Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μαζοχισμός και self-harm

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 20 Οκτωβρίου 2008.

  1. Re: Απάντηση: Μαζοχισμός και self-harm

    Η τελευταία κράτησε 20 χρόνια... Μην το τραβήξουμε τόσο...
     
  2. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Μαζοχισμός και self-harm

    μόνο επιλοχίας μετράει; κάτι άλλο;
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Μπορεί να είναι ένα όψιμο στάδιο σαδισμού.
     
  4. GAOPC

    GAOPC New Member

    Απάντηση: Μαζοχισμός και self-harm

    το self-harm ειναι καθαρα ορος σε σεξουαλικα πλαισια?
    Απο προσωπικη μου εμπειρια στην εφηβια χαρακωθηκα πολλες φορες απλα για να ξεσπασω απο τα προβληματα της οικογενειας(χωρισμος γονεων, μαλωματα μεταξυ αυτων κ.ο.κ)...ΑΡκετα σημαδια ειναι ακομη εμφανη, μετα απο μια 10ετια δλδ...Μαλιστα εχω κοπει τοσο βαθια που αν θυμαμι καλα δεν εβγαλε καν αιμα...
    Αυτη η κατασταση σε ποια κατηγορια ανηκει? Να προσθεσω πως ουδεποτε εχω αγγιξει ναρκωτικες ουσιες, αλκοολ κλπ...οταν γινοταν γινοταν απλα και μονο για να ξεσπασω.
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Μαζοχισμός και self-harm

    Διάβασες κανένα απ' τα προηγούμενα ποστς σε αυτό το νήμα;

    O σαδισμός inwards δεν είναι μαζοχισμός;
     
  6. Θα ήθελα λίγη ανάλυση πάνω σε αυτό.. Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!  
     
  7. heeler

    heeler Regular Member

    Απάντηση: Μαζοχισμός και self-harm

    Για να ρωτήσω για να μαθαίνω σιγά-σιγά. Όταν είμαι home alone και παίρνω βάζω τακούνια πάνω στο στήθος μου και ασκώ πίεση για να πονέσω λόγο έλλειψης δυνατότητας να μου το κάνει κάποια κοπέλα, Είμαι self-harmer?
     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Μαζοχισμός και self-harm

    όταν την βλέπω θέλω να της ρίξω ξύλο χαστούκια άγαρμπα αλλά κάθομαι στα πόδια της ... αυτό τι είναι τώρα ;
     
  9. heeler

    heeler Regular Member

    Απάντηση: Μαζοχισμός και self-harm

    Είναι μια καλή ερώτηση... Δεν νομίζω blindfold αυτό να είναι self-harm. Μάλλον σου βγάζει κάτι άλλο απο το ξύλο τελικά. Είναι σαν να λες στους συναδέλφους σου:
    "Θα πάω μέσα στον διευθυντή και θα πατήσω πόδι να πάρω αύξηση"
    Και όταν βγαίνεις σε ρωτάνε: "Τι έγινε?"
    "Με απέλυσε!!!"
    Κάτι τέτοιο τραβάς εσύ!

    Βρε κανένας ψυχολόγος εδώ υπάρχει να μας κάνει μια ομαδική ψυχοθεραπεία? (ή να του κάνουμε εμείς μια ψυχασθένεια!)
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά την ερώτηση την έθεσα απερίφραστα σε ξεχωριστό νήμα προ πολλού καιρού. Δεν έκανα όμως λόγο για "inwards" σαδισμό.

    Θα μπορούσε ένας σαδιστής να στραφεί στον εαυτό του όταν δεν έχει διαθέσιμο παρτενέρ, ή όταν για λόγους συναισθηματικούς (οποία ειρωνία) ή πρακτικούς (η ελληνική νομοθεσία δεν προβλέπει ποινές για αυτοτραυματισμούς) προτιμά να μην χρησιμοποιήσει το σύντροφό του.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Μαζοχισμός και self-harm

    Δεν με πείθει πέρα ως πέρα. Γιατί ένας που νιώθει μαζοχιστική ηδονή δεν θα την επιδιώξει και προκαλώντας πόνο στον εαυτό του;

    Με την προϋπόθεση ότι ο μαζοχισμός του έχει ρίζα στην υποτακτικότητα.

    Θα το έκανα μόνο πάνω σε ξέσπασμα ενοχικότητας. Έχω φτάσει στο παρατρίχα αλλά, με τεράστιο κόπο, επιβλήθηκα στον εαυτό μου και δεν το έκανα. Αυτό που ήθελα να μου κάνω ήταν αρκετά σοβαρό...

    Μόνο κατά περίπτωση θα μπορούσε να το πει κανείς και μετά από σοβαρή και επαγγελματική μελέτη του θέματος. Μπορεί να είναι ένα απλό ξέσπασμα έντασης, μια απεγνωσμένη έκφραση μαζοχισμού που δεν βρίσκει διέξοδο αλλού, μαζοχισμός με αυτοκαταστροφικές τάσεις, προσπάθεια ελέγχου κατάθλιψης, τα μύρια όσα. Το λιγότερο που θα με απασχολούσε θα ήταν το πρώϊμο στάδιο μαζοχισμού. Θα έλεγα ότι και στις δύο περιπτώσεις θα μετρούσε ο βαθμός του πλήγματος, η συχνότητα εμφάνισης περιστατικών, η ικανότητα αυτοελέγχου και η επίπτωση στην υπόλοιπη ζωή.