Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 3 Ιουλίου 2006.

  1. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Re: Απάντηση: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub


    Επειδή είναι σαφές πως δεν έχω γίνει αντιληπτή και επειδή ξεφεύγει από τα πλαίσια του thread, σε παρακαλώ anasia διάβασε πιο προσεκτικά το post μου και ό,τι απορία έχεις τη συζητάμε με pms.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

    Δεν νομιζω sapfw πως εχει ξεφυγει καθολου,
    ειδικα η δευτερη ερωτηση μου , αλλα οκ ,
    αν δεν θες να απαντησεις κανενα προβλημα .

    Θεωρω παντως οτι η οπτικη σου αυτη εχει ενδιαφερον,
    μια και εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει ξανα κατι τετοιο ( δεν ξερω οι αλλοι ) ,
    και καλο θα ηταν να μας την αναπτυξεις .

    Δεν θα ηταν σωστο να κλειστει σε πμ.
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

    Κατέστησα σαφές ότι ο πόνος δεν αποτελεί για μένα κίνητρο προς βελτίωση. Αυτό που αποτελεί το ουσιώδες κίνητρο βελτίωσής μου είναι το γεγονός πως Του αξίζει ο καλύτερος εαυτός μου.
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

    Ναι sapfw, σε αυτο εγινες κατανοητη ,
    αλλα αφου ο πονος ειναι δεδομενο σε μια σχεση D/s M/s ,
    και ειναι μεσο τιμωριας , θες δεν θες ,
    και για σενα οπως λες δεν ειναι κινητρο προς βελτιωση ,

    ποια ειναι η βελτιωση για σενα σε αυτη την σχεση σαν τιμωρια
    για να του αξιζει ο καλυτερος σου εαυτος οπως λες ?

    αυτο ρωτω τοση ωρα .

     
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

    Εδώ είναι η sapfw να μου πει αν κάνω λάθος με τον τρόπο που διαβάζω το ποστ της, που ομολογώ ότι με αντιπροσωπεύει κι εμένα.

    Καταλαβαίνω ότι λέει ότι το κίνητρο για βελτίωση είναι ότι θέλει να προσφέρει στον Κύριό της αυτό που αισθάνεται ότι Αυτός αξίζει και όχι το να αποφύγει μία τιμωρία που πονάει περισσότερο απ ότι αν θα ήταν παιχνίδι.

    Αν στην πορεία της προκύψει να τιμωρηθεί γιατί έκανε κάποιο λάθος τότε το δέχεται αυτό και το λαβαίνει θετικά, αλλά δεν είναι αυτό το κίνητρό της.


    Θυμάμαι πολύ καλά το δωμάτιο με τα βασανιστήρια στο 1984 του Όργουελ, όπως θυμάμαι και το πώς μπήκε και το πώς βγήκε από κει ο πρωταγωνιστής.

    Πλην όμως, οι Κυρίαρχοι που γνωρίζω ουδεμία σχέση με τον Μεγάλο Αδελφό έχουν και δεν βασανίζουν, και μάλιστα δια θεσμοθετημένων αντιπροσώπων, για να τους αγαπά η υποτακτική όταν ρημαγμένη εφ όρου ζωής, βγει πιά από την αίθουσα των βασανιστηρίων  

    Καταλαβαίνω ότι δεν σοβαρολογούσες Marqui μ' αυτόν τον συσχετισμό, αλλά κουβέντα να γίνεται...  

    Όπως επίσης θυμάμαι ότι το σεξ για απόλαυση, ο οργασμός και προ πάντων ο έρωτας ήταν απαγορευμένα στην κοινωνία του Μεγάλου Αδελφού. Αυτά και κάτι άλλα ψιλά με κάνουν να θεωρώ ότι το 1984 έχει με το BDSM τόση σχέση όση και ο φάντης με το ρετσινόλαδο...

    Αυτή δεν είναι τιμωρία το αποτέλεσμα της οποίας μένει, γιατί αυτό μετράει να μείνει, όχι η τιμωρία όσο ισχυρές εντυπώσεις και αν προξενήσει αυτή, αυτή είναι τιμωρία που κάνει την υποτακτική γκα-γκα τελείως και που δεν μπορεί να την ελέγξει ο Κυρίαρχος, την τιμωρία εννοώ, ως πού θα φτάσει.

    Σχετικά με την ψυχολογική τιμωρία σε σχέση με την σωματική, σας παραπέμπω στο Κυρίαρχοι και τιμωρία, ποστ #12

     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

    δεν αναφερθηκε πουθενα και απο κανεναν ομως η αποφυγη μιας τιμωριας .

    το θεμα ισως ειναι τι σημαινει .. '' Αυτός αξίζει '', ποιος το οριζει αυτο ?

    η σκλαβα η ο Κυριαρχος lilly μου ?

