Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία- σχολές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Boogie, στις 25 Φεβρουαρίου 2021.

  1. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    ομολογώ, αντιλαμβάνομαι πως υπάρχουν άτομα που αρέσκονται να μαζοχίζονται σε τέτοια διλήμματα
     
  2. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    ομολογώ πως δεν είναι Εύκολο στην αρχή...αλλά μετά σε πάει ο δρόμος

    αν κρίνεις τα υ και τα Κ από οικονομικής θέσης κάνεις λάθος..δεν είναι αυτά τα ζητούμενα...
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    γιατί δεν πάτε στο καλό το νήμα; που έχει προοπτικές
     
  4. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Ορθώς λεγεις!
    Ωστόσο αυτό προϋποθέτει προηγουμένως κατίσχυση και όχι "επιλογή" μετά συνοδευτικού συμφωνητικού με τον "κ", από την wannabe υποταχτικια...

    @karamel με απλά λόγια, αν καποιος σε κατισχυσει και σε υποτάξει, τοτε δεν θα εχεις το παραμικρό περιθώριο (ουτε και τη διάθεση) να βάλεις όρια και όρους. Αυτά διατηρούν νόημα μόνο στα παίγνια ρόλων.
     
  5. karamel

    karamel Don't bother! I won't.


    δεν χάνω ποτέ την προσωπικότητα μου, χαλάλι του..τη δική μου περίεργη, ζωηρή φύση; τι θα πει υποτάξει; θες να μου πεις;
     
  6. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Σε σπλα Ελληνικά σημαινει κανω κάποιον υποτακτικό, υποδουλωνω. Δεν ειμαι σίγουρος για το τι έχεις καταλάβει, αλλα οι Κυρίαρχοι αυτό κάνουν υποτάσσουν, και ως εκ τούτου κυριαρχούν.
    Αν δεν κανουν αυτό, τότε ειναι απλά εξυπηρετητές, θα πει υπηρέτες, των επιθυμιών των "εθελοδουλων", δηλαδή οσων επιθυμουν να παιξουν το ρόλο του υποταγμένου για την καυλαντα τους. Ως τετοιοι υπηρέτες οι ιδιοι αντιλαμβάνεσαι δεν μπορουν να νοουνται κυριαρχοι και συνεπώς και τα "υ" που εξυπηρετούν δεν λογίζονται υποταγμενα. Τοσο απλα!
     
  7. karamel

    karamel Don't bother! I won't.


    You've just blown my mind!!!!
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2021
  8. espimain

    espimain Contributor

    Δίνετε εντύπωση ατόμου σε σύγχυση, σχετικά με το τι είναι το D/s.
    Πλάθετε καταστάσεις στο μυαλό σας και αναπτύσσετε θεωρίες για να τις απορρίψετε, χωρίς να έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε.
    Το σημαντικό, σε αυτήν την φάση που βρίσκεστε, είναι να κατανοήσετε τον λόγο που το κάνετε αυτό.
    Ουδέποτε θα έχετε μια σχέση με Κυριαρχικό άνδρα, οπότε δεν σας αφορά το τι κάνει κάποιος τέτοιος με την όποια υποτακτική του.
    Προπαντός σκεφτείτε αν αυτά που γράφετε ωφελούν κάποιον.
    Τι προσπαθείτε να αποδείξετε σε ένα θέμα που δεν σας αφορά και γιατί;
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Παρακαλώ, κοιτάξτε λίγο την σύνταξη και την ορθογραφία της φράσης σας αυτής, γιατί δεν βγάζει νόημα το κείμενο.
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Nα... Όμως είδες; Αυτά είναι που δημιουργούν το πρόβλημα μεταξύ θεωρίας και πράξης και τρομάζουν.
    Μπορεί και να έχει διάθεση, μπορεί και να έχει πάρα πολλές εσωτερικές αντιστάσεις ακόμη και κάποια αντίδραση φανερή, όταν γράφεται ( γενικώς όχι εσείς ) οτι το υποτακτικό, μαγικά με το που κατισχυθεί δεν θα έχει καν δεύτερες σκέψεις, για μένα είναι τόσο λάθος γιατί στην πράξη δεν είναι έτσι, και απλά δημιουργεί μια εντύπωση τελειότητας που δεν υπάρχει στο χώρο.

