
    Συγχωρήστε μου παρακαλώ την επιλογή και χρήση των συγκεκριμένων, δεν είναι απαραίτητο να τις χρησιμοποιήσετε κι Ε/εσείς, εγώ απλώς τις δανείστηκα για να μπορέσω να μεταφέρω τη σκέψη μου.
    Ως Κατακτητή θα ορίσω τον Κ αυτόν που η άσκηση Κυριαρχίας Του ξεκινάει με την επιθυμία κατάκτησης ή εξημέρωσης του υ και τελειώνει με την καθυπόταξη αυτού ή όταν τελειώσουν οι προκλήσεις.
    Ως Βασιλιά θα ορίσω τον Κ αυτόν που η άσκηση Κυριαρχίας Του ξεκινάει με την επιθυμία ανάληψης ενός υ και βαθαίνει όσο το βασίλειο Του επεκτείνεται* ή και παραμένει σταθερό υπό την εξουσία και διαχείριση Του.
    *(τομείς ελέγχου, παράδοση του υ κτλ)

    Αφορμή για αυτό το νήμα, είναι πως κατά καιρούς έχω διαβάσει σχόλια που συμπίπτουν και με τα δύο και το βρίσκω ενδιαφέρον να το συζητήσουμε λίγο παραπάνω.
     
  2. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Άρχων, είναι η απάντησή μου, όντας κατά του θεσμού της βασιλείας. Η διατήρηση και το βάθεμα της Κυριαρχίας θεωρώ ότι είναι εκ των ουκ άνευ για τη διατήρηση της Κ/υ σχέσης. Σταθερότητα και συνέπεια είναι οι αρετές που οφείλει ο Κ να κατέχει προς τούτο.
     
  3. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Ουτε Κατακτητης, ουτε Βασιλιας.


    Καπετανιος...
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται;
     
  5. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Ένας Βασιλέας μπορεί να είναι κατακτητής, μπορεί και όχι. Αν οι λίγες γνώσεις που έχω, δεν με απατουν, οφείλει να έχει γνώσεις στρατιωτικής καθοδήγησης (αυτο σίγουρα το λέω λάθος) σε περιπτωση πολέμου.
    Τι του δίνει το αξίωμα;
    Πολλές φορές η κληρονομιά.
    "Ο βασιλευς πεθανε, ζήτω ο βασιλευς"


    Ένας κατακτητής δεν χρειάζεται να είναι βασιλέας. Ίσως κάποιες φορές να μην χρειάζεσαι καν να έχει στρατιωτικές γνώσεις....
    Σε τι οφείλονται οι κατακτήσεις του;
    Στην καλή στρατηγική του;
    Στους άντρες που πολεμούν γι'αυτόν;
    Στη καλή του τυχη;
    Στην αδυναμία του αντιπάλου;
    Όλα μαζί;

    Έπειτα από ανάλυση θα πω ότι ένας/μια κυρίαρχος δεν είναι τπτ από τα παραπανω...
    Τι κάνει εναν/μια κυρίαρχο αυτό που είναι;
    Η ψυχοσύνθεση του ίσως;
    Ποιός του δίνει το αξίωμα;
    Αυτός/η/οι που τον/την εμπιστεύονται και του/της παραδίδουν τον έλεγχο;
     
  6. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Ούτε βασιλιάς (σίχαμα), ούτε καπετάνιος.

    Ο βασιλιάς (κατά κανόνα) κληρονομεί την εξουσία του, και το μόνο που κάνει τις περισσότερες φορές είναι να τη διατηρήσει (πολλές φορές χωρίς επιτυχία).

    Ο καπετάνιος είναι πολύ γενικόλογο για να προσδιορίσει τον Κυρίαρχο .. υπάρχει αυτός του γλυκού νερού, αυτός του ρίο-αντίρριο, αυτός που όντας πλουσιόπαιδο πάει το καταμαράν του μπαμπά πειραιά-αίγινα τραβώντας selfie, υπάρχει κι αυτός που παλεύει σε μακρινούς ωκεανούς. Σε κάθε περίπτωση, οδηγεί κάτι άψυχο .. στην καλύτερη περίπτωση παλεύει με τη φύση και στην χειρότερη με τον εαυτό του.

    Η μόνη παρομοίωση που μπορεί να γίνει είναι του
    κατακτητή, αλλά με κάποιες προσθήκες.
    Κατακτώ αυτό που θέλω, το διατηρώ και το εξελίσσω όποτε και όπως θελήσω. Κατάκτηση χωρίς διατήρηση κι εξέλιξη δεν είναι κυριαρχία.
     
  7. iolanda

    iolanda Contributor

    Ενδιαφέρουσα ανάλυση αλλά δεν θα ήθελα να σταθούμε στις λέξεις και στα αξιώματα, που όπως έγραψα απλώς τα δανείστηκα για να μεταφέρω την δράση του Ενός και του Άλλου  
     
  8. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Μυθος...
     
  9. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    κατά την εκτίμησή μου η άσκηση Κυριαρχίας είναι μια αέναη και ατέρμονη διαδικασία
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Γιατί προσπαθούμε να να περιγράψουμε μια λέξη της οποίας υπάρχει ακριβής ορισμός με άλλες λέξεις οι οποίες περιπτωσιολογικά και μόνο κατά μέρος μπορούν να αποδώσουν το νόημα της πρώτης;

    Κυρίαρχος είναι αυτός που έχει καταφέρει να επιβάλει τη θέλησή του σε τρίτους επικρατώντας στα σημεία που χρειάζεται, δε νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερα.
     
  11. Iagos

    Iagos Contributor

    Αγαπητή @iolanda ,

    διάβασα με ενδιαφέρον την εισαγωγική ανάρτηση του νήματός σας.

    Παρόλαυτά, επιτρέψτε Μου μια παρατήρηση.

    Θεωρώ ατυχή και περιττή τη χρήση των λέξεων "Βασιλιάς" και "Κατακτητής", διότι έχουν τέτοια εννοιολογική φόρτιση που, αναπόφευκτα, οδηγούν σε παρανοήσεις και συγχίσεις (όπως ήδη άρχισε να συμβαίνει).

    Και επειδή δεν Ε/είμαστε για να Σ/συγχιζόμαστε Κ/κάποιοι-ες από Ε/εμάς, θα Πρότεινα μια πιο απλή και ευθεία αναδιατύπωση των δύο κατηγοριών που ορίζετε:

    "Α. Αυτόν Τον Κ που η άσκηση Κυριαρχίας Του ξεκινάει με την επιθυμία κατάκτησης ή εξημέρωσης του υ και τελειώνει με την καθυπόταξη αυτού ή όταν τελειώσουν οι προκλήσεις.

    Β. Αυτόν Τον Κ που η άσκηση Κυριαρχίας Του ξεκινάει με την επιθυμία ανάληψης ενός υ και βαθαίνει όσο οι τομείς ελέγχου, η παράδοση του υ κτλ επεκτείνονται ή και παραμένουν σταθεροί υπό την εξουσία και διαχείριση Του."

    Με εκτίμηση,

    Iagos
     
  12. iolanda

    iolanda Contributor

    Ήταν μια προσπάθεια όχι να προσδιορίσουμε τον Κυρίαρχο, αλλά να γίνει μια κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων πάνω στους δύο συχνότερους τύπους που εγώ τουλάχιστον, έχω παρατηρήσει στο φόρουμ.