Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία, βιοτικό επίπεδο και φιλότιμο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 18 Νοεμβρίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία, βιοτικό επίπεδο και φιλότιμο

    Κυριαρχία χωρίς αποδέκτη πως νοείται δλδ?
    Έτσι μπορεί ο καθένας να λέει πως είναι Κυρίαρχος επειδή θέλει, φτάνει όμως αυτό?
    Δεν νομίζω πως διαφωνούμε ουσιαστικά κάπου απλά λέμε τα ίδια πράγματα με άλλα λόγια
     
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Κυριαρχία, βιοτικό επίπεδο και φιλότιμο

    Καλό είναι να μιλάμε για bdsm Κυριαρχία γιατί διαφορετικά και εγώ που δηλώνω υποτακτική Κυρίαρχη είμαι μιας και κυριαρχώ σε πολλές άλλες πλευρές τις ζωής μου
     
  3. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: Απάντηση: Κυριαρχία, βιοτικό επίπεδο και φιλότιμο

    soft_crystal δεν είναι τι λέμε ή τι δηλώνουμε, είναι πως είμαστε.
    Δεν ξυπνάς ένα πρωινό και λες "πρέπει να γίνω Κυρίαρχος".
    Εγώ, μιλάω πάντα επί προσωπικού πάντα, από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ήμουν, ακόμα και στις σχέσεις vanilla που είχα.
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: Απάντηση: Κυριαρχία, βιοτικό επίπεδο και φιλότιμο

    soft_crystal έχω μία απορία με σένα.
    Τι σε κάνει να αμφισβητείς τους Κυρίαρχους;
    Κάτι τέτοιο μου βγάζεις, κάτι σαν αμφισβήτηση...
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Κυριαρχία, βιοτικό επίπεδο και φιλότιμο

     
    Εεε όχι μην ρίχνεις την μπάλα αυτή σε εμένα καμία σχέση.
    Αν τους αμφισβητούσα δεν θα έκανα D/s σχέσεις
     
  6. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Κυριαρχία, βιοτικό επίπεδο και φιλότιμο

    soft_crystal οι περισσότεροι σκλάβοι για να μην πω όλοι, είναι Κυρίαρχοι στην ζωή τους.
    Δεν έχει να κάνει αυτό.
    Είχα σκλάβο ο οποίος ήταν διευθυντής σε μία από τις επιχειρήσεις του Λαιμού και είχε να μανατζάρει πολλά άτομα εδώ και στο εξωτερικό, αλλά στην ερωτική του ζωή ήταν σκλάβος.
     
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Περί βιοτικού επιπέδου...
    Η Κυριαρχία είναι τρισυπόστατη: πνευματική, συναισθηματική και σωματική. Πουθενά δεν βλέπω ως κριτήριο την φορολογική δήλωση Κάποιου. Είναι άτοπος ο παραλληλισμός του Κυρίαρχου με αυτόν του buisness administrator πολυεθνικής εταιρίας. Ακόμα και ως υπάλληλος εμπνέει τον σεβασμό με την παρουσία και την μεθοδικότητά Του.

    Περί φιλότιμου...
    Πριν την ανάληψη μιας σκλάβας, ο Κυρίαρχος αναλογίζεται τις ευθύνες που συνοδεύουν εκείνη. Η απόφασή Του να μην αναλάβει εν τέλει κάποια, λόγω πλήθους ιδιομορφιών στην σχέση τους και στην ζωή τους, είτε λέγεται ορθολογισμός, είτε φιλότιμο ή ευθιξία, αποτελεί απόδειξη ανθρώπου συνετού και με επίγνωση των δυνατοτήτων Του. Προασπίζει και αποφασίζει με γνώμονα το ορθό και για τους 2, όχι χρησιμοποιώντας το κάτω κεφάλι. Αυτό και μόνο αρκεί για να κερδίσει τον σεβασμό την κοινότητας.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ωραίο νήμα!(που το ξάθαψα) 

