Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μερικές απορίες ...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 25 Οκτωβρίου 2006.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ο Κυρίαρχος θέλει τον ολοκληρωτικό έλεγχο . Μαζί με άλλων και του πόνου . Αυτό δεν τον κάνει σαδιστή . Σαδιστή τον κάνει όταν απολαμβάνει την έκφραση του άλλου από την προσφορά του πόνου .
    Ένας Κυρίαρχος μπορεί να απολαμβάνει την όποια έκφραση που προκαλεί με οποιαδήποτε μέσο . Μπορεί να απολαμβάνει την παράδοση , μπορεί να χρησιμοποιεί και τον πόνο για αυτό , αλλά και τα αντίθετα μέσα .
    Ο σαδιστής ερεθίζεται κατά κύριο λόγο από τον πόνο . Ένα ερώτημα που ίσως σας βοηθήσει περισσότερο . Κάποιος που θέλει να Κυριαρχεί πάνω σε ένα άτομο , αν το καταφέρνει δίχως την προσφορά του πόνου , παύει να είναι Κυρίαρχος ; Πρέπει δηλαδή να χρησιμοποιήσει μόνο τον πόνο για αυτό ; Αν ελέγχει ολοκληρωτικά την σεξουαλικότητα του άλλου , έχοντας κυριεύσει το μυαλό του ;
    Για να μιλήσω προσωπικά για εμένα , ερεθίζομαι στις αντιδράσεις του άλλου . Αγαπημένες μου εκφράσεις στον άλλο , είναι η υποταγή , η παράδοση , το να λιώνει σαν μαλακό βούτηρο . Αν αυτό επιτυγχάνεται με τον πόνο ερεθίζομαι . Αν όχι με τον πόνο αλλά με το παίζω με τις εικόνες του άλλου , πάλι ερεθίζομαι. Άρα με τα λεγόμενα σας δεν είμαι Κυρίαρχος ;
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Μερικές απορίες ...

    Ο καθε ενας Ηλια ειναι αυτο που θελει ετσι οπως το θελει .
    Το αν εισαι η δεν εισαι , δεν θα το κρινει κανεις .
    Για μενα ισως εισαι αλλα ισως και να μην εισαι .
    Αν κατσει να αναλυσει καποιος αυτα που για παραδειγμα λες εσυ ,
    που για εκεινον δεν εχουν καμια βαση ,
    και υποστηριζει τα αντιθετα ,
    τοτε το πιο πιθανο ειναι πως ακρη δεν θα βρεθει ,
    οπως και δεν βρεθηκε και σε παρα πολλα αλλα θεματα .

    Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι αυτο που λεει ο cute .
    Ναι να γραφουμε τις αποψεις μας ,
    αλλα να παψουμε να προσπαθουμε να πεισουμε τους αλλους γι αυτες .
    ( αυτο το λεω για να τ ακουσω και εγω )

    Εχει φανει τι πιστευει πανω κατω ο καθε ενας απο εμας ,
    οποτε και οι ομαδες ευκολα θα φτιαχτουν .
     
    Last edited: 27 Οκτωβρίου 2006
  3. Στο wikipedia διαβάζουμε:
    "Sadists enjoy inflicting sexual pain. Masochists enjoy receiving sexual pain. D/S is Domination and submission. Not all masochists are submissive, and not all submissives enjoy pain. Not all sexual sadists are dominant, and not all who enjoy domination are sexual sadists. BDSM is a term which describes many activities: bondage, discipline, domination and submission, sadism and masochism."

    επιπροσθέτως αναφέρει και άλλα όπως ότι άλλο η αλγολαγνεία (ενεργητική παθητική ή ενεργοπαθητική) άλλο ο σαδισμός και ο μαζοχισμός κλπ.
    Βγάζει λοιπόν ένα πολύχρωμο φάσμα, πέραν ενός άσπρου-μαύρου που θέλουν να βλέπουν μερικοί.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Και για ποιόν λόγο αυτή η τραμπάλα με τον έλεγχο; Για τον έλεγχο αυτό καθ εαυτό πιστεύεις;
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Με τα λεγόμενά σου και όχι με τα δικά μας λεγόμενα δείχνεις ότι ακόμα είσαι στο στάδιο των αναζητήσεων ως προς το αν θα γίνεις Κυρίαρχος και τί Κυρίαρχος θα γίνεις και ότι διερευνάς το θέμα πρωτίστως αναγωγικά.

