Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μας χρειάζονται οι «bdsm κανόνες»;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 9 Αυγούστου 2009.

  1. Εγώ προτείνω, ιδίως στους πολύ μαγκιόρους, ν'αφήσουνε τα ημίμετρα, να γίνουν πολυ ριζοσπαστικοί και να καταργήσουν τον υπέρτατο κανόνα και θεσμό για να ξεμπερδεύουν μ'όλους τους κανόνες μαζί άπαξ και δια παντός: Να καταργήσουν τη γλώσσα.

    Μετά μπορούν να μπουν στο κοτέτσι και να περιμένουν το αφεντικό να τους ταΐσει καλαμπόκι.
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Μας χρειάζονται οι «bdsm κανόνες»;

    Οι φόρμες είναι σχεδόν έτοιμες. Ακόμη και σε αλλοδαπά sites αν ψάξει κανείς, θα διαβάσει ορισμούς που διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους.
    Συνεπώς ούτε κι έξω υπάρχει κάτι έτοιμο.

    Για ποιο λόγο λοιπόν θέλουμε να υπάρχει εδώ;
    Μακάρι βέβαια να μπορούσαμε να είχαμε. Η επικοινωνία τότε θα γινόταν ακόμη πιο εύκολη.
    Όμως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Είναι αδύνατο να ορίσεις τη σεξουαλική συμπεριφορά κάθε ανθρώπου που νοιώθει έλξη π.χ. προς τον πόνο ή την υποταγή ή και στα δύο.
    Μπορούμε να προσεγγίσουμε τι ζητούν γενικότερα αυτοί οι άνθρωποι, αλλά είναι αδύνατο οι επιθυμίες τους να είναι ακριβώς όμοιες ώστε να οριστεί ο τρόπος με τον οποίο συμπεριφέρονται ή «πρέπει να συμπεριφέρονται».


    MasterDO ίσως να είναι σωστό αυτό που γράφεις, αλλά δεν χρειάζεται να μας εμποδίζει από το να βλέπουμε αυτά που χρειάζεται να διορθωθούν.



    Το θέμα του thread έχει να κάνει με τον τρόπο επικοινωνίας μέσα στο forum μεταξύ των ανθρώπων με διάφορα status. Γι’ αυτό και μόνον.
    Στην προσωπική του ζωή και στη σχέση του, καθένας φυσικά εφαρμόζει (ή δεν εφαρμόζει) αυτά που θέλει.



    Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με το post #59 του Durcet.
     
  3. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Μας χρειάζονται οι «bdsm κανόνες»;

    Κατά τα πρότυπα Aldur θα γίνω πιο δεικτικός σήμερα.
    Ξεκίνησε μία παραφιλολογία δίκην διαλόγου σε φόρουμ
    όπου κατ’ επίφασην διαπραγματευόμαστε (όσοι συμμετέχουμε στο νήμα)
    το αν θα ακολουθούμε ή όχι κανόνες, status και συμπεριφορές.
    Μέσα στο βρώμικο μυαλό Μου κάτι τέτοιο ισοδυναμεί
    με το να προσληφθεί κάποιος ας πούμε στην Exxon-Mobil
    και να προσπαθεί να πείσει τους μετόχους να κλείσουν
    τις πετρελαιοπηγές και να προπαγανδίζουν ομοθυμαδόν
    υπέρ του ποδηλάτου.

    Στους πέντε μήνες που έχω χρηματίσει μέλους του συγκεκριμένου φόρουμ
    έχω επανειλημμένα γίνει μάρτυρας πολλών περιπτώσεων ατόμων
    κάθε φύλλου, ηλικίας και απόκλισης που ψάχνονται.
    Ζητούν από πληροφορίες μέχρι να τους προσδιορίσουν (άλλοι)
    το τι είναι και τι καπνό φουμάρουν.
    Το καταλαβαίνω αυτό μέχρι ένα σημείο, δηλαδή μέχρις εκεί
    που κάποιος αφού έχει κορεστεί από σχέσεις τύπου
    «πες μου τι φοράς», «που κάθεσαι τώρα», «να βρεθούμε στις
    8 στο καφενεδάκι της πλατείας», «είμαι μόνη σαν το λεμόνι και ψάχνω τον πρίγκιπα» και άλλα πολλά εμπριμέ, αποφάσισε να ψαχτεί παραπέρα.
    Και, πιστέψτε Με, παρόμοια συμβαίνουν σε ανάλογους τόπους
    και χώρους της αλλοδαπής. Δεν έχουμε την πατέντα.

