Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία ως σεξουαλική έκφραση ή για άλλο λόγο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 15 Ιουλίου 2017.

  1. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ειλικρινά έχω μπερδευτεί τώρα....
    Δική σου δεν ήταν αυτή η ερώτηση εξ' αρχής;εγώ διευκρίνηση είχα ζητήσει πάνω στη δική σου ερώτηση...και τώρα απαντάς στην ερώτηση που έκανες,σε εμένα; 
    Κάτι δε καταλαβαίνω...είναι που είναι καμμένο το μυαλό μου,πάει τώρα...το χάσαμε 
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @underherfeet : με βάση το πόστ μου στο τρέχον νήμα διορθώνω το 1/ η παράδοση του ελέγχου όχι μόνο σε θέματα που άπτονται της σεξουαλικότητας είναι αυτή που καθορίζει αν είναι D/s και πόσο και τίποτε άλλο, σε 1/ η παράδοση του ελέγχου όχι μόνο σε θέματα που άπτονται ευθέως της σεξουαλικότητας είναι αυτή που καθορίζει αν είναι D/s και πόσο και τίποτε άλλο

    όπως θα έπρεπε να το είχα διατυπώσει εξ αρχής
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Πουλάκι καλό, δεν με ρώτησες...

    Ερωτηματικό δεν είν΄ αυτό το σκουληκάκι μετά το "τελείως";
    Σου απαντώ λοιπόν στο #55

    Καφεδάκι, να κεράσω; 
     
     
  4. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Εχω μια απορία. Τι ακριβώς είναι η λεγόμενη "κοινωνική κυριαρχία";

    Είναι ο μάγκας, ο πολλά βαρύς που γαμει και δέρνει;

    Ή μήπως εννοείτε τον κυριαρχικό που ακόμη και εκτός κρεβατοκάμαρας θα κυριαρχεί στην υποτακτική του;

    Μήπως κυριαρχικός είναι μόνο όποιος κυριαρχεί στην κρεβατοκάμαρα (και σε άλλα δωμάτια του σπιτιού άμα λάχει);

    Και τέλος, το bdsm είναι μόνο για σαδιστές, μαζοχιστες;

    Όσοι δεν είμαστε να πάμε σε άλλη παραλία;
     
  5. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Είμαι αρκετά σίγουρη ότι είναι πιο κοντά στην πρώτη κατηγορία από όσο κατάλαβα από τα γραφόμενα. Η κυριαρχία αλλιώς που στηρίζεται σε κοινωνικά πρότυπα, κοινωνικά στάτους.

    Ας περιμένουμε όμως να απαντήσει ο ίδιος για πιο σίγουρα
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Μα εσύ απάντησες σε αυτό ↓
    Που δεν ήταν δική μου ερώτηση...
    Τέλος πάντως,δώσε το καφέ γιατί τον χρειάζομαι μάλλον 
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πριν εγγραφεί κάποιος στο Forum - συγνώμη, "χώρο" - , τι θα περίμενε να βρει ή θ' αναζητούσε ?

    Κάνω υποθέσεις.

    1) Απαντήσεις στα όποια ερωτήματα του/της. Κατά τουλάχιστον 95% των περιπτώσεων, άκυρο.
    2) Πληροφόρηση. Κατά τουλάχιστον 95% των περιπτώσεων, άκυρο
    3) "Συμπαίχτες/ριες" που ΑΑΑ θα ικανοποιούσαν τα "δύσκολα" γούστα του/της. Άκυρο ή έγκυρο ανά την περίσταση, ποσότητα ή ποιότητα ( Ο καθείς με την τύχη και τα κριτήρια του ).
    4) Την συνειδητοποίηση ότι δεν θα ήταν ο/η μοναδικός/η "άρρωστος/η". Έγκυρο εν μέρει, αφού θα βρεθεί και ο/η γκουρού, που θα του/της πει τι θα ήταν.
    Και πάνω απ' όλα τι δεν θα ήταν. ( Καταραμένες κάμερες, μύγες και drones που θα μας ακολουθούσαν παντού και θα γνώριζαν την παραμικρή "εξωφορουμική" μας κίνηση ).

    * Bdsm σαν το γνωστό αναψυκτικό, έχει άπειρους "μιμητές/σφετεριστές" και πηγαίνει με όλα. Όπως και όλα τα υπερκαλύπτει, όλα τα διαφεντεύει, όλα τα γεννά, όλα τα καταστρέφει. Το θεός μάλλον θα έπρεπε να καλείται με το "λατρεμένο" απ' τους παροικούντες την βουδουσουσαλήμ ακρωνύμιο.

