Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυρίαρχος crossdresser

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος latexduck, στις 31 Οκτωβρίου 2007.

  1. Elune

    Elune Priceless

    Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους άνδρες που αρέσκονται να ντύνονται με γυναικεία ρούχα. Η οπτική επαφή ωστόσο με έναν crossdresser μου δημιουργεί δυσάρεστα συναισθήματα. Ως εκ τούτου, δεν θα μπορούσα ποτέ να δεχθώ πως το εν λόγω άτομο θα μπορούσε να έχει ηγετικές - κυριαρχικές αρετές, από την στιγμή που θέτει τον εαυτό του στο συγκεκριμένο πλαίσιο. Θεωρώ μάλιστα ότι αυτό νήμα είναι μια δήλωση έμπρακτου μαζοχισμού του φόρουμ, καθώς και επίσης σαδισμού διάθεσης και ταλαιπώρησης - καταλαιπώρησης των ανθρώπων που θέλουν να διαβάσουν την εν λόγω ιστοσελίδα...
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Elune : Αποφεύγω να σκεφτώ τι θα λέγατε αν είχατε "πρόβλημα με τους άνδρες που αρέσκονται να ντύνονται με γυναικεία ρούχα".
     
  3. Elune

    Elune Priceless

    Προφανώς ο καθείς μπορεί να κάνει ότι θέλει. Είναι δικαίωμά του. Οπως, προείπα "δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους άνδρες που αρέσκονται να ντύνονται με γυναικεία ρούχα". Εγώ απλά έγραψα την άποψή μου. Δεν μπορούν να αρέσουν όλα σε όλους.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Elune: Αναμφίβολως, από το "Δεν μπορούν να αρέσουν όλα σε όλους." όμως μέχρι το
    υπάρχει μια κάποια απόσταση.
     
  5. Elune

    Elune Priceless

    Το ίδιο ακριβώς είναι. Απλά, αναφέρω ότι κάτι δεν μου αρέσει και εκφέρω την άποψή μου. Το ρήμα "Θεωρώ" ανέκαθεν είχε προσωπική χροιά μέσα του. Δεν χρησιμοποίησα το "πρέπει". Τότε ναι, θα ήταν άκρως αντίθετα.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Elune: tolerance <> open mindness , αναφέρεστε στο πρώτο ενώ εγώ στο δεύτερο. Προτείνω να παρακάμψουμε την εννοιολογική και τη σημειολογική ανάλυση, πχ του "μάλιστα" μετά το "θεωρώ" και να δεχθούμε απλά πως συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
     
  7. Dolce_vita

    Dolce_vita Regular Member

    Εμενα προσωπικα θα μου αρεσε να ξερω οτι ο κυριαρχος μου θελει να ανακαλυψει περισσοτερο την γυναικεια του πλευρα. Το πρωτο βημα ειναι το cd. Θα με ερεθιζε αν ηξερα οτι κατω απο το επιβλιτικο κουστουμι του φοραει στριγκακι οπως κ οτι εγω φοραω το μποξερακι του για να τον νιωθω.
    ολα ειναι θεμα μυαλου. Μην μενετε κολλημενοι στα στερεοτυπα.
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Στην έμφυλη πραγματικότητα μας είναι «απολύτως λογικό» να μας απασχολούν τέτοια δημοφιλή θέματα όπως τα «βρακιά και τα τσόκαρα».

    Και είναι «απολύτως λογικό» το ερώτημα: "ποιος τα ενδύεται και ποιος τα αποδύεται";

    Είναι «απολύτως λογικό» να γίνεται το «έλα να δεις και να κράξεις» όταν υπάρχει η παρέκκλιση από το κανονικό.
    Το απολύτως «φυσιολογικό» είναι εκείνο που ορίζει το θαλασσί για τα αγοράκια και το ροζ για τα κοριτσάκια ως αυστηρό και απαρέγκλιτο νόμο του θεού της κανονικότητας.

    «Είναι απολύτως λογικό» τα αγοράκια να πιάνουν στα χέρια τους όπλα και τα κοριτσάκια τηγάνια και κατσαρόλες.

    Το θηλυκό και το αρσενικό είναι φύση.

    Ο άνδρας και η γυναίκα καταπιεσμένη φύση. Δηλαδή κάτι το α-φύσικο.

    Την τομή εδώ την έκαναν τα θηλυκά. Η Βαλεντίνα του γνωστού τραγουδιού που λέει «όπως πας σε λίγα χρόνια θα φορέσεις παντελόνια» έφερε τα κάτω πάνω και τα πάνω κάτω.

