Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μικρά ερωτήματα..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 13 Νοεμβρίου 2008.

  1. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Re: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ

    μαλλων οχι.φετιχ στο μυαλο μου ειναι υλη.ενα υλικο,ενα αντικειμενο,κατι χειροπιαστο.
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ



    Άντε να γυρίσουμε ξανά στο 2005 ….
    που ανοιξε το σαιτ ,

    Δεν είναι κακό ….
    … να πούμε ξανά τα ιδια ....

    Lets go … πρώτη του δημοτικού !

    Παλαιοκωστας … the best !
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ

    Συμφωνώ με τον πρωταπαντήσαντα..

    Μπορώ να προσθέσω κάτι όμως.. Στο μυαλό κάποιων πανσεξουαλικών οι έννοιες συγχέονται ,αφού έχουν τελείως διαφορετικά και μοναδικά κατα περίσταση ,όχι όρια, αλλά πεδία..

    Τα συναισθήματα που αποκομίζει ο πανσεξουαλικός που προέρχονται από τις ορμόνες που πραγματικά πανηγυρίζουν μετά από κάθε "ζόρικη" δραστηριότητα τους είναι τις πιο πολλές φορές δύσκολα προς αποκωδικοποίηση,διαδικασία που φυσικά οι ίδιοι δεν ενδιαφέρονται να μπουν.Αυτό επηρρεάζει και την οπτικη γενικότερα των πραγμάτων,κατάσταση που εν μέρη ζηλεύω ..   (αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα ήθελα να τη βιώνω..)

    Εν κατακλείδα.Για κάποια μυαλά θα μπορούσε να υπάρχει συσχετισμός... συσχετισμός όμως που δεν πρέπει να οριοθετηθεί λεκτικά(πιστεύω πως αυτό το "άβατον" δεν πρέπει να ερευνηθεί),αλλά να παρατηρηθεί μέσα από δραστηριότητες και συμπεριφορές ..  

    Δεν είναι ανάγκη να τα ερμηνεύουμε και όλα σ ΄αυτήν τη ζωή  
     
  4. Emma

    Emma Contributor

    Re: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ

    Παρόλο που έψαξα, δεν βρήκα κάποιο ανάλογο νήμα. Αν έχεις εσύ κάποιο υπόψιν και μου το υποδείξεις, μετά χαράς θα σβήσω αυτό και θα κοιτάξω εκεί να βρώ τις απαντήσεις που με ενδιαφέρουν.  


    και
    Γνωρίζω την "αυστηρή" έννοια του "φετίχ", απλά σκεφτόμουν αν είναι πιθανό αυτό να επεκταθεί λίγο περισσότερο υπό το πρίσμα του bdsm και να συμπεριλάβει συμπεριφορές. Για παράδειγμα, τα roleplays θα μπορούσαν να θεωρηθούν φετίχ; Αν κάποιος/α δεν μπορεί να ολοκληρώσει σεξουαλικά (ή έστω ολοκληρώνει πιο εύκολα) αν δεν "είναι σε κάποιο ρόλο" (κυριαρχίας/υποταγής συμπεριλαμβανομένων) αυτό δεν είναι φετίχ; Γιατί έχω την εντύπωση ότι λέγοντας αυτό περιγράφω (στο περίπου) τους bottom;  

    Θεωρητικά λοιπόν για κάποιους ίσως έχει βάση, σε πρακτικό επίπεδο όμως είναι ασύμβατο; Αυτό εννοείς;
     
    Last edited: 25 Φεβρουαρίου 2009
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ

    Συμφωνω και επαυξανω.Τι σημασια εχει αλλωστε;Θα παψει να σου αρεσει αν αποφανθει το ανωτατο συμβουλιο του βδσμ οτι ειναι φετιχ και πρεπει να εξοστρακισθει;
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ

    Tσου.Εννοώ ότι κάποιοι "ερωτιάρηδες" άνθρωποι μπορούν όχι απλά να συνδέσουν έννοιες,αλλά να τις βιώσουν κιόλας ..  
     
