Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λογοκρισία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 29 Ιανουαρίου 2009.

?

Λογοκρισία πέρα του δέοντος;

  1. Ναι

    69,6%
  2. Όχι

    30,4%
Multiple votes are allowed.
  1. Η μονη συγχυση που βλεπω ειναι η συγχυση μεταξυ ιδιοκτητριας σπιτιου και μοντερειτορ φορουμ.
    Εχεις σκεφτει ποτε οτι μπορει και εσυ να κανεις αυτο που πολλες φορες με εχεις κατηγορησει οτι κανω?
    Δηλαδη θελω να πω οτι ο τροπος που ασκεις τα καθηκοντα σου ως μοντερειτορ ειναι μια χαρα για
    να τραβηξεις την προσοχη. Ολοι ασχολουνται με εσενα τις ιδεες σου και τον τροπο που τις
    μεταφερεις προς τα μελη ως διαχειριστρια. Αυτο ισχυει και για αλλους. Οχι τοσο εντονα αλλα στα
    χναρια σου βαδιζουν.
     
  2. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Ακαδημαϊκά μιλώντας ... η λογοκρισία δεν είναι θέμα πολιτικής μόνο αλλά στάσης ζωής - δηλαδή: αν δεν μου αρέσουν αυτά που ακούγονται δεν τα εξαφανίζω .. για πολλούς και διάφορυς λόγους, μεταξύ αυτών και γιατί αν το κάνω κανένας δεν μου εγγυάται ότι δεν θα έρθει κάποτε και η σειρά μου ... ως και η γνωστή καλλικατζαρόγατα επισήμανε η αποχή από την λογοκρισία είναι θέμα σεβασμού προς τον άλλο και αν φωνάζω φωνάζω γιατί δεν τον βλέπω να υπάρχει πουθενά.
    Αν σου έφερα το παράδειγμα της χούντας είναι για να δεις στην ακραία του επιβολή τι σημαίνει και για να αντιληφθείς ότι εσύ - προσωπικά εσύ - έχοντας χάσει εκείνη την περίοδο είσαι πιο ευάλωτη στα εύκολα - δηλαδή στην ανασκολόπιση του σεβασμού της γνώμης του άλλου. Σε άλλες ηλικίες δεν είμαστε τόσο εύκολοι, γιατί έχοντας περάσει δια πυρός και σιδήρου, σκεφτόμαστε και λίγο παραπέρα την όποια ανοησία πάμε να πούμε.

    Έτσι το πρόβλημα δεν είναι κομματικό - αλλά πολιτικό .. έχει να κάνει δηλαδή με την διαχείριση της ελευθερίας ενός εκάστου από εμάς - όλων περιλαμβανομένων - και ως εκ τούτου δεν υπόκειται σε προσωπικές επιλογές των mod του Kοnstantinos ή οποιουδήποτε άλλου από εδώ μέσα .. πρόκειται για αρχές που είναι πέρα και πάνω από τον καθένα μας.

    Θα περίμενα να αντιληφθείς ότι η κυνική θεώρηση των πραγμάτων σταματά - ή θα έπρεπε να σταματά - στην προσωπική σου ζωή και να μην επεκτείνεται πέρα από αυτή. Όπως σε αποδέχομαι όπως είσαι και δεν θέλω να σε κάνω παρέα ομοίως να με αποδεχτείς και μην μου μιλήσεις ποτέ! μα ποτέ σου λέω!

    Αν νομίζεις ότι μπορείς να μεταφέρεις τα του οίκου σου σε δημόσιο βήμα νομίζω ότι απατάσαι. Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχεις από την ζωή, η elfcat έθεσε το θέμα και η μικρή ηλικία σου το επιβεβαιώνει - δεν ξέρω πως και τι κουβαλάς, αλλά ειναι πολύ virtual η άποψη ότι μπορείς να κάνεις ότι θες μέσα στην κοινωνία .. Βέβαια δεν είνια παντού τα ίδια - υπάρχουν μέρη και πριοχές στην Ελλάδα που ο σκοταδισμός ζει ακόμη - δολοφονίες γίνονται, βιβλία καίγονται και ποτέ κανείς δεν ξέρει τι του φυλάει ο χρόνος, αλλά ως τώρα έχουμε - εμείς οι υπόλοιποι πορευτεί με την λογική της αποδοχής των άλλων.

