Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 9 Μαρτίου 2007.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Συνδέετε τον μέντορα και την προσφορά του, μόνο προς τους υποτακτικούς/ες

    Γιατί;

    Πιστεύετε πως οι Κυρίαρχοι (έστω μερικοί εξ` αυτών) δεν τον έχουν ανάγκη ή δεν θα τους ήταν χρήσιμες οι συμβουλές του;
    Για ποίο λόγο ο ρόλος τους, αφορά τους υποτακτικούς μόνο και όχι και τους Κυρίαρχους; Εκεί δε χωρούν συμβουλές – προτροπές;
     
  2. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά έχω μία ειλικρινή απορία. Γιατί δεν μπορεί να είναι φίλος; Κι αν δεν είναι, τότε πάλι δεν είναι κάτι απόμακρο(ή πρέπει να είναι) και πάλι δεν μπερδεύονται τα πράγματα; Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, αν δεν είναι φίλος πως μπορώ να ανοίξω τα αυτιά μου ωστε να ακούσω τα όσα μου λέει, πως μπορώ να ανοιχτώ και να μιλήσω σε εκείνον, και τέλος πως μπορώ να αποφύγω να τον δω σαν επικείμενο Κυρίαρχο μου;
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    zoyzoy,

    σκέψου πρίν από όλα τι χρειάζεται για να ανοίξεις τα αυτιά σου, είναι μια διαδικασία που απαιτεί την οικοιότητα της φιλίας για να συντελεστεί και αν ναι, πόσο εύκολα μαθαίνεις;

    απαιτείται η οικοιότητα της φιλίας για να δεχθείς καθοδήγηση ή έμπνευση ή ο σεβασμός και η εμπιστοσύνη στις ικανότητες του άλλου;

    αν αποφασίσεις πως είναι χρήσιμη η δεδομένη καθοδήγηση τότε θα ανοιχτείς χωρίς να είναι απαραίτηττη η φιλία.

    σημασία δεν έχει τόσο το πως θα τον δείς εσύ όσο το πως θα σε δεί αυτός.
     
  4. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα δεν έτυχε να δεχτώ καθοδήγηση και συμβουλές από άτομα που δεν ήταν φίλοι ή που δεν υπήρχε κάποια οικιότητα μεταξύ μας. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως βρίσκω λάθος τα παραπάνω, ίσως να βρεθώ σε τέτοια θέση στο μέλλον.
    Όπως και να'χει, ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας.
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Μέντορας




    Επειδή δεν υπάρχουν κανόνες ,
    ( δυστυχώς η ευτυχώς , ανάλογα για τον κάθε έναν ) ,
    ο κάθε Κυρίαρχος και η κάθε υποτακτική μαθαίνουν αυτό που λέμε bdsm ,
    ο κάθε ένας με το τρόπο του και το προσαρμόζει στις δικές του ανάγκες και τρόπο ζωής .

    Υπάρχουν σκλάβες με γνώσεις/εμπειρίες και αλτρουισμό που μπορούν να γίνουν μέντορες.

    Φυσικά και υπάρχουν σκλάβες πιστεύω με απίστευτες γνώσεις και εμπειρίες ,
    η διαφωνία μου είναι πως το Μεντοριν με την μορφή της καθοδηγήσεις
    δεν μπορεί να λειτουργήσει από σκλάβα σε σκλάβα ,
    και ο λόγος είναι πως ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά όλο αυτό
    και η ζωή που τελικά βιώνει , στηρίζετε στο τρόπο που επιλέγει ο Κυρίαρχος της .
    Ο κάθε Κυρίαρχος όμως είναι διαφορετικός .
    Εμπειρίες , ιστορίες μπορεί να μεταφέρει ,
    συζήτηση μπορεί να κάνει μια σκλάβα με μια άλλη ,
    ανταλλαγή απόψεων , ναι ,
    καθοδήγηση όχι όμως κατά την γνώμη μου .
     
  6. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Μέντορας

    Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι: το mendoring δεν είναι εκπαίδευση.

    Κάτω απ' αυτό το πρίσμα, ποιος μπορεί να δώσει καλύτερες συμβουλές από μια σκλάβα που έχει ωριμάσει μέσα της η φύση της, εν ολίγοις τα έχει περάσει και ξέρει πως μπορεί να αντιδράσει κάποια νέα στο χώρο (θετικά ή αρνητικά) ώστε να μπορεί να τονώσει το ηθικό της ή να χαλιναγωγήσει τον ενθουσιασμό της;

    Το θέμα δε νομίζω πως είναι αυτό. Το θέμα είναι κατά πόσο μεγαλόψυχη και δοτική είναι η "παλιά" ώστε να μεταφέρει γνώσεις και να μπορεί να σταθεί στήριγμα για τη "νέα" με ειλικρινή αλτρουισμό. Και φυσικά, κατά πόσο ανοιχτόμυαλη είναι η "νέα" ώστε να μπορεί να δεχτεί από μια όμοιά της καθοδήγηση.
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Μέντορας

    φυσικα και δεν ειναι . δεν μιλησε κανεις για εκπαιδευση, αλλα για καθοδηγηση !

    οπως ειπα , αλλο μεταφορα γνωσεων , αλλο συζητηση , αλλο καθοδηγηση .
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    Aρα , ειναι οπως ειναι κι ενας ψυχολογος..που απαγορευεται να εχει συναισθηματικη εμπλοκη με τον αναλυομενο, γιατι απλουστατα, αν συμβει αυτο, παυει να ειναι αποτελεσματικος..
     
  9. female

    female Contributor



    Και τι γίνεται όταν η οπτική του μέντορα είναι πολύ διαφορετική από αυτή του εκπαιδευτή; ​
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    δουλεια του Μεντορα ειναι να σε κανει να μαθεις πραγματα , να σου ανοιξει παραθυρα κι οταν αισθανθεις πως στεκεσαι γερα στα ποδια σου, ν ανοιξεις τα φτερα σου και να πεταξεις..

    εσυ μετα θα αποφασισεις για τη συνεχεια..τι σου ταιριαζει καλυτερα..
     
  11. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Μέντορας

    Είθισται, να μη μπαίνει ο ένας στα "χωράφια" του άλλου.
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor

    δεν μπορούμε να πούμε ότι ο πρώτος σου σκλάβος/α ή ο πρώτος Κυρίαρχος είναι και μέντορας σου ;