    Αποσβολωμένοι αρχικά οι παντελονάτοι με τα τεράστια αρχίδια και το κουκούτσι μυαλό έμειναν σαν χάνοι να κοιτούν τη Βαλεντίνα να ενδύεται «αντρικά».

    Και ύστερα όξος και χολή.

    «τράβα να πλύνεις κανένα πιάτο μωρή».

    Λύσσαξαν οι ρασοφόρες μαινάδες και τα προβατάκια τους, κοινώς «το ποίμνιο» τους, και θυροκόλλησαν τον νόμο του θεού της κανονικότητας.

    «Να προσέρχεσθε είς το ναό ευπρεπώς ενδεδυμένοι».

    Ναός .

    Δεξιά τα παντελόνια, αριστερά οι φούστες.

    Τα ξεδιάντροπα όμως θηλυκά, εκείνα δηλαδή που ενδύθηκαν το παντελόνι, συνέχισαν να αυθαδιάζουν και να πολλαπλασιάζονται.

    Και τότε γεννιέται το «απολύτως λογικό» δίλλημα.

    Ή τις κουρεύεις και τις διαπομπεύεις ή κάνεις το παντελόνι μόδα.

    Και κάπως έτσι το ανδρικό παντελόνι μετατρέπεται σε απόλυτο γυναικείο ερωτικό ένδυμα που τονίζει τον κώλο και κρύβει τη κυτταρίτιδα.

    Και ως συνέχεια της «απολύτως λογικής σκέψης» τίθεται το εύλογο ερώτημα. Το παντελόνι έκανε τη γυναίκα άντρα; Μπορεί το εν λόγω ένδυμα με τον «άδειο καβάλο» να είναι κοινό ένδυμα ανδρών τε και γυναίκων τε;

    Γυναίκες crossdresser. Ανώμαλες….

    Και ενώ οι γυναίκες έσπασαν τα στερεότυπα, έχει έρθει η στιγμή που οι άντρες θα κάνουν την υπέρβαση;

    «Δηλαδή τι; Να φοράνε στρινγκάκια;»

    «Θεέ και κύριε των δυνάμεων».

    «που φτάσαμε» ; «σε τι κόσμο θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας»; «πάει, χάθηκαν οι ρόλοι» «ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΠΑΝΤΟΥ».

    Μέσα από τα στερεότυπα πορεύεται η ανθρωπότητα.

    Τα αγοράκια δεξιά. Τα κοριτσάκια αριστερά.

    Φούστα μπλούζα και κοστούμι.

    Κανονικότητα.

    Ενοχοποίηση της ένδυσης και της υπόδησης.

    Πέρα από το «απολύτως λογικό» φαντάζει το παράλογο.

    Και τι εστί παράλογο;

    Παράλογο εστί το εράν της κωλοτρυπίδας των απανταχού αρσενικών.

    Ένα τόσο δα μικρό κορδόνι φέρει τη δύναμη μιας γλώσσας στον κώλο μας.

    Μη το φοβάστε.

    Δοκιμάστε το χωρίς ενοχές.

    Η Βαλεντίνα του τραγουδιού παρόλο που φορά παντελόνια γαμιέται σαν ξετσίπωτο θηλυκό. Δεν την έκανε άντρα το παντελόνι.

    Γιατί εμείς να φοβόμαστε ότι δεν θα παραμείνουμε άντρες;

    Η φύση προστάζει να είμαστε θηλυκά και αρσενικά.*

    Και τα θηλυκά και τα αρσενικά έναν προορισμό έχουν.

    Την αδιάκοπη ηδονική ζωή και την πορεία προς την ελευθερία.

    *ΣΗΜΕΙΩΣΗ

    Δεν αναφέρομαι στο τρίτο φύλο παρά μόνο στα δυο φύλα.

    Και αυτό, όχι γιατί θεωρώ το τρίτο φύλο ως μη φυσικό, αλλά γιατί το θέμα δεν φέρει στα σπλάχνα του αυτό το ερώτημα.

     
     
    Last edited: 18 Δεκεμβρίου 2015
  9. Dapom

    Dapom Contributor

    Απο μικρός είχα μάθει οτι "Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά"...και ακόμα το πιστεύω...είτε αυτό απευθύνεται σε γυναίκες είτε σε άντρες.


    Βρίσκω πολυ συντηρητικές και απαρχαιωμένες τις ιδέες που συνδέουν την προσωπικότητα κάποιου με την εξωτερική του εμφάνιση.


