Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μερικές απορίες ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 25 Οκτωβρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    ‘Eνας άνθρωπος σαφώς και μπορεί να είναι Κυριαρχικός χωρίς να είναι σαδιστής. Το να Κυριαρχεί κάποιος πάνω σε ένα άλλο άτομο δεν το κάνει επειδή είναι οπαδός του σαδισμού…αλλά επειδή είναι έτσι ο ίδιος ο άνθρωπος…. απλά Κυριαρχικός.
    Επιβάλλεται με τον λόγο του (που ομολογουμένως πρέπει να είναι δυνατός) και με την παρουσία του. Πρέπει να προκαλεί θαυμασμό και σεβασμό.
    Αν τώρα αυτός ο τύπος Κυρίαρχου θελήσει να τιμωρήσει τον υποτακτικό του για κάποιο λόγο, μπορεί να το κάνει με πολλές (άπειρες) μεθόδους που δεν προκαλούν σωματικό πόνο αλλά με τιμωρίες εξευτελισμού κ.α.
    Δεν καταλαβαίνω που είναι το παράξενο και γιατί απορείτε με αυτό?
    Είναι πουθενά γραμμένο ότι ο σαδισμός είναι συνυφασμένος με την Κυριαρχία?
    Είναι τραγικό να πιστεύετε κάτι τέτοιο.

    Εσένα tender lilly, σου προέκυψε να σου αρέσει (έτυχε) όπως και σε άλλες/ους αρέσει.
    Για τους περισσότερους που γνωρίζω Εγώ υποτακτικούς/ες ο πόνος είναι η υπέρτατη τιμωρία και όχι απαραίτητη.
    .
    Αν είχα ένα υποτακτικό που θα του άρεσε ο πόνος το σίγουρο είναι ότι δεν θα τον τιμωρούσα ποτέ προκαλώντας του σωματικό πόνο, αφού αυτό θα τον διασκέδαζε.
    Ποια η έννοια και ο λόγος της τιμωρίας λοιπόν με αυτόν τον τρόπο?
     
  2. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Re: Μερικές απορίες ...

    Διαφωνω. Συμφωνα με τους ψυχολογους ο ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ (μιλαω για τον ΑΛΗΘΙΝΟ εξευτελισμο και οχι για
    τα BDSM συμφωνημενα οριοθετημένα GAMES) ειναι απο τις χειρότερες μορφές ΣΑΔΙΣΜΟΥ.
    Το βλεπουμε και στην τηλεόραση σε αμερικανικα
    στρατόπεδα που εξευτελίζουν κρατούμενους απο ΙΡΑΝ, ΙΡΑΚ βγαζοντας παραλληλα
    και φωτογραφιες μαζί τους οι οποίες και για κακή τους τύχη διέρεψαν στο δίκτυο
    και σε ολα τα δελτια ειδήσεων σε ολες τις ηπείρους.

    Επίσης ο ψυχολογικός πονος είναι πολύ πιο χρονοβορος και δυσκολοτερος να
    θεραπευτεί απο τον σωματικο...

    Ακους εκει οι Τιμωριες Εξευτελισμου δεν ειναι ΣΑΔΙΣΜΟΣ !!! ΧΑΧΑ ΓΑΜΩ ΤΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ !
     
    Last edited: 26 Οκτωβρίου 2006
  3. gaby

    gaby Guest

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου Yiannis για τον εξευτελισμό.

    Το ίδιο και πολλοί έμπειροι Κυρίαρχοι. Ασφαλώς και είναι σαδισμός η επιβολή του και μαζοχισμός η αποδοχή του και ασφαλώς δεν είναι απλούστερος από τον πόνο. Εκτός από την αλγολαγνεία υπάρχει και η αλγοφοβία, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

