Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μια απορία...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 10 Οκτωβρίου 2005.

  1. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: Μια απορία...

    Αυτό είναι καρικατούρα εγώ περιγράφω την εικόνα ενός Αφέντη που είναι Αφέντης παντού ιδανικό ουτοπιστικό αλλά περί ορέξεως
     
  2. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    μεχρι τωρα πιστευα πως το D/s lifestyle ξεχωριζε για την πνευματικη και ψυχηκη πλευρα του!μαλλον πρεπει να αναθεωρω καποια πραγματα παντος βρισκω αστεια αυτη τη μαθηματικη πραξη οικονομικη ανεση=πνευματικη σταθεροτητα!δηλ καποιος που εχει ζυμωθει μεσα απο δυσκολιες και αντιξοοτητες δεν μπορει να ειναι ενταξη με τον εαυτο του!περιεργο παντος που τα γραφεια ψυχολογων ειναι γεματα με ατομα που ειναι πνευματικα σταθεροι και εχουν λυσει ολα τα υπαρξιακα προβληματα τους χεχεχεχε!τελιονοντας θα ηθελα να διευκρινισω πως δεν θελω να κατηγορισω κανεναν γιατι βρισκω αυτη την κουβεντα πολυ μα πολυ γενικη(στο χωριο μου τις λεμε παπαρολογιες)αλλα καλες ειναι να περναει η ωρα 
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Μια απορία...

    Απόλυτα σωστό!!!!

    H lara μιλαει όπως πρέπει.

    Από την πλευρά της σκλάβας η χρησιμοθηρία, η ιδιοτέλεια και οι προδιαγραφές τέτοιου είδους δεν συμβαδίζουν με την έννοια της υποταγής. Υποτάσσομαι γιατί Τον αγαπώ, Τον εμπιστεύομαι και γιατί έτσι θέλω να ζω. Τελεία και παύλα.

    Σίγουρα, ένας δυνατός και επιτυχημένος οικονομικά άντρας ελκύει πολλές γυναίκες, αλλά ένα πολύ μικρό, ελάχιστο, ποσοστό απ΄ αυτές δεν έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους το οικονομικό βόλεμα (έστω κι αν δεν το ομολογούν ούτε στον εαυτό τους). Αυτές οι γυναίκες δεν μπορούν να δοθούν, δε μπορούν να αφιερωθούν με την καρδιά τους. Ξέρω εγώ και ξέρω πολύ καλά.

    Από τη μεριά του Αφέντη, αυτός ξέρει τι πρέπει να κάνει και αν είναι πραγματικός θα το κάνει. Αλλά αυτό αφορά τον ίδιο.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: RE: Μια απορία...

    Θα συμφωνήσω στο περί ορέξεως και η διαφορά για μένα βρίσκεται στο τι και ποιά είναι τα ιδανικά και οι αξίες του καθενός.

    Και τα δικά μας είναι αναμφισβήτητα πολύ διαφορετικά και δεν μπορώ να πω πως αυτό με λυπεί.

    Ίσως να φταίει που τα ακριβά εστιατόρια και την οικονομική άνεση τα χόρτασα, όπως και τους τύπους, τους κοινωνικούς κύκλους "τις επιδείξεις με σκοπο να πηδήξεις" και ούτω καθεξής, ίσως επειδή είχα την επιλογή μια και ήμουν αποδεχτή όπου επιθυμούσα να μπω και με ποιούς να συναναστρέφομαι, και ίσως γι΄αυτό δεν νιώθω ιδιαίτερη "πείνα" ή ανάγκη γι΄αυτό. Συνειδητά απαρνήθηκα κάθε σχέση με τον κύκλο και κάθε βοήθεια, για να μπορέσω να σταθώ μόνη μου στα πόδια μου και να αποδείξω πως αξίζω πολύ περισσότερα από το να περιμένω να ρθεί κάποιος να πάρει τη θέση του μπαμπά και να με συντηρεί ,με αντίτιμο την υποταγή? μου.
    Ίσως γι΄αυτό να δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως ο Ιδανικός Αφέντης πρέπει να είναι όλα όσα εσύ περιγράφεις και πως το χοντρό πορτοφόλι και το "ακριβό εστιατόριο" είναι must για να είναι Κυρίαρχος.

