Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μάταιος κόπος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 31 Ιανουαρίου 2011.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Μάταιος κόπος

    θελω να πιστευω οτι προκειται για ατυχη συγκυρια ...
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Παρακαλώ να σταματήσουν οι προσωπικοί διαπληκτισμοί.
     
  3. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: Μάταιος κόπος

    τελικά απάντησε κάποιος στο νήμα
    εκτός απο στη ροζα?
     
  4. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Μάταιος κόπος

    εγω και η Thaleia.
    Εν μερη η atasai . μπορει να μυ ξεφευγει καποιος
     
  5. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Ασχολήθηκα με το bdsm "πρακτικά" πρόσφατα,μόλις λίγους μήνες.
    Απολαμβάνω κάθε τι καινούργιο που δοκιμάζω.
    Και η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει τόσα όσα δεν κατάφερα τα υπόλοιπα 21 χρόνια της σεξουαλικής μου ζωής.
    Αυτό που προσέφερε αυτός ο χώρος πέρα από την απενεχοποίηση των επιθυμιών μου και την ψυχική ισορροπία, είναι και αυτό που απολαμβάνω πιό πολυ.
    Την διεύρυνση των ορίων μου,την έλλειψη εγωισμού που επήλθε,την ενασχόλησή μου περισσότερο με μένα για να προσφέρω περισσότερα σε Αυτόν και την ολοκλήρωση της τάσης μου να ασχολούμαι με την σύνδεση μυαλού-ψυχής-κορμιού μέσα από τον διάλογο και το διάβασμα.
    Δεν επικροτώ το public play ούτε και το να διαλαλώ τι κάνω και τι δεν κάνω.
    Αλλά προσπαθώ να μάθω,να κάνω και να δίνω.
    Η άποψή μου γι αυτούς που δεν ασχολούνται πραγματικά με το bdsm, είναι απλά δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι.Γιατί κανείς δεν γνωρίζει τι κάνεις ο καθένας μας όταν κλείσει η πόρτα του.
    Το bdsm σαν πράξεις,από τη μικρή μου εμπειρία,είναι γιά μένα προσωπική υπόθεση και όχι θέμα προς δημόσια συζήτηση για να αποδείξει ο ένας στον άλλον το επίπεδο αυθεντίας.
    Εξάλλου από πίτα που δεν τρως τι σε μέλει κι αν καεί!
    Είμαι τυχερή γιατί στα πρώτα μου βήματα βρέθηκα με έναν πολύ καλο Αφέντη-σύντροφο και πολύ καλούς φίλους που με βοήθησαν με τις απορίες μου και με υπομονή μου έδωσαν τις απαντήσεις,χωρίς να εκθέσουν πρόσωπα και καταστάσεις.
    Γι αυτό θα πρότεινα,ο καθένας μας να ζει αυτό που επιθυμεί σε αυτό το χώρο,χωρίς να ενοχλεί κακόβουλα τον διπλανό του και να διατηρεί καλές σχέσεις με τους υπόλοιπους,όσον το δυνατόν γίνεται τουλάχιστον,γιατί η ζωή κύκλους κάνει και κανείς δεν ξέρει που θα βρεθεί αύριο και από ποιον θα χρειαστεί βοήθεια.
    Καλό μεσημέρι.
     
    Last edited: 3 Φεβρουαρίου 2011
  6. Flowform

    Flowform Regular Member

    Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Δεν εχω κατι να πω στο θεμα για τον εαυτο μου, παρα οτι προσπαθω να ζω τα ονειρα μου οσο μπορω πιο εντονα και τακτικα! Σα να μην εχω πια ολη μου τη ζωη μπροστα για να τα αναβαλλω. (Ισως φταιει που μεγαλωσα   )

    Φυσικα και ο καθενας ζει τη ζωη του, με το δικο του τροπο. Ζει κ το bdsm του, ειτε στα ονειρα του, ειτε μιλωντας ατελειωτα γι αυτο, ειτε τολμωντας να το βιωσει.
    Κανενας μας δεν εχει λογο στη ζωη του αλλου.