    Η πείρα μου από τον χώρο μου λέει ότι με τον συνειδητοποιημένο σαδιστή Κυρίαρχο που γνωρίζει να ελέγχει τον εαυτό του, θα συνεννοηθεί σωστότερα και πιό ολοκληρωμένα μία υποτακτική για να κάνει σχέση, γιατί αυτός έχει μπει στον κόπο να αναγνωρίσει τί είναι και προπάντων τί θέλει, μεγάλη υπόθεση αυτή για υποτακτική. Δύσκολο πράγμα και θολό τα ήξεις αφήξεις, καταλήγουν να μπεις σε μία D/s σχέση με κάποιον που είναι ασαφές το πώς εννοεί την Κυριαρχία και τί σκέπτεται όταν λέει υποταγή. Μπορεί να σκέπτεται από το μπριαμ της μαμάς του ζεστό και στην ώρα του, ως τις κοπέλες της Ταϋλάνδης, ή συνδυασμό αυτών όλων αλλά αυτό δεν το έχει διασαφηνίσει ούτε ο ίδιος καν. Μπορεί απλά να έχει μπει στον χώρο - και τον καταλαβαίνω κάπου - γιατί δεν αντέχει πιά την κριτική που τόσο εύκολα και αλύπητα ασκούν στον παρτνερ τους πολλές βανίλλα ερωμένες. Απ όλα αυτά μακράν προτιμότερος ο συνεννοήσιμος σαδιστής.

    Εύα αν μου επιτρέπετε, δεν θα μας βλάψει σε τίποτα να αρχίσουμε να λέμε κάποια πράγματα με τ όνομά τους. Θα μας ωφελήσει μάλλον. Για να μην πω ότι το έχουμε άμεση ανάγκη...

    Το λέω αυτό όχι για σας βέβαια, αλλά αυτές τις μέρες διαβάζω τόσα πράγματα που ολοφάνερα έχουν γραφτεί χωρίς να έχουν δοκιμαστεί πουθενά και αποκλίνουν τόσο πολύ από αυτό που όχι μόνο εγώ γνωρίζω για BDSM αλλά και πολλοί άλλοι, που προβληματίζομαι αρκετά σοβαρά πιά.

    Αν η εξαίρεση της εξαίρεσης είναι να υπάρχουν Κυρίαρχοι - αφήνω τους κυριαρχικούς - που συμβαίνει να είναι μαζοχιστές, ας μην παραβλέπουμε το προφανές, ότι κατά πάσα πιθανότητα καποιος που επιθυμεί να κάνει ΒΔΣΜ ως Κυρίαρχος, είναι και σαδιστής...
     
  4. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Exω ενα βιβλιο που ονομαζεται "Διαταραχες της σεξουαλικης συμπεριφοράς,
    ερμηνεία και θεραπεία των Διαστροφών."

    Από τις εκδόσεις Θυμάρι σειρα της "Ανθρωπινες σχεσεις, αγωγή-συμπεριφορά"

    εκει μιλαει πως ο Σαδισμός και ο Μαζοχισμός εχουν κοινές ρίζες !!!

    Οι σεξουαλικες διαστροφες οφειλονται περισσότερο στην ανατροφή παρά στην φύση

    Το κείμενο ειναι μεγαλο και δυστυχώς δεν εχω το βιβλίο και σε ηλεκτρονική μορφή.

    Οταν δεν θα βαριέμαι και θα ειμαι στις καλές μου, σκεφτομαι να το μεταφερω
    σε καποιο post γιατι ειναι πολύ ενδιαφέρον. Θα σας αρεσεί, αλλα θα σας προβληματίσει
    ταυτόχρονα.

    Αυτα.


    Y.Γ : Δεν με βλεπω να το αντιγραφω. Ειναι πολύ μεγαλο και εγω πολυ τεμπελης για κατι τετοιο.
    Πρεπει να βρω κανενα Ελληνικό OCR για να το κειμενοποιήσω με τον scanner μου.
    Αν κανεις εχει Ελληνικο OCR, και θελει να βοηθήσει ας μου στειλει το αρχειο στο
    email : ...

    Ευχαριστώ.
     
    Last edited by a moderator: 26 Οκτωβρίου 2006
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Συμφωνώ και είμαι από αυτές που το βροντοφωνάζουν...

