Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυρίαρχος: Κατακτητής ή Βασιλιάς;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος iolanda, στις 14 Οκτωβρίου 2020.

  1. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    με όλη την εκτίμηση και το σεβασμό που σου έχω, χρειάζονται περισσότερα... έχουν γραφεί σεντόνια και σεντόνια για τις υ... γιατί όχι για τους Κ?
     
  2. iolanda

    iolanda Contributor

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια.
    Πραγματικά δεν ξέρω τι σκεφτόμουν και τα περιέπλεξα έτσι, ενώ ήταν τόσο απλό.
    Μάλλον με δυσκόλευε ο τίτλος και ψάχνοντας για κάτι σύντομο, προέκυψε όλο αυτό.
    Σας ευχαριστώ και πάλι που το διόρθωσατε και βοηθήσατε στην αποσαφήνιση  
     
  3. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Horse whisperer
    θηριοδαμαστης
    Πυγμαλίωνας
    ηγέτης
     
  4. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Οι λέξεις που συνήθως προτείνονται για να αντιπροσωπεύσουν κατηγορίες, συνήθως καταλήγουν ταμπέλες κενές νοήματος.
     
  5. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Ατελέσφορη και αρκούντως παρελκυστική ειμή και παραπειστική και αυτή η κατηγοριοποίηση. Εάν έχει την επιθυμία προκλήσεων, τις δημιουργεί ο Ίδιος.
    Ο Κυρίαρχος είτε είναι απόλυτη ως προσωπικότητα ή δεν είναι Κυρίαρχος.
     
  6. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Τις προκλήσεις τις φέρνει η ίδια η ζωή. Ο Κυρίαρχος χαρακτηρίζεται από τον τρόπο που απαντά σε αυτές.
    Τι εννοείτε με τον όρο "απόλυτη προσωπικότητα";
     
    Last edited: 15 Οκτωβρίου 2020
  7. iolanda

    iolanda Contributor

    Καταλαβαίνω τι λέτε και η αλήθεια είναι πως το έχω διατυπώσει λάθος.
    Νομίζω πως έχετε γράψει κάπου πως από ένα σημείο κι έπειτα, σε μια Κ/υ , το ενδιαφέρον για Κυριαρχία τελειώνει.
    Ίσως θα θέλατε να διατυπώσετε, καλύτερα από μένα , τις αιτίες που συμβαίνει αυτό;
     
  8. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ο καθείς θε να το ζει όπως τ'αρέσει και μπορεί...

    Είτε σα Θεός, είτε κατακτητής, είτε βασιλιάς, είτε σαν Ιβάν, τον τρομερό
    και σαν το Μέγα Αλέξανδρο
    σαν Τζέκινγκς Χαν, σα Ναπολέων
    σε κυνηγώ, και σε πολιορκώ.

     
  9. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @iolanda Οι άνθρωποι και οι σχέσεις τους, εξελίσσονται. Το εάν η εξέλιξη αυτή έχει «ταβανι» ή όχι, είναι συζητήσιμο. Η θέση μου είναι ότι υπάρχει ένα οριακό σημείο , μετά το οποίο η εξέλιξη μετατρέπεται σε μετάλλαξη.
    Εκτός από την άποψη μου την οποία αναφέρετε , υπάρχει και μια πιο περιορισμένη θεματικά συζητηση, η οποία αφορά μόνο το M/s, με αντικείμενο το εάν το σ εξελίσσεται μόνο ως σ ή όχι.

    Εκεί που πάσχει το νήμα σας, πάντοτε σε συνδυασμό με την αντιληπτική ικανότητα των αναγνωστών του, μηδέ εμου εξαιρουμένου, είναι η γενίκευση αυστηρά διαπροσωπικών καταστάσεων.

    Εχω βιώσει σχέση/θέση στην οποία το ενδιαφέρον μου για Κυριαρχία χάθηκε εξαιρετικά σύντομα, λόγω αδυναμίας προόδου .
    Ετερη στην οποία επήλθε κόπωση, λόγω αργού ρυθμού της προόδου.
    Σε άλλη γιατί ζητήθηκε αποδέσμευση λόγω εμπλοκής της Κυριαρχίας σε τομείς που το υ. δεν ήταν διατεθειμένο να παραδώσει.

    Ολες οι πιθανότητες είναι ανοιχτές και κρίνονται εξατομικευμένα , όχι γενικα.
    Ο γενικός κανόνας είναι ένας επι του θέματος που αγγίζει το νήμα σας.
    Να γνωρίζει ο Κ τί επιθυμεί και να επιλέξει το ορθο σ για να πραγματοποιήσει την επιθυμία του. Η ευθύνη για την αποτυχία βαραινει εκεινον και την επιλογή του αυτή.
    Εάν η επιθυμία του για Κυριαρχία τελειωσει μόλις εκτονωθεί η καβλα του ή εάν συνεχισθει πεισματικά και μόνο παρά το ότι ο ισολογισμός ικανοποίησης και δαπανημένης ενεργειας είναι αρνητικός, καλο είναι να κάνει μια κουβεντα με τον καθρέφτη του.
     
  10. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Έστω και ως στιγμιαίο λαθος!!!
     
  11. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Η ανθρώπινη ιστορία βρίθει παραδειγμάτων μεγάλων κατακτητών και λαμπρών πολέμαρχων οι οποίοι κατέκτησαν εδάφη και καθυπέταξαν λαούς που είτε δεν μπόρεσαν(διότι προς τούτο απαιτούνταν επιπλέον ικανότητες και προυποθέσεις), είτε δεν θέλησαν( διότι κατά βάση ενδιαφέρονταν μόνο για το πλιάτσικο) να κρατήσουν.
    Ο κατακτητής έτσι όπως ορίζεται στο quote δεν είναι Κυρίαρχος.
    Κυρίαρχος είναι εκείνος που θέλει και μπορεί να κρατήσει τα κεκτημένα.

    ΥΓ:Να σημειωθεί ότι το Κ/υ ως εδραιωμένη σχέση ( αρχίζει να) υφίσταται μετά την καθυπόταξη και οι προκλήσεις του δεν τελειώνουν σχεδόν ποτέ αλλά διαφοροποιούνται με την πάροδο του χρόνου, ανεξάρτητα από το αν κάποιοι τις κάνουν "κρεμαστάρια" για προφανείς λόγους.
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Η συνέπεια της αντίληψης και της κατανόησης της Αισθητικής ως γούστο είναι εξόχως αποκαλυπτική ορισμένως και διασκεδαστική...