Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μεταφυσικό..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 25 Φεβρουαρίου 2009.

?

Περι μεταφυσικού..

  1. Πιστεύω σε παράλληλες διαστάσεις..

    12 vote(s)
    35,3%
  2. Πιστεύω στις μεγάλες και άγνωστες δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου..

    17 vote(s)
    50,0%
  3. Πιστεύω σε πολλές μορφές ενέργειας..

    17 vote(s)
    50,0%
  4. Πιστεύω στη μεταθανάτια ζωή..

    8 vote(s)
    23,5%
  5. Ο "αντίκοσμος" απλά δε μπορεί να ερευνηθεί με τις μέχρι τώρα γνώσεις..

    8 vote(s)
    23,5%
  6. Ο "αντίκοσμος" δε γίνεται να ερευνηθεί ποτέ..

    2 vote(s)
    5,9%
  7. Μπορεί να ερευνηθεί,αλλά δεν πρέπει..

    2 vote(s)
    5,9%
  8. Πιστεύω σε μορφές ζωής που δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα..

    13 vote(s)
    38,2%
  9. Πιστεύω σε πιο "πνευματικά" μοντέλα ζωής..

    10 vote(s)
    29,4%
  10. Δεν πιστεύω τίποτα..Όλα είναι φαντασιώσεις..

    2 vote(s)
    5,9%
  11. Δεν πιστεύω σε τίποτα,γιατί οι φυσικοί νόμοι είναι απόλυτοι..

    1 vote(s)
    2,9%
  12. Πιστεύω πως οι φυσικοί νόμοι δεν έχουν ακόμα ανακαλυφθεί όσο πρέπει για να ερμηνεύσουμε το άγνωστο..

    15 vote(s)
    44,1%
  13. Δεν υπάρχει άγνωστο..Τα πάντα είναι θέμα αυθυποβολής ..

    2 vote(s)
    5,9%
  14. Δεν ασχολήθηκα ποτέ,δε με ενδιαφέρει..

    3 vote(s)
    8,8%
Multiple votes are allowed.
  1. cider

    cider Kitchen master

    Τώρα να γκαρίξω, να βελάσω, να γρούσω, τι;

    Μπα, έγραψα.
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    "The belief in a supernatural source of evil is not necessary; men alone are quite capable of every wickedness." ~Joseph Conrad~
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Διεγράφη ό,τι ήταν ενάντια στους κανονισμούς του forum (που όλοι έχουμε αποδεχτεί κατά την εγγραφή μας) συμπεριλαμβανωμένων απαντήσεων/αναφορών σε αυτό.
    Αν κάποιος πιστεύει ότι κάποιο/α post(s) του δεν ήταν ενάντια στους κανονισμούς του forum και διεγράφη(σαν) άδικα/κατά λάθος, μπορεί να υποβάλλει την ένστασή του με PM είτε σε μένα, είτε στον admin, είτε σε οποιονδήποτε άλλο mod.


    Στο σημείο αυτό (και με σκοπό την ομαλή συνέχεια της συζήτησης) να θυμίσω τους παρακάτω κανονισμούς:
     
  4. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

  5. Eri

    Eri

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κάπως έτσι κι εγώ  
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    και φυσικα το μετρο αυτο το ξερουν ολοι οι αλλοι εκτος απο τον επιστηθιο φιλο σου , ο οποιος εχει πεσει θυμα καποια αρχαιας απατης ...   ...
    οσο για τις "αντιφασεις" της Βιβλου λυπαμαι αλλα μου εχει απαγορευτει να εκφερω αποψη ... θα ηθελα παντως να μου τις στειλεις σε ΡΜ να τις μαθω και εγω μηπως και προλαβω να σωθω απο την απατη στην οποια εχω πεσει θυμα της ...  
     
    Last edited: 7 Μαρτίου 2009
  8. female

    female Contributor



    Αγαπημένε ιζνοκγούντιε μην τα παίρνεις όλα και όλους παραμάζωμα μέσα στη δίνη του πάθους σου.