    Το μόνο παράδειγμα που βρίσκω να μοιάζει με το τρόπο που διαχειρίζεσαι τα του οίκου σου είναι αυτό του Διαμαντίδη, του γνωστού γιατρού, που τους είχε μαντρώσει όλους και έλεγχε την ελεγχόμενη πληροφόρηση, αντί να τους αφήσει να διαμορφώσουν γνώμη και να κρίνουν μόνοι τους. Είμαστε από διαφορετικές σχολές - και χαίρομαι για αυτό.
    Αυτό που μιλάμε βέβαια τόσο καιρό δεν είναι το αν κάποιος αντικειμενικά μπορεί να με εμποδίσει να εκφράσω τις απόψεις μου αλλά να δικαιούται να το κάνει .. και στο ναι το δικό σας αντιτείνεται το ΟΧΙ κάποιων, που θεωρούν ότι όλα πρέπει να λέγονται και όλα να ακούγονται και ο καθένας να διαμορφώνει άποψη.

    Αντιλαμβάνομαι την θέση σου .. πολιτικά η θέση εκφράστηκε το 1920 όταν στην πρώτη προσπάθεις να καταληφθεί η έξουσία στην Γερμανία, ο Hess - θεωρητικός ακόμη τότε - είπε το λογικό .. ο έχων την δύναμη να καταλάβει την εξουσία πρέπει και να την καταλάβει. Τότε έχασαν. Όταν κέρδισαν είχαμε άλλα ντράβαλα, οπότε να μην εξηγήσω που οδήγησε η θεωρία.

    Αδυνατώ να πιστέψω ότι το θέμα το διαπραγματεύεσαι ακαδημαϊκά - η φλόγα των γραπτών σου παραπέμπει αλλού και σε άλλες εποχές .. και είναι καλό αυτό. Ξεδίπλωσες και άνοιξες την σκέψη σου σε εμάς και είμαστε έτοιμοι να ρωτήσουμε τον Konstantinos .. πιστεύει και αυτός τα ίδια άραγε?
    Ή οι mod στην προσπάθεια τους να λειτουργήσει ο χώρος έχουν υπερβεί τις εντολές του; Τι γίνεται επ' αυτού;

    Πρόκειται για ένα forum ιδιαιτεροτήτων - τέτοιων που επί ναζισμού θα μας είχαν όλους φάει πριν ξεκινήσει ο πόλεμος - με ελευθερία έκφρασης ή ο τρόπος σκέψης που περιγράφηκε από την κυρία Συραχ απηχεί τα πιστεύω και τον τρόπο που επιθυμεί (o Konstantinos) να διαπραγματευόμαστε τα post μας εδω?

    και σε αυτό πρέπει να δοθεί μια ΣΑΦΗΣ απάντηση.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Λογοκρισία;

    Διαφωνώ..
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Διευκρινίζεται προς αποφυγή παρερμηνειών ότι στο παρόν νήμα, όπως και οπουδήποτε αλλού τα σχόλιά μου δεν προλογίζονται ως "Moderator's notification" συμμετέχω ως χρήστρια και οι απόψεις που διατυπώνω εκφράζουν εμένα προσωπικώς. Ευχαριστώ.  
     
  5. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Ηλία μου ... σχετικά με όσα γράφεις και αναφέρεις .. και επειδή με ρωτάς αν ακούω, σε πληροφορώ ότι εγώ τα ακούω και αντιδρώ - αναρωτιέμαι όμως αν αφουγκράζεσαι και εσύ πως ακούγονται αυτά που λες από την δική μου απόσταση.

