Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MindMaster, στις 21 Δεκεμβρίου 2006.

  1. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Ο αγαπητος Sudden και ο DeSade πιστευω οτι δωσανε τις σωστες εξηγησεις στο νημα αυτο.Ο εξευτελισμος ειναι κατι πολυ γενικο και υποκειμενικο οποτε ο καθενας μας βλεπει απο την δικη του σκοπια τον ορο αυτο οποτε και γι αυτο υπαρχει και τοση πολυγνωμια!!Η γνωμη μου ειναι οτι μεσα σε μια σχεση M/s,D/s υπαρχει ο εξευτελισμος ετσι οπως τα δυο εταιρα μελοι τον αποδεχονται και αντιλαμβανονται χωρις αυτο να σημαινει οτι υπαρχει ελλειψη σεβασμου ή οτι καποιος με αυτον τον τροπο γινεται πιο Κυριαρχος,οπως επισης και η ελλειψη αυτου δεν σημαινει οτι τα δυο εταιρα μελοι χανουν κατι απο το στατους τους!
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???


    Σου αξιζη *α π α λ η* μου να σου επιτρεπω να γραφης,γιατι οτι γραφης δηχνουν το ποσο απολητο*θ η λ υ κ ο* εισαι Υ. Γ. Σορυ παιδια που μηλησα επι προσοπικου.
     
  3. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Ομολογουμένως έχουμε πρόβλημα με τον σκόπιμο, συστηματικό εξευτελισμό. Αν φερθούμε σε κάποιον σα να είναι σκουπίδι, μετά νιώθουμε ότι παίζουμε με σκουπίδια (η υποταγή των ασημάντων είναι ασήμαντη). Είναι πολύ πιο απολαυστικό για μας να πάρουμε έναν άνθρωπο που σεβόμαστε (και που αυτοσέβεται) και να τον ταξιδέψουμε σε υπερβατικές καταστάσεις αναγνωρίζοντας την αξία του (ή της).

    Είναι άπειρα πιο καβλωτικό να έχεις ένα όμορφο πλάσμα με δημιουργικότητα, ευφυία και προσωπικότητα και να το βλέπεις να σπαρταράει, δεμένο στο πάτωμα, και να σε ικετεύει να (μη) σταματήσεις αυτό που κάνεις. Σε ανεβάζει! Και σε ανεβάζει επίσης ότι αυτή η πολύτιμη ψυχή σε εμπιστεύεται σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να σου δείξει μια τέτοια πλευρά του εαυτού της.

    Φυσικά όπως επισημάνθηκε, ο «εξευτελισμός» έχει άπειρες διαβαθμίσεις. Έχουμε γνωρίσει άτομο για το οποίο ένα λεπτό κολλάρο (μόδας, όχι παιχνιδιού) αποτελεί ύστατο εξευτελισμό.
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Βλέποντας ότι ο εξευτελισμός καίει πολλούς , δεν μπορώ να αντισταθώ και να μην προτείνω , για άλλη μία φορά να ρίξετε μία ματιά στο νήμα "Ταπείνωση- Εξευτελισμός" που ξεκινάει από εδώ :

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=4959
     
  5. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Όχι μόνο και όχι απαραίτητα.

    Από κει και πέρα εξευτελισμός είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό για τον κάθε άνθρωπο ανάλογα με τα βιώματα και τις αντιλήψεις του.
     
  6. DarkPrince

    DarkPrince New Member

    Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    Οχι απαραιτητα,
    εξαρταται επισης απο τα ορια σεμνοτυφιας καθενος-εξηγουμαι:για καποιο σεμνοτυφο ατομο το να το υποχρεωσεις ,π.χ να μαζεψει τα ρουχα απο το μπαλκονι γυμνο,η κατι παρομοιο,ειναι εξευτελισμος(περα της πιθανοτητας να σου φερουν την αστυνομια οι γειτονες για προσβολη της δημοσιας αιδους).
    Θαλεγα οτι εχει σχεση με την ικανοποιηση κ οχι τοσο με την κυριαρχια,παρολα αυτα σιγουρα υπαρχουν κ τετοιες περιπτωσεις.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Εκτός από πολύ υποκειμενικός ο εξευτελισμός είναι και πολύ μεταβαλόμενος. Δηλαδή δεν διαφέρει μόνο από υποτακτικό σε υποτακτικό αλλά και από στάδιο σε στάδιο της εξέλιξης του υποτακτικού.

    Μία κατάσταση που μπορεί μία υποτακτική αρχικά να τη νιώσει ως ιδιαίτερα εξευτελιστική, ταπεινωτική και άκρως διεγερτική (για να μη νομίζουμε ότι η ταπείνωση δεν αρέσει και στην από κάτω) όταν την μάθει μπορεί να μην την βρίσκει καθόλου ταπεινωτική αλλά απολύτως φυσική. Η εκπαίδευση σκύλας π.χ. μπορεί να είναι άκρως ταπεινωτική για κάποιο διάστημα, αλλά μετά καθόλου.

    Να είναι εθισμός αυτό; Δεν γνωρίζω.

    Υποθέτω πάντα ότι εξευτελισμός = ταπείνωση, ότι οι δύο έννοιες ταυτίζονται.

    Αλλά η διατύπωση της αρχικής ερώτησης του MindMaster νομίζω ότι παρέπεμπε στο δίπολο αξίας - απαξίας κυρίως του υποτακτικού ατόμου από το Κυρίαρχο, που έχουμε συζητήσει στα πεταχτά μερικές φορές στο φόρουμ.

    Για να το πω πιό ωμά, αν για να κυριαρχήσει Κάποιος νιώθει την ανάγκη να δει τον κυριαρχούμενο ως κατώτερο, φτηνότερο, λιγότερης αξίας από τον Ίδιο. Αυτή την πτυχή έβλεπα στο αρχικό μου ποστ και εκεί οι απόψεις μου είναι παρεμφερείς με τις απόψεις των Panacotta of Doom.
     
  8. Elvira

    Elvira Regular Member

      Eυχαριστω Κυριε μου
     
  9. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???

    συμφωνω απολυτως.αλλιως βιωνει καποιος τον εξευτελισομο και αλλιως καποιος αλλος.
    οι εμπειριες του παρελθοντος καθοριζουν τι ανεχομαστε και ποσο.
     
  10. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: Κυριαρχώ = Εξευτελίζω ???


    Συμφωνω απολυτα!
     
  11. thanasis

    thanasis Contributor

    Μισώ να μπαίνω σε ατραπούς σημασιολογίας.

    Αλλά, αν το εξευτελίζω σημαίνει οτι καθιστώ κάτι ευτελές, δεν έχω δει καμία υ μου να αισθάνεται/καθίσταται ευτελής σε τέτοιες δοκιμασίες.
     
  12. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    Κυριαρχω=Εξεφτελιζω???? ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΟΧΙ!

    ο εξεφτελισμος ειναι μια πρακτικη στην τελικη...