    Μέχρι εδώ καλά και άγια.
    Μπορώ να καταλάβω και λίγο παραπέρα.
    Αλλά θα συνεχίσω προσεχώς…
     
  4. cy1984

    cy1984 New Member

    δεν νομιζω
    ειναι καλητερο να βαζοθμε τουσ δικουσ μασ κανονεσ
    και οχι κατα γραμμα τους bdsm.
     
  5. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Μας χρειάζονται οι «bdsm κανόνες»;

    Έρχομαι με καθυστέρηση ημερών να συνεχίσω το ποστ που…
    εγκατέλειψα τις προάλλες.
    Η συγκυρία ήταν τελικά ευεργετική επειδή αυτά που θα κατέθετα
    ολοκληρώνοντας το ποστ έχουν ήδη εμπλουτιστεί από παράπλευρα νήματα
    όπως το «Κολάρο. Αναγκαίο ή γραφικό;»
    Όταν στο παρόν νήμα χρησιμοποίησα τον όρο «τάση ρεφορμισμού του BDSM»,
    το έκανα περισσότερο για να γίνω σχηματικά πιο κατανοητός, «πολιτικοποιώντας»
    λεκτικά τη διαστροφή.
    Κατέθεσα επίσης άποψη έμπλεη κατανόησης προς άτομα που μέσα στην μεταβατική πορεία
    αυτοπροσδιορισμού τους κορφολογούν εδώ κι’ εκεί μέχρι να βρουν λιμάνι.

    Αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό ζήτημα από το φαινόμενο να εμφανίζονται
    νεόκοπα πρόσωπα ή παλαιότεροι «ένοικοι» του οίκου τούτου, ανεξαρτήτως δηλούμενου status
    και με αφορμή προβληματισμούς των να φτάνουμε στο σημείο να επιχειρηματολογούμε
    υπέρ ή κατά κανόνων, ακόμα και κολάρων.

    Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι πως για παράδειγμα δεδηλωμένος «Master»
    θέτει θέμα αναγκαιότητας ή μη του κολάρου.
    Τι ίδιο ισχύει και για τους κανόνες του παρόντος νήματος.

    Κάπου τα έχετε μπερδέψει τα τέλια πατριώτες.
    Υπάρχουν δημοφιλέστατα φόρα όπως π.χ. το sxeseis.gr όπου το νυφοπάζαρο
    ανθεί και μπορεί ο καθείς να ζευγαρώσει ωραία-ωραία και να τη βρει.
    Το είπα και παραπάνω.
    Δεν πας τρέχοντας να προσληφθείς σε πολυεθνική πετρελαιοειδών για να
    προπαγανδίζεις έπειτα υπέρ του ποδηλάτου.
    Κάπου δηλώνεις ασυνέπεια. Δεν το καταλαβαίνεις;

    Εάν κάποιος –και είναι πολλοί αυτοί- έχει τη διάθεση να πειραματιστεί,
    να ψαχτεί, να δοκιμάσει, θα ήταν καλό και δόκιμο να μην μπερδεύει τα πράγματα.
    Ας ενημερωθεί πρώτα, ας διαβάσει, ας συζητήσει, ας γνωριστεί από κοντά με άτομa
    του χώρου κι’ έπειτα έχει όλο το χρόνο να κατασταλάξει.
    Το να δηλώνω με το καλημέρα «Master» αγνοώντας που μου παν’ τα τέσσερα,
    απλά και μόνο για να ψαρέψω «υποτακτική» ύπαρξη η οποία το πιθανότερο
    θα έχει κι’ αυτή μαύρα μεσάνυχτα, δεν είναι μόνο γραφικό αλλά μπορεί
    να καταντήσει και επικύνδινο.
    Σκεφτείτε το.

    Υ.Γ. Ας Με συγχωρέσει ο ρεφορμισμός που τον εξίσωσα με τη σύγχιση
    και την ανιδεότητα.

    Υ.Γ.2 Όχι, δεν θα κάτσω να επιχειρηματολογήσω υπέρ του οτιδήποτε.
    Πρέπει να πειστώ πρώτα ότι αξίζει τον κόπο.
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Μας χρειάζονται οι «bdsm κανόνες»;

    Αγαπητέ Master_DO δύο ενστάσεις έχω σε ό,τι αφορά στη συγκεκριμένη τοποθέτησή σου.