    Δε μ' απασχολεί το ζήτημα της οικονομικής άνεσης ούτε κρίνω κάποιον αν είναι Κυρίαρχος με βάση το εισόδημά του ή τον τραπεζικό του λογαριασμό. Η κυριαρχία έχει να κάνει με τη δυνατότητα του να επιβάλλεται πάνω μου και όχι με το τι κάνει με την τσέπη του. Βέβαια, καταλαβαίνω πως σε καταστάσεις συμβίωσης το οικονομικό ζήτημα παίζει ρόλο. Όχι όμως με την έννοια πως ο Κυρίαρχος οφείλει να παρέχει τα πάντα, αλλά να μη στηρίζεται στην όποια οικονομική άνεση του υποτακτικού.Το ιδανικό είναι να μοιράζονται τις οικονομικές ευθύνες.
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Να προσθεσω κι εγω με τη σειρα μου πως εαν για καποιο λογο ο Κ μου αντιμετωπιζε προβληματα οικονομικα, υγειας κτλ θα προσπαθουσα να του σταθω οσο μπορουσα...
    Εκει νομιζω φαινεται η αξια ενος ανθρωπου στα δυσκολα και οχι στα ευκολα.

    Πως θα μπορουσα να αφησω εναν ανθρωπο τον οποιο υποτιθεται οτι ειναι τα παντα για εμενα;
     
    Last edited: 30 Απριλίου 2015
  10. brenda

    brenda FU very much

    Μακράν εμού η υστεροβουλία σε ότι αφορά οποιαδήποτε σχέση, πόσο μάλλον τις D/s....
    Δεν χωράει, κι όποιος τα μπερδεύει, πλανάται πλάνην οικτρά....
    Δεν μπαίνει το ανθρώπινο συναίσθημα σε τέτοια καλούπια....
    Όποιος το βλέπει μόνο σαν πάρε-δώσε είναι καταδικασμένος να φύγει όταν το ''δώσε'' υπερτερεί του ''πάρε''...
    Δεν ξέρω όμως πόση ατόφια αλήθεια μπορεί να κρύβει αυτό...
    Δεν μιλάμε για συναλλαγή, μιλάμε για αλληλεπίδραση....
    Και το ψυχικό-συναισθηματικό-σωματικό δέσιμο δεν καθορίζεται από τις συνθήκες....
    Ακόμη και ενάντια στα πάντα, θα βρει τον τρόπο να εκφραστεί...
    Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί, βλέποντας ανθρώπους που προσφέρουν κυριολεκτικά την ζωή τους ο ένας στον άλλον, ανυστερόβουλα και ολόψυχα, αν μου τύχαινε κι εμένα η στραβή τι θα γινόταν...
    Από την μία μεριά, ή από την άλλη...
    Μεγάλα λόγια να μην λέμε, η ψυχή όμως δεν κινείται συμφεροντολογικά, γι αυτό στις σχέσεις που υπάρχει ψυχική επαφή, αυτή δεν χάνεται ούτε με τις μικρές, ούτε με τις μεγάλες δυσκολίες της ζωής...
    Δεν το βαλα κάτω ποτέ, σε καμιά δυσκολία, πίσω έκανα μόνο όταν είχε διαρραγεί αυτό το αόρατο νήμα που μας δένει με τους ανθρώπους....
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @brenda Εαν θέλεις πες μου την γνώμη σου, αλλα και όποιος θέλει ευπρόσδεκτη

    Τι γίνεται εάν ο Κυρίαρχος ίσως ντρέπεται, δεν θέλει να δείχνει <<αδύναμος>> μπροστά στο υ του;
    Εάν δεν σας άφηνε να είσαστε κοντά του για τους παραπάνω λόγους; Εάν ήταν διαταγή να τον αφήσετε μονο Του και εσείς δεν θέλατε;
    Θα το αντέχατε να βλέπετε τον Κ σας να υποφέρει και να μην μπορείτε να κάνετε κατι;!
    Από την στιγμή που ο Κ δεν θα έχει την δυναμη να κυριαρχεί, είναι εφικτό να γίνει μία στροφή 180 μοιρών και απο μία σχέση D/s που κινείτε γύρω απο την καύλα να μεταμορφωθεί σε μία σχέση στοργής και φροντίδας καθαρά;
    Με απασχολεί πολύ απο χτες αυτό....
    Δεν μου έχει τύχει και όλα τα παραπάνω είναι ερωτήσεις και απορίες και ζητώ γνώμες και όχι υποδείξεις