    Δεν εκφραζω λοιπον κριτικη για οσους δεν κανουν το βημα να ζησουν το ονειρο τους. Αυτο που αισθανομαι για καποιους απ αυτους -και για μενα που εξ αιτιας της συστολης τους δεν εχω την ευκαιρια να σχετιστω περισσοτερο μαζι τους- ειναι απλα, 'κριμα...'.

    Ο λογος που με αγγιξε το θεμα και εγραψα, ειναι οτι εχω φαει προβολες με δημοσια απαξιωση απο ανθρωπους που ασχολουνται μονο μ αυτο. Με το να κρινουν δηλαδη τους αλλους, για τη ζωη που δε ζουν οι ιδιοι.
    Εχω λοιπον μια αντι-κριτικη προταση, προς οσους 'ζουν εδω' και κριτικαρουν 'επαγγελματικα': Get your own bdsm life!
     
  7. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Όταν κατάλαβα από πολύ μικρός ότι το bdsm μου έδινε τις πιο ανεπανάληπτες στιγμές ηδονής στον σεξουαλικό τομέα, απ΄ ότι μου έδινε το βανίλα σεξ ένιωσα άσχημα γιατί νόμιζα ότι είμαι ανώμαλος επειδή διαφέρω από τους άλλους, τους "φυσιολογικούς".

    Απόφευγα και έκρυβα σαν επτασφράγιστο μυστικό αυτήν μου την "ανωμαλία", ένιωθα μόνος, πολύ μόνος και ενώ μου άρεσε να κυριαρχώ και να βγάζω σαδισμό όταν έκανα σεξ με διάφορες γυναίκες, ντρεπόμουν να τους πω τι μου έδινε ηδονή και συμβιβαζόμουν με το βανίλα σεξ για να μην με πουν ανώμαλο, διαφορετικό.
    Ώσπου κάπου στα 19 ήρθε στην ζωή μου η μαρία και εκεί που κάναμε σεξ μου ζήτησε να την πονέσω, να τις τραβήξω τα μαλιά, να την χαστουκίσω. Αυτό ήταν, κατάλαβα ότι δεν ήμουν ο μόνος "ανώμαλος" σ΄αυτόν τον πλανήτη..., υπήρχε τουλάχιστον άλλoς ένας... "ανώμαλος" άνθρωπος, η μαρία...

    Μετά από αυτό και αφού πια δεν νρεπόμουν να πω τα ερωτικά μου θέλω στις διάφορες παρτενέρ μου, βρέθηκαν και άλλες "ανώμαλες" στην ζωή μου, η κατερίνα, η έλενα, η, η, η,...
    Δεν πίστευα στα μάτια μου, τελικά υπήρχαν και άλλοι/ες σαν εμένα..., πήγα και έξω, Ολλανδία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Αγγλία κ.λ.π. και ώ του θαύματος, είχε και εκεί "ανώμαλους", πολλούς ανώμαλους..., Masters, Mistress, σκλάβες/ους, διάφορους φετιχιστές/ριες κ.λ.π. Τώρα πια δεν ντρεπόμουν, ήμουν σίγουρος ότι δεν ήμουν ανώμαλος...απλά διέφερε από τους βανίλα, ο ερωτικός τρόπος που εγώ και πολλοί/ες άλλοι/ες σαν εμένα έκανα σεξ, απλά εγώ ήθελα να βάζω αλατοπίπερο... στο ερωτικό μου γεύμα, ενώ οι βανίλα το έτρωγαν χωρίς καρικεύματα...

    Από τότε ζω και απολαμβάνω και στην πράξη τα ερωτικά μου θέλω ακόμη και δημόσια όταν και όποτε θέλω εγώ χωρίς να νιώθω πια ανώμαλος.
    Είμαι ενεργό μέλος εδώ και πέντε χρόνια αυτού του site, προσπαθώντας μαζί με άλλους ομοϊδεάτες μου αυτού του φόρουμ, να πάμε ένα βήμα πιο πάνω τον χώρο μας. Στην προσπάθεια αυτή, φυσικό είναι να υπάρχουν προβλήματα, βλέπεις δεν είναι εύκολο το σπάσιμο των ταμπού στην χώρα μας.