    Όλα μα όλα τα υποτακτικά έχουν κάποια στιγμή αμφιβολίες, δεύτερες σκέψεις, συγκρούσεις, αντιδράσεις δεν έχω γνωρίσει ποτέ ποτέ κανένα που να μην είχε, και αν υπάρχει θα ήθελα τρομερά μια κουβέντα μαζί του   ειλικρινεστατη όμως όχι τυπικότέτοια.

    Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν συμβαίνουν αυτά επειδή ακριβώς είναι κατισχυμενο ότι σκέψεις και να κάνει θα φτάνουν πάντα στο αδιέξοδο " Με έχει, θέλει αυτό, δεν έχει νόημααααα, είναι 'κανω κύκλους γύρω από την ουρά μου" , είναι ανώφελο να βασανίζομαι " οπότε εκεί χαλαρώνεις και σε συνδυασμό με την σταθερή, βαριά ( που λέω και μαρεσει ) καθοδήγηση, υπόδειξη, κυριαρχία και ότι άλλο θέλουμε βάζουμε ανάλογα το γεγονός και την κρίση του Κ, προχωρά το πράγμα.

    Όλο αυτό και όλες αυτές οι σχέσεις / θέσεις ( ξέρω ότι δεν αρέσει το σχέσεις ) είναι δύσκολες και αυτόματα δεν γίνεται τίποτα ούτε είναι όλα ρόδινα και μαγικά, έχεις και πολύ γλυκές και πολύ πικρές φάσεις ( όπως συζητούσα μάλιστα χθες ) και είναι λογικό γιατί αγγίζονται πολύ βαθειά πράγματα.

    Αυτή είναι η γνώμη μου, τώρα αν διαλέγει, διαλέγεται το υποτακτικό κτλ δεν ξέρω, ας μείνουμε στο κατισχύεται που νιώθω και ξέρω ότι συμβαίνει.
     
  11. Boogie

    Boogie "I'm Nobody! Who are you?"

    Να σας ευχαριστήσω για μια τοποθέτηση τόσο συγκεκριμένη, όσο και πληροφοριακά πυκνή και στο δια ταύτα για την επαναφορά μιας εκτροχιασμένης συζητήσεως. Από τις στρατιές «μου αρέσει» που σας ακολουθούν μάλλον δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνετε. Δεν είχα ιδέα αν αυτό πρέπει να το κάνω εγώ (ως νηματοθέτης), κάποιος μοντ, οπότε είπα να κάτσω να παρατηρήσω (καλά να κοιμηθώ βασικά, γιατί είμαι ακόμα εργαζόμενος- και πρέπει και μπορώ να πάω για δουλεια!!) Καλή σας ημέρα. Υγ. Δεν κρίνω την τοποθέτηση αξιολογικά- δεν μου είναι ακόμα όλα ούτε τόσο απλά, ούτε τόσο προφανή.
     
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Oh well,
     

    Ο ρόλος του κηδεμόνα συνεπάγει τον ρόλο του κυριάρχου αλλά δεν ισοδυναμεί με αυτόν.

    Εαν δούμε την κυριαρχικότητα έως συνάρτηση της υποτατκικότητας τότε η σοβαρότητα μίας σχέσης κυριαρχίας υποταγής θα μπορούσε να κριθεί και από την τάση του κυριαρχικού μέλους να αποφεύγει να ασχοληθεί ή να αποφασίζει για πράγματα για τα οποία αμφιβάλει ότι έχει σωστότερη κρίση η μεγαλύτερη εμπειρία από το υποτακτικό μέλος.

    Εαν περιοριστούμε μόνο στην κυριαρχία και δούμε την υποταγή έως αποτέλεσμα αυτής, τότε δεν νοείται μετρήσιμο σωστό ή μετρήσιμο λάθος σε οποιαδήποτε απόφαση του κυριαρχικού μέλους.

    Το θέμα είναι γιατί θα μπουν κάποιοι σε μία τέτοια σχέση, για να διατάζει ο ένας και ο άλλος να υπακούει ή για να παίρνει ο ένας τις σωστές αποφάσεις για τον άλλο σύμφωνα με τα κριτήρια του άλλου.

    Στα στατιστικά μου είναι μία μίξη αυτών των δύο και μερικών άλλων.