    Ε[ισης αυτο που εχω να πω tender lilly, ότι δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη γη, που σε κάποιες δεδομένες στιγμές στην ζωή του με κάποια πρόσωπα, να μην υπήρξε η να μην είναι σαδιστής, εις γνώση του, η εν αγνοία του, είτε ανήκει στους κόλπους του BDSM, είτε όχι.
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Μερικές απορίες ...

    Με την ίδια λογική δεν υπάρχει κανείς που να μη σκότωσε ποτέ έστω ένα έντομο στη ζωή του..Αυτό δε σημαίνει πως όλοι έχουμε δολοφονικά ένστικτα..

    (προσωπικά πάντως πιστεύω πως υπήρξαν αναρίθμητοι άνθρωποι που δεν επέδειξαν ποτέ την παραμικρή σαδιστική συμπεριφορά στη ζωή τους..έστω και για μια φορά..)
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

  8. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Στο αρχικο ερώτημα του Ηλία εχω να παρατηρήσω οτι η ιδια η λεξη Κυρίαρχος δηλώνει την επιθυμία για Κυριαρχία. οι εκφανσεις της Κυριαρχικότητας αυτής είναι πολλές και σίγουρα περιλαμβάνουν πληθώρα σωματικών και ψυχολογικών βασανιστηρίων αλλα και τεχνικών υποταγής .
    Θεωρω πως ο Σαδισμός και η Κυριαρχικότητα αλληλοσυμπληρώνονται και ταυτόχρονα αποτελουν μία ολότητα με μια μορφή που θυμίζει το γινγκ γιανγκ. Ο κυρίαρχος επιβάλλεται , κυριαρχεί , με στόχο τον απολυτο , ολοκληρωτικό έλεγχο. Ειναι ο απόλυτος ρυθμιστής και απολαμβάνει την ανευ ορων ολοκληρωτική παράδοση του υποτακτικού στοιχείου. Αυτό απο μόνο του εμπεριέχει το στοιχέιο του σαδισμού διοτι στερεί ολο και πιο πολύ την ελευθερία της υποτακτικής , και παιρνει ευχαρίστηση απο αυτό καθώς την τυλίγει με ολο και πιο πολλα αορατα και ορατα δεσμά .Η σκληρότητα η απομακρη στάση περιφρόνησης που πιστοποιεί την ανωτερότητα του Κυριαρχικού στοιχείου ειναι ολα σαδιστικές εκφάνσεις όπως και η στερηση της ελευθερίας κάποιου ειναι σαδιστική συμπεριφορά.
    Αντιλαμβάνομαι τον σαδισμό σαν την κατάσταση που κάποιος παιρνει ευχαρίστηση ψυχολογική οσο και σωματκή μέσα απο την προξένηση σωματικού οσο και ψυχολογικού πόνου σε καποιον. Οι ταπεινώσεις οι εξευτελισμοί τα σωματικά βασανιστήρια προυποθέτουν την σύμφωνη γνώμη του "θυματος" και κατα συνέπεια την υποταγή του. Αναπόφευκτα οταν ενα σώμα συγκλονίζεται απο τον πονο ικετευοντας μάταια για τον οίκτο σου, τοτε κυριαρχέις σε αυτό. Η κυριαρχία ειναι μια μορφή σαδισμού και ο σαδισμός εμπεριέχει την κυριαρχία . Γιν - Γιανγκ
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Δημιουργία "κλειστού χαρακτήρα" θεμάτων..
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Γιατί το ζητούμενο και των δύο (Κυρίαρχου και υποτακτικού) είναι ο έλεγχος και το ποιος τον έχει . Και όχι μόνο του πόνου τρυφερή μου .
    Θέλεις να πεις ότι μόνο για τον έλεγχο του πόνου σου από κάποιον άλλο επιλέγεις του να είσαι υποτακτική ;
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Να σου θυμήσω ένα παλιότερο νήμα , που μου είχες πει ότι η διαφωνία είναι δημιουργική Lord ;  
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Μερικές απορίες ...

    Ναι,αλλά όταν υπάρχει αντίστοιχο επίπεδο