Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία ως σεξουαλική έκφραση ή για άλλο λόγο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 15 Ιουλίου 2017.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ δεν απαξιώνω τίποτα. Ούτε και τις απόψεις του Ιάγου, μιας και με κάποιες απ΄αυτές συμφωνώ.
    Με τις απόψεις του δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, με τον τρόπο των παρεμβάσεων πάλι, κάποιες φορές διαφωνώ σφόδρα.
    Εντυπωσιάζομαι πραγματικά όμως με το πως είναι δυνατόν να διερμηνεύονται τοιουτοτρόπως τα λεγόμενα των άλλων.
    Πως θα συνεννοηθούμε αν ο καθένας βάζει λόγια που δεν ειπώθηκαν ποτέ στο στόμα των άλλων?
    Αν γίνεται μονίμως μία δίκη προθέσεων?
    Εάν όμως σε ενοχλεί η παρέμβασή μου, ευχαρίστως να την διαγράψω.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ψύχραιμη και με επιχειρηματικό λόγο προσέγγιση  Να είσαι καλά θα επανέλθω.
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ήσουν σαφής στην επεξήγηση σου δεν χρειάζεται να την διαγράψεις   Ας αφήσουμε τις προθέσεις και ας μιλήσουμε για το D/s.
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Δεν γίνετε να ανοίγεις τέτοια νήματα Ηλία μου όταν είσαι διακοπές.
    Ή θα ανοίγεις νήματα ή θα απολαμβάνεις διακοπές.
     
  5. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Κανεις λαθος  
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Το D/s καλύπτει ένα φάσμα. Από...έως...
    Μέσα σ΄αυτό υπάρχει μία γκάμα τρόπων συσχετισμού, με επίκεντρο την ερωτική ή σεξουαλική αλληλεπίδραση στα πλαίσια της εκχώρησης ή τής ανταλλαγής ελέγχου. Από το ελάχιστο, έως το μέγιστο.
    Για μένα όλα είναι αποδεκτά.
    Και το ελάχιστο και το μέγιστο.
    Κανένα όμως είδος, εντός του φάσματος δεν αποτελεί τον κανόνα για όλα τα υπόλοιπα.
    Και κανένα είδος δεν είναι υποδεέστερο του άλλου.
    Ίσως το s/m να ξεφεύγει από το σεξουαλικό αποκλειστικά υπόβαθρο και να μπορεί να υφίσταται ανεξάρτητα από το σεξ, ή και μόνο με την υπόνοια του σεξ στο επίπεδο της σωματοεγκεφαλικής διέγερσης.
    Τα λοιπά, εντός φάσματος, πιστεύω ότι πρωτίστως έχουν να κάνουν με το σεξ, έτσι το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον, έτσι μου αρέσει να το βιώνω.
    Εν κατακλείδι, ο έλεγχος και πάλι στην σεξουαλική ορμή και την διαχείρισή της νομίζω ότι στοχεύει, με διάφορες διαβαθμίσεις.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αλήθεια είναι.
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Συγχωρημένος  !
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Για να το καταλάβω εγώ λίγο καλύτερα, υπάρχουν εδώ άτομα που ισχυρίζονται πως μπορεί να υπάρξει σχέση κυριαρχίας υποταγής αποσυνδεμένη απο την σεξουαλικότητα των συμμετεχόντων στη σχέση;
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ναι, κάνεις λάθος φίλτατε. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι το politicaly correct BDSM, που χλεύαζε και γελοιοποιούσε σε κάθε ευκαιρία εκείνος που αποκαλείς Δάσκαλο, και είναι σίγουρος πως το "Δ" δεν είναι τυχαία κεφαλαίο.

    Ακόμη από την δημιουργία του ως S/M το '46 δεν αφορούσε απλά την σεξουαλική κυριαρχία και υποταγή αλλά την επίδραση της κυριαρχίας / υποταγής στην σεξουαλικότητα ως μέσο εξορκισμού του φόβου του θανάτου και όχι μόνο. Τελείως διαφορετικά πράγματα, το ένα θέτει όρους και όρια, το άλλο όχι.

