Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MindMaster, στις 21 Δεκεμβρίου 2006.

  1. month

    month Regular Member

    Εμ, αυτό που λες για τον φίλο σου, που αλλιός έβλεπε την γυναίκα του και αλλιός την ερωμένη του, δεν ισχύει ιδιαίτερα αν το σκεφτείς. Όλοι οι άνθρωποι, άνδρες γυναίκες, έχουμε τα ίδια βασικά διακαιώματα, τις ίδιες επιλογές, πάνω κάτω. Αν ένας αποφασίσει να παραδώσει την ελευθερία του σε κάποιον άλλο, έχει καλός. Το να εκμεταλευτείς το δώρο αυτό όμως, είναι κατάπτηστο. Γιατί αφενός και αυτός που σου έκανε το δώρο αυτό θα σε μισήσει, και στην τελική θα σε αφήσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αφετέρου δε σκοτώνεις το τι θα μπορούσε να είναι ο άλλος. Δεν νομίζω να είναι το ίδιο όταν έχεις έναν πρόθυμο παρτενέρ, και όταν ο άλλος απλά δεν ενδιαφέρεται. Αν εξευτελίζεις τον άλλο, και δεν λέμε μέσα στα όρια του παιχνιδιού (σκέψου να αναγκάσεις τον άλλο να βγει για ψώνια μόνο με τα εσώρουχα), τότε θα αρχίσει να απομακρίνεται απο εσένα, το λίγο το λιγότερο.

    Ο σεβασμός δεν έχει να κάνει με το ποιος είναι τι. Έχει να κάνει με το αν πιστεύεις ότι ο άλλος είναι κατώτερός σου, ή όχι.
     
  2. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Η ταπεινωση ειναι η διαδικασια εκεινη μεσω της οποίας προκαλούμε στην υποτακτική το αισθημα της ντροπής. Η ντροπή συχνα ειναι η εκφανση της καθε λογής ενοχών που μπορεί να νοιώθει η υποτακτική και οι οποίες εχουν να κανουν συχνα με την δυσκολία που αντιμετωπίζουν να δεχθούνε την φύση τους. Συνεπώς η ταπέινωση προκαλέι ενα συνάισθημα δυσάρεστο στην υποτακτική που παλέυει με την φύση της προκειμένου να την αποδεχτεί.
    Συνεπώς πιστέυω οτι ο εξευτελισμός σαν τεχνική ψυχολογικού βασανισμού (περισσοτερο την θεωρω τεχνική σαδομαζοχισμού παρα σαν εκφανση Κυριαρχικότητας) δεν ειναι μια καλή ιδεα σε υποτακτικές που βρίσκονται σε φαση αναζήτησης η εξελιξης αλλα μπορεί να ειναι μια ασκηση αφοσίωσης για συνειδητοποίμένες και συμφιλιωμένες με τη φύση τους υποτακτικές , διχως ενοχες για αυτο που είναι .
    Ειναι μια τεχνική με απροβλεπτες συνεπειες στον ψυχισμό της υπτακτικής μια και παντα υπάρχει ο κίνδυνος να μισήσει αυτο που εκέινη ειναι μεσα απο μια υπερβολική δοση ενοχών . Ειναι πρακτικά σαν να βάζεις φυτίλια στα ευπλαστα θεμελια της υποτακτικότητας της. Φροντισε να γίνουν πρωτα τα θεμελια χαλυβδινα και μετα βαλε δυναμίτες και μπουρλότα διχως κινδυνο σε αυτά.
    Καλυτερα να κραταμε την ψυχική σφαίρα της υποτακτικής αλωβητη για μεγάλο χρονικό διαστημα και μονο οταν την γνωρίσουμε καλα να εφαρμόζουμε κατι τετοιο.
     
  3. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    συμφωνω με τον απο πανω...

    δεν νοειται κυριαρχια χωρις εξευτελισμο (εστω και λιγο).
    ειναι αλληλενδετα.
     
  4. female

    female Contributor



    Διαφωνώ απόλυτα. Προφανώς έχεις στο νου σου κάποιον ιδανικό κόσμο και ζεις μέσα σ' αυτόν, αποφεύγοντας τα άκρως δυσάρεστα που συμβαίνουν γύρω σου. Κι εγώ το κάνω αυτό τον περισσότερο χρόνο, αλλά καλό είναι να γνωρίζω κιόλας οτι εκεί έξω δεν είναι καθόλου, μα καθόλου, έτσι τα πράγματα.

    Τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες επιλογές (πάνω - κάτω) έχει ένα κοριτσάκι που οι γονείς του το έχουν βάλει μαζί τους σε μια σαπιόβαρκα μαζί με άλλους μετανάστες και διασχίζουν το Αιγαίο μέσα στο χειμώνα και τη φουρτούνα, χωρίς λεφτά στην τσέπη, και χωρίς χαρτιά, αφήνοντας πίσω τους το μηδέν και ελπίζοντας μόνο οτι δεν θα πνγούν, οτι θα φτάσουν σε μια ακτή που θα βρουν μια δουλειά ενώ δεν ξέρουν τη γλώσσα, οτι δεν θα τους πνίξουν ή δεν θα τους πουλήσουν οι δουλέμποροι, οτι δεν θα πεθάνουν στο πέλαγος από την δίψα, οτι δεν θα τους πιάσει το λιμενικό, οτι..., με το γιο ενός Έλληνα εφοπλιστή που πάει σε ιδιωτικό σχολείο, έχει σπιταρόνα, μέλλον σε κολλέγιο στας Ευρώπας, άριστη υγειονομική περίθαλψη, τα μέσα στον πολιτικό κόσμο, αμάξι στα 18 του, εισόδημα, έτοιμή δουλειά διευθυντή, κλπ...

    Και στη σεξουαλική αγορά, τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες ευκαιρίες έχει (πάνω - κάτω) ένας εμφανίσιμος, οικονομικά επιτυχημένος, ελεύθερος τριανταπεντάρης με μια πρόσφατα χωρισμένη με παιδιά, μέτρια σε εμφάνιση πενηντάρα, με μέτριους οικονομικούς πόρους και χωρίς άλλη καριέρα;

    Και στις δύο παραπάνω συγκρίσεις νομίζεις οτι με τους ίδιους, ίσους, πάνω - κάτω όρους θα μπορούν να διαπραγματευτούν τη συγκεκριμένη στιγμή την κυριαρχία και τον εξευτελισμό, κοινωνικό ή σεξουαλικό, τα μέλη των δύο παραπάνω παραδειγμάτων;

     
    Last edited: 22 Δεκεμβρίου 2006
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Τελικά αδερφέ, δεν νομίζω ότι οι απόψεις σου απέχουν στην πραγματικότητα και τόσο από τις δικές μου, ή των περισσοτέρων που έχουν εκφρασθεί σ' αυτό το νήμα.
    Όπως λες, κι εσύ σέβεσαι τη σκλάβα σου σαν άνθρωπο, κι αν την ταπεινώνεις ή την εξευτελίζεις, το κάνεις μέσα στά πλαίσια του "bdsm παιχνιδιού", έτσι δεν είναι;
    (Αυτή ακριβώς είναι η όλη ουσία του thread, άλλωστε).
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ο εξευτελισμός είναι όπως Ανέφερε και Ο ΜasterJp ίσως η πιο θολή κατηγορία και πολλά έχουμε συζητήσει, για το πως εκλαμβάνεται ο εξευτελισμός μέσα από την vanila ερμηνεία, την οποία έχουμε εμπεδώσει και το πως εκλαμβάνεται μέσα στο bdsm.
    Πιστεύω πως θα μπορούσε ο εξευτελισμός να είναι για κάποιον Κυρίαρχο ένα από τα ζητούμενα, και το ίδιο να ισχύει για τον ανάλογο του υποτακτικό.
    Δεν μ΄ αρέσουν οι γενικεύσεις και όπως και Ο Ίδιος Είπατε στο νήμα παιδί του οποίου είναι αυτό στο οποίο συζητάμε τώρα, με το οποίο συμφωνώ και ουκ ολίγες φορές έχω αντιδράσει έντονα σε τέτοιες προσπάθειες

    και γι΄ αυτό το λόγο δεν θα θεωρήσω πως εκείνος Ο Κυρίαρχος με τον ανάλογο υποτακτικό του οποίου ένα από τα ζητούμενα τους είναι ο απόλυτος εξευτελισμός και ολοκληρωτικής υποβάθμισης της υπόστασης του υπο ως ατόμου, είναι άρρωστος, λιγότερο Κυρίαρχος, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο έχω διαβάσει κατά καιρούς.
    Απλά είναι διαφορετικός, όπως διαφορετικοί είναι όλοι και ο καθένας από μας.

    Ακόμη κι αν προσωπικά δεν βλέπω να είναι ο εξευτελισμός της ανθρώπινης υπόστασης ένα απαραίτητο στοιχείο, κάποιοι μπορεί να διαφωνούν γιατί ακριβώς αυτό να χρειάζονται.

