Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κόψιμο μαλλιών .

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 3 Νοεμβρίου 2006.

  1. female

    female Contributor


    Με τα παιδιά, τουλάχιστον, ναι, πρέπει να είσαι "εκεί", όταν ταλανίζονται από προβλήματα, και μετάβασης. Όταν φλέγονται, μόνο το συναίσθημα εσωτερικής μοναξιάς δεν βοηθάει. Κανέναν.

    Το πώς πρέπει να είσαι "εκεί", αν και δεν διεκδικώ ειδικότητα, το καθορίζει για μένα πάντα η προσωπικότητα και μοναδικότητα του καθενός και οι ανάγκες του.

    (Κάποτε κάποιος έφηβος μετά από τρεις μήνες που τον ήξερα μου είπε, και με άφησε απολύτως άναυδη, πως τον είχα βοηθήσει περισσότερο από κάποια χρόνια ψυχανάλυσης, γιατί μόνο συζητώντας, γενικά, αλλά συχνότατα, θέματα όπως λογοτεχνία και φιλοσοφία, ο κόσμος γύρω του ήταν λιγότερο θολός ή σκοτεινός. Μεταξύ άλλων, είχε αντλήσει από μένα, ερήμην μου, κάποια μεθοδολογικά εργαλεία. Να 'ναι καλά, σε όποιο μέρος του κόσμου βρίσκεται τώρα.)
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Μία γυναίκα που θα κόψει τα μαλλιά της όπως το περιγράφετε παραπάνω κάνει μία συμβολική θυσία για να δείξει στον αγαπημένο της πόσο τον θέλει.

    Όταν κάνει κάτι τόσο φανερό ως συμβολική θυσία δείχνει και ότι είναι έτοιμη για ότι της ζητήσει ο αγαπημένος της.

    Αν κάνει μία πιό σιωπηλή συμβολική θυσία τότε μπορεί μεν να καλεί τον αγαπημένο της, να τον θέλει, αλλά να μην είναι έτοιμη για πολλά - κάποτε είχα τρυπήσει τ αυτιά μου γι αυτόν τον λόγο, κάτι τόσο απλό και συνηθισμένο που πίστευα ότι δεν θ αντιλαμβανόταν ούτε την κίνηση, ούτε το νόημά της. Ήταν ένα κάλεσμα, μία πολυ μικρή θυσία, που όμως κάπου ήλπιζα ότι δεν θα αντιλαμβανόταν.

    @ anasia,

    το αυτομαστίγωμα που βάζεις είναι ένα ωραίο θέμα, έχω εκπαιδευτεί να γνωρίζω ότι απαγορεύεται πέρα ως πέρα στην femsub αν γίνεται με δική της πρωτοβουλία, αλλά δε νομίζω να έχει ως συμβολική προέκταση το κόψιμο των μαλλιών. Απο την δική μου πείρα και χωρίς να μπορώ να ξέρω τα των άλλων, η συμβολική προέκταση του αυτομαστιγώματος της femsub είναι η αυτοκριτική. Την οποία επίσης δεν δικαιούται, είναι μία μορφή εγωισμού κλπ, κλπ...
     
  3. zinnia

    zinnia Contributor

    Δεν μιλαω για ενηλικες Ευα μου..μιλαω για εφηβους..δηλ την περιοδο που ψαχνουν να προσδιοριστουν σαν οντοτητες ανεξαρτητες κι ελευθερες απο τη μαμα και τον μπαμπα.. και ασχετα το αν ειναι μοδα, ειναι μια μορφη αυτο-τραυματισμου , θα παρατηρησες φανταζομαι πως περιεγραψα πως το κανουν μονα τους πριν πανε στα ειδικα μαγαζια να τους βαλουν το σκουλαρικι. Ειναι διαφορετικο να πας να στο κανουν, ν αφεθεις στα χερια του ειδικου , κι αλλο να το κανεις μονος σου στον εαυτο σου
     
  4. usable

    usable New Member



    Συμφωνώ απόλυτα
     
  5. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Τα μαλλιά είναι ένα από τα πλέον έντονα χαρακτηριστικά του προσώπου μαζί με τα μάτια. Υποδηλώνουν πολλά, ακόμα και το χτένισμά τους. Είναι στοιχεία που η μεταβολή τους μπορεί να αλλάξει σημαντικά την συνολική μας εικόνα, ενώ ταυτόχρονα αποτελεί την πλέον ευδιάκριτη παρεμβολή της προσωπικής αισθητικής του καθενός στην εξωτερική του εμφάνιση.
    Αναδρομικά κοιτώντας, η κουρά ήταν πολυσήμαντη: θρήνος, αφοσίωση, αγάπη, υποτέλεια, στιγματισμός ατιμασμένης/ ου.
    Μια κίνηση βίαιης/ απότομης παρεμβολής στο μήκος τους έχει ποικίλες προεκτάσεις:
    1) Έλεγχος
    (Ο Κυρίαρχος επιθυμεί η υποτακτική του να έχει κοντά μαλλιά, ενώ εκείνη αγαπά τα καλοχτενισμένα μακριά μαλλιά της)
    Άμεση παρέμβαση του Κυρίαρχου στην εμφάνιση της υποτακτικής του. Ίσως η πλέον "ηχηρή" απόδειξη πως η προσωπική του αισθητική υπερσκιάζει αυτήν της υποτακτικής.
    2) Αποδόμηση της προσωπικότητας της υποτακτικής
    Η έντονη διαφοροποίηση ενός στοιχείου που η υποτακτική αφιερώνει καθημερινά κάποιο χρόνο συντελεί στην αλλοίωση της εξωτερικής της εμφάνισης, με πιθανές προεκτάσεις στην εικόνα που έχει η ίδια για τον εαυτό της.
    3) Τιμωρία
    (Μια υπό που αγαπά τα μακριά μαλλιά της πράττει κάτι που επιφέρει τη συγκεκριμένη Τιμωρία από τον Κύριό της ή η ίδια το πράττει σπασμωδικά ως αυτοτιμωρία.)
    Το στίγμα της "κουρεμένης" παραμένει εως ότου το μήκος των μαλλιών επανέλθει στην αρχική του κατάσταση. Μαζί με αυτό παραμένει και η ισχύς της Τιμωρίας, ως κάτι που δεν έχει συγχωρεθεί ακόμα. Αποτελεί κίνηση με ιδιαίτερη δυναμική, καθώς διατηρείται συνεχόμενα η ενοχή του σφάλματος.
     