    α) Σαφώς το ψωμί που τρως δεν το απαξιώνεις. Τις απόψεις μου περί συνδικαλισμού πολλοί, υποθέτω, τις υποψιάζονται, συνεπώς δεν θα επεκταθώ. Αυτοπροσδιορίζονται όμως όλοι σε σχέση με το BDSM ως 'προσληφθέντες' που, συνεπώς, οφείλουν να επιδείξουν ευγνωμοσύνη; Αν γίνονταν λόγος για κάποια κλειστή κοινότητα όπου κανείς αιτούνταν να εγγραφεί και μετά την εγγραφή του δήλωνει απαξίωση, θα συμφωνούσα μαζί σου. Στο BDSM όμως κανείς δεν κάνει αίτηση να μπει, τον βάζει η ζωή με το στανιό δυστυχώς ενίοτε (και δεν μπορεί να βγει).

    Στην περίπτωση αυτή, η ιδιότητα του BDSMer δεν είναι τίτλος που καλείται κανείς να υποστηρίξει με σπονδές, είναι μία εγγενής, σχεδόν, ιδιότητα από την οποία δεν πρόκειται να απαλλαγεί, είτε μάθει από αυτήν να αντλεί ηδονή, είτε ξοδέψει τη ζωή του προσπαθώντας να μην την αναγνωρίσει ή να την καταπολεμήσει. (Αμφιβάλλεις για το πόσο into BDSM είναι κάποιος που πασχίζει απεγνωσμένα να αποτινάξει από επάνω του τα 'χρέη' που νιώθει ότι του προσάπτουν οι BDSMικοί κανόνες βάσει της ιδιότητάς του; Ή πιστεύεις ότι τυγχάνει φοβερά αλτρουιστής 

    Για κάποιον λοιπόν που το BDSM το γνωρίσε στο διαδίκτυο ως ένα σύνολο αισθητικών, συμπεριφορικών πρωτοκόλλων, ένα τυποποιημένο θεσμοθετημένο πλαίσιο, οι φερόμενοι ως BDSM κανόνες, φαίνονται έξωθεν επιβεβλημένοι, φαίνονται να υπήρξαν εν αρχή, και οι αυτοχρισμένες ιστοσελίδες να ευαγγελίζονται το λόγο του BDSM αποτελούν αδιαμφισβήτητη Αρχή. Γι αυτόν τον κάποιο που βλέπει το BDSM ως ένα δωμάτιο ήδη διαμορφωμένο, μέσα στο οποίο θα επιλέξει να μπει ή να μην μπει.

    Για κάποιον άλλο όμως που το BDSM το αναγνώρισε εντός του, και για τον οποίο δεν αποτελεί έναν χώρο στον οποίο μπορεί να μπει ή να μην μπει, αλλά έναν χώρο στον οποίο ανήκει, και από τον οποίο δεν μπορεί να απαλλαγεί, γιατί απλούστατα τον συνιστά, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εμφιλοχωρούν προβληματισμοί του είδους "Ποιος διατυπώνει τους κανόνες και με ποια ιδιότητα;". "Και είναι ο που τους διατυπώνει περισσότερο προσκείμενος από εμένα στο BDSM;". "Και πόθεν τεκμαίρεται εκείνος να με προσδιορίζει, εμένα που ενσαρκώνω το BDSM;"

    Στην ερώτηση του Elysium απάντησα ότι οι κανόνες έχουν νόημα, εφόσον γίνει αντιληπτό πως νοηματοδοτούνται εκ των υστέρων και πως δεν λαμβάνονται υπόψη ως αυθαίρετες οδηγίες / εντολές κάποιου μικρού θεού. Γιατί τα πρωτόκολλα υπάρχουν για να εξυπηρετούν τις διαδικασίες, και γιατί κάποιοι κόπιασαν για να συνθέσουν αποτελεσματικά -συνήθως- μοντέλα εκπαίδευσης / κυριαρχίας, και ως εκ τούτου δεν υπάρχει λόγος να μην καρπώνεται κανείς την ήδη υπάρχουσα εμπειρία.