    Επίσης, φυσικό είναι ακόμα και μέσα σ΄ αυτόν τον χώρο να χωριζόμαστε σε ομάδες, που η μία ομάδα την λέει στην άλλη ασχέτως αν αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν. Πιστεύω όμως, οι προσπάθειες προς το καλό του χώρου δεν θα είναι μάταιος κόπος, και επιτέλους και στην χώρα μας θα απολαμβάνουμε κάποτε τα ερωτικά μας "θέλω", όπως τα απολαμβάνουν σε άλλες πολιτισμένες χώρες χωρίς φόβο και νομικά πλαίσια.

    Αυτά προς το παρόν.
     
    Last edited: 4 Φεβρουαρίου 2011
  8. Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Καλημέρα σε όλους,
    παρακολουθώ το νήμα σχεδόν από την αρχή του και ειλικρινά δεν είχα σκοπό να αναμειχθώ.
    Ομως αναγκάζομαι να το κάνω για το "καλό" του χώρου όπως άλλωστε διατείνεται και ο νηματοθέτης.
    Για άλλη μια φορά δυστυχώς διαβάζω για την ελευθεριότητα των ιδεών και των πράξεων των ατόμων του χώρου μας σε χώρες του εξωτερικού. Πως τα πάντα είναι ελεύθερα, άνομα και ατιμώρητα.

    "... όπως τα απολαμβάνουν σε άλλες πολιτισμένες χώρες χωρίς φόβο και νομικά πλαίσια."

    Οντας Ελλην του εξωτερικού, πρόσφατα επαναπατρησμένος και έχοντας ζήσει σε περισσότερες από 4 χώρες εκτός της Ελλάδος,για περισσότερα από τα 3/4 της ζωής μου (και νομίζω πως δεν είμαι ο μόνος σε αυτό το forum), θα έλεγα πως είναι μια από της μεγαλύτερες ανακρίβειες που θα μπορούσαν να υποθούν και μάλιστα ζημιογώνα για του νέους που έχουν την ανάγκη να ασχοληθούν.

    Σαφέστατα και υπάρχουν νομικά πλαίσια, σαφέστατα και υπάρχουν κυρώσεις (ακόμη και στην περιβόητη Ολλανδία και μάλιστα πολύ αυστηρά), με την διαφορά πως είναι αναγνωρισμένα τα ατομικά σεξουαλικά δικαιώματα των υπηκόων της κάθε χώρας. Τα πλαίσια είναι καθορισμένα και νομοθετημένα δίνοντας την ευκαιρία ελεύθερης έκφρασης αλλά σε προκαθορισμένα πλαίσια. Και η μη τήρηση των κανονών και των ορίων (τα οποία ποικίλουν από χώρα σε χώρα) επιφέρει και τις ανάλογες ποινές.

    Γνωρίζω πως η παρούσα επισήμανση δεν έχει κάποια άμεση σχέση με το νήμα και ζητώ την κατανόηση όσων συμμετέχουν σε αυτό, αλλά η παραπληροφόρηση είναι χειρότερη από την αμάθεια.

    Αν ο νηματοθέτης εννοούσε κάτι διαφορετικό από αυτό που έχει αναρτηθεί θα πρέπει να διορθωθεί.
     
  9. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Αγαπητέ Mstr ThF, έχεις δίκιο στην επισήμανση σου για τα νομικά πλαίσια. Από κεκτημένη ταχύτητα δεν διατύπωσα σωστά την παράγραφο μου που επισήμανες.
    Φυσικά και υπάρχουν σε κάθε χώρα καθορισμένα νομικά πλαίσια για να προστατεύονται και οι ίδιοι οι bdsmers από κάποιους φανατικούς πουριτανούς... που θα θελήσουν να δημιουργήσουν προβλήματα.

    Π.Χ., στην Ολλανδία που ανάφερες, μπορεί οι bdsmers να μην έχουν το δικαίωμα να πάνε να μαστιγωθούν μέσα σε ένα σχολείο, έχουν όμως το δικαίωμα να το κάνουν αυτό ελεύθερα σε ένα δικό τους προκαθορισμένο χώρο και να απολαύσουν με όσους/ες θέλουν τα ερωτικά τους "θέλω" χωρίς να μπουκάρει μέσα η αστυνομία. Εδώ απ΄ ότι ξέρω (αν κάνω λάθος διόρθωσέμε) απαγορεύεται να κάνεις κάτι τέτοιο συναινετικά, ακόμα και στο κρεβάτι του σπιτιού σου με την γυναίκα σου.

