Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λίγα λόγια για το Athens Pride!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Black, στις 1 Ιουνίου 2008.

  1. kali crow

    kali crow Guest

    ελα καλα....θα μας πειτε τωρα οτι ολα καλα ολα ανθηρα....
    εννοω με το θεμα της ομοφυλοφιλιας.
    δεν ειμαι υεπρ της προκλητικης στασης εν ωρα παρελασης...
    μα δε βλεπω καλυτερευση στο θεμα αποδοχη της διαφορετικοτητας του συνανθρωπου πουθενα.
    η προκαταληψη εξακολουθει να υπαρχει παντου.
    ειδικα εδω στην χωρα αυτη καθως και πολλες αλλες.
    απο που εχουμε δει ισα δικαιωματα σε γκει και στρειτ?
    γιατι εγω δε τα δα πουθενα.απαξ και βγει κατι στη φορα ολοι κατακρινονται.
    ειτε σε επαγγελματικο περιβαλλον ειτε φιλικο ειτε οικογενειακο.
    μηδενικη παιδεια και πληροφορηση πανω στη διαφορετικοτητα .αντιμετωπιση της σαν ασθενεια....
    καλα κανουν οι γεκι και οι λεσβιες και διαμαρτυρονται.τα βλεπω κιεγω στο περιβαλλον μου....
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Μιρελλα ....
    δεν μισω κανενα ομοφυλλοφιλο ή καλυτερα δεν μισω κανεναν επειδη ειναι ομοφυλλοφιλος
    αυτο το τονιζω για να μην χρειαστει να το επαναλαβω στο μελον ....

    οι αντιθετες αποψεις πανω σε καποια ζητηματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟΣ . ειναι κατανοητο αυτο , ή μας αρεσει να παιζουμε το κρυφτουλι με τις λεξεις ? ... .. παμε παρακατω ..

    το "χεστηκαμε πατοκορφα" ηταν μια λανθασμενη εκφραση , παραδεχομαι , απευθυνεται ομως στον συγκεκριμενο αριθμο ποστ που μειωνουν σημαντικα την δυνατοτητα του διαλογου στα νηματα ... το νοημα ηταν οτι ξοδευω τα ποστ για να απαντησω σε αυτονοητα πραγματα , που στο συγκεκριμενο ειχε να κανει με τις μονιμες ατακες περι λιθοβολισμων κτλ κτλ ...
    Ας τα παρουμε ενα ενα
    Ποτε σας δεν καθησατε να δειτε με τα ματια εκεινων που προσπαθειτε να αφυπνιστετε .
    Μιλατε για μισος , για φοβο , για υποτιμητικη συμπεριφορα , για αδικους νομους , για μη κατανοηση ... Τι δημιουργει τα συναισθηματα αυτα ?
    Οσο πολυ και να ψαξετε , θα καταληξετε στο ιδιο συμπερασμα .. ολα ειναι θεμα παιδειας . Ολα ξεκινανε απο το πως εχει μαθει να αναγνωριζει ο ανθρωπος την δικαιοσυνη και την ισοτητα .... Λαθος και οι εκκλησιαστικες υστεριες , λαθος και τα τραμπουκοδηλωσεις του Βαλιανατου στα καναλια : "εμεις το καναμε και σε οποιον αρεσει... " , λεει δεξια και αριστερα ... Αυριο ομως ανοητε θα κατεβεις στον δρομο και θα ζητησεις κατανοηση .... ειναι ή δεν ειναι ετσι ??? ...
    Εδω δεν μπορουμε να προσεγγισουμε μια κοινη θεση εσυ και εγω ... πιστευεις οτι εχεις ελπιδες με αλλους που ειναι υστερικοι και φανατικα αντιθετοι ???? χα .... Για σκεφτητε λιγακι ....
    Ας μιλησουμε στα ισια ....
    Ναι γελαω με την εικονα γελιων που εμφανιζοντε στην Τιβι , πολλοι απο αυτους ειναι ομοφυλλοφιλοι και ναι το αστειο προερχεται απο την ομοφυλλοφιλικη συμπεριφορα τους ... φτερααα και πουπουλααα ... ναι ειναι αστειο ... και πιστευω οτι και ενας σοβαρος γκει θα γελουσε με αυτο ...
    Ουδεποτε φοβηθηκα ομοφυλλοφιλο ... ισως παρεξηγηθηκε η ευγενεια μου και καποιες φορες καποιοι εγιναν στενος κορσες , δεν φοβηθηκα ποτε .. Λεσβιες ... ποτε δεν ενιωσα αυτο που μου ειπαν αλλοι ... οτι φοβουντε πως μειωνονται οι επιλογες τους .. ουτως η αλλως , σε καποιους θα αρεσουμε και σε καποιους οχι ... λες και ΟΛΕΣ τις γυναικες μπορουσαν να τις ριξουν και 5 που εγιναν λεσβιες την κοπανησαν μεσα απο τα χερια τους .... αυτα ειναι παπαριες ...
    Σχετικα με το παιδι μου που πολλοι λενε :"Αμα σου βγει γκει τι θα κανεις ? .." .... με απασχολει να μην μπλεξει με τα ναρκωτικα , να ζει με το δικαιο , να μην γινει επιπολαιο και απροσεκτο και κυριως να ζησει με γνωση . Ορκιζομαι στον Θεο πως θα χαρω να το δω χαρουμενο ΟΤΙ και να κανει .. ακομα και αν κανει κατι αντιθετα με τα θρησκευτικα μου "πιστευω" , ειναι κατι που αφορα εκεινο και τον Θεο , οχι εμενα και εκεινο .
    Αυτο που βλεπει ο κοσμος ειναι απειλη .... αν δεν τον κανετε να νιωσει πως δεν απειλειται ... δεν θα καταφερετε τιποτα ...
    που υπαρχει η απειλη αυτη :
    α) στην ευρεση ερωτικου συντροφου ... η μειωση των επιλογων ...
    β) το θεμα της αναπαραγωγης
    γ) η αισθητικη εικονα των ομο/λων ζευγαριων
    δ) πιθανα ομοφυλλοφιλικα ενστικτα που ενδεχομενος προσπαθει να καταστειλει και κανεις δεν εχει δικαιωμα να κρινει αν κανει λαθος
    ΟΛΑ αυτα ειναι αστεια και εχουν πολλες και καλες απαντησεις .. δεν χρειαζεται να τις πουμε τωρα ....αυτες ομως τις απαντησεις , οι αντιθετες φωνες δεν τις γνωριζουν...
     