    You had it coming, but i mean well... enjoy it  
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Ευχαριστούμε για τη συνεισφορά Sweet_Distress  

    Η κάθε wikipedia παίρνει στοιχεία από κάποιους σαν κι εμάς για να περιγράψει αυτό που περιγράφει. Άρα η εγκυρότητά της ανάλογη με την εγκυρότητα των συμπερασμάτων τούτου του νήματος.

    Το ΒΔΣΜ είναι καλειδοσκοπικό δεν το αρνήθηκε ποτέ κανείς. Αρκεί τα χρώματα, οι φωτισμοί, οι ήχοι και οι σκιές να μην εμποδίζουν ή να μην δίνουν άλλοθι στον καθένα μας προκειμένου να γνωρίζει τί είναι.

    Καταλαβαίνω... ούτε κι εμένα μου ήταν εύκολο να δεχτώ ότι είμαι μαζοχίστρια.
     
  7. Ευχαριστούμε και εσένα tender_lilly
    που σε κάθε μας ποστ, έχουμε και μια αγόρευση-τσόντα (κολλητά δηλ.) απο μέρους σου πάνω στο ότι προείπαμε.
    το τελευταίο που κολλάει?
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Ευχαριστώ που με ευχαριστείς αγαπητέ.

    Κολλάει στο ότι μπορεί να είναι έτσι όπως τα λέει η wikipedia μπορεί και να μην είναι σε εξίσου μηδενικά δεδομένα στηρίζεται αυτή, σε εξίσου μηδενικά δεδομένα στηριζόμαστε κι εμείς. Εκτός και αν μιλάμε με βάση πράγματα που έχουμε αντιληφθεί προσωπικά, πράγματα που έχουμε αποδείξει πάνω μας, οπότε έχουμε ένα επιχείρημα. Το γενικό δηλαδή, γιατί να μην είναι κι έτσι, με σφραγίδα wikipedia δεν λέει και τόσα πολλά.

    Το άσπρο-μαύρο σου μου χτύπησε για γενική μομφή και καλύτερα θα ήταν να το πρόσεχες λίγο ως έκφραση έτσι όπως το είπες για όλους τους άλλους και σου είπα ότι δεν βλέπουν απαραίτητα άσπρο - μαύρο τις έννοιες όσοι προσπαθούν και τις θέλουν σαφείς.
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Για τον έλεγχο του φάσματος των αισθήσεων και του πνεύματος που επιθυμεί ο καθείς και όχι αυτός που οι άλλοι μας προτείνουν . Για τον έλεγχο με σκοπό την δημιουργία του επιθυμητού στόχου .
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η διακριτικότητά μου στη έκφρασή μου , από ότι βλέπω παρεξηγείται . Δεν χρειάζεται να φωνάζω τι ψάχνω και η ερώτηση μου ήταν προφανώς ρητορική , τρυφερή μου . Το συγκεκριμένο το έθεσα προς διερεύνηση γιατί τις τελευταίες μέρες διέγνωσα μια έντονη διάσταση απόψεων περί του θέματος . Αν μέσα στην διερεύνηση υπάρχει κάτι που θα μάθω καλοδεχούμενο , αλλά μέχρι τώρα διαπιστώνω ότι γνωρίζω ίσως περισσότερα από κάποιους που είναι έτοιμοι να διαρρήξουν τα ιμάτιά τους προκειμένου να προστατέψουν τα πρότυπα του "καλού" κατά τα δικά τους άλλοθι Κυρίαρχου .

