Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μικρά ερωτήματα..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 13 Νοεμβρίου 2008.

  1. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Το προβλημα με την ηχωμονοση δεν ειναι απλο και προπαντων δεν ειναι φτηνο.Αν αναλογιστεις οτι ενα δωματιο 4χ4 εχει γυρω στα 70μ2 η τιμες κιμενοντε απο 8 ως 30 ευρω το τετραγωνικο.ευκολα βλασεις σουμα.Υπαρχουν αρκετες εταιριες που τα εμπορεθωντε και συνηθως τα καλα ειναι τα συνθετικα.Μια αναζητηση στο νετ θα σε βοηθειση αρκετα.Αν θελεις την αποψη μου,μην τσικουνεφτης στο κοστολογιο.ο ηχος απο το μαστιγιο δεν αντιμετωπηζετε με 2 ευρο το μετρο.Επισης δωσε βαση στις κολλες,μια και σχεδον ολες ειναι τοξικες και πολλυ προσοχη οταν θα κανεις την τοποφετιση στην οροφη.Δεν ειναι σπανιες οι φορες που η κολλα ερχετε σε επαφη με το δερμα,και ειδικα στα ματια.Τοειδα και αυτο.
     
  2. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Έχω την αίσθηση οτι σε μια M/s σχέση, το υ μέλος είναι αυτό που θα αποδιοργανωθεί με την λήξη της.
    Είναι λογικό καθώς αυτό είναι που έχει μάθει να ανήκει σε κάποιον, και όταν αυτός ο κάποιος φύγει, θα νιώσει ξεκρέμαστο.(Εξαρτάται βέβαια και από την εκπαίδευση που έχει λάβει, όπως έχει ειπωθεί και σε αντίστοιχο νήμα.)

    Το Κ μέλος, τι συναισθήματα έχει? Είναι τόσο έντονα, και φτάνουν τόσο βαθεία μέσα στην ύπαρξή του, όσο αυτά (που ψυχανεμίζομαι πως) έχει το υ?

    [Ή μήπως τελικά υπερβάλλω όσον αφορά στο υ?]
     
  3. Κατά πόσο διευκολύνει τον Κυρίαρχο στην πρώτη προσέγγισή του να προσπαθεί να κάνει τον ψυχολόγο; Και πόσο αυτό περιπλέκει τα πράγματα όταν ο ίδιος δεν είναι σε θέση να διαχειριστεί τον εαυτό του;
     
  4. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Απάντηση: Re: Μικρά ερωτήματα..

    Εδώ που τα λέμε μεταξύ μας ηλιόλουστο χαμόγελο… τον διευκολύνει, διότι έτσι μπορεί να γνωρίσει καλύτερα το «αντικείμενο» της υποταγής, δεδομένου ότι τον ενδιαφέρει και όχι ότι θέλει απλά να το εκμεταλλευτεί. Εκεί δεν χρειάζεται να κάνει τον ψυχολόγο, αρκεί να κάνει το γόη. Αν τώρα δεν είναι σε θέση να διαχειριστεί τον εαυτό του… άστα να πάνε. Εδώ δυσκολεύει το πράγμα και δεν περιπλέκει μόνο την «ψυχολογική» συνεδρία, αλλά όλο το σύστημα!

    Υ.Γ. Τώρα βέβαια... για να είμαι και ακριβοδίκαιη, όταν εμπίπτει η περίπτωση του έρωτα ποιός μπορεί να διαχειριστεί τον εαυτό του? Εγώ πάντως όχι, το ομολογώ!
     
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Ας πούμε ότι κάνει κάποια σχέση με κάποιον ο οποίος της φέρεται άθλια, την χτυπά, την βρίζει, την απατά, φωνάζει και απαιτεί κλπ κλπ
    Τον χωρίζει λέγοντας πως είναι μαλάκας κλπ κλπ.