    Λες Όσο η κουλτούρα εδώ μέσα δεν αλλάζει, δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα. και ερωτώ - με την λογοκρισία θα αλλάξει η κουλτούρα? είχαμε μια Γερμανία και ένα ολοκαύτωμα που δεν μπόρεσαν να την αλλάξουν , είχαμε μια κραταιά Σοβιετική Ένωση με τους μηχανισμούς καταπίεσης σε εγρήγορση και πλήρη λειτουργία και δεν την άλλαξαν,. η λογοκρισία των mod θα την αλλάξει; και άντε και την αλλάζει .. με ποιο τρόπο θα την αλλάξει? Είμαστε πια μεγάλοι άνθρωποι και τα σκασακια των διαφόρων νεαρών - δεν εννοώ την κυρία Συράχ φυσικά - δεν μπορούν να μας αλλάξουν.

    λες Η ίδια η Αγορά πατρονάρει την διαχείριση προς την κατεύθυνση της Λογοκρισίας. δηλαδή είναι θέμα ιδιοκτήτη; γιατί σε τέτοιο σπίτι δεν θέλω να μπώ και να μείνω .. μου αρέσει να είμαι με άτομα που με σέβονται όπως τα σέβομαι και να περνάω καλά. Αν μου λές ότι οι απόψεις περί αναγκαιότητας της λογοκρισίας είναι απόψεις του Konstantinos, παρακαλώ να μου κοινοποιήσετε την διευθυνσή του να του κοινοποιήσω το ξώδικο όσον αφορά τα προσωπικά μου δεδομένα - IP number, καταγραφές κλπ - και να του δίνω

    λες Μήπως λογοκρισία δεν είναι και όταν μία ομάδα μελών επιβάλει την ορθότητα σε άλλους και τους αναγκάζει σε υπαναχώρηση; είδα να φεύγει ο Dolmance είδα να λογοκρίνονται κείμενα μου - είδα να απαντάω σε σχόλιο του Dyrcet νομίζω και να παίρνω infraction χωρίς λόγο ,.. είδα να γίνονται προκλητικές δηλώσεις που αφορούν ένα φόνο από την αστυνομία .. είδα τον ατελέστατο να ειρωνεύεται και να λοιδωρεί, είδα να τσακώνονται μαστεράδες σαν τα κοκόρια και χωρίς ουθσιαστική αιτία και σαν κερασάκι την λογοκρισία .. η ερώτηση Ηλία μου είναι .. για ποιές παρέες και κλίκες μιλάς; γιατί εγώ κλίκα δεν διαθέτω .. έχω την κοινή λογική και το σθένος να την πω΄. Αν νομίζει κανείς ότι υπάρχουν κλίκες που τους μάχονται ... τουλάχιστον κατά το μέτρο που με αφορά να το ξανακοιτάξει το θέμα.

    λές Η όποια ισχυρή γνώμη τείνει με την βαρύτητα της να θέσει τα status των αποδεκτών απόψεων και το βρίσκω πέρα ως πέρα φασιστικό. Φασιστικό είναι όταν μετέρχεται ατίμων μέσων Ηλία . Μια άποψη που εκφράζεται συζητιέται και ο καθένας διαμορφώνει γνώμη ελεύθερα - δηλαδή διαβάζοντας όλα τα κείμενα και όχι τα μισά μετά από editing τότε μόνο μπορεί να θεωρηθεί ότι αλλάζει την κουλτούρα των συμμετεχόντων. Αλλιώς να πάμε να κάνουμε παρέα με το παπαδαριό της θεσσνίκης που καίει βιβλία δημόσια .. αυτοί τον Ανδρουλάκη και εμείς όλο και κάποιον θα βρούμε από το forum που δεν απηχούν οι απόψεις του ότι μας αρέσει.