    Διαφοροποιώ όμως το να αποδέχεται / μαθαίνει κανείς τους κανόνες του ποδοσφαίρου για να μπορεί να παίζει με τους φίλους του, από το να πιστεύει ότι αυτοί οι κανόνες υπήρχαν πάντα εκεί και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση, αντί να σκέπτεται πως οι κανόνες τέθηκαν επί τούτου για να νοηματοδοτηθεί το παιχνίδι, και πως μπορεί να φτιάξει και εκείνος ένα δικό του παιχνίδι με δικούς του κανόνες. Το ποδόσφαιρο, θα μου πεις, ένα τυποποιημένο άθλημα, και αν αλλάξεις του κανόνες, ουσιαστικά δεν παίζεις ποδόσφαιρο. Είναι όμως το BDSM τυποποιημένο;

    β) Περί ασυνέπειας, δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι η στάση σου κατά της αμφισβήτησης στοιχείων που στο BDSM θεωρούνται θεμελιώδεις έννοιες, όπως π.χ. οι κανόνες, ή το κολλάρο, αντιτίθεται στην εντός εισαγωγικών τοποθέτηση της λέξης Master, ως ιδιότητα ενός συνομιλητή σου, που καλώς ή κακώς, έχοντας δικαίωμα στον αυτοπροσδιορισμό, δηλώνει τέτοιος. (Όπως δηλώνω και εγώ Mistress, και στο παρελθόν έχω απαξιώσει το SSC model ως αντιτιθέμενο στην απόλαυση του σαδιστή.) Δεν διευκρίνεζαι συνεπώς, το αν έχει κανείς δικαίωμα να αμφισβητεί (έννοιες, σύμβολα, ιδιότητες) ή όχι.

    Αν από την άλλη πλευρά η λέξη 'Master' τοποθετήθηκε εντός εισαγωγικών όχι προς έμμεση αμφισβήτηση του περιεχομένου της, αλλά προκειμένου για την αναφορά της (όπως δηλαδή συμβαίνει και στην παρούσα παράγραφο) θεώρησε το bullet (β) του παρόντος σχολίου άκυρο.
     
  7. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Μας χρειάζονται οι «bdsm κανόνες»;

    @ Syrah Αξιαγάπητη.
    Μία απάντηση σε σένα δεν ήταν ποτέ εύκολη υπόθεση.
    Είναι μια συναρπαστική περιπέτεια, άλλωστε στο΄χω ξαναπεί.
    Επιφυλάσσομαι λοιπόν καθότι ο χρόνος λείπει.
    Εις το επανειδείν
     
  8. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Μας χρειάζονται οι «bdsm κανόνες»;

    εγω ειμαι νέα στο φορουμ και νέα στην απόφαση μου να ακολουθήσω αυτο στο οποίο με έσπρωχνε πάντα ο εαυτός μου.. να πω την αλήθεια μου ενώ έχω βοηθηθεί σε κάποια θέματα κυρίως πήρα βοήθεια απο άλλα φορουμς και links στα οποία οι άνθρωπου δεν γράφουν λες και αποτελούν την εξεταστική επιτροπή για την θέση στον παράδεισο.

    χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν αυτές οι συζητήσεις δεν ήταν καθόλου μα καθόλου κατατοπιστηκές

    Άρα θα συμφωνήσω με τον Elysium

    προσωπικά μέχρι στιγμής όσο κι αν έχω διαβάσει τους διαπληκτισμούς το μόνο που καταλαβαίνω είναι οτι αφού στην ελλάδα έχουμε τους "γνήσιους" μεταλλάδες αφου έχουμε τους "γνήσιους" gothάδες, φυσικά έπρεπε να εχουμε και τους "γνήσιους" masters, slaves, sub, top etc..αναρωτιέμαι ποιος έχει τα δικαιόματα γνησιότητας ( copyright ) ?

    ΥΓ..δεν έχω σκοπό να θίξω κανέναν προσωπικά.
     
  9. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Μας χρειάζονται οι «bdsm κανόνες»;

    Οσον αφορα το forum οι ταμπελες καλως κακως χρειαζονατι για να δηλωνει ο καθενας κατα προσεγγιση τι επιθυμει και ποια ειναι η φυση του.
    Οσον αφορα σε μια σχεση ειτε D/s ειτε Μ/s, καθενας διαμορφωνει τους κανονες που τον εκφραζουν σε σχεση με το ταιρι του.

    Δεν τιθεται θεμα διαγωνισμου καλου και κακου bdsmer, ουτε διεξαγεται διαγωνισμος.

    Κοινως καθενας κανει αυτο που γουσταρει,τον καυλωνει και το ονομαζει οπως θελει.