    Ποιά η διαφορά ανάμεσα στον μαλάκα και σε έναν σαδιστή;
    Υπάρχει διαφορά ή έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και απλά διαφορετικές γυναίκες;

    Είναι κάποιος μαλάκας όταν είναι σε σχέση με κάποια out και σαδιστής όταν είναι με κάποια into;

    Είναι οι μαλάκες σαδιστές, και οι σαδιστές μαλάκες;


    (Όπου μαλάκας, όπως περιγράφεται στο παράδειγμα.)
     
  6. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Re: Μικρά ερωτήματα..


    Χέρι στη φωτιά δε βάζω, αλλά:
    Ο σαδιστής τα κάνει αυτά με τη συναίνεση του ετέρου ημίσεος, δηλαδή το μαζοχιστικό ήμισυ όχι μόνο συναινεί στο να φέρεται ο σαδιστής έτσι, αλλά τη βρίσκει κιόλας (με οποιονδήποτε τρόπο).
    Ο μαλάκας τα κάνει επειδή έτσι θέλει, χωρίς να ρωτήσει το έτερον ήμισυ και φυσικά χωρίς να το έχουν συμφωνήσει.
    Όσο για τη γυναίκα της ιστορίας, αν ανέχεται απλώς τις φωνές και τα κέρατα κτλ κτλ κτλ χωρίς να της αρέσουν και χωρίς να συναινεί σε αυτά τίνι τρόπω, τότε κατά τη γνώμη μου εκτός από θύμα είναι και βλήμα που δεν έφυγε νωρίτερα.
     
  7. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: Re: Μικρά ερωτήματα..

    Από τη δική μου πικρή πείρα, μαλάκας είναι κάποιος που δεν έχει συναίσθηση
    ότι με πληγώνει ή είναι αδιάφορος ή συναισθηματικά ανάπηρος. Δεν έχει συνήθως πρόθεση και το αστείο είναι ότι πιστεύει είτε ότι φέρεται καλά ή προβάλει δικαιολογίες για τον τρόπο που φέρεται. Πιστεύει δηλαδή και ο ίδιος το παραμυθάκι που προσπαθεί να μου πουλήσει. Δεν έχει καμία σχέση με κάποιον που απλά είναι σαδιστής στο κρεβάτι.
    Μαλάκας είναι επίσης αυτός που πετάει ότι βλακεία του έρχεται στο κεφάλι, βαφτίζοντας την ειλικρίνεια, χωρίς να νοιάζεται αν με πληγώνει ή όχι.
    Σίγουρα πάντως είτε πέσεις σε μαλάκα, είτε πέσεις σε ψυχολογικό σαδιστή
    το αποτέλεσμα για σένα είναι το ίδιο. Εξίσου πληγώνεσαι.
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Μικρά ερωτήματα..


    Georgia, είσαι τελείως εκτός θέματος του νήματος.

    Αυτό δεν είναι "μικρό ερώτημα", είναι τεράστιο ερώτημα...

    Και προφανώς δεν μιλάς γιά σαδιστές απλά, μιλάς γιά σαδιστές Κυριάρχους ή ασκούντες Κυριαρχία και νομίζω ότι το βάρος πέφτει στην Κυριαρχία, και όχι στο σαδισμό.

    Βεβαίως, γιά μιά γυναίκα που δεν αρέσκεται ούτε στο κρεββάτι να την χτυπούν, βρίζουν, φτύνουν, εξευτελίζουν, χρησιμοποιούν, εκμεταλλεύονται κλπ, ο εν λόγω σαδιστής, Κυρίαρχος ή και τα δυό, δεν διαφέρει σε τίποτε από ένα μαλάκα. Διπλά μαλάκα, διότι γιά να του κάθησε αυτή χωρίς να το σηκώνει το ξύλο και τα παρελκόμενα, θα πει πως δεν της εξήγησε από πριν, ποιός ήταν...