    Μήπως είμαι πολύ ρομαντική; 
     
  12. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor


    Αν ο Κ δεν έχει δύναμη σε συγκεκριμένη στιγμή να Κυριαρχήσει, αλλά μπορεί να βρεί ικανοποιηση και χαρά με τη στροφή 180 μοιρών που λές, χωρίς να του ''κλωτσάει'' και ταυτόχρονα η υ, δεν έχει πρόβλημα και κενά που δεν κυριαρχείται πλέον, και βρίσκει και εκείνη ικανοποιήση με τη στροφή. Τότε όλα καλά και ωραία. Γίνεται μια αναδιαπραγμάτευση της σχέσης και πάμε σε άλλη φάση μετά αλλα τα πρόσωπα μένουν μαζί, και προσφέρουν χαρά ο ένας στον άλλο.

    Αν ο Κ δεν έχει τη δύναμη σε συγκεκριμένη στιγμή να Κυριαρχήσει, αλλά δεν έχει συμβιβαστεί και αποδεχτεί, ο ίδιος πρώτα αυτό. Αν έχει πικρία και νιωθει καταπιεσμένος που δεν μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει ( για τον α β λόγο) τότε θεωρώ οτι η στροφή 180 μοιρών δεν θα τον βοηθήσει ή ικανοποιήσει και ας έχει παραμείνει στην ουσία με την υ του. Δεν θα είναι εκατό τα εκατό ο εαυτός του.

    Αν ο Κ δεν έχει τη δύναμη σε συγκεκριμένη στιγμή να Κυριαρχήσει, και το έχει αποδεχτεί και μπορεί να βρει ικανοποίηση με τη στροφή, και η υ θέλει τον Κ της, αλλά η ανάγκη της να κυριαρχείται ξεπερνά την επιθυμία της για αυτόν. Τότε...πάλι θα 'κλωτσήσει' το σύστημα και θα αποτύχει.

    Τώρα, εάν είχα διαταγή εντολή να τον αφήσω..και ήταν κάτω απο μια κατάσταση στην οποία βλέπω οτι δεν είναι καλά, δεν βλέπει και δεν σκέφτεται κάθαρα, θα έκανα μια μόνο προσπάθεια, με σωστό τρόπο εκφρασης, και με το να παραθέσω τα επιχειρήματα μου και τους λόγους για τους οποίους θεωρώ οτι μπορώ να βοηθήσω.
    Αν και πάλι μου έλεγε τέλος, και με το σκεπτικό οτι είναι ένας ώριμος Κ που ακόμη και στα δύσκολα του βάζει το κεφάλι του κάτω να σκεφτεί, θα τον άφηνα. Με το ζόρι δεν γίνεται. Οσο και να με πλήγωνε, για να το λέει σημαίνει οτι θεωρεί οτι είναι το καλύτερο για εκείνον τη συγκεκριμένη στιγμή.
    Επίσης σκέφτομαι και το εξής..με ξέρει..αρά ξέρει αν μπορώ να του προσφέρω πραγματα ή οχι, για να αποφασίζει να με απομακρύνει σημαίνει οτι αυτά που γνωρίζει οτι μπορώ να δώσω δεν αρκούν ή και τον επιβαρύνουν.

    Αν ντρέπεται να φανεί αδύναμος μπροστά μου..χμμμ δεν ξέρω. Δεν νομίζω οτι θα μου άρεσε εξ αρχής ένας Κ ο οποίος θα φοβόταν ή θα θεωρούσε ''κακό'' να έχει αδυναμίες. Οπότε δεν θα απαντήσω σε αυτό.

    Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο το σκεπτικό μου.