    Και φυσικά αυτό δεν συνδέεται με την αισθητική.
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για κάποιους/ες η εμφάνιση και ο τρόπος που επιλέγουν να παρουσιάζονται στον "κόσμο" είναι κι ένα είδος γλώσσας.
    Για κάποιους/ες ( πολλούς ή λίγους δεν μπορώ να το γνωρίζω ) μπορεί και να είναι ένα είδος "δήλωσης".
    Είναι η τρίτη μου παρέμβαση στο συγκεκριμένο νήμα, σίγουρα γιατί με αφορά άμεσα απ' την μια.
    Σίγουρα επειδή απ'την άλλη κάποιοι/ες πιστεύοντας ότι την συγκεκριμένη μου ιδιαιτερότητα θα την αντιλαμβανόμουν σαν τρωτό μου σημείο, θεώρησαν ότι εκεί θα μπορούσαν να με "πατήσουν".
    Κάτι που δεν ισχύει και στην "χειρότερη" των περιπτώσεων, μου είχαν προκαλέσει/προκαλούν μονάχα έν' αχνό γέλωτα.
    Κάποιες φορές και τα ράσα συμβάλουν στο παπαδιλίκι, "παίζει" και αυτό.

    Πλέον είμαι ένα βήμα από το 2 + 40 σαν χρόνια και αυτό το "κουσούρι" που αφορά το νήμα, το "κουβαλάω" ούτε εγώ θυμάμαι πια από πότε.
    Αν δεν το ένιωθα στα 18 ή στα 20 μου να κατακρίνω όποιον/α δεν θα το κατανοούσε, ή θα το θεωρούσε "κατάπτυστο" ή γελοίο, δεν θα το κάνω τώρα.
    Δεν θα μιλήσω για κλειστά μυαλά, δεν θα μιλήσω γι' ανοχή, αφού θα ήταν σαν να έψαχνα την νομιμοποίηση κάποιου/ας πέρα από μένα, για ένα ζήτημα που δεν θα τον/την αφορούσε καθόλου.
    Η όποια αισθητική μόλυνση θα προκαλούσα, δεν είναι βλάβη, δεν θα προσέβαλα την αιδώ κανενός/καμίας, αφού δεν είναι ότι θα έμπαινα σπίτι κάποιου/ας ενδεδυμένος με τρόπο που θα τον/την φρίκαρε, πόσο μάλλον γυμνός.

    Τώρα αν κάποιος/α θεωρεί ότι ένας παρενδυτικός θα είχε μια συγκεκριμένη ψυχοσύνθεση ή έναν συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό και τα οποία θα ήταν συνδεδεμένα με τα ρούχα που θα "σφετερίζονταν", είναι ελεύθερος/η να το κάνει.
    Εγώ βρίσκω τα γυναικεία ρούχα και παπούτσια κάργα πιο "διασκεδαστικά" απ' τ' αντρικά και σαν καθίκι που είμαι, δεν βλέπω γιατί ν' αφήσω όλη την διασκέδαση στις γυναίκες.
    Θ' ανησυχούσα μονάχα αν σε "φούστα-μπλούζα" mode, θα με θεωρούσα ποτέ πιο sexy απ' την όποια σύντροφο μου. Ή αν η όποια γυναίκα βρέθηκε ποτέ μαζί μου, θα ένιωθε ότι απειλούταν η θηλυκότητα της, όταν σε κείνο το mode θα ήμουν μαζί της.
    Γιατί κάποια βίδα θα είχε λασκάρει ή σε μένα ή σε κείνη ή και στους δυο μας. Anyway, η ανθρώπινη σεξουαλικότητα είναι αλήθεια ένα χάος και όσο κι αν μπορεί να φανεί παράλογο σε κάποιους/ες.
    Δεν δίνουμε όλα τα τραβέλια σεξουαλική χροιά στα ρούχα που φοράμε. Δεν νιώθω περισσότερο άντρας όταν είμαι με το αυστηρό αντρικό μου κουστούμι και την γραβάτα μου. Είμαι πάντα εγώ ότι κι αν φοράω.
    Με τον ίδιο κωλοχαρακτήρα, με το ίδιο ξεροκέφαλο, με την ίδια αγριοφωνάρα, την ίδια μελαγχολία στο μάτι, την ίδια διάθεση για "εξουσία".
    Μην πω ότι με τα "γυναικεία" μου ότι η διάθεση μου για επικράτηση είναι ακόμη μεγαλύτερη κάποιες φορές. Ότι ο σαδισμός μου φουσκώνει ακόμη περισσότερο.

