Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία και επιβολή της

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος sklavina, στις 27 Ιουνίου 2010.

  1. thanasis

    thanasis Contributor

    Τότε εντάσσεται στους παραμυθοπληγέντες. Όπερ και δεν αναιρεί το φάσμα, απλώς το μασκαρεύει ως κάτι άλλο.

    Για οποιεσδήποτε διαδρομές, είτε μέχρι το περίπτερο της γειτονιάς, είτε διαγαλαξιακές, αυτά γίνονται χωρίς επιβολή. Αν χρειάζεται να επιβληθώ για να κυριαρχήσω, τότε έχω κάνει λάθος επιλογές.

    Νομίζεις. Χωρίς ανταγωνισμούς, χωρίς βανιλοσύνες, με σχήματα που λειτουργούν.

    (Αν και σε βανίλα επίπεδο συναντά κανείς συχνά το φαινόμενο που περιγράφεις)

    Μια καθολικότητα...αυτό μου αρέσει πολύ.  
     
  2. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    Να ζητήσουν να υποταχθούν όλοι, ναι, μπορούν.

    Αλλά γιατί, και κυρίως, *ΠΩΣ* να υποταχθεί κάποιος σε άνθρωπο που δεν του/της διαγείρει το μυαλό (πριν από οποιοδήποτε άλλο όργανο του σώματος);; Φαντάζει ανέφικτο.

    Υποθέτω ότι δε μιλάμε για ένα session, αλλά για κανονική υποταγή.
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    Είναι απλό. Οι άνθρωποι είμαστε πολύ παραπάνω από το άθροισμα εμφάνισης, μόρφωσης, καλλιέργειας, ευφυίας, τραπεζικών καταθέσεων και κοινωνικού στάτους. Όταν προσπεράσει κανείς αυτόν τον RPGοειδή στρουκτουραλισμό, μπορεί να δει οτι ίσως υπάρχουν άλλες, πιο βασικές (και ολιστικές) παράμετροι.

    Ναι, μιλάμε για κανονική υποταγή.
     
  4. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    ... όπως; Διαφωτίστε μας, παρακαλώ, αν το επιθυμείτε.
     
  5. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    Ευχαρίστως. Είναι ο άνθρωπος εν ολότητι, ο "αέρας" του. Σε διαπροσωπικό επίπεδο, είναι η "χημεία" που αναπτύσσεται ανάμεσα σε 2 ανθρώπους.
     
  6. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    τα κοινωνικα στατους,οι τραπεζικοι λογαριασμοι ειναι ασημαντα...τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο.αλλα πιστευω οτι ειναι δυσκολο να υποταχθεις σε καποιον που δε θαυμαζεις για το μυαλο του και το χαρακτηρα του.
    δεν εννοω να ναι ιδιοφυια,αλλα ικανο μυαλο.
     
  7. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    Ακριβώς. Χωρίς να Τον θαυμάζω, δεν μπορώ να Του υποτάσσομαι. Όταν πάψει να μου διαγείρει το μυαλό, θα πάψω να Τον σέβομαι ως Αφέντη μου.

    Η χημεία υπάρχει, άρα θα συνεχίσει να υπάρχει. Αλλά αυτή, τη βρίσκω και σε βανίλλα σχέσεις.
     
  8. kali crow

    kali crow Guest

    συμφωνω αγαπητη.
    η χημεια ειναι θεμα φυσης.
    ο θαυμασμος ομως ειναι κατι ιδιαιτερο.
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    Ακόμα και στην περίπτωση που έχει μια υ ανάγκη τον θαυμασμό, αυτός προκύπτει από μια Gestalt αντίληψη του άλλου, όχι από το πηλίκο ευφυΐας ή τον αριθμό των βιβλίων που διαβάζει.

    Αντιστρόφως, σκέψου πόσα άτομα έχουν μυαλό και παιδεία που θαυμάζεις, αλλά που δεν θα μπορούσες ποτέ να τους υποταχθείς.
     
  10. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

    Καλά, δεν είπα ότι στήθηκα έξω από την Ακαδημία για να υποταχθώ στον επόμενο που θα δεχθούν ως μέλος.

    Είπα όμως πως ο Αφέντης μου, έγινε τέτοιος (και παραμένει), επειδή πριν ο,τιδήποτε άλλο, κατάφερε να κερδίσει το θαυμασμό μου. Πριν με αγγίξει σωματικά, με είχε αγγίξει εγκεφαλικά.
     
  11. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Κυριαρχία και επιβολή της

     

    Σκέψου, όμως, πώς κατάφερε να τον κερδίσει; Επειδή είναι έξυπνος; Όμορφος; Γοητευτικός; Αυστηρός; Ή επειδή απλώς είναι;  
     
  12. kali crow

    kali crow Guest

    ο θαυμασμος δεν εχει να κανει με την ευφυια αλλα με τον τροπο που καταφερνει ο Κ να χειριζεται τη ζωη Του και εμενα.

    ειδικα το πρωτο.

    εχετε και οι 2 δικιο.
    απλα διχως θαυμασμο πως μπορει να επελθει η υποταγη?
    πως μπορω να υποταχθω σε καποιον που τον θεωρω οχι κατι ιδιαιτερο σαν ατομο?