  7. Emma

    Emma Contributor

    Re: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ

    (Ως απάντηση και στα δύο quotes):
    Όπως εξήγησα και σε άλλο φίλτατο μέλος με PM, ο δικός μου προβληματισμός έχει να κάνει με την σύγκριση των συμπεριφορών αυτών (κυριαρχία-υποταγή) και του φετίχ. Ίσως ακούστηκε άσχημα, μιας και το φετίχ έχει γενικά αρνητική "φήμη"/χροιά, αλλά δεν μπορούσα να βρω άλλη λέξη για να το περιγράψω. Στην ουσία αναφερόμουν στην αναγκαιότητα ύπαρξης τέτοιων συμπεριφορών (είτε σε φάση roleplay είτε όχι - αν και εδώ οι απόψεις διίστανται καθώς κάποιοι υποστηρίζουν ότι το bdsm είναι roleplay) ούτως ώστε να επέλθει (ικανοποιητική) σεξουαλική ολοκλήρωση.
    Το γιατί "προβληματίζομαι" το εξήγησα στο νήμα του Incomplete_ περί "αποκωδικοποίησης καύλας" στο off topic.

    Αυτοί είναι οι super-bdsmers δηλαδή ε;   (κατά το super goofy  )


    --------

    Y.Γ. Anyway, θα μεταφέρω το νήμα στα "Mικρά ερωτήματα" μιας και ταιριάζει καλύτερα εκεί  
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ

    1. Όχι είναι οι super καβλάνθρωποι  

    2.Άστο εδώ που είναι!  
     
  9. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Kυριαρχία και υποταγή vs φετίχ

    Άργησες! Είμαι η θυληκή έκδοση του Speedy Gonzales  
     
  10. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Πολύ πιο παλιά, συζητούσα με κάποιον, ο οποίος θεωρούσε πως bottom σημαίνει πρωτίστως και ενδεχομένως αποκλειστικά* μαζοχίστρια.

    *δεν ενδιαφέρεται για οποιουδήποτε είδους ανταλλαγή δύναμης(φυσικά, δεν αναφέρομαι στην όποια α.δ. περικλύει η ανταλλαγή πόνου)

    Ερώτηση λοιπόν : αυτό είναι κάτι που γενικά "πιστεύεται" ή εκείνος είχε απλά δώσει δικό του ορισμό?
     
  11. irreversible

    irreversible New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Μικρά ερωτήματα..

    I AGREE!!!
    ΣΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΥΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "Ε Ξ Ε Λ Ι Ξ Η"
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Μικρά ερωτήματα..

    Ως ένα βαθμό λογικό είναι να αλλάζουν, αλλά από ένα βαθμό και πέρα, κατ' εμέ, δεν είναι. Ή τουλάχιστον, μπορεί να είναι λογικό σύμφωνα με μιά λογική που εγώ προσωπικά μπορώ να αποδεχθώ, αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω... Επίσης, μπορώ να δεχθώ ότι το να μέναμε ολόιδιοι και απαράλλαχτοι, θα ήταν βαρετό. Υπάρχουν όμως κάποιοι κανόνες που να ορίζουν πότε, πώς και πόσο πρέπει να αλλάζουμε; Ή το ότι πρέπει να αλλάζουμε τελείως;



    Βεβαίως και όχι, ομολογώ όμως ότι αλλαγές της τάξεως "από το ένα άκρο στο άλλο" δεν τις καταλαβαίνω, και ίσως δεν θα τις καταλάβω ποτέ...







    Νομίζω ότι θα διαφωνήσω έντονα μ' αυτή την αφοριστική γενίκευση.

    Πριν το κάνω όμως, μήπως θα μπορούσε να εξηγηθεί ποιό ακριβώς πράγμα ορίζεται εδώ ως "εξέλιξη", και πώς λέγεται το αντίθετό του;