    Μέσα από την προσωπική μου εμπειρία των τελευταίων χρόνων, με Τον Κύριο Electro-pain, έχω εκπαιδευτεί να αποδέχομαι και να απολαμβάνω πολλά που για κάποιους θεωρούνται εξευτελιστικά για την ανθρώπινη μου υπόσταση. Εγώ έχω διαφορετική αντίληψη.

    Απολαμβάνω όταν με Ξεφτιλίζει, απολαμβάνω να γίνομαι ένα απόλυτο μηδέν, ένα κομμάτι κρέας, ένα άδειο δοχείο, ένα με το πάτωμα, μια σκύλα, μια πουτάνα, ένα τραπέζι, ένα υποπόδειο, ένα τασάκι κ.ο.κ. χωρίς ντροπές και ενοχές γιατί αυτή είμαι και αγαπώ αυτό που είμαι και γίνομαι, για διάφορους λόγους.

    Αυτό συμβαίνει για όσο Εκείνος το Επιθυμεί.

    Σημαίνει αυτό πως είμαι ξεφτυλισμένη σαν άνθρωπος? Δεν νομίζω  
    Αλλά και πάλι...όλα είναι θέμα αντιλήψης  
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Όταν ρώτησα λοιπόν και κανείς δεν απάντησε …

    ‘’ ολοκληρωτικός εξευτελισμός '' και πως αυτό προσδιορίζεται και ποιος το προσδιορίζει και αν είναι ντε φάκτο η όχι ‘’

    ήθελα απλά να πάμε μέσα από αυτό ,
    σε αυτά που είχε την καλοσύνη να μοιραστεί η lara μαζί μας … καθαρά !

    η τελευταία της φράση …. ‘’ Σημαίνει αυτό πως είμαι ξεφτιλισμένη σαν άνθρωπος? Δεν νομίζω ‘’

    βάζει μέσα όλη την ένια του bdsm ,
    που φυσικά όπως είπε … θέμα αντίληψης είναι …. ακόμα …. και αυτό !
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Εκρινω και επαυξανω. 
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Ετσι ακριβως φιλε. 
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Τόση ομορφιά...
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Κατ' αρχήν μιά ερώτηση:

    Εδώ δεν εννοείς ότι κάπου υπέπεσα στο ατόπημα της γενικεύσεως, έτσι;
    Γιατί δεν το έκανα, πιστεύω... Απλά ζήτησα την προσωπική άποψη του καθενός.

    Τώρα:

    Σαφώς. Αντιπαρερχόμαστε βέβαια την vanilla ερμηνεία του εξευτελισμού, δεν μας αφορά εδώ. Και, σαφέστατα, μεταξύ των bdsm πρακτικών, o εξευτελισμός είναι κοινότατος. Και επιθυμητός συνηθέστατα και από τις δύο πλευρές.

    Συμφωνώ. Ούτε άρρωστος είναι ούτε κάτι άλλο αξιοκατάκριτο, αυτός που εσύ σκιαγραφείς. Απλώς, αποζητά σε μεγαλύτερη πιθανόν ένταση και βάθος κάτι που πολλοί επιθυμούν σε μιά πιό light εκδοχή του... Πιστεύω όμως ότι κι εσύ στην πραγματικότητα, όπως κι η αγαπητή anasia

    δεν έχεις κατανοήσει (δικό μου σφάλμα βέβαια, θα έπρεπε να το έχω διευκρινίσει εδώ και μέρες) το πως εννοώ εγώ τον "ολοκληρωτικό εξευτελισμό". Θα προσπαθήσω να το κάνω εδώ, λίγο πιό κάτω (ή μάλλον, εσύ θα το κάνεις, η απάντηση πιστεύω εμπεριέχεται στα ίδια σου τα λόγια)... Λες λοιπόν