    ** Κλείνει και ο υπολογιστής σε κάποια φάση, πέφτει κάποιος/α με τα μούτρα στο πιάτο με το παγωτό ή τα καλαμαράκια, κάνει και μια βουτιά, βαράει και μια siesta ( ίσως και διάφορα άλλα πράγματα ) και στανιάρει. Κι αύριο μέρα είναι για "μαλλιοτράβηγμα" ή για μέτρηση μορίου.  
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    έχει επανειλημμένα διατυπωθεί οτι το bdsm συγκροτήθηκε σαν ευρύς χώρος, όχι εννιαίος.
    συμπεριλαμβάνει και τους κίνκυ και τους ασύμμετρους, κι ακόμη άλλους (με τις διαβαθμίσεις τους), που λίγες συγγένειες έχουν μεταξύ τους, κυρίως επιφανειακές ή και τεχνικές.
    συμπεριλαμβάνει (ισότιμα, για όποιον το χρειάζεται), ανθρώπους που διατυπώνουν «παμε γλυκέ μου να μου ρίξεις 32 ακριβως μπουφλες γιατι έχω δουλίτσα το βραδυ» ή άλλους που διατυπώνουν «ολοκληρώνομαι όταν προσαρμόζομαι σε σενα», κι αλλες διατυπώσεις. φυσικά αυτοί οι άνθρωποι διαφέρουν μεταξύ τους, αρκετά μάλιστα, διακρίνονται σαφώς. ένας αριθμός από αυτούς τους ανθρώπους, για κάποιο λόγο, δεν θέλει να αποδεχτεί οτι διακρίνεται απ' τους διαφορετικούς ως προς αυτόν. ίσως θέλει να είναι όλοι ίδιοι. ίδιο είναι να σε φερνω στα μέτρα μου με το να εκτελώ παραγγελίες για αριθμό μπατσακίων στο κωλαράκι. ενδεχόμενα αυτή η ανάγκη «εννιαίας έκφρασης» να διασκεδάζει μια ανασφάλεια ή μια ενοχικότητα, μέσω μιας συνομωτικής συνενοχής, με την δαιμονοποίηση άλλοτε του εχθρου βανιλλα, άλλοτε του εχθρού σκληροπυρηνικού. ενδεχομένως η ανάγκη ρητού διαχωρισμού των κινκυ απ τους ασύμμετρους να έχει και νόημα, βασιμότητα έχει. η αξιολογική ταξινόμηση μεταξύ τους δεν έχει.
    στην περίπτωση που η ανάγκη διαχωρισμού προκύπτει από ένα αίτημα εξασφάλισης κομφορτ ζον, γιατί αδυνατώ να υποστηρίξω συγκροτημένα τη θέση μου και χρειάζομαι μόνον όσους συμφωνούν και κολακεύουν, ενω κλειδαμπαρώνομαι αμυνόμενος όταν αποδομούν το ιδεολόγημά μου, τότε η συζήτηση αφορά σε άλλο πεδίο, εξω απ τις βδσμικες συζητησεις.
    στην περιπτωση που αφορά ιδεολογικές αντιφάσεις και απόσπαση εκδηλώσεων συμπεριφοράς, οπως υπονοείται απ' την επίκληση του παράξενου όρου «κοινωνική κυριαρχία», τοτε αφορά πάλι άλλο πεδίο, για το οποίο μπορεί να γίνει ενδελεχής συζήτηση σχετικά με την ανάμιξη ιδιωτικού και δημόσιου (πολιτικού) χώρου.
    στην περίπτωση που εξαντλείται στο αίτημα να φιάχνουμε νήματα μόνο με τσοντοφωτογραφίες και να κόψουμε τις κουβέντες για ασυμμετρίες κι άλλες ανορθότητες, υπάρχουν δυο απαντήσεις: 1) ο καθένας μπαίνει στα νήματα που διαλέγει και δεν χρειάζεται να μπει τάξη στο φορουμ, δεν ξέρουμε και ποιός να την βάλει. 2) κοβουμε τις ανορθότητες και παμε κοσμοπολιταν.

    εδώ εισάγετε μια σαφή διάκριση, ανάμεσα σε κείνον που εκλαμβάνει ενοχικά και ως βάρος ενα χαρακτηριστικό και σε κείνον που δεν βρίσκει κάποιο πρόβλημα σ' αυτό.

    άλλη μια διάκριση, ο βασανισμός δεν ειναι αυτοσκοπός γιά κάποιους, γιά άλλους είναι.

    να κάνουμε αντίπαλες ομάδες για να μην πολυσκεφτόμαστε. να 'χουμε εχθρούς και φίλους. να μας μένει και χρόνος για ομφαλοσκόπηση.

    επίκαιρο   
    το πρωτο είναι ευπρόσδεκτη κολακεία για ορισμένους.
    το δεύτερο είναι δυσδιαχείριστη κριτική που απαιτεί δυνατότητες, συχνά ελλείπουσες.
    ευγένεια ονομάζεται η ύπουλη ορθότητα.

    δύσκολες απαιτήσεις έχεις, δεν ειναι σεξυ αυτά τα πράγματα.  
     
    Last edited: 15 Ιουλίου 2017
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @tithon : μικρή επισήμανση: "εξελίχθηκε σε" και όχι "συγκροτήθηκε σαν".

    διαχειριστική επισήμανση: η δίκη προθέσεων οδηγεί αναπόφευκτα σε παρεξηγήσεις : "να κάνουμε αντίπαλες ομάδες για να μην πολυσκεφτόμαστε. να 'χουμε εχθρούς και φίλους. να μας μένει και χρόνος για ομφαλοσκόπηση."

    θερμή προσωπική παράκληση: αν είστε μαλωμένος με τις τελείες και τα κεφαλαία στην αρχή των προτάσεων να εξετάσετε τις προϋποθέσεις συμφιλίωσης.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Έλα μη ντρέπεθαι, μολόγα το...
    Είθαι μια καραμαδοχάρα του κερατά...
    Και κρυφοθαδιθτάκι εναντίον μαθ..!
    Φτου θου..!
     
  11. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Είμαι ντροπαλή ...φτυστε με.....χαχαχαχαχα
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    ορθόν, εξελίχθηκε. αλλά αυτό μετατρέπει το συζητούμενο σε οπισθοδρόμηση, θέλησα να αποφύγω το χαρακτηρισμό.

    οι προθέσεις έχουν εκφραστεί κατ' επανάληψιν, με δυο τουλάχιστον μείζονα περιστατικά, και πολλά μικρότερα, δεν υπέθεσα. θα επιδιώξω να συμμορφωθώ, όμως, περισσότερο, στη διαχειριστική προτροπή.
    με τις τελείες δεν έχω διαφορές.