Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λάθος Σχέσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_Dementia, στις 13 Φεβρουαρίου 2009.

  1. vanilla fm

    vanilla fm New Member

    Νομίζω, τουλάχιστον όσο αφορά δικές μου εμπειρίες, ότι στην πραγματικότητα από την πρωτη στιγμή καποιος ειναι σε θέση να καταλάβει περίπου, κρίνοντας από αυτον που έχει απεναντί του, που πάει αυτή η σχέση.
    Από την πρώτη στιγμή κάποτε, θυμάμαι,για μία σχέση μου που μόλις ξεκίναγε, σκέφτηκα οτι δεν θα κραταγε πάνω από ένα μήνα. Κράτησε 8 χρόνια!!!!!! και κατέληξε όπως την είχα φανταστεί στο ξεκίνημα, μόνο που μεσολάβησαν τόσα χρόνια και ένας γάμος.
    Ηταν μία λάθος σχέση.Δεν μπορούσαμε να συνενοηθούμε στα σοβαρά θέματα ούτε καν να μιλήσουμε.
    Αυτό που μας κράτησε τόσο καιρό μαζί ήταν, όσο και αν ακούγεται ανόητο, οτι είχαμε κοινά χόμπυ.
    Παίζαμε σαν έφηβοι με τα διάφορα ,κατά καιρούς ,παιγνίδια μας και περνάγαμε καλά.
    Τα παιγνίδια όμως όσο και αν κρατήσουν κάποια μέρα τελειώνουν και τότε βλέπεις και πάλι αυτό που είχες δει από την αρχή,έναν άνθρωπο που δεν μπορείς να πεις μαζί του τίποτα.
    Ομως εχω τελικά καλές αναμνήσεις ,και δεν μετανιώνω γι αυτην την λάθος σχέση. Ηταν ωραία χρόνια και καλά έκανα που τα έζησα. Κάθε λοιπόν λάθος σχέση έχει και τα καλά της. Αλλες λιγότερα άλλες περισσότερα.
     
  2. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    Πιστευω και εγω πως δεν υπαρχουν λαθος σχεσεις, ουτε λαθος ανθρωποι,ουτε και λαθος στιγμες.

    Ολα αυτα που συμβενουν ειναι αυτα που μας κανουν αυτους που ειμαστε και ολα αυτα ειναι κομματια του εαυτου μας. Το μονο που υπαρχει ισως ειναι η καταλληλη χρονικη στιγμη, για να καταλαβεις τι σου προσεφερε το καθενα, τι εμαθες και πως αλλαξες, μεγαλωσες, διαφοροποιηθηκες, σκεφτηκες, μεσα απο αυτα που εζησες.

    Και μετα απο ολα αυτα μια μερα.....υπαρχει και η ληθη.....
     
  3. XnX

    XnX Love Through Discipline

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    Προσπαθώ να ξεγελάσω τον εαυτό μου ότι έχω όντως κάποιον δίπλα μου... Μα ποτέ δεν είναι κανείς. Προσπαθούμε να φαινόμαστε ευτυχισμένοι στους απέναντι, το τέλειο ζευγάρι. Απομονωμένοι στον ίδιο μας τον εαυτό. Γιατί έτσι είθισται να γίνεται...

    υ.γ. δεν κάνω τον κόπο καν να αναφερθώ σε περιπτώσεις που γίνεται μια σχέση για να εξασφαλιστεί μόνιμο σεξ.
     
  4. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Aν προσπαθείς μονίμως να έχεις τον περίγυρό σου "χορτασμένο",εσύ δεν θα χορτάσεις ποτέ.

    Γιατί να είσαι απομονωμένος στον ίδιο σου τον εαυτό; Ποιος λέει πως έτσι πρέπει να κάνεις;
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πολλές φορές όσοι γνωρίζουν τη ζωή μου με ρωτάνε αν μπορούσα να πάω πίσω έχοντας τις γνώσεις και τις εμπειρίες που έχω σήμερα, αν τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά, αν θα άλλαζα κάτι.
    Αλλά όλα όσα σήμερα είμαι, δεν είναι αποτέλεσμα του συνόλου των εμπειριών και των μαθημάτων που πήρα μέσα απ΄ αυτές?
    Αν τα άλλαζα δεν θα άλλαζα και το αποτέλεσμα, δηλαδή εμένα όπως έχω διαμορφωθεί μέσα απ΄ αυτά?

    Δεν πιστεύω σε θύματα, εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την Babylon βέβαια χρειάζονται κότσια να σταθείς υπεύθυνα και να αναλάβεις την ευθύνη των επιλογών σου και να δεις πως κανένα "θύμα" αν αναφερόμαστε σε ενίληκα και υγειή ψυχικά/σωματικά άτομα, δεν είναι άμοιρο ευθυνών. Κι από τη στιγμή που φέρεις ευθύνη δεν μπορείς να είσαι θύμα.