    Αλλά όπως λέχθηκε πάμπολλες φορές για την κάθε υποτακτική υπάρχει ο ανάλογος αφέντης, Τώρα πως μπορεί κάποιος που μέσα στις απαραίτητες προδιαγραφές για να του "υποταχτεί" κάποια είναι το πόσο χοντρό πορτοφόλι έχει, να νιώθει Κυρίαρχος και όχι κόρόιδο που πρέπει να πληρώνει τα καπρίτσια της υποτακτικής, δεν μπορώ να γνωρίζω.

    Τι άλλο να πω? Καλό κυνήγι!  
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: RE: RE: Μια απορία...

    Να προτεινω ενα αλλο σεναριο? Καπου στη Ρωσσια τον 19ο αιωνα.. αν εχετε διαβασει τις *Ψυχες* του Ν. Γκογκολ θα καταλαβετε τι εννοω 


    καλα μεν τα σεναρια δεν λεω..μα η ζωη μας ακομα καλυτερη, ή μη τι αλλο ,μπορουμε και να επεμβουμε και να την κανουμε οπως θελουμε
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Για περίπου τους ίδιους λόγους που η ανάγκη υποταγής ταυτίζεται με την ερωτική επιθυμία αγαπητέ και όχι με την ανάγκη εξωτερικού ελέγχου <s>
     
  7. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: RE: Μια απορία...

    Αμάν Αldur! Έκανα scroll, έκανα scroll και ξαναέκανα scroll, με αγωνία περιμένα να διαβάσω την απάντηση σου και διαβάζω 4 λέξεις!
    Έπρεπε να παραθέσεις όλο το post του DreamMaster;

    Γράψε εκεί ένα συνυπογραφώ όλο το post του εν λόγω κυρίου!

    Αστάρτη

    Υ.Γ. (Αχ το ξέρω δεν κάνω για τέτοια εγώ! Μα να υπαγορεύω σε Κυρίαρχο τι να γράψει; Ντροπής πράγματα!)
     
  8. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: RE: RE: Μια απορία...

    Το κείμενο του DreamMaster δεν είναι για scroll. Είναι για αποστήθιση μήπως και εμπεδωθεί. Ευχαριστώ που το ξανάβαλες Aldur γιατί μου είχε ξεφύγει. Thanks
     
  9. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: RE: RE: RE: Μια απορία...

    Συμφωνώ με μια μικρή παρατήρηση Κύριε το κακό με το BDSM είναι η αποστήθιση και η έλλειψη της από στήθους έκφρασης του, με λίγα λόγια να το ζεις και όχι να το διαβάζεις
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Πως θα μπορούσα να διαφωνήσω μ' αυτό ioanna? Πάντως η αποστήθιση είναι και αυτή μια μορφή εκπαίδευσης. Οχι?
     
  11. ioanna

    ioanna Regular Member

    Συμφωνώ Κύριε αρκεί ο Διδάσκων να μη τα έχει αποστηθίσει αλλά να τα έχει ζήσει
     
  12. makisli

    makisli New Member

    δθστυχως η ευτυχως η καθημερινοτητα σκοτωνει εξαφανιζει ,καταπινει.σθμφωνουμε μετην ioanna,ασχημο μεν αληθινο [ισως]δε.Κυριαρχος/η προυποθετει ανεση να προσφερεις οχι παντα,δραχμικα,και δυνατοτητα αφοσιωσης Σου στην ευθυνη ικανοποιησης -και- των αναγκων του/ης εξαρτημενου απο σενα υποτακτικου Σου.Ευθυνη μεγαλη,αν ψαχνεις για πραγματικη σχεση εξαρτησης και απολαυσης και οχι "χαζα".