Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κόψιμο μαλλιών .

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 3 Νοεμβρίου 2006.

  1. female

    female Contributor



    Έχω ζήσει γυναίκες σε αδιέξοδο απελπισίας να κουρεύουν τα πανέμορφα μαλλιά τους, όχι απαραιτήτως "γουλί", να κόβουν, ας πούμε, άτσαλα μια- δυο μπροστινές τούφες με μια ψαλιδιά, πράξη που ήδη τις δυσκόλευε πολύ να εμφανιστούν κατόπιν έξω.

    Όσο είδα, δεν βρήκα μεγάλες διαφορές από τον αυτοτραυματισμό, και όπως ειπώθηκε, είναι ένα είδος συμβολικού αυτο-ευνουχισμού.

    ( Έχω ζήσει εφήβους να σβήνουν απανωτά τα τσιγάρα τους στο ίδιο σημείο και να προξενούν φριχτές, όζουσες πληγές, άλλους ή άλλες να αυτοχαρακώνονται, να σημαδεύονται, να αποπειρώνται αυτοκτονία, να σταματάνε να τρώνε ολοσχερώς, να, να... )

    Σίγουρα όλοι έχουμε ζήσει, έμμεσα ή άμεσα, παρόμοια.

    Προσωπικά διέκρινα δύο κυρίαρχες τάσεις κινήτρων - την πρόκληση της προσοχής για κάποια, επιτέλους, φροντίδα, και κατά δεύτερον ο ψυχικός πόνος είναι τόσο αβάσταχτος (και πιθανότατα και οι ενοχές) που μόνο, υποθέτουν, στιγμιαία έστω, σκληρή σωματική τιμωρία μπορεί να τον μετριάσει. Κι αφού δεν είναι κανείς άλλος "εκεί" εκτός από τους ίδιους...


     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Ευστοχότατο.

    Να υποθέσω οτι εχεις εμπειρική σχέση με την εφηβική ψυχολογία είτε από τη θέση του θεραπευτή είτε του γονέως. Γιατί αυτή η απλή παρατήρηση είναι η ουσία τού προβλήματος (και της λύσης του)
     
  3. female

    female Contributor



    Ευχαριστώ KyriosG !

    Εμπειρική σχέση, ναι, αλλά ούτε ακριβώς το ένα, ούτε και το άλλο, αλλά και με κάποιο τρόπο και τα δύο μαζί.

     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Κόψιμο μαλλιών .


    Όπως ?

    Γιατί λες πολλά και καλά ανά διαστήματα αλλά δεν τα στοιχειοθετείς ,
    μένουν όλα κάπως μετέωρα…

    Για πες μας female, εν ουσία και όχι θεωρητικά για να καταλάβουμε …

    και βασικα απο που προερχονται οι εμπειριες και τα βιωματα αυτα .

    οι αποψεις σου εχουν πολυ ενδιαφερον !!!
     
  5. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Νόμος 4000 του Κώδικα BDSM πέρι εξευτελισμού σκλάβου - τεντιμπόι...
    Για να μάθει να μην είναι υπάκουος!
     
    Last edited: 4 Νοεμβρίου 2006
  6. female

    female Contributor

    Ευχαριστώ πολύ anasia!

    Δεν έκρινα πως έχει μεγάλη σημασία το από που, (είναι και κάπως εκτός νήματος, ίσως...) έχει να κάνει με την προσωπική μου ιστορία, με χρόνια δίπλα σε παιδιά. Ένα μπορώ να πω, μεγαλώνω και ωριμάζω μαζί τους, τα αγαπώ και τα ευγνωμονώ ένα-ένα, ήταν (και είναι ακόμα) μεγάλοι δάσκαλοι για μένα. Όχι, δεν έχω γεννήσει αυτά τα παιδιά (πολλά θα ήταν, με όσα ανέφερα) αλλά το πόσο και μητρική, σχέση έχω μαζί τους εξαρτάται κατά πολύ και από τις ανάγκες τους.

    Σε ιδιωτική βάση ευχαρίστως να μιλήσω αναλυτικότερα.

     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Κόψιμο μαλλιών .



    Και στις δυο περιπτώσεις , υπάρχει η ‘’έλλειψη ‘’.
    Είναι ίσως η βάση για την επίλυση ?
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    Διαβαζοντας το, μου εκανε κλικ.. πολλοι εφηβοι επισης εχουν παρομοιες συμπεριφορες-ισως οχι τοσο ακραιες αλλα παντως αυτο τραυματικες , π.χ. τρυπανε με καρφιτσα τη μυτη τους ή κατω απο τα χειλη τους, δηθεν απο μοδα να κανουν πιρσινγκ δηλ. πρωτα τα τρυπανε μονα τους, και μετα απο μερες πανε στα ειδικα μαγαζια να βαλουν το σκουλαρικι..

    Εμενα αυτη η συμπεριφορα μου φωναζει: Εδω ειμαι Προσεξε με!!! Ειμαι διαφορετικος απο σενα και θελω να σε σοκαρω για να δω πως θ αντιδρασεις.. Θ αντιδρασεις εστω κι αρνητικά ή θ αδιαφορησεις?
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η ουσία στο αυτοβασανισμό ενός υποτακτικού ατόμου.
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Κόψιμο μαλλιών .

    Και για τα τρία μπορεί να γίνει το κόψιμο των μαλλιών .Προσωπικά δεν θα μου άρεσε καθώς έχω φετίχ με τα μακριά μαλλιά όμως αν δεν έχω επιλογή θα το δεχόμουν.
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Κόψιμο μαλλιών .


    Έτσι ακριβώς τα υποτακτικά άτομα μπορεί να είναι πολύ σκληρά με τον εαυτό τους και να αυτοτιμωρηθούν όταν δεν λάβουν τιμωρία από Κυρίαρχο ή τους πετάξει.
    Λάθος πράξη βέβαια αλλά η ανάγκη για να εξιλεωθούν είναι μεγάλη και ίσως οι λογικές τακτικές εκείνες τις ώρες δεν υπάρχουν.


     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Δεν συμφωνώ zinnia απόλυτα με αυτό.
    Το piercing είναι μόδα.
    Και Εγώ έχω κάνει σε κάποιο σημείο του σώματος μου.
    Όπως μόδα είναι και το tattoo (και κάτι πιο ουσιαστικό από μόδα ίσως που θα μπορέσουμε να αναπτύξουμε σε άλλο νήμα αν ανοίξει).
    Δεν εκδηλώνει τίποτε άλλο από την διαφορετικότητα μας στο σύνολο.
    Και αυτό βγαίνει από μέσα μας. Μας προσδιορίζει.
    Ουδεμία σχέση έχουν με το κόψιμο μαλλιών η με το ξυράφισμα (χαρακίρι) που τα θεωρώ αυτοτιμωρία