    Τεσπα, crossdresser κυρίαρχος ( αφού μιλάω για μένα, την μαλακία με τα κεφαλαία μπορώ να την παρακάμψω, την για μένα μαλακία, οι άλλοι/ες αν τα γουστάρουν, καλά κάνουν ) δεν σημαίνει κάποιος που η υπό του βλέπει μονίμως να περιφέρεται σαν την "φτερού".
    Κάποιοι/ες από εμάς λατρεύουμε την "καθαρή" αντρική μας πλευρά.
    Και όχι μόνο δεν ξεχνάμε ότι η γυναίκα δίπλα/κάτω μας, θέλει να έχει και τον "στερεοτυπικό" άντρα στο πλάι/από πάνω της ( και όχι μόνο την Χέλγκα τον ντελιβερά χαχα   ), αλλά γουστάρουμε και "στερεοτυπικά" άντρες να είμαστε τόσο μαζί της, όσο και μόνοι μας.

    Και οι μαλακίες περί ανδροπρεπούς φετίχ που διάβασα σε κάποιο άλλο νήμα. Ή ότι όλοι θα ήθελαν να το δοκιμάσουν, αλλά δεν θα είχαν τα κότσια ή λούσου με ultrex και θα δεις.
    Σχωράτε με, αλλά για μένα είναι τουλάχιστον αστείες...Δεν έχουμε όλοι/ες τα ίδια γούστα και δεν είναι καθόλου κακό.
    Ομολογώ ότι αυτό το "θεματάκι" το είχα ψιλοάχτι εδώ, γι' αυτό και το "έχτισα" το νήμα. Αν μη τι άλλο, αν ποτέ κανείς/καμία - εδώ πάντα - προσπαθήσει να μου ξανασπάσει τα ούμπαλα, "ακουμπώντας" με για πολλοστή φορά εκεί.
    Και για το πόσο θα μ' έκανε μούφα σαν άντρα, σαν Κ ( ή και τα δυο ).
    Να μπορώ να του/της απαντήσω - αν έχω χρόνο για χάσιμο και για κανέναν άλλο λόγο -, ότι το καλό του να φοράω και φούστα, είναι ότι κρατάει τα καρύδια μου δροσερά ( κάτι που είναι σημαντικό για την ικανότητα μου τεκνοποίησης χαχα )   

    Υ.Γ.

    Frank' n' furter απλά καταπληκτικός. ( Αυτός είναι ένας αστερίσκος για όσους/ες έχουν δει το Rocky horror picture show, μιας και που το "ανέφερε" ένας συμφουρουμίτης σε πρότερη παρέμβαση του βάζοντας και μια φωτογραφία του Frank )  
     
    Last edited: 19 Δεκεμβρίου 2015
  11. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude


    Διαφωνώ ολίγον τι μαζί σου αγαπητέ μου.

    Η εξωτερική εμφάνιση κάποιου είναι άρρηκτα δεμένη με την προσωπικότητά του.
    Ένας κρος-ντρεσερ για μένα έχει συγκεκριμένη προσωπικότητα, γι' αυτό και εκφράζεται μέσα από αυτό.

    Αλλά ένας κρος-ντρέσερ έχει διακυμάνσεις στον τρόπο που μπορεί να ντυθεί, όπως έχουμε και όλοι οι άλλοι, οι χοντροί, οι κοντοί, οι κοντόχοντροι, οι ψηλοί, οι αδύνατοι κ.ο.κ.

    Όπως δε θα δεχόμουν μια χοντρή γυναίκα με σορτσάκι πάνω σε γόβες, ή έναν χοντρό άνδρα με κολλητό μπλουζάκι όπου τα βυζιά του θα έδειχναν μεγαλύτερα από τα δικά μου, έτσι δε θα δεχόμουν κι έναν κροσ-ντρέσερ που "περιφέρεται μονίμως σαν την "φτερού" ". Γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις, δε μιλάμε για ανθρώπους που έχουν συνείδηση του είναι τους, αλλά για καρικατούρες.

    Η εξωτερική μας εμφάνιση είναι θέμα αισθητικής καθαρά ΚΑΙ θέμα φιλοσοφίας ενδεχομένως.

    Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, αλλά σίγουρα ο παπάς κάνει τα ράσα.

    Στη δική μου κοσμοθεωρία, ένας άνδρας, κυρίαρχος και κρος-ντρέσερ, είναι πρώτα άνδρας, μετά κυρίαρχος και μετά κρος-ντρέσερ. Αν στη δική του αισθητική και φιλοσοφία υπάρχει αυτή η σειρά, δε βλέπω πού είναι το πρόβλημα.
     
  12. Dapom

    Dapom Contributor

    Χμμμ...οκ...να το θέσω σωστότερα...ή τουλάχιστον πως το εννοούσα. Η εξωτερική εμφάνιση δεν είναι αυτή που ορίζει κυρίως την προσωπικότητα κάποιου.