    Προφανώς χτύπησες φλέβα , δε θα το κρύψω και θα γλυτώσω έτσι από μερικά post . Η αδυναμία μου όμως είναι η αδιόρθωτη τάση που έχω στο να θέλω να προστατεύω την ελευθερία των κινήσεων και στην αποφυγή των ορθολογούμενων μοντέλων .

    Αναζητά κάποιος έναν κυρίαρχο να διαχειριστεί τον μαζοχισμό του . Σεβαστό ... Μόνο αυτό ; Λειψό , κατά την δική μου άποψη .

    Διαμορφώνει πρότυπα , κατά τα δικά του βιώματα και θέλω , δεκτό .

    Αν όμως διαμορφώνει πρότυπα , κατά τα δικά του άλλοθι και ίσως ενοχές λόγω της αποδοχής του ότι θέλει να υποταχθεί , να ταπεινωθεί , να διαλυθεί , αλλά ο εγωισμός του ακόμα δεν του συγχωρεί το γεγονός ότι νομίζει ότι έτσι μειώνει τον εαυτό του , απορριπτέο . Όχι δεν είναι μόνο η διαχείριση του πόνου ο λόγος . Αλλά και η διαχείριση του πνεύματος , αποδεχτείτε το και θα νιώσετε καλύτερα...
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Μερικές απορίες ...


    ...που ομως για τον καθε εναν ,
    ειναι ο δικος του Ηλια τελικα απο οτι βλεπεις ,
    οποτε και παλι υπαρχουν διαφορες ...

    Ο δικος σου στοχος ειναι πολυ διαφορετικος απο καποιου αλλου ,
    και ολα ειναι θεμα αντιληψης ,
    αν και εφοσον μπορεις φυσικα... να αντιληφθεις και ... τι !
    πολυ σημαντικο !

    χαζα ολα αυτα δεν ειναι ?

     
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Μερικές απορίες ...


    Τι σημαίνει τελικά , δικό σου και δικό μου Ηλία ?
    Δεκτό και όχι δεκτό ?

    Για ποιον και για ποιο λόγο και γιατί ?
    Έτσι για να γράφουμε ?

    Ο κάθε ένας δημιουργεί τελικά τους δικούς του νόμους και όρους
    και πως αυτοί διέπονται ?

    ( Αν όμως διαμορφώνει πρότυπα , κατά τα δικά του άλλοθι και ίσως ενοχές λόγω της αποδοχής του ότι θέλει να υποταχθεί ,
    να ταπεινωθεί , να διαλυθεί , αλλά ο εγωισμός του ακόμα δεν του συγχωρεί το γεγονός ότι νομίζει ότι έτσι μειώνει τον εαυτό του ,
    απορριπτέο . ... )

    Σωπα ! γιατι ?

    ( Όχι δεν είναι μόνο η διαχείριση του πόνου ο λόγος . )

    Για δικαιολογησε γιατι δεν ειναι για καποιους !

    ( Αλλά και η διαχείριση του πνεύματος , αποδεχτείτε το και θα νιώσετε καλύτερα... )

    Αν εσενα σε εξυπηρετει ετσι και θα νιωσεις καλυτερα , κανενα προβλημα ,
    Ποιος θα το κρινει αυτο ομως γενικοτερα ? Εσυ ? εγω ? ποιος ?
    Και ποιοι ειμαστε εμεις που θα πουμε σε καποιον να το αποδεχτει ?
    ποιο αληθεια ?
    την δικη σου θεση η την δικη μου ?

    Εχουμε ξεφυγει τελειως ?
    Κριτές ποιων θα γίνουμε ?
    όταν δεν γνωρίζουμε καν εμάς και τι είμαστε και τι θέλουμε ?


    ... και τωρα τι κανουμε ?
    τι εχουμε να πουμε παραπερα ?

    Βρωμαει Ηλια το ψαρι απο το κεφαλι.
    Ας γραφουμε τουλαχιστον με συνεση της πραγματικοτητας καλυτερα .
     
    Last edited: 28 Οκτωβρίου 2006