     
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

    Η άμεση απάντηση είναι ότι το ορίζει ο Κυρίαρχος anasia  

    Το ορίζει εξωτερικά όμως. Το εξωτερικεύει σε μεγάλο βαθμό, το δίνει στη σκλάβα ως καθοδήγηση και ως πειθαρχία όταν χρειάζεται.

    Το εσωτερικό κίνητρο μίας σκλάβας για να βελτιώνεται - σε στόχους που της έχει θέσει ο Κυρίαρχος - πιό είναι;

    Θα μπορούσε να είναι ότι το κάνει για τον εαυτό της, σπάνια λειτουργεί έτσι γιατί η σκλάβα έχει το external locus of control.

    Θα μπορούσε να είναι ότι το κάνει για τις επιβραβεύσεις από τον Κύριό της, για ένα σέσσιον, για μία αγκαλιά, ένα χάδι.

    Θα μπορούσε να είναι ότι το κάνει για να αποφύγει την οδύνη της τιμωρίας.

    Αλλά πολύ ωραία και καλά είναι γιατί θέλει να του δώσει τον καλύτερο εαυτό της επειδή νιώθει ότι Αυτός το αξίζει.

    Και λειτουργεί έτσι γιατί ένα από τα μεγάλα παράπλευρα ζόρια μίας τιμωρίας, είτε σωματικής είτε ψυχολογικής είναι ότι Τον απογοητεύσαμε. Και δεν το θέλουμε αυτό.
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub


    καμια αντιρρηση σε αυτα και σε αλλα τοσα λιλλυ ,
    παρολα αυτα ομως ,
    ευθεια απαντηση σε αυτο που ρωτησα δεν εχω παρει .
     
  10. female

    female Contributor

    Κατ' αρχάς θα υποθέσω οτι η δημοσίευση αναφέρεται σε σωματικό (τιμωριτικό) πόνο.
    Θα εκφράσω απορία, ίσως εκτός θέματος, ίσως υπάρχει η απάντηση αλλού.

    Είναι 100% δεδομένο, εγγενές στοιχείο D/s ή M/s σχέσης οι τιμωριτικός πόνος, ή απλώς ένα από τα συνηθέστερα, εθιμικά μέσα; Εάν δεν το περιέχει, δεν θεωρείται η σχέση ως τέτοια;
     
  11. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub

    1. Ο πόνος δεν είναι δεδομένο σε μια D/s, M/s σχέση... Μη μπερδεύουμε τις σχέσεις αυτές με μια σχέση SM.
    2. Ο πόνος δεν είναι μόνο μέσο τιμωρίας.

    Αν κατάλαβα καλά την τελευταία σου ερώτηση, ρωτάς ποια εκτιμώ εγώ σαν καλή τιμωρία που θα με ωθήσει στη βελτίωση... Από πότε οι σκλάβες επιλέγουν τον τρόπο με τον οποίο θα τιμωρηθούν? Σε παραπέμπω σε κάτι που έγραψα παραπάνω:

     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Μία διαδικασία σωματικής τιμωρίας femsub


    τοτε αφου δεν ειναι δεδομενο ο πονος οπως λες ,
    πια ειναι η διαφορα απο μια βανιλλα σχεση εκτος απο την υποταγη κλπ ?

    δεν ρωτησα αν επιλεγεις εσυ την τιμωρια σου ,
    σε ρωτησα τι θεωρεις εσυ για τιμωρια για να βελτιωθεις sapfw ,

    εξαλου εγραψες πιο πανω πως ...
    '' Αυτό που αποτελεί το ουσιώδες κίνητρο βελτίωσής μου είναι το γεγονός πως Του αξίζει ο καλύτερος εαυτός μου.'',
    και '' κατέστησες σαφές ότι ο πόνος δεν αποτελεί για σένα κίνητρο προς βελτίωση '' ,

    '' Από πότε οι σκλάβες επιλέγουν τον τρόπο με τον οποίο θα τιμωρηθούν? '',

    και απο ποτε οι σκλαβες με το δικο σου σκεπτικο λοιπον γνωριζει οτι ο πονος δεν αποτελει βελτιωση η οτι αλλο και
    επισης απο ποτε επιλεγει η σκλαβα ακομα και το κινητρο της ?

    Μην το παμε ετσι οποτε γιατι το ενα θα αντικρουει το πιο πάνω.

    Σαφεστατα και ο πονος δεν ειναι μόνο μεσο τιμωριας .

    Παρολα αυτα εγω μια ερωτηση εκανα και δεν νομιζω να ηταν περιεργη .
    sorry αν επεμενα . ειναι σεβαστο να μην θελεις να απαντησεις ,
    εξαλου η τιμωρια ειναι πολυ προσωπικο ζητημα του καθε ενος .
     
    Last edited: 25 Οκτωβρίου 2006