Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία- σχολές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Boogie, στις 25 Φεβρουαρίου 2021.

  1. Boogie

    Boogie "I'm Nobody! Who are you?"

    Ερώτηση. Έπεσε στην αντίληψη μέσα από το θέμα φεμινισμός και bdsm (αλλιώς γνωστό ως απάντηση στη ζωή, στο σύμπαν και στα Πάντα) ύπαρξη δύο «σχολών» στις ασύμμετρες σχέσεις: Μια ότι η κυριαρχία είναι αδιαίρετη και συνεχής και μια ότι ορίζεται κατασκευαστικά, τμηματικά και συμπληρώνεται στην πορεία. Ομολογώ ότι ένας αξιωματικός ορισμός μου βγάζει περισσότερο νόημα (αξιωματικά έχω επιλεγεί ως Κ -και ως εκ τούτου- όπου επιλέγω να παρέμβω,είναι επειδή Εγώ το κρίνω σκόπιμο και το ΓΙΑΤΙ θα γίνει ορατό στην πορεία). Υπάρχει κάτι που θέλω να καταλάβω και ας είναι στα όρια του προφανούς (που τελικά εδώ τίποτα δεν είναι προφανές): το ότι δύναμαι να παρέμβω παντού δεν σημαίνει ότι το πράττω κιόλας, σωστά; Αν θεωρώ ότι στο x, y τομέα δεν έχω κάτι να συμβάλω, ίσα ίσα που το υ μπορεί να έχει να δώσει περισσότερα, είναι δείγμα σοβαρότητας να κάνω ένα βήμα πίσω και να παρατηρήσω/ ακούσω. Γιατί ένας omnipresent, omnipotent dom δεν είναι συμβατός με σοβαρότητα στα μάτια μου, και θα πρέπει να ασχοληθώ περισσότερο με τον κατασκευαστικό ορισμό, εκτός αν οι Κ κάνουν μετάβαση πέρα από τη σφαίρα των ανθρώπων. Κάθε σοβαρή απάντηση θα την εκτιμήσω -κάθε λιγότερο σοβαρή, αλλά εύστοχη, θα την εκτιμήσω λίγο παραπάνω. Ευχαριστώ.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    • Το να κάνω κάτι είναι επιλογή.
    • Το να μην κάνω κάτι είναι επιλογή.
    Αυτό που διαφοροποιεί το Κ/υ από τις απλές σχέσεις είναι ότι τις όποιες επιλογές τις έχει ο ένας.

    Για μένα δεν υπάρχει διαπραγμάτευση στο Κ/υ. Ο Κ θα πάρει αυτά που θέλει σύμφωνα με το ρυθμό που μπορεί το υ του να τα δώσει. Αν ο ρυθμός δεν του κάνει και το υ δεν μπορεί καλύτερα τότε απλά δεν κάνουν ο ένας για τον άλλον, το να διαπραγματευτεί το τι θα πάρει και σε ποια ταχύτητα ακυρώνει το ίδιο το Κ/υ.
     
  3. Boogie

    Boogie "I'm Nobody! Who are you?"

    Ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψε πλήρως, και την επιπλέον διευκρίνιση. Από αυτά που κατανοώ έχει και το υ μια ΠΟΛΥ σπουδαία επιλογή: να φύγει από την
    ασύμμετρη σχέση. Που το ότι ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ, την κάνει ακόμα πιο σπουδαία.
     
  4. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Εμένα πάλι η δική μου οπτική είναι ότι από την στιγμή που δεν έχει δοθεί ο απαιτούμενος χρόνος ώστε να υπάρξει εμπιστοσύνη στο άτομο που έχουμε απέναντι μας, είναι καλό να υπάρχουν κάποια όρια τα οποία θα βοηθήσουν το υ να λειτουργήσει καλύτερα και ίσως με μεγαλύτερη ασφάλεια.
     
  5. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Όταν υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν έχουν νόημα τα όρια... Ξέρεις ότι ποτέ δε θα κάνει κάτι που θα σε βλάψει... Αυτό δεν είναι εξάλλου το νόημα της εμπιστοσύνης;
     
  6. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Η εμπιστοσύνη δεν κερδίζεται με το καλημέρα. Θέλει χρόνο για να χτιστεί και γκρεμίζεται εν ριπή οφθαλμού
     
  7. bluesky

    bluesky Regular Member

    Μου γεννήθηκε μια απορία πάνω σε αυτό που λες. Ένας Κ φυσικά και έχει στο μυαλό του το τι θέλει και το πως. Όμως αν είναι μια σχέση που συνεχώς εξελίσσεται δε σημαίνει πως και τα θέλω του Κ θα επηρεαστούν από την ανταποκριση του υ; Όχι, να προσαρμοστεί αλλά με την πάροδο του χρόνου αυτά που ζητάει ο Κ να αντικατοπτριζονται στις δυνατότητες του συγκεκριμένου υ. Φαντάζομαι πως είναι και ικανότητα να κρίνει ένας Κ αν τα "παίρνει" εύκολα το υ η όχι. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε βασικά θέλω Του που εκεί δεν κάνει εκπτώσεις. Ακόμα και εκεί όμως για δικούς Του λόγους, δε γίνεται να έχει αποφασίσει το ποσό πχ χρόνο θα δώσει στο υ να εκπαιδευτεί;Άλλες απαιτήσεις θα έχει από ένα άπειρο υ αρχικα και άλλες από ένα έμπειρο. Αυτό σημαίνει πως κάνει εκπτώσεις στα θέλω Του;
    Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα!
     
  8. bluesky

    bluesky Regular Member

    Νομίζω πως εάν κάποιος πραγματικά έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη σου-με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για σένα, δε γίνεται να γκρεμιστεί τόσο εύκολα η εμπιστοσύνη. Θα είναι και άδικο για εκείνον που τόσο καιρό θα έκανε τα πάντα να την κερδίσει.
     
  9. bluesky

    bluesky Regular Member

    Το να ξέρει πότε κάποιος θα πάρεμβει, θα μιλήσει η θα δράσει δείχνει την ωριμότητα και την εμπειρία του. Για να ελέγχεις τον άλλον πρέπει πρώτα να ξέρεις καλά τι κάνεις η τι δεν κάνεις.
    Μερικες φορές φαντάζει δύσκολο ένα υ να μη ξέρει γιατί ο Κ επιλέγει να κάνει κάτι ή όχι. Όμως εκεί είναι η μαγκιά. Ο Κ να έχει δώσει στο υ να καταλαβαίνει η και αν δεν καταλαβαίνει να δέχεται κάποια πράγματα ξέροντας όμως πως ο Κ έχει το λόγο του που αντιδρά ετσι.
    Εκεί είναι που το υ "παραιτείται" από τις δικές του σκέψεις και θέλω του και όλα πάνε καλύτερα.
     
  10. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Έχεις απόλυτο δίκαιο... Για αυτό έγραψα "ΟΤΑΝ υπάρχει εμπιστοσύνη"... Απαιτείται χρόνος για να την κερδίσεις και κόπος για να τη διατηρήσεις  
     
    Last edited: 25 Φεβρουαρίου 2021
  11. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Εγώ πάλι διάβασα Κυριαρχία-στολές, και λέω τι ωραία, τι θα ντυθούμε τώρα που άνοιξε το Τριώδιο. Να κάτι τέτοια μικρά τα μπουρδουκλώνω και βρίσκομαι τιμωρημένη  
     
  12. bluesky

    bluesky Regular Member

    Αυτές οι τιμωρίες είναι που αξίζουν όμως! Έτσι να μη βαριόμαστε κιόλας!!