    Ευχαριστώ για την επισήμανση.

    Την καλημέρα μου!
     
    Last edited: 4 Φεβρουαρίου 2011
  10. Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Η πραγματικότητα είναι πως οι νόμοι δεν δημιουργήθηκαν ειδικά για τους ανθρώπους που ασχολούνται με το bdsm.
    Ούτε δημιουργήθηκαν για να προστατεύουν "μικρές" κοινωνικές ομάδες αφού δεν συγκαταλεγόμαστε σε ομάδες ειδικής μεταχείρησης. Οι νόμοι δημιουργήθηκαν για να προστατεύουν και να ορίζουν την ποιότητα ζωής της κάθε χώρας ανάλογα με την παιδεία της και τον πολιτισμό της.
    Το γεγονός πως στο εξωτερικό σε μερικές χώρες υπάρχει η δυνατότητα ελεγχόμενης "δημόσιας" συνεύρεσης δεν αποτελεί πανάκεια και σίγουρα δεν είναι κανόνας για όσους επιθυμούν να ταξιδέψουν με την ελπίδα της απόλυτης ελευθερίας πράξεων. Αλλωστε οι σαδομαζοχιστικές πράξεις αποτελούν ποινικά αδικήματα ανεξαρτήτου χώρας εξαιτίας του μη οριοθετημένου επιπέδου του σαδισμού καθώς και της ψυχικής κατάστασης του υποκειμένου.
    Η διαφορά έγκειτε στην συναίνεση του υποκειμένου, την οποία δεν αποδέχεται και δεν αναγνωρίζει η Ελληνική νομοθεσία (αν και για αυτό περισσότερα γνωρίζουν οι δικηγόροι και ευτυχώς έχουμε αρκετούς εδώ) ενώ σε κάποιες χώρες αναγνωρίζεται και έχει θεσμοθετηθεί ως ατομική σεξουαλική ελευθερία.

    Παρακαλώ.
     
    Last edited: 4 Φεβρουαρίου 2011
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Φίλτατε, μην το λες αυτό. Θα σε πληροφορήσω ότι υπάρχουν νόμοι στην χώρα μας, που έχουν δημιουργηθεί μόνο για να προστατεύουν μικρές ομάδες.

    Π.χ. ο νόμος για την βουλευτική ασυλία, είναι φτιαγμένος για να κάνουν 300 άτομα σκληρό S/M σε δώδεκα εκατομμύρια Έλληνες χωρίς συναίνεση και να μην τιμωρούνται. 
     
  12. Απάντηση: Μάταιος κόπος

    Καταρχήν συμφωνώ ότι το ποινικό μας δίκαιο στην εφαρμογή του πάσχει ακόμη από πουριτανισμό.

    Αλλά για να είμαστε δίκαιοι και ακριβείς, η πολιτεία δεν χώνει αυτεπαγγέλτως την ουρά της στις συναινετικά τελούμενες σωματικές βλάβες.
    Σε απλή ή όλως ελαφρά σωματική βλάβη, η ποινική δίωξη ασκείται ύστερα από έγκληση του παθόντος.

    Αυτό πρακτικά σε bdsmικό πλαίσιο σημαίνει ότι μέσα σε 3 μήνες από το μαστίγωμα πρέπει ο/η μαστιγωμένος/η να πάει στον εισαγγελέα και να υποβάλει έγκληση, δηλαδή να ζητήσει την ποινική δίωξη του/της μαστιγωτή/ώτριας.

    Αν δεν το κάνει αυτό μέσα σε 3 μήνες ή αν το κάνει και στη συνέχεια παραιτηθεί από την έγκληση, τότε το αξιόποινο εξαλείφεται και ο/η μαστιγωτής/ώτρια βγαίνει λευκή περιστερά.

    Αν όμως για κάποιον λόγο ο/η μαστιγωμένος/η αποφασίσει να το κυνηγήσει δικαστικά, εκεί υπάρχει πρόβλημα για τον μαστιγωτή/ώτρια. Ναι μεν ο ποινικός κώδικας ρητά προβλέπει ότι δεν είναι άδικη η απλή ή ελαφρά σωματική βλάβη όταν τελείται με τη συναίνεση του παθόντος υπό τον όρο ότι η συναίνεση δεν προσκρούει στα χρηστά ήθη.
    Αλλά δυστυχώς η νομολογία (δηλαδή τα δικαστήρια) έχει κρίνει ότι η συναίνεση στο ερωτικό μαστίγωμα προσκρούει στα χρηστά ήθη, άρα το άδικο της σωματικής βλάβης δεν αίρεται.