    λες Η ίδια η Αγορά μπορεί να θέσει και να θωρακίσει τους κανόνες της ελευθερίας της, ακόμα και αν είναι φιλοξενούμενη, Τρόπος υπάρχει. Και δεν είναι απλά η δήθεν αποχή, αποχή που στην ουσία δηλώνει την αδυναμία της στο να εκφράσει μία άποψη σεβαστή από το σύνολο. τρόπος υπάρχει - από διάθεση πως πάμε; γιατί να μου πετάνε στην μούρη ότι είμαι φιλοξενούμενος και για αυτό πρέπει να κάνω τουμπεκί στις ορέξεις / αποφάσεις / διαταγές του κραταιού ιδιοκτήτη κι των εκπροσώπων του επί του forum είναι τουλάχιστον προσβλητικό .. και από την στιγμή που συμμετέχουμε στην ευμάρεια του forum στω και παθητικά - τα click μας λέω και την συνάρττωμενη αξία των διαφημίσεων - θα περίμενα ότι αυτοί οι ξένοι δεν θα αντιμετωπίζονταν τόσο ως ξένοι.

    λές Αν δεν θέλουν ή αδυνατούν τότε μάλλον ήρθε η ώρα να περάσω στην άλλη μεριά, για να προσπαθήσω να δείξω, το πως γίνεται.
    Αυτό είναι προσωπική σου πορεία και μην γνωρίζοντας σε δεν μπορώ να έχω άποψη. Νομίζω όμως ότι σε κάθε περίπτωση η λογική και η ευχαρίστηση προτιμώνται από την αποστέωση και την καμαρίλα.

    Τ' άκουσες Ηλία;;;;;;;;;

    Διατελώ Υμέτερος
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Λογοκρισία;

    Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω που απάντησες στο ερώτημά μου.  
    Είναι, πιστεύω, πολύ σημαντικός ο διαχωρισμός του "λέω κάτι" και "δημοσιεύω κάτι", ειδικά όταν η δημοσίευση αυτή γίνεται σε χώρο, για τον οποίο νομικά υπεύθυνος δεν είμαι εγώ.

    Πέρα απ' αυτό και σχετικά με την απάντησή σου, επειδή μάλλον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τις έννοιες (όχι μόνο εγώ κι εσύ, αλλά ίσως κι άλλοι) τί θα όριζες εσύ ως λογοκρισία; Το να μην μου επιτρέπεται να δημοσιεύω ό,τι μου κατέβει προς όποια κατεύθυνση ή το να μην μου επιτρέπεται να δημοσιεύω τις απόψεις μου σχετικά με τα θέματα των συζητήσεων που έχουν τεθεί; Ή κάτι διαφορετικό απ' αυτά; (μιλώντας πάντα για το φόρουμ)

    Τέλος, θα ήταν χρήσιμο (για να κατανοήσω τα όρια του σκεπτικού σου) αν παρέθετες μια ολοκληρωμένη λίστα (είτε εδώ είτε προσωπικά σε εμένα με PM) των περιπτώσεων όπου, κατά τη γνώμη σου, η "λογοκρισία" επιβάλλεται να ασκείται.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η αντισφαίριση δεν είναι κακό παιχνίδι, αλλά δεν προσφέρει λύσεις. Η κατάθεση ρεαλιστικών προτάσεων και η αναζήτηση μίας κοινά αποδεκτής φόρμουλας, για μένα είναι προτιμότερη.
     
