Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία- σχολές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Boogie, στις 25 Φεβρουαρίου 2021.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Απλά σας είπα ότι από αυτά που γράφετε φαίνεται ότι δεν έχετε αντιληφθεί περί τίνος πρόκειται όταν μιλάμε για D/s κι εσείς ανακατεύετε και το TPE, για το οποίο προφανώς χαμπαρίμ γιόκ.
    Το ότι διαβάσατε κάπου για το ΤΡΕ δεν σημαίνει ότι καταλαβαίνετε τι είναι το D/s, όπως και το να χρησιμοποιείτε ξεκάρφωτα έναν όρο που δεν καταλαβαίνετε δεν σημάνει ότι επιχειρηματολογείτε.

    Ζητώ ταπεινά συγνώμη που προέβλεψα την περίπτωση που μπορεί να γίνετε ομοφυλόφιλος και υποτακτικός κυριαρχικού άνδρα.
    Σε αυτό έχετε δίκιο.
    Αλλά καλύτερα να μιλήσετε γι αυτό, αφού γίνετε. Προς το παρόν δεν σας αφορά, εκτός κι αν δεν μας τα λέτε όλα.
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2021
  2. eteros

    eteros Regular Member

    Και στο "μαλακας είναι να της το πει" δίκιο είχα, εσείς το γράψατε ή κάνω λάθος; Να σας ρωτήσω κάτι όμως τι χαρακτήρα θα αποδίδατε σε μία σχέση όπου το ένα μέλος από τα δύο δέχεται τα πάντα με ευχαρίστηση, εκτός από τον έλεγχο των οικονομικών και της καριέρας του; Θα τους χαρακτηρίζατε Τop bottom για παράδειγμα; Θα μπορούσατε να μου χαρακτηριστεί αυτή τη σχέση;
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Θα την χαρακτήριζα σαν σχέση με απουσία D/s
    Αυτό (τα πάντα ... εκτός...) Είναι οξύμωρον. Είτε θα είναι "τα πάντα" είτε δεν θα είναι "τα πάντα".
    Υπό αυτή την έννοια η σχέση είναι Vanilla.
    Υπό την έννοια ότι τα "πάντα" είναι Σαδομαζοχιστικές πρακτικές, χωρίς έλεγχο, μπορεί να είναι από φετιχιστικό βανιλοξεγκαύλωμα έως και T/b.
     
  4. karamel

    karamel Don't bother! I won't.


    To υποδουλωνω βασικα ηταν μου που εβγαλε την αντιδραση...ακουγεται λιγο καπως..στα δικα μου αυτια....
     
  5. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    κι όμως είναι αυτό ακριβώς που λέει... κάθε αρχή και δύσκολη, κι εσύ είσαι ακόμα στην αρχή... chill out  
     
  6. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    Θα μπαινω με zanax... lol το πηρα αποφαση
     
  7. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    δε χρειάζεται η χημεία... πολύ διάβασμα με ανοιχτό πνεύμα χρειάζεται
     
  8. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Αγαπητη μου, προφανως και απο την κατίσχυση ως την υποταγη κι απο εκει στην εμπέδωση κυριαρχίας τιποτε δεν συμβαίνει μαγικά, αυτοματα και ιδανικά. Να περιγράψω εν συντομία τις θεμελιώδεις προϋποθέσεις μιας πορείας που οδηγεί κάπου επιχείρησα, σε αντιδιαστολή με τις συμβάσεις των παιγνίων ρόλων.
    Η κατίσχυση, που εξασφαλίζει γνήσια υποταγή δημιουργεί τον ακρογωνιαίο λίθο που θα στηρίξει το οικοδόμημα της κυριαρχίας.
     
  9. eteros

    eteros Regular Member

    Οκ προφανώς για εσάς οι σχέσεις για να χαρακτηριστούν ως D/s πρέπει να είναι όλα, εγώ διαφωνώ όμως με αυτό και μερικές χιλιάδες άλλοι που ενδεχομένως να είναι και λιγότεροι από αυτούς που έχουν την ίδια άποψη με εσάς και όλα καλά, εσείς κρατάτε την άποψη σας, εγώ κρατώ τη δική μου και η ζωή συνεχίζεται...
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    «Ευλογία Κυρίου και έλεος έλθοι εφ' υμάς τη αυτού θεία χάριτι και φιλανθρωπία πάντοτε, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων»
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    πολύ γενικά μιλώντας, μιά σχέση με στεγανά, είναι μια συμφωνημένη σχέση, δεν υπάρχει τοπ και μποτομ σε μιά συμφωνημένη σχέση. ωστόσο οι χαρακτηρισμοί που αποδίδονται σε μιά σχέση γίνονται με πιό πολυπαραγοντικά κριτήρια. ενδεικτικά: αν θέλει αλλά δεν μπορεί, δεν εγκαθιδρύει κ/υ, αν μπορεί αλλά δεν ενδιαφέρεται, εγκαθιδρύει. πρακτικά είναι εν μέρει περίπλοκο, πάντως, μην δίνετε σημασία.