    Για να είμαστε δίκαιοι όμως με τα ελληνικά δικαστήρια:
    Η κρίση ότι η συναίνεση σε σαδομαζοχιστικές βλάβες προσκρούει στα χρηστά ήθη πρωτοδιατυπώθηκε στη ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ νομολογία. Οι Γερμανοί φταίνε!

    Οπότε στην πράξη:

    Έστω Α αυστηρός αφέντης. Έστω Σ άτακτη σκλάβα.
    Ο Α μαστιγώνει τη Σ και της κάνει σημάδια.

    Περιπτωσιολογία:

    1. Αν η Σ μέσα σε 3 μήνες δεν πάει στον εισαγγελέα για να ζητήσει την ποινική δίωξη του Α, ο Α δεν έχει πρόβλημα.

    2. Αν η Σ μέσα σε 3 μήνες πάει στον εισαγγελέα και ζητήσει την ποινική δίωξη του Α, τότε ο Α θα καθήσει στο εδώλιο του κατηγορουμένου. Αλλά δεν την έβαψε ακόμα.

    3. Αν έως και τη δίκη η Σ ανακαλέσει την έγκλησή της κατά του Α (και υπό κάποιες προϋποθέσεις που δεν είναι του παρόντος), τότε ο Α τη γλιτώνει και αθωώνεται.

    4. Αν όμως η Σ δεν ανακαλέσει την έγκλησή της, τότε η δίκη του Α προχωρεί κανονικά.

    5. Αν κατά τη διάρκεια της δίκης η Σ ζητήσει την καταδίκη του Α, τότε ο Α καταδικάζεται και πάει στο Korydallos dungeon. Αν μάλιστα είναι παντρεμένοι, η ποινή είναι πιο αυστηρή (μίνιμουμ ένα έτος λόγω ενδοοικογενειακής βίας).

    6. Και τώρα το παράλογο: Αν κατά τη διάρκεια της δίκης η Σ παραδεχθεί ότι ήθελε το μαστίγωμα και ότι συναίνεσε σε αυτό ("τα ήθελε ο κώλος μου κύριε πρόεδρε"), το δικαστήριο είναι υποχρεωμένο να καταδικάσει τον Α, αν ακολουθήσει το σκεπτικό της νομολογίας ότι η συναίνεση της Σ να μαστιγωθεί προσκρούει στα χρηστά ήθη. Ενδεχομένως να είναι χαμηλή η ποινή λόγω της συναίνεσης, αλλά πάντως επιβάλλεται.
    (Στην πράξη, το δικαστήριο, αν πειστεί ότι η Σ δεν θέλει την καταδίκη, θα προτείνει στη Σ να ανακαλέσει την έγκληση, για να τη σκαπουλάρει ο Α, αφού την κατσαδιάσει που απασχόλησε μάταια τη δικαιοσύνη.)

    Συμπέρασμα:
    Ο αφέντης ή αφέντρα μπαίνει στο αληθινό μπουντρούμι του Κορυδαλλού, μόνον αν το θέλει το σκλαβόπουλο.
    Τυχόν κρυφή βιντεοσκόπηση της συνεδρίας για να αποδειχθεί η συναίνεση δεν ωφελεί διότι α) η συναίνεση εν προκειμένω είναι αδιάφορη, β) η βιντεοσκόπηση είναι έγκλημα από μόνη της και σας στέλνει στη φυλάκα, γ) η βιντεοσκόπηση όντας παρανόμως κτηθέν αποδεικτικό μέσο δεν δεν θα ληφθεί καν υπόψη από το δικαστήριο.
    Οπότε φροντίστε να τα έχετε καλά με τα σκλαβόπουλά σας τουλάχιστον για ένα τρίμηνο μετά από κάθε μαστίγωμα!




    ____
     
    Last edited: 4 Φεβρουαρίου 2011