    Η φράση μου είναι : "όπως γεμάτη αντιφάσεις η ιστορία του Χριστιανισμού." ΟΧΙ οι αντιφάσεις της Βίβλου. Ομολογουμένως πάει καιρός που δεν διάβασα τη Βίβλο, κι αν έχει αντιφάσεις δεν θα μπορούσα να σου πω ακριβώς, δεν είναι το θέμα μου.

    Οι μεταφυσικές ανησυχίες δεν είναι μόνο για τα της θρησκείας. Αναφέρεται και σε πολλά άλλα. Οπωσδήποτε δεν μίλησα για απάτη και για θύματα ούτε εδώ ούτε σε καμία άλλη περίπτωση. Ανυπερθέτως δεν σκέφτηκα εσένα πάνω σ' αυτό το θέμα καθόλου. Οι ενστάσεις μου αναφέρονται σε μεταφυσικές ενασχολήσεις του νου γενικότερα, όταν αυτές αποτελούν δυσλειτουργικές και άγονες "φυγές".





     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Μεταφυσικό..

    H Μεταφυσική είναι κλάδος της φιλοσοφίας που προερχεται από το εργο «μετα τα φυσικα» ( φυσικη φιλοσοφια) του Αριστοτελη με βασικο κλαδο την οντολογια που προσπαθεί να ερμηνεύσει την φύση της πραγματικότητας του όντος και του κόσμου σε γενικες γραμμες.
    Τωρα βεβαια εχουμε μπερδεψει τον ορο «μεταφυσική» με θεματα που είναι είναι πέρα από τον φυσικό κόσμο, απκρυφισμο, πνευματισμο, θρησκειες, μαγους , τραγους και λοιπα
    μηπως γινομαστε "ελαφρως" γελοιοι?
     
  10. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    Τωρα,εσύ βρε φιλενάδα,γιατι μου το χαλάς όλο αυτό πού διαβάζω με τις ώρες εδώ?
    Τί θές και μου δίνεις την απάντηση επάνω στο θέμα του τί εστί μεταφυσικό.
    Γιατί μου δίνεις τη λύση?
    Γιατί με αφήνεις μετέωρο στο απόλυτο κενό?
    Τώρα να ξέρεις με βάζεις στη διαδικασία να αρχίσω να σκέφτομαι τι είναι....
    Παραφυσι...κο ή ακόμη και παρα...φυσικο όπως και παρ....αφυσικο καθώς και παραφυ....σικο...
    Καλά είχα κατασταλάξει εκει και κοίτα πού με ταξιδευεις....
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Μεταφυσικό..

    Είναι, κατά την άποψή μου, εσφαλμένο, να μιλάς για μεταφυσική και το θέμα περι Θεού, να μην είναι στο επίκεντρο.΄Έπρεπε να είναι στις επιλογές.. Ακόμη περισσότερο, το γεγονός ότι κάποιος δεν πιστεύει στο Θεό (ανεξάρτητα από το περιεχόμενο που δίνει στην έννοια 'Θεός") να αρνείται να το συζητήσει, στα πλαίσια μια συζήτησης για το "μεταφυσικό" Αυτό σημαίνει διάκριση...
     
  12. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Μεταφυσικό..

    μη μου στεναχωριεσαι αγορι μου και σου φυγει κανενα κιλακι, εγω θα σου δωσω τις απαντησεις που ζητας.
    παραφυσι... κο :=ενα παραφυσει κοκο (το ενα κο την εκανε...)
    παρα..... φυσικο:= ο φυσικος παρας κι οχι το μαυρο χρημα
    παρ... αφυσικο:= πως λεμε παρ' τ' αυγο και κουρεφτο? κατι τετοιο
    παραφυ.... σικο := εεεε!!! παν' στο ραφι ειν ενα συκο


    αμε τωρα να φας κατι τις μη κοψει το χρωματακι σου ...