    Χωρίς βέβαια να γνωρίζω ούτε εσένα, ούτε τον Κύριο Electro-pain, ρωτώ: Αγνοεί άραγε εκείνος όταν σε υποβάλει στα όσα, καθόλου vanilla βέβαια, περιγράφεις, ότι εσύ, όπως λες, τα απολαμβάνεις; Δεν το νομίζω. Προφανώς ξέρει. Κι εσύ ξέρεις ότι ξέρει. Κι εκείνος ξέρει ότι ξέρεις ότι ξέρει... ( παρένθεση, πάντα ήθελα να φτιάξω μιά φράση που να περιέχει ένα τέτοιο νοηματικό "loop"   ). Σε τελική ανάλυση λοιπόν, έστω κι αν τα (ερωτικά, τι άλλο) παιχνίδια σας είναι ίσως εντονότερα από άλλων, κατά βάση δεν παύετε να είστε απλά άλλο ένα, εκτός mainstream ίσως, ζεύγος "consenting adults". Εφ' όσον, προφανώς, και εσύ συναινείς στα όσα γίνονται, και εκείνος αποδέχεται τη συναίνεσή σου... Θα έδινες σε οποιονδήποτε θα επιθυμούσε να σε υποβάλει στα πιό πάνω τη συγκαταθεσή σου; Φυσικά και όχι... Εξ ου λοιπόν και το "χωρίς ντροπές και ενοχές".
    Εξ ου και το "Σημαίνει αυτό πως είμαι ξεφτυλισμένη σαν άνθρωπος? Δεν νομίζω"... Προφανώς lara, παρ' ότι μπορεί κάποιες φορές να γίνεσαι ένα με το πάτωμα, τασάκι ή υποπόδιο, τίποτε απ' αυτά δεν σ' έχει κάνει να χάσεις την αυτοεκτίμησή σου... Επειδή όλ' αυτά σε τελική ανάλυση αποτελούν δικές σου επιλογές, ίσως περισσότερο επίτρεψε μου να πω, απ' ότι του Κυρίου σου... Κι εκείνος, όπως είπαμε, προφανώς το γνωρίζει. Και, επίσης προφανώς, μιά και δεν την έχεις απωλέσει, η απώλεια, ο εκμηδενισμός, η εξαφάνιση της αυτοεκτίμησής σου δεν αποτέλεσε μέρος της εκπαίδευσής σου. Θα συμπεράνω λοιπόν ότι κάτι τέτοιο δεν ήταν και ζητούμενο...

    Λέγοντας λοιπόν "ολοκληρωτικός εξευτελισμός", εγώ εννοούσα αυτό ακριβώς που εδώ ευτυχώς απουσιάζει: τον εξευτελισμό που αποσκοπεί, που αποβλέπει, που στοχεύει στον εκμηδενισμό αυτής ακριβώς της πολύτιμης αυτοεκτίμησης του αποδέκτη, στον πλήρη δηλαδή εξανδραποδισμό του, χωρίς καθόλου να ενδιαφέρεται γιά την όποια συναίνεση ή συγκατάθεση.

    Και ξαναλέω ότι διαπιστώνω, με μεγάλη μου χαρά, πως τουλάχιστον μεταξύ ημών κανείς δεν δηλώνει (τουλάχιστον) ότι η επιβολή εξευτελισμού τέτοιου είδους, που εγώ ναι, τον θεωρώ νοσηρό, αποτελεί φιλοδοξία ή ανάγκη του...
     
  12. Elvira

    Elvira Regular Member

    Περνω σαν αρχη αυτες τις προτασεις. Μετα απο μια συζητηση με τον Κυριο μου και αφου μου Επετρεψε να απαντησω σκεφτομαι τα εξης:
    μια σχεση Κυριαρχιας/υποταγης δεν στηριζεται αληθεια στον de ftacto σεβασμο που φερει ενας υποτακτικος προς τον Κυριαρχο του αλλα και στον σεβασμο του Κυριαρχου προς τον υποτακτικο Του; υποθετικα μιλωντας και λογικα σκεφτομενη πιστευω πως αν ενας Κυριαρχος θεωρουσε την υποτακικη Του γενικα αναξια φτηνη κ.ο.κ εξω απο τα πλαισια του παιχνιδιου οπως αναφερθηκε πιο πανω δεν βλεπω τον λογο να Ηθελε να ασχοληθει και μαζι της να την ταπεινωσει να την ξεφτυλισει να την πονεσει κλπ.
    Τωρα για το ποσο παιδεια χρειαζεται για να μπορεσει να ξεχωρισει ο Κυριαρχος αυτα τα πραγματα δεν το ξερω. πιστευω ομως πως ενας φυσει Κυριαρχος δεν μπορει να τα μπερδεψει. ξερει . Εξαλλου οτι και να μας κανει οσο ακραιο και να ειναι παντα δεν νιωθουμε το Χερι Του να μας κραταει;
    Και τελος ολοι μας λιγο πολυ εχουμε μεσα μας την vanilla εννοια της λεξης η οποια δεν εχει καμια σχεση με αυτο που προσπαθουμε να αναλυσουμε οπως πολυ σωστα ειπαν πριν απο εμενα η lara και anasia
    Χρονια πολλα σε Ο/ολους και καλες γιορτες.