    Κατανοώ και συμμερίζομαι τον φόβο της αποκοπής της σεξουαλικότητας, και δη της ελευθεριότητας σε αυτή, από το BDSM ώς κύρια αιτία της ενασχόλησης με αυτό, (και έχω επανειλημμένα υποστηρίξει πως BDSM πρέπει να κάνουν μόνο αυτοί που δεν μπορούν να το αποφύγουν, όχι από ελιτιστική διάθεση, αλλά γνωρίζοντας και έχοντας δει τους κινδύνους που ελοχεύουν) κάτι που προσπάθησα να θίξω εδώ : Πως ορίζεται; και πιό συγκεκριμένα εδώ : Πως ορίζεται; χωρίς, λόγω έλλειψης δικού μου χρόνου ν' αναλυθεί το θέμα όσο θα ήθελα.

    Η προσωπική μου λοιπόν απάντηση στο δεύτερο σκέλος του ερωτήματος σου είναι πως το φόρουμ αφορά την έκφραση της διερεύνησης του πόσο, μέχρι ποιο σημείο και πως επιδρά η κυριαρχία / υποταγή στη σεξουαλικότητα, και θεωρώ πως τα έχει πάει αρκετά καλά και θα μπορούσε / μπορεί να τα πάει ακόμη καλύτερα αρκεί : 1/ Να ξεπεραστεί το σύνδρομο "my vice is ok, yours is not", που (ακόμη) διακατέχει πολλούς και 2/ πριν ακουμπήσει κάποιος τα δάχτυλά του στο πληκτρολόγιο να αναρωτηθεί αν τα κριτήρια της σκέψης του είναι συμβατά με το θέμα που θα αποπειραθεί να σχολιάσει αφ' ενός και αν αυτό που αποπειράται να σχολιάσει τον αφορά και έχει κάποιου είδους βιωματική γνώση επ' αυτού. Γιατι το BDSM βιώνεται, αλλιώς ισχύει η γνωστή ρήση περί απόψεων και οπισθίων οπών.

    Σημ: αναφέρομαι σε απόψεις, δηλαδή θέσεις, όχι σε ερωτήσεις.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Σχέση Κυριαρχίας υποταγής είναι το D/s. To Μ/s άσε το εκεί που βρίσκεται μάλλον είναι για άλλη κουβέντα.
    Και το «βάρα με να σε βαρώ ν’ ανεβούμε στην μουσμουλιά, γιατί έτσι γκαυλώνω», είναι το πολύ πολύ T/b. Δεν χρειάζεται να το ονοματίσεις για να το απολαύσεις. Αν αυτό σε γκαυλώνει κράτα το αποτέλεσμα και άσε το όνομα.
    Μεταξύ σας, το ζευγάρι, μπορείτε να το ονομάσετε και συνομιλία των Αγγέλων ή Φως του Θαβώρ μετά από ομφαλοσκόπηση ή Τάντρα στο δρόμο του Νιρβάνα. Το αποτέλεσμα μετράει τα D/s και τα M/s είναι για άλλους, γι’ αυτούς που γκαυλώνουν με τέτοια.
     
  12. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Απ' ότι έχω δει το bdsm περιέχει αρκετές κατηγορίες κι ο
    καθένας επιλέγει τι είναι αυτό που του ταιριάζει με βάση αυτό που τον εκφράζει.
    Για παράδειγμα, το να σε ενδιαφέρει ο σαδομαζοχισμός στη σεξουαλλική πράξη με ανταλλαγή δύναμης μόνο πάνω σε αυτή ή και καθόλου ανταλλαγή δύναμης,είναι μία κατηγορία.
    Το να σε ενδιαφέρει περισσότερο η ανταλλαγή δύναμης σε γενικό πλαίσιο κι όχι τόσο στη σεξουαλική πράξη μόνο,είναι μία άλλη κατηγορία.
    Σημαντικά αντίθετες μεταξύ τους κατηγορίες αλλά δε μπορούμε να βάλουμε τη μία ή την άλλη ως τη μόνη έκφραση bdsm ή τη μόνη αληθινή κλπ...
    Η ερώτηση η ίδια ίσως είναι λανθασμένη,γιατί αν κάποιος την απαντήσει είτε θετικά είτε αρνητικά αποκλείει κατηγορίες...
    Κι ύστερα,γιατί να κάτσουμε να αναρωτιόμαστε τέτοια και να μη κατευθυνόμαστε απλώς όπου εμείς νιώθουμε καλά;