    Το μεγάλο ζήτημα είναι όμως, κατά πόσο και μεταξύ συναινούντων στην κακομεταχείριση ενηλίκων, ο ρόλος που υποτίθεται πως παίζει κάποιος, δεν αποτελεί απλώς προκάλυμμα γιά τη μαλακία: Ο Αφέντης που μαστιγώνει τη σκλάβα του γιατί δεν πέτυχε καλά το αλντέντε στο μακαρόνι είναι σαδιστής, ή ένας μαλάκας που κάνει ό,τι έκανε κι ο πατέρας του στη μάνα του; Αυτός που επιβάλλει στη σκλάβα του όταν βγαίνει έξω μαζί του να είναι σχεδόν ξεβράκωτη, αλλά όταν κυκλοφοράει μόνη της να μοιάζει με ηγουμένη, είναι σαδιστής, Κυρίαρχος, ή ανασφαλής; Αυτός που πάει με όποιαν γουστάρει χωρίς να ζητήσει φυσικά την άδεια της σκλάβας, αλλά δεν θέλει ούτε να σκεφτεί γιά άδεια στη σκλάβα να πάει με όποιον θέλει αυτή, είναι Μάστερ, ή κάποιος που εκμεταλλεύεται μιά σχέση ενός συγκεκριμένου είδους, απλά γιά να έχει επιτέλους ήσυχο το κεφάλι του;

    Κλπ, κλπ, κλπ...

    Πάρα πολλές φορές έχω προσωπικά αναρωτηθεί, πόση μαλακία μπορεί να καμουφλάρει ο καθένας από εμάς τους "Κυρίαρχους σαδιστές", κάτω από το τόσο βολικό μπιντιεσεμικό κοστούμι...


     
  9. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: Re: Μικρά ερωτήματα..

    Θα συμφωνήσω, επιτρέψτε μου όμως να προσθέσω κάτι. Αν μιλάμε για σχέση
    και όχι μόνο για περιστασιακές επαφές, σίγουρα υπάρχουν στη σχέση και στοιχεία μη-BDSM. Εκεί φαίνεται ποιος είναι ποιος. Εκεί είναι που βγαίνει
    όλη η μαλακία.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Μικρά ερωτήματα..

    ΄Εχω την αίσθηση, διαβάζοντας σχεδόν το σύνολο των 11σέλιδων ποστ, πως με αφορμή το βδσμ, οι πιο πολλοί/ές προσπαθούν να απαντήσουν σε στοιχειώδη ερωτήματα σχέσεων (σημειωτέον: Η τεχνη της συμβίωσης και του επικοινωνείν είναι οι δυσκολότερα προσεγγισιμες απο τις Καλές Τέχνες, τόσο που ούτε καν αναφέρονται ως τέτοιες).
    Και για να μην το κουράζω...
    Ψυχραμένοι είστε κυρίες κα κύριοι και δεν μιλάτε με τον άλλον/άλλην;
    Θέλετε πραγματικά να επικοινωνήσετε με κάποιον/αν?
    Γνωρίζετε να ρωτάτε?
    Ντρέπεστε?
    Κρύβεστε?
    Ειλικρινά θέλετε, μπορείτε κα ξέρετε να επικοινωνείτε?
    Παίξτε τον πραγματικό σας ρόλο στη ζωή και για το βδσμ πάντα υπάρχει χρόνος!
    (Σιγα μη δεν υπήρχε...)
    Όλοι θα συμφωνήσετε πως κάνοντας κατι που μας αρεσει στη ζωη μας και δη συνειδητα θα μας πάει παρακατω με ομορφιά, ας ξεκινησουμε λοιπον να ανακαλυπτουμε τον εαυτό μας με τους ανθρώπους που αγαπαμε (φίλους/ες το λένε αυτό) και ας αφεθούμε στην απίστευτη διέγερση του να ψιλοξερουμε τι μας ψιλογίνεται. Φτάνει και περισσεύει.

    Βe well all of you...
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Μικρά ερωτήματα..


    Όταν κατισχύει η μαλακία, danai, δεν υπάρχουν στην ουσία "BDSM στοιχεία". Καλυμμένη μαλακία είναι όλα...


     
  12. Σε πολλά πράγματα μπορεί να μην μπορούμε να τα διαχειριστούμε όταν αφορούν εμάς , αλλά όταν αφορούν καποιον άλλον μπορεί να έχουμε μια ξεκάθαρη και ωφέλιμη γνώμη γι αυτόν