  3. kali crow

    kali crow Guest

    ολα απο καπου ξεκινανε....
    πως θα προμηθευσουν την παιδεια σχετικα με την σεξουαλικη διαφορετικοτητα αν δεν καταλαβονυ οτι ΔΕΝ ειναι αρρωστεια ?
    πως θα προμηθευσουν ισα δικαιωματα σε καποια πραγματα εαν δεν διαμαρτυρηθουν αυτοι που αισθανονται την αδικια?
    ουτε εγω ειμαι υπερ της προκλητικης στασης οπως προειπα.αλλα ειμαι εντελως υπερ της διαμαρτυριας τους.
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Αρα......................συμφωνουμε.
    Αρα εισαι απλα ενα ζουμπουρλουδικο νινι με καποια αντιθετη αποψη.
    Να τονισω κατι.
    Δεν ειμαι εναντιον σου Isnogood.
    Εισαι απο τα ατομα που εκτιμω βαθυτατα εδω μεσα.
    Ναι και εγω ειμαι ΚΑΤΑ της προκλητικοτητας των "φτεραααα και πουπουλα" που λες.
    Το να εισαι gay ανδρας με πληρη αρσενικη εμφανιση και να κουνιεσαι η να ξεφωνιζεις σαν την τρελλη που την εβαλαν να κατσει στο χοντρο αγγουρι ειναι σαφως κατακριτεο διοτι το βλεπει ο κοσμος και σου λεει "Να, αυτοι ειναι και θελουν και δικαιωματα".
    Με λιγα λογια οι ξεφωνημενες εκθετουν στα ματια του κοσμου και τους gay αλλα και τις τρανς, τις οποιες να σου σημειωσω και να τονισω πως τις μισουν, οσο και απιστευτο να φαινεται αυτο. Εχε δε υπ' οψιν σου οτι με τους συγκεκριμενους ξεφωνημενους οι τρανς βρισκομαστε σε διαρκη πολεμο. Οι συγκεκριμενοι δε, οπως μισουν εμας μισουν και τις γυναικες.  
     
  5. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Για να ελαφρυνουμε λιγο την κατασταση, και να μπουμε λιγο στο κλιμα των ημερων.

    [URL="[/URL]
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. Photographer

    Photographer Regular Member

    Απάντηση: Λίγα λόγια για το Athens Pride!

    Συζητώντας σχετικά κάποτε με μια φίλη μεγάλη σε ηλικία μου είχε πεί κάτι που με σόκαρε.

    "Όταν ήμουν μικρό κοριτσάκι κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 60, εδώ δεν υπήρχαν πολυκατοικίες και ήταν όλο γειτονιές.
    Κάπου εδώ παραπάνω λοιπόν ζούσε μια τραβεστί που ντυνόταν γυναικεία, βαφόταν, και έβγαινε περπατώντας να ψωνίσει.
    Πολλές φορές λοιπόν διάφοροι απο τη γειτονιά την παίρναν με τις πέτρες μέχρι που μάτωνε.
    Αυτή όμως την επόμενη μέρα συνέχιζε κανονικά να ντύνεται γυναικεία.
    Ποτέ στη ζωή μου δεν κατάλαβα γιατί τόσο μίσος."