    Με τους πρώην μου διατηρώ καλές σχέσεις, με κάποιους έχω γίνει πολύ καλή φίλη, με κάποιους απλά δεν μιλάμε συχνά, αλλά δεν υπάρχει μίσος ανάμεσα μας. Δοκιμάσαμε, δεν πέτυχε, πενθούμε, γλύφουμε πληγές και πάμε παρακάτω μόλις είμαστε έτοιμοι.

    Όπως τραγουδά και η Μαρινέλλα:
    Δόξα το Θεό, εγώ αγάπησα πολύ
    Κι έπεσα απ΄ αγάπη να πεθάνω
    Δόξα το Θεό εγώ προδώθηκα πολύ,
    μα οταν φανεί ξανά αγάπη δεν την χάνω..
     
  6. vautrin

    vautrin Contributor

    'Αρνηση

    Στο περιγιάλι το κρυφό
    κι άσπρο σαν περιστέρι
    διψάσαμε το μεσημέρι
    μα το νερό γλυφό.

    Πάνω στην άμμο τη ξανθή
    γράψαμε τ' όνομά της
    ωραία που φύσηξεν ο μπάτης
    και σβήστηκε η γραφή.

    Με τι καρδιά, με τι πνοή,
    τι πόθους και τι πάθος,
    πήραμε τη ζωή μας. Λάθος!
    Κι αλλάξαμε ζωή.

    Γ. Σεφέρης
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Λάθος Σχέσεις

    [ame]www.youtube.com/watch?v=cDEb4EYmaQY[/ame]
     
  8. XnX

    XnX Love Through Discipline

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    βιώνω καθημερινά το γεγονός ότι ο περίγυρός μου καταστρέφει τις σχέσεις του αφήνοντας τον εγωισμό να καταπνίξει οποιοδήποτε ερωτικό ή ηδονιστικό συναίσθημα αναδύεται. ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν ένα μεγάλο μέρος των ανθρώπων έχουν χάσει κάθε επαφή με τον έρωτα ή την ηδονή.
    απαισιόδοξο; ίσως...
     
  9. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Kαι'συ γιατί δεν κάνεις κάτι να το αλλάξεις αυτό; Εφ'όσον εντοπίζεις το λάθος,γιατί δεν ψάχνεις για την λύση του;
     
    Last edited by a moderator: 16 Απριλίου 2009
  10. XnX

    XnX Love Through Discipline

    Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

     
  11. xtrem3

    xtrem3 New Member

    Re: Απάντηση: Λάθος Σχέσεις

    Υπάρχουν τέτοιες σχέσεις?? Για εξασφάλιση sex??
     
  12. EkatiE

    EkatiE New Member

    Λάθος σχέση; θεωρώ ότι υπάρχει και ότι έχω κάνει μία!
    και η δική μου απάντηση σε αυτό είναι ότι ήμουν πολύ ερωτευμένη.
    Με ένα (1) στοιχείο του χαρακτήρα του που μου φαινόταν τόσο σωστό να επισκιάσει όλα τα υπόλοιπα... αλλά έκανα λάθος. Τελικά είχαν σημασία και τα υπόλοιπα.
    Το ότι έμαθα το μάθημά μου δεν αναιρεί το λάθος μου!

    Και όσο για τα θύματα... θεωρώ ότι υπάρχουν καταστάσεις που κάποιος μπορεί να γίνει θύμα και οι απόψεις ότι και το θύμα έχει ευθύνες δεν περιλαμβάνουν όλες τις περιπτώσεις!
    Με λίγα λόγια είναι να μη σου τύχει!... Όσο προσεκτικός και σωστός και να είσαι πάντα υπάρχει κάποιος που μπορεί να σε εξαπατήσει, ειδικά αν έχεις αισθήματα! Αν έχεις πολλές άμυνες είναι πιο δύσκολο όμως δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον επειδή είναι σε λογικά πλαίσια αφελής/ευκολόπιστος/εμπιστεύεται.
    Και γιατί μένει ένα θύμα; Από άγνοια και από εγωισμό! Δηλαδή όχι μόνο από φόβο χωρισμού. Δε θέλει να παραδεχτεί το λάθος του και προτιμά π.χ. να τρώει ξύλο και να το δικαιολογεί παρά να πει ότι απέτυχε να βρει σύντροφο.
    Αυτό συμβαίνει κυρίως στις γυναίκες που έχουν μάθει ότι είναι δική τους δουλειά να κρατάνε το γάμο και τη σχέση.
     
    Last edited: 21 Απριλίου 2009