  8. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Πέραν της πάγιας και πολλάκις εκπεφρασμένης περί λογοκρισίας θέσης μου (καταδικαστικής, για τους νέους), θα παρατηρήσω ότι οι αναφορές/αναγωγές στη γελοία χούντα των αμόρφωτων και ημικρετίνων καραβανάδων είναι εξαιρετικά ατυχείς. Διότι η χυδαία πλέμπα των Ηνωμένων Μεταοθωμανικών Δεσποτάτων (ΤΜ), άλλως πως Hellas, επέδειξε από εξαιρετική ανοχή ως αγάπη για το φαιδρό καθεστώς. Να θυμήσω δε, ότι δεν έριξαν τη χούντα οι εξαιρέσεις οπερετικής αντίστασης (με στρακαστρούκες, ρεμπέτικες βραδιές από τα παρίσια και δηλώσεις στην ελλ. ντόιτσε βέλλε), αλλά μια απλή δήλωση του Μεγάλου Χένρυ όταν η αρσακειάς απεδείχθη φύρα. Δεδομένου πως η πλειοψηφία- που συνιστά έρεισμα της δημοκρατίας   οχλοκρατίας)- των ΗΜΔ υπηκόων, ουδόλως καταπιεσμένη ένιωθε, το επιχείρημα της επίκλησης τείνει να λειτουργήσει εις βάρος της άποψης που θα έπρεπε να ενισχύσει και με την οποία κατά βάση συμφωνώ.

    Τέλος, εκφράζω την ικανοποίησή μου για την τοποθέτηση νεαρών και φερέλπιδων ατόμων που- προφανώς (και συνοπτικά)- ενστερνίζονται το αξίωμα might is right, αποδεικνύοντας και εξαιρετικές μαθησιακές επιδόσεις (κίσσεζ dazu!).
     
  9. Συραχ άσε τα μοντερεισον νοτιφικεισον τις απόψεις και τις ξεαπόψεις και κάλεσε με
    στο σπίτι σου να κοπανήσουμε κανα Γιάννη που προπαταει η καμιά πέρδικα
    και άμα φτιάξουμε κεφάλι μπορεί να ακούσουμε Μπουγα και Φλωρινιώτη.
    Τηλεόραση δεν θα δούμε και για κόμματα δεν θα πούμε
    Είμαστε καψουρηδες , για την καψούρα μας θα πούμε
    Περιμενω την προσκληση. Σοουυρρρρρ!!!!

    Άντε συμφωνήσαμε. Κι εμένα δεν μ αρέσει η μεταπολιτευτική ρητορεία
    Αλλα ωραια τα παρισια... δεν μπορεις να πεις. Ειδικα αν εισαι και Παριζιανος και παρτιζανος
    Καλη ανταμωση στα γουναραδικα.
     
  10. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Για αυτό και την αφήνω με την παρατήρηση - και παράπονο βεβαίως - ότι δεν ακούς Ηλία .. δεν ακούς

    Τούτο μόνο
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η αλήθεια είναι ότι γερνάω  
    ...και γι' αυτό ίσως ζητάω βοήθεια.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    θυμιζω τι ειχα απαντησει τοτε;

    Ειμαι εναντιον καθε μορφης λογοκρισιας,πλην της αυτολογοκρισιας,οπως πολυ σωστα αναφερει η Τεντερ.
    Περαν της αντιδημοκρατικοτητας που εμπεριεχει η εννοια της λογοκρισιας,εμποδιζει την διαμορφωση μιας πληρους και ολοκληρωμενης αποψης για τον καθε ενα γραφοντα.
    Αναφερομενος στο φορουμ,μονη περιπτωση που θα δικαιολογουσε κατ'εμε ασκηση λογοκρισιας θα ηταν η δημιουργια νομικων προβληματων η/και ποινικων ευθυνων σε τριτους και εν προκειμενω στους υπευθυνους κατα τον νομο αυτου του δικτυοτοπου εξ αιτιας των γραφομενων ενος μελους.

    Αυτο συνεχιζω να πιστευω και τωρα,δεν περασε δα τοσος πολυς καιρος.

    Αυτοχρημα δε αυτολογοκρινομαι στο παρον νημα, ειδαλλως θα επρεπε να απαντησω στον φιλτατο Μαυροβασιλη ,πλην ομως δεν θα ηθελα να προκαλεσω το κλειδωμα ενος ακομα νηματος και δη αυτου που αναφερεται στη λογοκρισια...
    Ειναι και Παρασκευη βραδυ,δε γαμιεται...

    καλο Σαββατοκυριακο