    Όλα αυτά στη δεκαετία του 60 φυσικά. Σήμερα πόσα πράγματα έχουν αλλάξει και όμως...
    _______________________________________________________________________________________

    Πόσο "straight" νομίζεις οτι είσαι εσυ που συμμετέχεις σε ένα φόρουμ ακραίας μορφής ερωτισμού;

    Respect the difference
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2008
  7. female

    female Contributor





    Είμαι στρέιτ. Τι με ενοχλεί ένα ζευγάρι αντρών που φιλιούνται στο στόμα ή κρατιώνται χέρι χέρι; Ή ένα ζευγάρι λεσβιών; (Αμάν, τώρα πια ούτε ετερόφυλα ζευγάρια δεν εκδηλώνουν τρυφερότητα δημόσια... Είναι τόσο OUT, ε; ) Γιατί να με πειράξει το οτι κάποιοι κουνιούνται και λυγιούνται; Γιατί να με πειράξει αν ντύνονται γυναικεία, αν γίνονται καρναβάλι κάθε μέρα; Γιατί να πειράζει πως ντύνεται ο διπλανός μου; Γιατί ένας κύριος δήθεν με κουστούμι και γραβάτα που παίζει στάνταρ "πουστιές" για το συμφέρον του και χειροτερεύει το κοινό καλό (πχ. πετάει χημικά σε ποτάμια, πχ. μπαζώνει ρέματα πχ. ιδιωτικοποιεί παραλίες, πχ. εμπορεύεται παιδιά από τις Ανατολικές χώρες, κλέβει λεφτά από την παιδεία ή την υγεία, κλπ.κλπ.) αλλά είναι αξιοπρεπέστατος εμφανισιακά, είναι καλύτερος από μια ξεφωνημένη αδερφάρα που κάνει τρέλες στο δρόμο ή αλλού;




    Γιατί τα κριτήρια παραμένουν μια ζωή κριτήρια εμφάνισης και σοβαροφάνειας; Τι κι αν μια τρελή αδερφάρα ντύνεται με φτερά και πούπουλα; Τι κι αν δεν θα διάλεγα ποτέ εγώ αυτόν τον τρόπο ντυσίματος ή συμπεριφοράς; Γιατί είναι χειρότερη και αισθητικά ; Γιατί να με ενοχλήσει καθ' οιονδήποτε τρόπο; Γιατί να θεωρήσω γελοίο έναν μη σοβαροφανή άνθρωπο; Ή, και να είναι "γελοίος" ο τρόπος που ντύνεται και μιλάει και περπατάει, γιατί να με ενοχλεί; Επειδή δεν φοράει μια από τις 8 - 10 κοινωνικά εγκεκριμένες "στολές" που μας επιτρέπονται; Τα αισθητικά μας κριτήρια δεν απέχουν πολύ από έναν κάπως πιο πλουραλιστικό dress code της Μαοϊκής Κίνας. Στερεότυπα.... Φυλακές ...



     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Λίγα λόγια για το Athens Pride!

    Σήμερα σαφώς τα πράγματα έχουν αλλάξει ...
    Αυτοί που λιθοβολούν, είναι αυτοί που συνήθως φορούν στργκάκια και πλερέζες...

     

    Πρέπει να καταλάβουμε ότι χρειαζόμαστε μία νέα εικόνα για τους "εγκληματίες".

    Είμαστε σαν άνθρωποι τόσο αδύνατοι!
    Ένας λόγος είναι επειδή πραγματικά σκεφτόμαστε ότι έχουμε μια σωστή ανάλυση για όλα, ακόμα και για το πώς είναι τα πράγματα, κρίνοντας με "ελαφρά τη καρδία"
    Αλλά ακόμα πιο αλαζονικό είναι ότι είμαστε πεπεισμένοι ότι ξέρουμε τα πάντα και κωφεύουμε, κλείνουμε και τα μάτια.
    Ούτε το γεγονός ότι υπάρχει πολλή απόκλιση ανάμεσα Μ/μας, δεν Μ/μας κάνει να είμαστε πολύ περισσότερο μέτριοι στις αξιώσεις Μ/μας.

    Αυτό δεν Σ/σας προβληματίζει?

    Εμένα πολύ!


    MAYDAY!!!
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2008
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    οι μονοι που ασχολουντε Σμαρτ ειναι η γεννια του Παπαθεμελη ...
    τους νεους τους αφηνουν αδιαφορους ολα αυτα ... αφηστε τον χρονο να δουλεψει