  6. savra

    savra Guest

    Αυτό για μένα είναι το θετικό στοιχείο που προκάλεσε την ιδιάζουσα σημασία. Παρακαλώ, τα σέβη μου.
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Κόψιμο μαλλιών .

    Και ποιο σφάλμα θα μπορούσε να είναι τόσο δυνατό,ώστε να διατηρεί τόσους μήνες την ενοχή του(όσο δηλαδή να ξαναμεγαλώσουν τα μακριά μαλλιά της σκλάβας .

    Προσωπικά δε θα θελα να έχω μία σκλάβα(λέμε τώρα) που θα ένιωθε ενοχική ,κάθε φορά που θα κοιταζόταν στον καθρέπτη για κάτι μήνες ή και για λίγα χρόνια..Δε θα θελα να έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου,που να κουβαλάει ενοχές συνέχεια..όποιος και να ΄ναι ο λόγος..Και κυρίως,έχοντας ένα/μία σκλάβο/α δίπλα μας,έχουμε ένα σύντροφο.Ειδικά όταν αυτός ο σύντροφος,αντικατοπτρίζει πολλά μας στοιχεία(έστω και δια του "κυρτού κατόπτρου"),γιατί να τον θέλουμε,να ναι σαν τραγί;
    Θα μπορούσα να αναφερθώ στις διαφορετικές οπτικές ενός /μίας Μ/Μ ,όταν αυτές απορρέουν από την αυτοεκτίμηση,λόγω των όποιων ναρκισσιστικών του στοιχείων,αλλά ....

    ...θα το αφήσω για αργότερα...
     
  8. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Νομίζω ότι ο σκλάβος ή η σκλάβα θα πρέπει να έχει ενοχές τόσο όσο πρέπει. Και αυτό το "πρέπει" το καθορίζει ο Κυρίαρχός της. Όχι αυτή. Φυσικά θα πρέπει να είναι δίκαιος και να αποδίδει σωστά τη δικαιοσύνη, ανάλογα με το παράπτωμα και η τιμωρία, αν χρειαστεί περισσότερη, ας είναι καλοδεχούμενη.
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Κόψιμο μαλλιών .


    ν αγιασει το στομα σου..
     
  10. kali crow

    kali crow Guest

    σε καμια περιπτωση....
    δε γινεται....
    ακρως ταπεινωτικο και ακρως ουτε εγω δε ξερω πως να το χαρακτηρισω.....
    μακρια απο τα μαλλια μου..... 
     
  11. Eri

    Eri

    Το εργο αυτο το ανελαβε ο κομμωτης....Πλεον ουτε καν με ρωταει....Αλλα απ'οτι ειδα εχει αγριες διαθεσεις κ πρεπει να προσεχω την επομενη φορα.....  
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Κόψιμο μαλλιών .

    ... ασχετο αλλα θελω να το πω μια και η Kali μας ,
    ανεβαζει αυτα τα παλια νηματα επανω ...

    Για 30 χρονια , οσο με θυμαμαι ( Ναι μου λειπουν 10 ... καπου τα εχω χασει στο δρομο !  )
    ειχα τρομερο προβλημα με τα μαλλια μου ...
    ηθελα και ηταν παντα μακρια , τα προσεχα παρα πολυ και τα φροντιζα, και
    δεν μπορουσα να φανταστω καν πως θα αφηνα να μου τα κοψει Καποιος ....
    μεχρι που η ζωη τα εφερε ετσι που μου επεσαν ολα  

    Τωρα μεγαλωσαν ξανα ,
    με το μυαλο που μαλλον εβαλα ( δεν ειναι και πολυ σιγουρο αυτο   ) ,
    δεν θα με διεφερε αν Καποιος που για μενα ηταν Σημαντικος και θα ημουν
    και εγω γι Αυτον , το ηθελε και μου το ζητουσε ,
    στο δρομο ... απλα καταλαβα πως κανενας δεν ηταν τοσο σημαντικος ,
    αφου πιο σημαντικα ηταν τα ... μαλλια μου ...
    και ας νομιζα πως ετσι ηταν ... οταν το ζουσα !
     
    Last edited: 1 Απριλίου 2008